آریا بانو

آخرين مطالب

تشخیص تناژ پوست و انتخاب لوازم آرایش مناسب با آن خانه داري

تشخیص تناژ پوست و انتخاب لوازم آرایش مناسب با آن

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
تشخیص تناژ پوست و انتخاب لوازم آرایش مناسب با آن 3
٢٣٥
٠
ستاره/ آیا تا به حال در فروشگاه لوازم آرایشی با این سوال که کدام رنگ کرم یا پنکیک برای شما مناسب است، سرگردان بوده‌اید؟ تشخیص تناژ پوست، می‌تواند تاثیر بسزایی در انتخاب رنگ درست لوازم آرایشی و زیبایی داشته باشد. کرم پایه، کانسیلر یا رژ گونه اشتباه می‌تواند نتیجه آرایش شما را بسیار تضعیف کند. اقلام آرایشی باید با تناژ پوست همخوانی داشته باشند، بنابراین تشخیص تناژ پوست پیش از اقدام به خرید لوازم آرایش بسیار حائز اهمیت است.
تعریف تناژ پوست
تناژ پوست شما در حقیقت مقدار ملانینی است که به صورت ژنتیکی در اپیدرم (لایه بیرونی پوست) وجود دارد. ملانین، یک پلیمر پیچیده است که توسط سلول‌هایی به نام ملانوسیت تولید می‌شود و به گروهی از رنگدانه‌های طبیعی قهوه‌ای تیره یا سیاه رنگ موجود در پوست انسان و حیوانات اشاره دارد.
زمانی که پوست در معرض نور مضر فرابنفش خورشید قرار می‌گیرد، به عنوان یک حرکت دفاعی، شروع به تولید مقدار زیادی ملانین می‌کنن که در سراسر اپیدرم گسترش می‌یابد و اشعه‌های مضر خورشید را جذب می‌کند. به همین دلیل تناژ پوست به مقدار زمانی که به صورت محافظت نشده در معرض تابش خورشید قرار می‌گیرید، بستگی دارد، اما مقدار ملانین را در بدو تولد ژنتیک هر فرد تعیین می‌کند. اجداد ما با محیط زندگی‌شان سازگار شده‌اند، آنان که در مناطق آفتابی‌تر زندگی می‌کردند، به طور طبیعی ملانین بیشتری در پوست خود داشتند، در نتیجه از رنگ پوست تیره‌تری برخوردار بودند.
دسته بندی انواع تناژ پوست کار دشواری است، چرا که پوست هر فرد مقدار منحصر به فردی ملانین دارد، اما به طور کلی می‌توان سه دسته‌ی عمده برای این فاکتور تعیین کرد:
روشن: تناژ پوست روشن یا معمولی بیشتر متعلق به کشور‌های شمالی اروپاست که عمدتا دارای آب و هوای ابری و بارانی هستند. در چنین شرایطی پوست به تولید ملانین محافظتی نیاز ندارد. افرادی که تناژ پوست بسیار روشن و سفیدی دارند، معمولا نسبت به تابش خورشید بسیار حساس هستند و پوست آنها راحت‌تر از سایرین زیر نور آفتاب تیره می‌شود. اگر می‌بینید که پوست شما در این دسته قرار می‌گیرد، نسبت به محافظت از پوست خود در برابر اشعه فرابنفش خورشید حساسیت بیشتری به خرج دهید.
متوسط: تناژ پوست متوسط در جنوب آفریقا و تبار‌های شمال آسیا یافت می‌شود. گاهی اوقات به این تناژ زیتونی نیز گفته می‌شود، رنگی خنثی و متعادل که پیدا کردن رنگ پایه آرایشی آن بسیار آسان است. اگر رنگ پوست شما در این دسته قرار دارد، پوست شما احتمالا در مقابل خورشید خیلی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد، اما این بدان معنا نیست که در مقابل مشکلات پوستی مربوط به تابش آفتاب در امان هستید.
تیره: تناژ پوست تیره معمولا به بخش‌هایی از دنیا مانند خاورمیانه، هند و افریقا دارند. مانند سایر افراد، این دسته نیز از مضرات تابش خورشید در امان نیستند و در حقیقت بیشتر مستعد ابتلا به پرفیوژن هستند، بنابراین باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند.
این سه دسته بسیار کلی هستند و می‌توانند زیرگروه‌های بسیاری داشته باشند، برای مثال تناژ پوست شما ممکن است در جایی بین روشن و متوسط قرار بگیرد و تشخیص آن به ته رنگ منحصر به فرد پوستتان بستگی داشته باشد.

