آریا بانو

آخرين مطالب

آموزش ساعت به کودکان خانواده

آموزش ساعت به کودکان

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
آموزش ساعت به کودکان
٤٢٥
٠
کودکت/ آموزش ساعت به کودکان به قلق‌ها و روش‌هایی نیاز دارد. اگر بدانید که چطور این موضوع خیلی مهم را به کودکان خود آموزش بدهید، فرایند یادگیری بسیار سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنید، خواهد شد. یادتان باشد که لزومی ندارد، از سنین خیلی پایین، کودک را تحت فشار قرار بدهید و از او بخواهید که خواندن ساعت را یاد بگیرد. برای شروع آموزش ساعت به کودکان باید ترفندها و نکته‌هایی را در نظر بگیرید پس با کودکت همراه باشید:
آموزش ساعت به کودکان با شمردن تا عدد 60
برای اینکه کسی بتوانید خواندن زمان و ساعت را یاد بگیرد باید شمردن تا عدد 60 را به خوبی بلد باشد. پس گام نخست در آموزش ساعت به کودکان، آموزش درست شمردن تا عدد 60 است. پس باید به کودک یاد بدهید که تا عدد 60 بنویسد و هم‌زمان با نوشتن، از روی اعداد، بلند بخواند. بهتر است یک تکه کاغذ را روی دیوار بچسبانید یا اگر برای‌تان مقدور است، یک عدد تخته وایت‌برد تهیه کنید و با قرار دادن آن روی دیوار به کودک کمک کنید که دفعات تمرین اعداد را از حیث نوشتن و خواندن افزایش دهد. برای درست نوشتن و خواندن اعداد، هدیه و جایزه‌ای در نظر بگیرید و سعی کنید با خواندن اشعاری درباره اعداد و ساعت، روند یادگیری را سریع‌تر کنید.
آموزش مضارب عدد پنج
سعی کنید مضارب عدد پنج را هم به خوبی به فرزندتان آموزش بدهید. یادتان باشد که این مضارب در خواندن ربع، نیم و 45 دقیقه و… بسیار مهم است. اگر کودک با این اعداد آشنا باشد، راحت‌تر می‌تواند مفهوم ربع و نیم و… را درک کند. در این مرحله هم با نوشتن و خواندن و کمک گرفتن از طریق اشعار به یادگیری سریع‌تر کودک کمک کنید.
علاوه بر همه اینها باید مفهوم زمان یعنی صبح، ظهر، شب و… را هم به خوبی به کودک‌تان آموزش بدهید. برای آموزش مفهوم زمان به کودک باید درباره کارهایی با او صحبت کنید که در هر بخش از شبانه‌روز انجام می‌دهید. مثلا بگویید که صبح‌ها، زمان صبحانه خوردن، سر کار یا مدرسه رفتن است. ظهرها وقت ناهار است و شب‌ها، زمان خواب و مسواک زدن و… است.
درست کردن ساعت کاردستی
بهتر است با مقوا یا وسایل دیگری که در اختیار دارید همراه با کودک خود اقدام به ساخت ساعت کنید. با عقربه‌هایی که برای ساعت درست می‌کنید، امکان تمرین ساعات مختلف با کودک‌تان وجود خواهد داشت. ضمن اینکه این کار شاد و مفرح است و روند درست کردن ساعت باعث می‌شود تا کودک سرگرم شود و از یادگیری ساعت لذت ببرد. برای درست کردن ساعت کاردستی می‌توانید خلاقیت به خرج بدهید و از وسایلی که در منزل دارید، استفاده کنید. مثلا استفاده از ظروف یک‌بار مصرف منعطفِ دایره‌شکل، فکر خوبی است. برای عقربه‌ها هم کافی است، دو عدد عقربه مقوایی آماده کنید. برای تاکید بر درست خواندن عقربه‌ها، مدام به کودک گوشزد کنید که یکی از دیگری بلندتر است. با این روش، گیج نمی‌شود و می‌تواند میان دو عقربه در ذهنش تمایز به وجود بیاورد.
توضیح مفاهیم دوگانه اعداد در ساعت
