آریا بانو

آخرين مطالب

راه‌هایی برای از بین بردن تنبلی گوناگون

راه‌هایی برای از بین بردن تنبلی

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
راه‌هایی برای از بین بردن تنبلی
١٢٢
٠
آرمان امروز / چطور می‌توانیم تنبلی و سستی را درمان کنیم و بی‌حالی و بی‌حوصلگی را از خود دور کنیم؟ راه‌هایی برای از بین بردن تنبلی وجود دارد که عبارتند از:
با عزم و اراده باید با سستی و بی‌حالی برخورد کرد. اگربدانیم که تنبلی عامل برانگیزاننده خشم خداوند است، راحت‌تر با آن مبارزه می‌کنیم.
گاهی افراد برای فرار از مسئولیت، بهانه‌تراشی می‌کنند. با عذر و بهانه‌تراشی؛ فرد رفتار خود را منطقی جلوه می‌دهد، در نتیجه با این رفتار سستی را در خود تقویت می‌کند. برای درمان فرد باید از توجیه اجتناب کند و خود را گول نزند. برای پرهیز از توجیه‌گرایی، به چند مورد باید توجه کرد: فرد برای موجه جلوه دادن تاخیر در انجام کار، دلایل گوناگون را دستاویز برای دفاع از خود قرار ندهد. برای فرار از وظیفه، از دیگران هم توجیه را نپذیرد، تا اهمال در خود او و دیگران تقویت نشود. از آن کسی که مسئولیت کاری را داشته، تنها نتیجه کار سوال شود چرا که مدیریت زمان از وظایف اوست و به ما ربطی ندارد. به اهمال‌کار گوشزد شود که ما در برابر برنامه‌ریزی نادرست او، هیچ مسئولیتی نداریم و حتی نمی‌توانیم توجیهات او را بشنویم.
اهمال‌کاران به دلیل نداشتن برنامه مشخص در زندگی روزمره و نیز به جهت نداشتن اراده قوی، همیشه به عاملی برای به حرکت درآمدن نیاز دارند. یکی از موثرترین عوامل محرک، دوست بااراده و منظم است. افراد از تمام روحیات، خلقیات، اعمال و رفتار دوست خود اثر می‌پذیرند. نشست و برخاست با دوست منضبط به‌ویژه اگر مستمر باشد، خود به خود مسیر حرکت انسان را تغییر می‌دهد و گاه تا حدی بدون زحمت انسان را منظم و بااراده می‌کند.
خوب است که هر وقت کاری را به عقب انداختیم، آن را در تقویم یا دفتری یادداشت کنیم و جلوی چشم باشد. در این روش هم تنبیه وجود دارد هم تشویق. در واقع کاهش دفعات سستی؛ تشویق است و زیاد شدن دفعات آن تنبیه به شمار می‌رود. این روش همان محاسبه در کارهاست.
راه دیگر درمان تنبلی این است که فرد با خود پیمان ببندد که تنبلی نکند و تلاش کند که آن را انجام دهد. در اینگونه موارد باید به پیمانی که بسته وفادار باشد و بکوشد تا با رعایت آن بر این خصلت ناپسند فائق آید.
وقتی کسی نمی‌تواند کارش را به درستی یا به موقع انجام دهد، دچار کمرویی و شرم می‌شود. برای مبارزه با آن تلاش کنید و بر اعصاب خود مسلط باشید. نگذارید که اتفاقات و حوادث، لحظه‌ای شما را تحت تاثیر قرار دهد. برخورد با دیگران، پیش سلام بودن، احوال پرسی کردن، همدردی، حضور در جمع مردم، شرکت در غم و شادی آنها و... می‌تواند راهکار خوبی برای مبارزه با کمرویی باشد. پس از قدری نشست و برخاست با کسانی که تنها رضایت خدا را ملاک کارها می‌دانند، مطمئن باشید شما هم اینگونه می‌شوید و کمتر به قضاوت برخی افراد اهمیت می‌دهید.
گاهی علت اینکه دچار تنبلی می‌شوید این است که می‌ترسید وارد کاری شوید؛ چرا که از قضاوت این و آن دل خوشی ندارید. باید در این زمینه به این موضوع توجه کنید درصورتی که خود را آنگونه هستید در اجتماع نشان دهید می‌توانید با مشکلات بهتر روبه‌رو شوید.
خود را نبازید و کار را ادامه دهید. ممکن است در نخستین برخورد موفق نشوید ولی مهارت‌هایی را کسب خواهید کرد. اگر وارد کار نشوید همیشه در نقطه صفر باقی خواهید ماند. هرگز نگویید می‌ترسم در گفتارم اشتباهی باشد و آبرویم برود بلکه بگویید می‌گویم و می‌خواهم اشتباهاتم را اصلاح کنم یا می‌خواهم حرفم را بزنم، به خود جرات شرکت در جمع را بدهید و خود را از آنها بدانید و با آنها باشید.
گاهی اوقات بر اثر شکست‌های گذشته شخص به سستی مبتلا می‌شود. چون پیش از این خود را از انجام کار ناتوان دیده است و رغبتی برای شروع مجدد کار در خود نمی‌بیند. آنچه از دست رفت، گذشت و آنچه در آینده در پیش داری، به زودی فرا می‌رسد.
اضطراب مزمن
همه انسان‌ها به طور طبیعی در برخی مواقع دچار اضطراب می‌شوند که این مساله عادی است اما اضطراب مزمن می‌تواند حتی زندگی فرد را به طور کامل تحت تاثیر قرار دهد.
هنگامی که به طور کامل درمانده شده اید به خود یادآوری کنید که اضطراب شرایطی زودگذر است. هنگامی که دچار استرس مزمن باشید همانند این است که در هر مشکلی غرق شده و به ندرت شناور باقی می‌مانید. به خود یادآوری کنید که عوامل استرس‌زا دائمی نیستند و این کار می‌تواند آرامش ذهن و انرژی مورد نیاز برای غلبه بر مشکل و یافتن راه حل‌های عملی را فراهم کند.
اضطراب به معنای احساس درماندگی به واسطه یک عامل استرس‌زا حتی زمانی اتفاق می‌افتد که هیچ خطر فوری شما را تهدید نمی‌کند.اضطراب را می‌توان همانند یک زنگ هشدار آتش دانست در شرایطی که هیچ آتش‌سوزی وجود ندارد.با درک این مساله که نیازی نیست وحشت‌زده و مضطرب شوید می‌توانید خود را آرام کنید.
به حرکتی رو به رشد فکر کنید. هر مانعی در مسیر شما می‌تواند یک فرصت باشد.تلاش کنید مشکلات خود را به عنوان فرصت‌هایی برای یادگیری و رشد هر چه بیشتر در نظر بگیرید به جای آنکه بر نتایج بالقوه منفی متمرکز شوید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسابقه رانندگی آفرود در مجارستان‎ (+تصاویر)

