آریا بانو

آخرين مطالب

ماجرای بازی رضا یزدانی در «از یادها رفته» فرهنگی هنری

ماجرای بازی رضا یزدانی در «از یادها رفته»

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
ماجرای بازی رضا یزدانی در «از یادها رفته»
k ١
١
فارس / بازیگر سریال «از یادها رفته» گفت: ورزش بوکسی که در سریال می‌بینید بوکس حرفه‌ای نیست که الان در مسابقه‌های جهانی اجرا می‌شود‌‌‌. در سال 1320 بوکس به این شکل نبود و تا حدی شبیه کشتی کج و کتک کاری بوده است.
خواننده ای با استایلی مشخص و اتوکشیده که در ترانه هایش بیشتر در فضای قدیم سیر می کند و نوستالژی بازی حرف اول کارهایش را می زند، حالا برای اولین بار به طور جدی نقش اصلی یک سریال به اصطلاح تاریخی را به عهده دارد. رضا یزدانی که سبک خاصی را برای خواندن خود در موسیقی کشور انتخاب کرده و مخاطبان خاص خود را دارد، در اولین حضور جدی اش در یک سریال نقش مهراد مستوفی یکی از نوادگان قاجار را بازی کرده است. این سریال که در دهه 1319 شمسی و در تهران قدیم رخ می دهد ماجرای دلدادگی مهراد به دختری به نام مهربانو را تصویر می کند که با اتفاق های دیگری توام می شود و خط اصلی قصه را به سمت دیگری می برد.
** شما در این سریال یکی از نقش‌های اصلی را ایفا کردید که حضور و تجربه جدی برایتان به شمار می‌رود. تا به اینجای کار چه بازخوردهایی از سمت مخاطبان گرفتید؟
- راستش خودم هم سورپرایز شدم از اینکه مردم بسیاری طرفدار نقش مهراد شدند و در این چند شب کامنت‌های بسیاری داشتم که چرا سرنوشت این نقش انقدر زود به پایان رسید. مهراد نقش منفی بود که الان و بعد از مرگش به نوعی برای مخاطب، قهرمان شده است و مردم نیز علاقه بسیاری به مهراد دارند. حتی همان شب که مهراد کشته شد، پستی در فضای مجازی گذاشتم که از پایان حضور مهراد خبر دادم که نزدیک به 5 هزار نفر کامنت گذاشتند و گلایه‌ای از نبودن مهراد در ادامه سریال کردند که برخی گفتند ما دیگر سریال را نمی‌بینیم. بعضی ها خیلی عصبانی گفتند حالا همین جای داستان باید قهرمان قصه را بکشید؟
** اولین تجربه‌تان را در یک سریال تاریخی که در باکس مناسبتی رمضان پخش می‌شود، بازی کردید‌.
- قرار نبود ماه رمضان پخش شود و قرار بود تا پخش هفتگی داشته باشیم و بر همان اساس بنا بود تراک هایی که خواندم به صورت هفتگی پخش شود و من هم برایشان برنامه ویژه ای داشتم و قرار بود دو هفته یکبار این ترانه‌ها پخش شوند. اما در هرحال باکس رمضان جذابیت خاص خود را دارد و همچنین مخاطبان فراوانی نیز دارد.
** چطور شد که بهرام بهرامیان برای نقش اصلی سریال خود به سمت یک خواننده رفت؟
- بازیگری برای من بعد از فیلم «تیک آف» شروع شد به این دلیل که بازخوردهای بسیار خوبی بعد از بازی در آن فیلم گرفتم و خیلی از بازیگرهای خوب و کارگردان‌های صاحب نام درباره این نقش با من صحبت کردند و گفتند که خیلی خوب ایفایش کردی و همان زمان همه مرا به ادامه راه بازیگری تشویق کردند. به همین خاطر هم وقتی بهرامیان پیشنهاد ایفای نقش مهراد را به من داد، اول از همه شک داشتم که قبول کنم چراکه سریال بود و قرار بود در زمان طولانی ساخته شود کما اینکه اگر سینمایی بود هیچوقت چنین شکی نمی‌کردم چرا که مهراد مستوفی را خیلی دوست داشتم. در ادامه به بهرامیان گفتم نه و نمی‌توانم قبول کنم و گفتم که حرفه اصلیم بازیگری نیست و من خواننده‌ام و کنسرت دارم و درگیری‌های خاص خودم را دارم و خود را موظف کردم که سالی یک آلبوم تولید کنم. از طرفی مدام کنسرت دارم و کلیپ می سازم و همه اینها به اندازه کافی زمانم را پر کرده است. برای همین وقتی گفتند یکسال و نیم باید برای بازی در این سریال زمان بگذاری برایم بسیار سخت بود.