یکی از سخت‌ترین بخش‌های آموزش ساعت به کودکان همان مرحله‌ای است که باید به آنها بگویید، مثلا عدد یک به معنای پنج هم هست. یعنی مثلا ساعت 12 و پنج دقیقه است و این زمانی است که یکی از عقربه‌ها روی عدد 12 و دیگری روی عدد یک می‌نشیند. برای اینکه کودک این موضوع را یاد بگیرد و دچار اشتباه نشود باید بداند که هر عدد دو کاربرد دارد. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کند به او بگویید که اعداد روی ساعت هم مانند مرد عنکبوتی، دو هویت دارند.
همان‌طور که مرد عنکبوتی به طور عادی، پیتر پارکر بود، اعداد روی ساعت هم دو معنی و هویت دارند. سعی کنید، رقم معادب هر عدد روی ساعت برای خواندن زمان را با کودک بارها تمرین کنید. مثلا با هم تمرین کنید تا بداند که یک به معنای، پنج دقیقه هم هست، دو معنای 10 دقیقه می‌دهد و… . در کنار این موضوعات باید روی شناخت عقربه‌ها هم کار کنید و به کودک مفهوم ثانیه و دقیقه را یاد بدهید و عقربه ثانیه‌شمار را به او معرفی کنید.
تمرین و آزمون فراوان
برای آموزش ساعت به کودکان باید تمرین زیادی با او انجام بدهید و حوصله زیادی به خرج بدهید. اگر کودک کمی در یادگیری کند عمل کرد، به هیچ‌وجه عصبانی نشوید. شاید روش توضیح دادن شما خوب و مناسب نیست. پس با صبر و حوصله، خواندن اعداد ساعت، دقیقه‌ها، ثانیه‌ها و… را بارها و بارها روی ساعت‌های کاردستی‌تان تکرار کنید. برای اینکه کودک درک بهتری از دقایق و ثانیه‌ها داشته باشد، روی ساعت کاردستی‌تان با ماژیک، فاصله هر عدد تا عدد بعدی را تقسیم‌بندی کنید. ممارست و تلاش در این زمینه باعث می‌شود که خاطره خوبی از خواندن ساعت در ذهن فرزندتان ایجاد شود و آن را تا آخر عمر فراموش نکند.
بعد از اینکه هر بخش از آموزش ساعت به کودکان تمام می‌شود باید از آنها امتحان بگیرید و ببینید که تا چه اندازه، مفاهیم را درک کرده‌اند. بازی‌های متنوع و جالبی طراحی کنید و برای آزمودن میزان یادگیری فرزندتان از آنها کمک بگیرید. در حین این پرسش‌ها، متوجه ایرادات کارتان می‌شوید. وقتی به اندازه کافی روی ساعت کاردستی تمرین کردید به سراغ ساعت واقعی بروید و سعی کنید که کودک را با انوع ساعت‌ها، اعدادی که روی آنها قرار دارند و مدل‌های مختلف ساعت مثلا ساعت دیجیتالی آشنا کنید. استفاده از ساعت واقعی، احساس خیلی خوبی به کودک می‌دهد.
در آخر
برای یادگیری ساعت، جایزه‌ای برای کودک عزیزتان در نظر بگیرید. اگر بتوانید برای او یک عدد ساعت تهیه کنید که عالی است. اما اگر جوایز دیگری در نظر دارید هم مانعی ندارد. مهم این است که فرزندتان را تشویق کنید و خاطره‌ای خوش در ذهنش ایجاد شود. خاطرات خوشی که از اولین تجربه‌ها در ذهن باقی می‌ماند به هیچ‌وجه از ذهن پاک نمی‌شوند. به همین خاطر به عنوان والدین و سرپرست کودک باید دقت کنید که تجربه‌های نخستین او در هر موردی، خاطره‌انگیز و شیرین رقم بخورد. شما خواندن ساعت را چگونه و در کجا یاد گرفتید؟ تجربه خوبی در این زمینه دارید؟ در حین آموزش، سعی کنید، خودتان را جای کودک بگذارید و با یادآوری خاطرات‌تان در هنگام یادگیری، اوضاع را برای کودک‌تان ساده‌تر و راحت‌تر کنید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

