آریا بانو

آخرين مطالب

آموزش ساعت به کودکان خانواده

آموزش ساعت به کودکان

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
آموزش ساعت به کودکان
٤٢٥
٠
کودکت/ آموزش ساعت به کودکان به قلق‌ها و روش‌هایی نیاز دارد. اگر بدانید که چطور این موضوع خیلی مهم را به کودکان خود آموزش بدهید، فرایند یادگیری بسیار سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنید، خواهد شد. یادتان باشد که لزومی ندارد، از سنین خیلی پایین، کودک را تحت فشار قرار بدهید و از او بخواهید که خواندن ساعت را یاد بگیرد. برای شروع آموزش ساعت به کودکان باید ترفندها و نکته‌هایی را در نظر بگیرید پس با کودکت همراه باشید:
آموزش ساعت به کودکان با شمردن تا عدد 60
برای اینکه کسی بتوانید خواندن زمان و ساعت را یاد بگیرد باید شمردن تا عدد 60 را به خوبی بلد باشد. پس گام نخست در آموزش ساعت به کودکان، آموزش درست شمردن تا عدد 60 است. پس باید به کودک یاد بدهید که تا عدد 60 بنویسد و هم‌زمان با نوشتن، از روی اعداد، بلند بخواند. بهتر است یک تکه کاغذ را روی دیوار بچسبانید یا اگر برای‌تان مقدور است، یک عدد تخته وایت‌برد تهیه کنید و با قرار دادن آن روی دیوار به کودک کمک کنید که دفعات تمرین اعداد را از حیث نوشتن و خواندن افزایش دهد. برای درست نوشتن و خواندن اعداد، هدیه و جایزه‌ای در نظر بگیرید و سعی کنید با خواندن اشعاری درباره اعداد و ساعت، روند یادگیری را سریع‌تر کنید.
آموزش مضارب عدد پنج
سعی کنید مضارب عدد پنج را هم به خوبی به فرزندتان آموزش بدهید. یادتان باشد که این مضارب در خواندن ربع، نیم و 45 دقیقه و… بسیار مهم است. اگر کودک با این اعداد آشنا باشد، راحت‌تر می‌تواند مفهوم ربع و نیم و… را درک کند. در این مرحله هم با نوشتن و خواندن و کمک گرفتن از طریق اشعار به یادگیری سریع‌تر کودک کمک کنید.
علاوه بر همه اینها باید مفهوم زمان یعنی صبح، ظهر، شب و… را هم به خوبی به کودک‌تان آموزش بدهید. برای آموزش مفهوم زمان به کودک باید درباره کارهایی با او صحبت کنید که در هر بخش از شبانه‌روز انجام می‌دهید. مثلا بگویید که صبح‌ها، زمان صبحانه خوردن، سر کار یا مدرسه رفتن است. ظهرها وقت ناهار است و شب‌ها، زمان خواب و مسواک زدن و… است.
درست کردن ساعت کاردستی
بهتر است با مقوا یا وسایل دیگری که در اختیار دارید همراه با کودک خود اقدام به ساخت ساعت کنید. با عقربه‌هایی که برای ساعت درست می‌کنید، امکان تمرین ساعات مختلف با کودک‌تان وجود خواهد داشت. ضمن اینکه این کار شاد و مفرح است و روند درست کردن ساعت باعث می‌شود تا کودک سرگرم شود و از یادگیری ساعت لذت ببرد. برای درست کردن ساعت کاردستی می‌توانید خلاقیت به خرج بدهید و از وسایلی که در منزل دارید، استفاده کنید. مثلا استفاده از ظروف یک‌بار مصرف منعطفِ دایره‌شکل، فکر خوبی است. برای عقربه‌ها هم کافی است، دو عدد عقربه مقوایی آماده کنید. برای تاکید بر درست خواندن عقربه‌ها، مدام به کودک گوشزد کنید که یکی از دیگری بلندتر است. با این روش، گیج نمی‌شود و می‌تواند میان دو عقربه در ذهنش تمایز به وجود بیاورد.
توضیح مفاهیم دوگانه اعداد در ساعت