وب گردی: هنر خیابانی روی درب های فاضلاب و ترندهای برگ ریزان

زیباترین و جذابترین خانواده دنیا

گرانترین مایعات استخراج شده از بدن حیوانات

عجایب شهری است اینجا

ساختمان‌های عجیب در توکیو

لباس محلی و زیبای زنان و مردان لرستان

ویدئویی که به آسانی شما را نقاش حرفه ای می کند!

معروف ترین بنای نیمه تمام و غیرمجاز جهان

خودرویی که در کیف جا می‌شود

امروز چیا بدونیم: ایران خوبه ولی کانادا بهتره

زیباترین باغ چینی (+تصاویر)

مسابقه با صندلی‌های چرخ‌دار اداری در ژاپن! (+تصاویر)

رستورانی که مشتریانش را به صندلی زنجیر می‌کند!

مادرترین مادر جهان!

سکه رومی باستانی هزاران دلار فروخته شد

جشنواره دراگون بوت در هنگ کنگ‎ (+تصاویر)

بلندترین قلعه شنی جهان (+تصاویر)

از این عارضه سالمندی پیشگیری کنید

سمفونی رنگ‌ها در خلخال به اسالم, رویایی‌ترین جاده جنگلی کشور!

از سراسر دنیا: پدربزرگ خوش تیپ و سلبرتی هایی که…

پانداهای زیبای باغ وحش مسکو

ترفندهایی برای زوج های تازه کار

آموزش ضدعفونی و تمیز کردن گوشی‌ هوشمند!

روزه یک ماهه عجیب پاول دوروف موسس تلگرام!!

مرگبارترین اشتباه تاریخ/خیانت شوروری در حق مردم کشورش و دنیا

حقایقی که طول انگشتان شما درباره شخصیتتان را فاش می‌کند

20 مورد از عجیب‌ترین مکان‌های دنیا (+تصاویر)

شکار عسل از بزرگترین زنبور عسل جهان(تصاویر)

بلندترین قلعه شنی جهان

پلاستیک به جای شهریه!

چرا در برج لندن از کلاغ های سیاه نگهداری می شود؟

ترِوِر، تنهاترین اردک دنیا!

در‌های مرموزی که برای همیشه باید بسته بمانند

مرده‌های آویزان از کوه‌های چین و فیلیپین!

ازدواج با بیماران تالاسمی

وقتی تفاوت‌ها جغرافیایی می‌شوند!

به دنبال گمشدگان با کمک دستگاه خودپرداز

برگزاری مراسم عروسی در کنار پوکمون ها +عکس

زن 78 ساله باله رین خبر ساز شد

بند رختی که باران را تشخیص می‌دهد

سلفی مریخ ‌نورد «کیوریاسیتی»

سبزی فروشی‌های شناور

دلایل متعدد طلاق در طنز پندانه

برخورد جالب آیت الله قاضی با قاسم لات

صوت/ حکایت درخت خرما

گوناگون/ مورد عجیب مجازات خودکشی در قرن نوزدهم میلادی!

ماجرای سقوط پل تاکوما در سال 1940 چه بود؟

موانع رسیدن به موفقیت

راننده‌ای که با تخلفی وحشتناک مرگ خود را رقم زد!