ته رنگ (undertone) پوست
اگر تا به حال محصولات آرایشی خریده باشید، احتمالا اصطلاح سرد، گرم و خنثی که سایه‌های تناژ پوست را توصیف می‌کنند، شنیده‌اید. این اصطلاحات به ته رنگ پوست یا آن سایه ظریف و نامحسوسی که در پوست وجود دارد اشاره می‌کنند. برخلاف تناژ، ته رنگ پوست همواره ثابت است. یادگیری تشخیص تناژ برای انتخاب لوازم آرایشی مناسب تا حد زیادی به تعیین ته رنگ پوست بستگی دارد. بیایید ته رنگ‌های مختلف را با هم بشناسیم:
خنک: قرمز و صورتی با رگه‌های آبی
گرم: زرد، هلویی و رگه‌های طلایی
خنثی: زیتونی یا یک ترکیب متعادل از سایه‌های ذکر شده
رنگ سطحی پوست شما، یا اولین رنگی که در مقابل آینه به چشم شما می‌آید، ممکن است گلگون به نظر برسد، اما ته رنگ پوست طلایی یا زرد باشد. بنابراین، زمانی که سعی در تشخیص تناژ پوست خود دارید، به ته رنگ پوست نیز باید توجه کنید.
ترکیب رنگ پوست
قبل از اینکه به شما بگوییم چطور می‌توانید تناژ پوست خود را تشخیص دهید، توجه کنید که تناژ پوست با ترکیب رنگ پوست یکسان نیست. تناژ پوست به رنگ چهره و ترکیب رنگ پوست به ظاهر کلی پوست شما اشاره دارند. به گونه‌های سرخ رنگ و زیر چشمی تیره فکر کنید، ترکیب رنگ پوست شما شامل همه‌ این رنگ‌ها به علاوه‌ تناژ طبیعی پوست است. این اصطلاح همچنین به بافت، خشکی یا چربی پوست نیز اشاره دارد.
محصول آرایشی را انتخاب کنید که همزمان با ترکیب رنگ و تناژ پوست شما سازگار باشد، یعنی کسانی که پوست درخشنده‌ای دارند، باید محصولی مات کننده انتخاب کنند و کسانی که دارای سایه‌های نامساوی در پوست صورت خود هستند باید از اصلاح کننده‌ها استفاده کنند.
تشخیص تناژ پوست

قبل از اینکه در راهرو محصولات آرایشی سرگردان شوید، این روش‌های کاربردی برای تشخیص تناژ پوست را مطالعه نمایید تا بهترین محصول را انتخاب کنید:
1. زیر نور طبیعی به پوست خود نگاه کنید
اگر بعد از آرایش صورت یک ته مایه خاکستری روی پوست مشاهده می‌کنید، پایه آرایشی که استفاده کرده اید، با ته رنگ پوستتان همخوانی ندارد. صورت خود را کاملا بشوئید و هرگونه آرایش را از روی آن پاک کنید. حداقل 15 دقیقه صبر کنید و بعد در مقابل نور طبیعی قرار بگیرید، زیرا نور‌های مختلف می‌توانند ظاهر پوست را تغییر دهند. یک آینه کوچک در مقابل خود بگیرید و طوری بایستید که صورتتان رو به نور خورشید باشد. به خط فک خود نگاه کنید (این قسمت معمولا تحت تاثیر تابش کمتری قرار دارد) و تناژ پوست خود را پیدا کنید. به خاطر داشته باشید، این قسمت جایی است که روی آن از ترکیب رنگی استفاده می‌کنید، بنابراین پایه آرایشی تان باید با این قسمت هماهنگ شود.
2. تست نقره / طلا
اگر نقره بیشتر از طلا به پوست شما می‌آید، به احتمال زیاد ته رنگ پوست شما سرد است. اما اگر ته رنگ پوست شما گرم باشد، طلای زرد بهتر به نظر خواهد رسید.
3. به رگ‌های خود نگاه کنید
در نور طبیعی به رگ‌های زیر پوست خود نگاه کنید.