یکی از سخت‌ترین بخش‌های آموزش ساعت به کودکان همان مرحله‌ای است که باید به آنها بگویید، مثلا عدد یک به معنای پنج هم هست. یعنی مثلا ساعت 12 و پنج دقیقه است و این زمانی است که یکی از عقربه‌ها روی عدد 12 و دیگری روی عدد یک می‌نشیند. برای اینکه کودک این موضوع را یاد بگیرد و دچار اشتباه نشود باید بداند که هر عدد دو کاربرد دارد. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کند به او بگویید که اعداد روی ساعت هم مانند مرد عنکبوتی، دو هویت دارند.
همان‌طور که مرد عنکبوتی به طور عادی، پیتر پارکر بود، اعداد روی ساعت هم دو معنی و هویت دارند. سعی کنید، رقم معادب هر عدد روی ساعت برای خواندن زمان را با کودک بارها تمرین کنید. مثلا با هم تمرین کنید تا بداند که یک به معنای، پنج دقیقه هم هست، دو معنای 10 دقیقه می‌دهد و… . در کنار این موضوعات باید روی شناخت عقربه‌ها هم کار کنید و به کودک مفهوم ثانیه و دقیقه را یاد بدهید و عقربه ثانیه‌شمار را به او معرفی کنید.
تمرین و آزمون فراوان
برای آموزش ساعت به کودکان باید تمرین زیادی با او انجام بدهید و حوصله زیادی به خرج بدهید. اگر کودک کمی در یادگیری کند عمل کرد، به هیچ‌وجه عصبانی نشوید. شاید روش توضیح دادن شما خوب و مناسب نیست. پس با صبر و حوصله، خواندن اعداد ساعت، دقیقه‌ها، ثانیه‌ها و… را بارها و بارها روی ساعت‌های کاردستی‌تان تکرار کنید. برای اینکه کودک درک بهتری از دقایق و ثانیه‌ها داشته باشد، روی ساعت کاردستی‌تان با ماژیک، فاصله هر عدد تا عدد بعدی را تقسیم‌بندی کنید. ممارست و تلاش در این زمینه باعث می‌شود که خاطره خوبی از خواندن ساعت در ذهن فرزندتان ایجاد شود و آن را تا آخر عمر فراموش نکند.
بعد از اینکه هر بخش از آموزش ساعت به کودکان تمام می‌شود باید از آنها امتحان بگیرید و ببینید که تا چه اندازه، مفاهیم را درک کرده‌اند. بازی‌های متنوع و جالبی طراحی کنید و برای آزمودن میزان یادگیری فرزندتان از آنها کمک بگیرید. در حین این پرسش‌ها، متوجه ایرادات کارتان می‌شوید. وقتی به اندازه کافی روی ساعت کاردستی تمرین کردید به سراغ ساعت واقعی بروید و سعی کنید که کودک را با انوع ساعت‌ها، اعدادی که روی آنها قرار دارند و مدل‌های مختلف ساعت مثلا ساعت دیجیتالی آشنا کنید. استفاده از ساعت واقعی، احساس خیلی خوبی به کودک می‌دهد.
در آخر
برای یادگیری ساعت، جایزه‌ای برای کودک عزیزتان در نظر بگیرید. اگر بتوانید برای او یک عدد ساعت تهیه کنید که عالی است. اما اگر جوایز دیگری در نظر دارید هم مانعی ندارد. مهم این است که فرزندتان را تشویق کنید و خاطره‌ای خوش در ذهنش ایجاد شود. خاطرات خوشی که از اولین تجربه‌ها در ذهن باقی می‌ماند به هیچ‌وجه از ذهن پاک نمی‌شوند. به همین خاطر به عنوان والدین و سرپرست کودک باید دقت کنید که تجربه‌های نخستین او در هر موردی، خاطره‌انگیز و شیرین رقم بخورد. شما خواندن ساعت را چگونه و در کجا یاد گرفتید؟ تجربه خوبی در این زمینه دارید؟ در حین آموزش، سعی کنید، خودتان را جای کودک بگذارید و با یادآوری خاطرات‌تان در هنگام یادگیری، اوضاع را برای کودک‌تان ساده‌تر و راحت‌تر کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با وجود چالش‌های فرزندخواندگی، چطور می‌توانیم پدر و مادر خوبی باشیم؟