** بهرامیان شما را بر اساس چه ویژگی‌ای انتخاب کرده بود؟ با توجه به بازی‌های قبلی شما در فیلم‌های سینمایی؟
- بهرامیان جنس صورت و راه رفتن من را در نظر گرفته بود. می‌گفت وقتی روی سن می‌ایستی مثل فردی هستی که می‌خواهد کار مهمی انجام دهد و او نیز به دنبال همین صلابت در نقش مهراد می‌گشت و آنقدر گفت که من مجاب شدم و اولین بازیگری بودم که قرارداد بستم. از بهرام بهرامیان بسیار ممنونم به خاطر کمکی که به من کرد تا بتوانم این نقش را دربیاورم. مردم و یکسری دوستان بازیگرم خیلی از ایفای نقشم راضی‌اند.
** با توجه به اینکه مهراد از یک خانواده مرفه و سرشناس بود، چقدر برای رسیدن به این نقش تلاش کردید؟
- مهراد خیلی از من دور نبود و خیلی‌ها گفتند که آدم کاریزماتیکی هستی و همه آن نگاه ها و رفتارهای مهراد را دارم مثل اینکه برای بدست آوردن آنچه می‌خواهم تلاش می کنم و برایش می‌جنگم و این نقش از جمله نقش‌هایی بود که با من هماهنگ بود و این طور نبود که از من فاصله زیادی داشته باشد و برای رسیدن به آن شخصیت تلاش فراوانی به کار ببندم و خیلی زود این نقش را پیدا کردم. یکسری رفتارها را بهرامیان یادآور شد و یادم داد و یک سری را خودم حین خواندن فیلم نامه به کارگردان گفتم.
** چطور مجاب شدید برای بازی در سریال پس از 20 سال موهایتان را کوتاه کنید؟
- از ابتدا فکر می‌کردم قرار است موهایم را جمع کنم که دیده نشود و با گریم درستش می‌کنند‌. از طرفی هم آن زمان کسی مویی بلند نمی‌کرد و ما مجبور بودیم به سمت موی کوتاه برویم. در ادامه آقای بهرامیان آرام آرام یک جورهایی که کمتر متوجه شوم مثل افرادی که می‌خواهند خبر بدی بدهند گفت که موهاتو باید کوتاه کنی و قبول کردم. وقتی فیلم کوتاه کردن موهایم را در فضای مجازی گذاشتم بازخوردهای بسیاری پیدا کرد.
** شخصیت مهراد درست در نقطه اوج از قصه حذف شد. در آینده مهراد به قصه بر می‌گردد؟
- نه مهراد واقعا مرده و جالب است که همه مخاطبان این سریال امیدی دارند که او باز هم به قصه برمی گردد و زنده است در صورتیکه اصلا اینطور نیست و مهراد واقعا مرده است‌.
** یعنی به صورت فلش بک هم در ادامه قصه حضور ندارید؟
- چرا تعدادی سکانس را به صورت فلش بک بازی کرده بودم که قرار است در قسمت‌های آینده پخش شود. دیشب قرار بود چند سکانس از همین فلش بک‌ها پخش شود که نشد و نمی‌دانم چه سرنوشتی در انتظار این سکانس‌ها است و پخش می‌شود یا نه.
** به نظر شما کشته شدن مهراد آنهم در اوج قصه در روند منطقی داستان خللی ایجاد نمی‌کرد؟
- قصه ما از ابتدا همین بود و هیچ قصه ای به آن اضافه نشد و از همان اول که من مشغول بازی در این سریال شدم قرار بود تا مهراد در میانه راه کشته شود. اما معتقدم اگر در قسمت 20 این اتفاق برای مهراد می‌افتاد قطعا بهتر بود‌. به نظرم مهراد نقش بسیار ماندگاری شد و یکی از دلیل‌های آن هم به این بر می‌گردد که در اوج رفت‌ و دقیقا در جایی از قصه کشته شد که در ذهن همه مردم ماند چراکه اصلا انتظارش را نداشتند‌.
** به این اشاره کردید که زمانیکه مهراد کشته شد، قهرمان شد. این از ابتدا در قصه وجود داشت؟
- نه مهراد از ابتدا نقش منفی بود اما عاشق پیشگی دارد که مردم این جنس از عشق را دوست دارند. عاشق بیقراری که هر کاری انجام می‌دهد تا عشقش را به دست بیاورد و مردم ما نیز این وجه از عاشق را می‌پسندند.
** این سریال 25 قسمت دیگر هم دارد. شما در فصل دوم نیز حضور دارید؟
- نه من در ادامه قصه حضور ندارم.