6 راه برای خوشحالی در زندگی اگر هنوز ازدواج نکرده اید

عروس ها و مادر شوهر ها

انواع روش های بغل کردن همسر و تکنیک های آن

زنان استرسی دختردار می شوند یا پسردار؟!

10 راه برای داشتن یک زندگی با دوام

زیبایی مرد چقدر در ازدواج مهم است؟

ارتباط کلامی غلط و جایگزین صحیح آن با کودک

12 اشتباه دخترانه در زمان ازدواج!

ایده‌هایی جذاب برای توانمندسازی مادران جوان به بهانه اکران یک مستند موفق

اصولی‌ترین شیوه رفتار با کودک کار به بهانه روز جهانی مبارزه با کار کودکان

4 اشتباه رایج زنان در برابر خشونت همسرانشان

بایدها و نبایدهای ازدواج در دوران سالمندی

افراد قرمز در ازدواج را بشناسید

جدا خوابیدن زن و شوهر

5 عامل طلاق‌زا!

مراسم عقد و عروسی ایرانیان

به جای امر و نهی، هوشمندانه حق انتخاب دهید

5 توصیه به مادران برای چگونگی کنار آمدن با بی نظمی کودک

بسته حقوقی برای پایان دادن به یک دعوای خانوادگی

چطور به عنوان پدر یا مادر بین زندگی و کارتان تعادل برقرار کنید؟

پیامدهای اختلاف نظر والدین و مشاجره آنها در حضور فرزند

چگونه با خانواده همسر ارتباط خوب داشته باشیم؟

چند راهکار برای پرورش مسئولیت‌پذیری در کودکان

معیارهای زنان برای ازدواج در سنین متفاوت

مهریه‌ام را ببخشم، حق طلاق بگیرم؟

رایج ترین اشتباهات در برنامه ریزی های روزانه

چگونه همسرتان در خانه کمک شما باشد؟

ازدواج با فامیل یا غریبه ؟ مسئله این است !

آیا افراد مبتلا به سندرم داون نیاز و احساس جنسی دارند؟

ازدواج در سالمندی مانع افسردگی می‌شود

می‌دانم مناسب یکدیگر نیستیم ولی به او قول ازدواج داده‌ام!

13 عادت یک خانواده موفق

سریال جایگزین برادر جان مشخص شد

شیوه‌های صحیح فرزندپروری

چگونه در 40 سالگی، به تلخی هایمان مثبت نگاه کنیم؟

چطور از همسرتان درباره رفتارهای مشکوک بپرسید؟

صفر تا صد فرزندخواندگی؛ به بهانه شروع به کار سایت فرزندخواندگی

شوهرم من را فقط برای کلفتی می‌خواهد!

چگونه کودکان را از تصمیم طلاق آگاه کنیم؟

حسرت دوران مجردی بعد از ازدواج

چگونه بعد از طلاق از کودکم حمایت کنم؟

آشنایی و ازدواج بعد از 35 سالگی

حفظ احترام سالمندان

رابطه‌ی شما با والدینتان چه اثری بر زندگیتان می‌گذارد؟

شکایت از پدرومادر به خاطر منتشر کردن عکس در فضای مجازی

با بیکاری و ورشکستگی همسرمان چطور برخورد کنیم؟

بهترین های بازی کودکانه برای اوقات فراغت بچه ها

نکات مهمی که خانم‌ها باید درباره همسرشان بدانند

ابرازگرهای خانواده دوست در خانواده!

با کودکی که کلمات زشت به کار می‌برد چگونه رفتار کنیم؟