اگر رگ‌های شما به رنگ آبی یا بنفش ظاهر شدند، تناژ پوست‌تان سرد است.
اگر رگ‌های شما سبز یا سبز آبی باشند، تناژ پوست شما گرم است.
اگر نمی‌توانید رنگ رگ‌ها را تشخیص دهید، احتمالا تناژ خنثی دارید. کسانی که ترکیب رنگ پوست‌شان زیتونی است نیز احتمالا در این دسته قرار می‌گیرند.
4. واکنش پوست نسبت به تابش آفتاب را بررسی کنید
آیا هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، پوست‌تان به سادگی تیره می‌شود؟ آیا به ندرت پیش می‌آید که آفتاب سوخته شوید؟ بررسی واکنش پوست نسبت به اشعه خورشید، می‌تواند به شما در تشخیص تناژ پوست کمک کند. کسانی که به راحتی در تماس با نور خوشید، آفتاب سوخته یا برنز نمی‌شود، تناژ متوسط تا تیره دارند و سایرینی که به راحتی پوست‌شان در مقابل آفتاب تغییر می‌کنند در دسته روشن یا بور قرار می‌گیرند.
خریدن لوازم آرایشی مناسب
خب، حالا که می‌دانید چطور می‌توانید تناژ پوست خود را تشخیص دهید، زمان خریدن لوازم آرایشی مناسب رسیده است. اگر بتوانید در تشخیص تناژ پوستتان موفق شوید و لوازم آرایش مناسب را نیز انتخاب کنید، آنگاه آرایش کردن به آسانی آب خوردن خواهد شد.
ته رنگ خنک، اگر پوست شما در دسته‌ خنک طبقه بندی شد، سایه چشم آبی، رژ لب قرمز با ته مایه صورتی یا بنفش، و رژ گونه سرخ رنگ را در نظر بگیرید.
ته رنگ گرم، کسانی که پوست قهوه‌ای طلایی دارند باید سایه چشم با رنگ‌های تیره و خنثی، رژگونه مرجانی و رژ لب قرمز تیره را امتحان کنند.
ته رنگ خنثی، اگر پوست‌تان خنثی است، خب خوش به حال‌تان! تقریبا هر آرایشی به صورت شما می‌آید. سعی کنید از رنگ‌هایی استفاده کنید که رنگ مو و چشمانتان را برجسته می‌کند.
سخن پایانی
هنگام خرید لوازم آرایشی همیشه، آنها را در قسمت فک امتحان کنید تا مشخص شود آیا رنگی لوازم آرایشی با پوست شما هماهنگ است یا خیر؟ به خاطر داشته باشید که تناژ پوست ممکن است در فصول مختلف فرق داشته باشد و بسیاری از بانوان ترجیح می‌دهند از رنگی یک درجه روشن‌تر یا تیره‌تر از تناژ پوست استفاده کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کرایی مرغ با طعم باورنکردنی

برای شام کوکوی بادمجان سرو کنید

شیرینی ها/ کوکی با شکلات چیپسی

عصرانه/ ترامیسوی ایتالیایی را از دست ندهید

طرز تهیه کوکوی به

از شما/ ناهارمن

از شما/ نهارما زرشک پلو بامرغ

از شما/ لوبیا پلو

غذای اصلی/ آبگوشت نذری؛ دلچسب ترین انتخاب

کیک خانگی لطیف و خوشمزه

از شما/ کله پاچه

بادمجان سوخاری، خاطرخواه زیاد داره!

از شما/ در حال تدارک ناهار

از شما/ شام دیشب ما

دستور پخت خوشمزه ترین شیرینی خانگی

از شما/ باقالی پلو و ماهی حلوا سفید

از شما/ کیک فنجونی

از شما/ برکو غذای محلــــی

از شما/ کیک کشمشی

از شما/ یک غذای خوشمزه ♥️♥️♥️♥️

از شما/ میگو سوخاری

از شما/ ماهی بارشته پلو

نوشیدنی ها/ قهوه را با پشمک سرو کنید

میز اردور/ دسر انبه با ترکیب خوشمزه ژله آلبالو

کتلت بروجردی؛ معطر و دلبرانه

مرغ شکم پر با سبزیجات سرخ شده

آلو اسفناج؛ خورش سنتی و معروف ایرانی

چند ساندویچ خوشمزه برای اولین روز مدرسه

دستور تهیه چند خوراکی سالم برای دربی فردا

نوشیدنی ها/ آب طعم دار لیمویی بنوشید و خنک شوید

با ماسک کیوی و شکر صورتتان را صاف و براق کنید

ایده های عکس یادگاری از کلاس اولی ها

ناهار/ پلوی فلفل دلمه ای؛ خوش عطر و جدید

برای ناهار غذایی ضد فشار خون و سکته بپزید

صبحانه ای سرشار از پروتئین و ویتامین

با کیک نسکافه و گردو خانواده را دور هم جمع کنید

سمبوسه پیتزایی؛ کودکان عاشقش می شوند

روش فریز کردن ذرت برای پاییز

از شما/ پیتزا لقمه ایی

از شما/ تارت شکلاتی و خامه ایی

فست فودی خوشمزه و فوری برای شام جمعه

با حلوای تارت درگذشتگان را یاد کنید

لقمه های مدرسه ای ساده و خوشمزه

از شما/باقالی پلو با گوشت

کنسرو گوجه فرنگی به جای رب

عصرانه امروز؛ پخت کیک کاکائویی در قابلمه

از شما/ اشپزی من

ازشما/ سالادما

خوشامدگویی به پاییز با دسر سیب پخته

آموزش تهیه حلوای شیر