** این مشخص است که ورزش می‌کنید، اما تا به حال بوکس کار نکرده بودید؟
- نه، اما یک ماه نزد احسان روزبهانی فن های مورد نیاز را یاد گرفتم و همینجا از احسان عزیز تشکر می‌کنم. البته بوکسی که در سریال می‌بینید بوکس حرفه‌ای نیست که الان در مسابقه‌های جهانی اجرا می‌شود‌‌‌. به این خاطر که در سال 1320 بوکس به این شکل نبود و شکل ورزشی بود که تا حدی شبیه کشتی کج و کتک کاری بود تا بوکسی که ورزشکار گارد ببندد و تمام فن‌ها را اجرا کند‌. به ما گفته بودند که شما نباید بوکس حرفه‌ای امروز رو اجرا کنید و حتی از مخاطبین شنیدم که بوکس بازی کردنم را نقد کردند و گفتند لااقل می‌رفتی کلاس تا یه مشت زدن رو یاد بگیری! قاعدتا نباید این نوع بوکس را برای 80 سال پیش نشان می‌دادند. حین بازی در این سریال به شدت خسته شدم آنهم به این دلیل که حدود 15 روز فقط مشغول ضبط دو مسابقه بوکس بودیم و روزی 17 ساعت تصویربرداری داشتیم. فکر کنید در فصل تابستان و گرمای شدید هم هستید که خود به خود سختی کار را دوچندان می‌کند‌ و حالا چهار مشعل روشن هم در گوشه های رینگ بوکس قرار داشت و حدود 300 نفر هنرور هم در اطرافمان بودند و با چنین شرایطی نفس کشیدن هم سخت بود چه برسد به بازی کردن‌ و اجرای مسابقه بوکس‌.
** برای سکانس‌های مسابقه بوکس از حضور بدلکار استفاده نکردید؟
- نه، معتقد بودم که آنچه ما مدنظرمان است فقط با حضور خودم شکل واقعی می‌گیرد و حضور بدلکار، نقش را خراب می‌کرد. از طرفی مشت خوردن و زمین خوردن‌های مهراد مهم بود که خودم 20 سال دروازه بان تیم فوتبال هنرمندان هستم و این چیزها را خوب یاد گرفتم.
** حین بازی در همین سکانس‌های مسابقه، جراحت برداشتید؟
- بله یکی از دندان‌هایم شکست. اما چون آدمی هستم که یا کاری قبول نمی‌کنم یا اگر قبول کنم سنگ تمام می‌گذارم تا آخر نقش همراهش بودم‌.
** از حضور شما به عنوان خواننده‌ای که بازی هم می‌کند، فقط برای برخی تراک‌های سریال بهره بردند؟
- از ابتدا قرار بود که من چند تراک حتی بیشتر از این تعداد که پخش شد، برای میانه سریال بخوانم و در عوض تیتراژ را نخوانم که به بازیم لطمه بزند.
** این روزها «از یادها رفته» با «شهرزاد» قیاس می‌شود. در این باره نظری دارید؟
- این دو هیچ ربطی به هم ندارد. دلیل نمی‌شود هرجا مثلث عاشقانه باشد ربطش دهیم به شهرزاد! بیشتر به این دلیل ما را با شهرزاد قیاس می‌کنند که در یک برهه زمانی و با ده سال اختلاف روایت می‌شوند مثل گریم لباس استفاده از دکور و صحنه و ماشین‌ها و ... وگرنه شخصیت‌ها هیچ کدام شبیه شهرزاد نیستند. نه شخصیت من ربطی به قباد دارد و نه خسرو به فرهاد و در کل داستان چیز دیگری است.
** قرار است مخاطبان با دیدن سایر قسمت‌های سریال سورپرایز شوند؟
- نه به اندازه مرگ مهراد.
** خوانندگی برایتان راحت تر است یا بازیگری؟
- خب خوانندگی شغل و زندگی من است و قطعا کار بسیار ساده تری است. اما بازیگری روح آدم را خط می‌اندازد. گاهی اوقات یک بازیگری حرفه‌ای است و برای گریه کردن در یک سکانس می‌تواند با استفاده از تکنیک، به راحتی گریه کند اما من نوعی اگر بخواهم در یک سکانس گریه کنم باید واقعا گریه کنم چون تکنیکش را یاد نگرفتم.
** از این به بعد باز هم پیشنهادهای سریالی را می‌پذیرید؟
-نمی دانم و بستگی به شرایط موجود دارد و باید ببینم چه پیش می آید چون بعد نقش مهراد نمی توانم هر نقشی را بپذیرم یا باید در حد و اندازه مهراد باشد یا یک سر و گردن بالاتر.
** آلبوم جدیدی در راه دارید؟
- بله، کارهایش انجام شده و تا تابستان به بازار می‌آید‌.
سریال از یادها رفته به کارگردانی بهرام بهرامیان و تهیه کنندگی اکبر تحویلیان و با بازی حسین یاری، رضا یزدانی، هلیا امامی، رسول نجفیان، سیما تیرانداز، علیرام نورائی، پوریا پورسرخ، مهدی سلوکی هر شب از شبکه یک سیما پخش می‌شود