تبعیض گذاشتن میان فرزندان چه تبعاتی دارد؟

وقتی چشم در چشم می‌شویم، چه اتفاقی می‌افتد؟

تاثیراستفاده از کلمات عاشقانه در تداوم زندگی مشترک

4 توصیه برای تربیت فرزندی شبیه «ای کیوسان»!

حرف‌های همسرم بعد از دعوا از قلبم بیرون نمی‌رود!

دلایل رایجی که نباید باعث رد کردن گزینه‌های ازدواج شوند

زن جوان نامزدش را برای جمله «بستنی نخور چاق می‌شوی» با چاقو تکه‌تکه کرد

همسری بی‌عیب و نقصم آرزوست!

اعمال «تبعیض» میان فرزندان چه تبعاتی دارد؟

خودکشی دختر و پسر نوجوان با قرص برنج پس از رابطه نامشروع!!

پشیمانی از ازدواج از پیامدهای ازدواج زیر سن 18 سالگی است

روش عجیب یک زن و شوهر برای کسب درآمد در اینستاگرام

چند شعبده بازی سرگرم کننده برای اوقات فراغت کودک

5 نکته‌ای که باید در رفتار با همسر باردار رعایت کنید

مادرها! گاهی باید از بچه‌هایتان فاصله بگیرید

علت لجبازی در کودکان 7 ساله

ترفندهای علمی عاشق کردن شوهر

درباره ی آزمایش پیش از ازدواج بیشتر بدانید

چگونه کودک حرف گوش کن داشته باشیم؟

10 عاملی که باعث می‌شود زنان عشق خود را ترک کنند

چگونه به همسرمان احترام بگذاریم؟

گفت‌وگو با شریک زندگی‌مان را بیاموزیم

اگر مطلقه‌اید و قصد ازدواج مجدد دارید، این مطلب را بخوانید

والدین مطلقه‌ای که قصد ازدواج مجدد دارند، بخوانند

چگونه فرزند اول خود را تربیت کنیم؟

خوراکی های مفید برای رشد کودک

«طلاق» و «ازدواج مجدد» را چگونه به فرزندمان توضیح دهیم؟

مسائل تربیتی کودکتان را به نامادری و ناپدری نسپارید

توجه به کودک مقدم تر از هر کاریست!

همسرتان بعد ازدواج هنوز رفیق باز است؟

5 نکته مهم درباره آشنایی پیش از ازدواج

گوشی همسرم را چک کنم یا نه ؟

برای کودکم از روروک استفاده کنم یا نه؟

چگونه با همسر خود همدلی کنیم؟

این اختلافات زناشویی منجر به طلاق می شود!

10 توصیه کاربردی برای والدینی که طلاق گرفته اند

تاثیر طلاق بر فرزندان و راه هکارهایی برای کاهش آسیب ها

مشاوره پیش از ازدواج به چه دردی می‌خورد؟

تاثیر شگفت‌انگیز تغذیه با شیر مادر بر رشد ذهنی و روانی نوزاد

زمان شروع میوه دادن به نوزاد و معرفی میوه‌های ممنوعه

برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد

رمانتیک‌ترین شوهر دنیا شوید

روش برخورد با باج‌گیری عاطفی

ازدواجی شاد داشته باشید

فرزندم چند وجبی باشد سالم است؟

با نوزادانی که همیشه گریه می کنند چه کنیم؟

آیا رمز موبایل همسرتان را می‌دانید؟!

آیا لازم است شخصیت زن و شوهر یکی باشد؟

علامت هایی که می گوید در زندگی مشترک تفاهم کامل دارید