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لوکرسیا مارتل رئیس داوران جشنواره فیلم ونیز شد

عاشیق حیدر محمودی درگذشت

آباد: می‌خواستم "یه وا" به مدیوم سینما وفادار باشد

معرفی آثار راه‌یافته به بخش مسابقه "محله" جشنواره فیلم شهر

محمود کلاری: "ابر و آفتاب" جنس سینمای آن روزگار بود

"قاضی و مرگ" در خانه هنرمندان

برگزاری همایش در قلمرو موسیقی مازندران

مستند "یغمای کودکی" آماده نمایش شد

کارگاه سه روزه میکس و مستر محمد فلاحی برگزار می‌شود

تندیس حافظ علی معلم به گلاب آدینه اهدا می‌شود / اعلام نامزدهای بخش مستند

"اورکا"، "کافه عشق" ، "آژیر بی‌صدا" و "جنایت بی‌دقت" پروانه ساخت گرفتند

انتشار فراخوان کتاب "سال شعر جوان"

امید رئیس‌دانا موسیقی فیلم "شاهین" را می‌سازد

معرفی دبیران علمی و اجرایی شبکه‌های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

داوران بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران معرفی شدند

فراخوان طراحی پوستر ششمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران

ایجاد زمینه‌های حمایتی برای جامعه عکاسی / معرفی 370 عکاس برای بیمه در 3 سال

واکنش تهمینه میلانی به بی حجابی ستاره اسکندری در ترکیه!

اتفاقی که علیخانی مجری عصر جدید را برای ازدواج به وسوسه انداخت!

واکنش نیوشا ضیغمی به فیلم ستاره اسکندری بی حجاب چه بود؟!

تصویری از مهناز افشار سال‌ها پیش

نشر "نمایش" 4 جلد کتاب منتشر کرد

پرواز همای بار دیگر اپرای "حلاج" را به صحنه می‌برد

"قصر شیرین" بهترین فیلم جشنواره شانگهای شد

جزییات مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره نوای خرم اعلام شد

میزبانی از 15 هزار مخاطب/ "تراس" پرفروشترین نمایش خرداد ماه ایرانشهر شد

پا جای پای کاترین بیگلو گذاشتن / نگاهی به فیلم "شبی که ماه کامل شد" ساخته نرگس آبیار

نگاهی بر تاریخ شفاهی دانش‌آموختگان ایرانی در ایتالیا

بررسی معماری دست کند در ایران/ مروری بر تاریخی‌ترین ابعاد معماری

قلم سعید نعمت‌الله را همیشه دوست داشته‌ام / روایت علیرضا آرا از بازی در فیلم "زنبور کارگر"

سیمین امیریان و ترجمه کتابی از اسکاول شین / چند نمایشنامه کودک در راه بازار کتاب

گرمای مجسمه‌ها در سرمای برف / نگاهی به جشنواره مجسمه‌های برفی و یخی

وقتی نام محمد رسول الله (ص) روی یک اثر هنری باشد، آن کار جهانی می‌شود / روایت پیام عزیزی از موسیقی عرفانی، همکاری با کامکارها، عندلیبی و سامی یوسف

چالشی میان حقیقت و دروغ / روایت آریان رضایی از نمایش "دروغ"

طراحان لباس درگیر دیده شدن هستند / جشنواره‌های مد و لباس ما برای مانتوپوش‌ها است / تفاوت های استودیوی طراحی و مزون به روایت مهدیه شریف

گلایه الهام پاوه نژاد بازیگر ایرانی از نظرات مردم درباره تغییرات ظاهرش!

فیلم «کارت پرواز» حکایت تزانزیت مواد مخدر است

«قصر شیرین» بهترین فیلم جشنواره شانگهای شد

کرسی‌واره، پروژه مشارکتی مهدی اشرفی در گالری صا

سومین المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان ایران فراخوان داد

بهترین سریال‌های نتفلیکس در تابستان 2019

آبرامزها در دنیای کتاب‌های کمیک دست بردند

پایان فیلمبرداری «با من حرف بزن» در اروپا

عکس | فاطمه معتمدآریا در کنار همسر و پسرش

راز تابلوهای داوینچی + تصاویر

اثر هنری نقاش معروف فرانسوی پس از یک قرن و نیم پیدا شد

جشنواره فیلم‎های ورزشی شهریورماه در تهران و قشم برگزار می‎شود

رضا صادقی و علی لهراسبی برای "ماوا" عاشقانه خواندند

آلبوم فرهاد مدیری منتشر شد

آغاز اجرای "فرشته تاریخ" با تسهیلات ویژه برای دانشجویان / یادداشت محمد رضایی راد به بهانه آغاز اجرای نمایش