آریا بانو

آخرين مطالب

ثبت سالانه تا 5000 هزار مورد جدید ابتلا به ام اس در ایران اجتماعي

ثبت سالانه تا 5000 هزار مورد جدید ابتلا به ام اس در ایران

  بزرگنمايي:

آریا بانو - نایب رئیس انجمن ام‌ اس با بیان اینکه سالانه 3 تا 5 هزار بیمار جدید مبتلا به ام اس در کشور ثبت می‌شود،گفت: در انجمن ام اس در هر روز کاری بین 7 تا 10 بیمار جدید ثبت نام می‌کنیم.

به گزارش ایسنا،‌ در نشست خبری روز جهانی ام اس، دکتر هوشمند- مدیر انجمن ام اس با بیان اینکه روز جهانی ام اس در چهارشنبه آخر ماه مه برگزار می‌شود، گفت: امسال در نظر داریم تا این روز را در سه محور اصلی پیش بریم. محور اول آگاهی‌بخشی عمومی برای مردم درباره این بیماری و محور دوم تسهیل دریافت خدمات تشخیصی، درمانی و مشاوره‌ای و محور سوم آموزش جهت تغییر سبک زندگی است. در همین راستا در روز 23 و 24 خرداد ماه خدمات روانشناسی در کلیه استان‌ها به صورت رایگان به بیماران ام اس داده می‌شود.
به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست دکتر محمد علی صحراییان - نایب رئیس انجمن ام اس - ضمن تبریک عید فطراظهارکرد: این بیماری در تمام کشورهای جهان از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که اولا گروهی که درگیر این بیماری می‌شوند، جوانان هستند. به‌طوری که 80 درصد بیماران مبتلا به ام اس در گروه سنی بین 20 تا 40 سال قرار دارند. ثانیا این بیماری به عنوان یک بیماری مزمن شناخته می‌شود و در حال حاضر درمان قطعی ندارد و نمی‌توان آن را به‌سرعت درمان کرد. هنگامی که شخصی به این بیماری مبتلا شود، سال‌های متمادی درگیر آن خواهد بود. ثالثا شرایط فیزیکی و به‌طور کلی تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی فرد در مقوله این بیماری است.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به مسائل روانشناختی که بیماران مبتلا به ام‌اس با آن درگیر می‌شوند، گفت: در برخی از مواقع برچسب‌هایی به این بیماران زده می‌شود و مشکلات روانشناختی در بیماران ایجاد می‌کند مانند مشکلاتی نظیر مشکل در ازدواج و اشتغال .
صحراییان در خصوص پوشش بیمه‌ای درمان‌های دارویی بیماران مبتلا به ام‌اس گفت: هزینه داروهای داخلی برای درمان بیماری ام اس تا 95 درصد توسط بیمه‌ها تامین و پنج درصد مابقی را نیز وزارت بهداشت متقبل می‌شود. در عین حال داروهای خارجی ام‌اس نیز از پوشش پایه‌ 70 درصدی توسط بیمه‌ها برخوردار هستند البته در حال حاضر برخی از داروهای جدید به فهرست دارویی این بیماران اضافه شده است که فعلا وارد سیستم بیمه نشده است و امیدواریم در جلسات آینده با سازمان‌های بیمه‌گر به لیست مذکور اضافه شود همچنین تا به حال گزارشی از کمبود داروی جدی این بیماران و نایاب شدن داروهایشان به ما ارائه نشده است.
وی با بیان اینکه سالانه 3 تا 5 هزار بیمار جدید مبتلا به در کشور ثبت می‌شود، افزود: در انجمن ام اس در هر روز کاری بین 7 تا 10 بیمار جدید ثبت نام می‌کنیم البته اینکه گفته می‌شود کشور ایران بالاترین شیوع ام اس در جهان را دارد، موضوعی غلط است. ایران در مقایسه با کشورهای غربی در حد متوسطی قرار گرفته البته در خاورمیانه ایران بیشترین میزان شیوع ام اس را به خود اختصاص داده است. شیوع ام اس در شهرهای بزرگ کشور، 120 نفر در هر 100 هزار نفر است و در شهرهای کوچک 70 نفر در هر 100هزار نفر گزارش می‌شود که این آمار در مقایسه با کشورهایی نظیر اسکاتلند که 250 نفر در هر 100 هزار نفر گزارش می‌شوند، بسیار پایین‌تر است. طبق آمارها تهران و اصفهان بیشترین میزان شیوع ام‌اس را دارا هستند.
نایب رئیس انجمن ام اس افزود: باید توجه کرد که زنان حدود سه تا چهار برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به بیماری ام‌اس هستند. از طرفی با رفتن به سمت زندگی مدرن میزان ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر مانند ام‌اس در حال افزایش است.
3 راهبرد وزارت بهداشت برای مبتلایان به ام‌اس
به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست دکتر جمشید کرمانچی- معاون مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت - ام اس را یکی از مهمترین بیماری‌های حال حاضر کشور دانست و گفت: وزارت بهداشت در نظر دارد با سه راهبرد اصلی این بیماری در کشور را کنترل کند. راهبرد اول افزایش دسترسی کلیه این بیماران چه در شهرهای بزرگ و چه در شهرهای کوچک به شبکه خدمات درمانی وزارت بهداشت است تا بدون هیچ مشکلی خدمات درمانی به آنان ارائه شود. همچنین در راهبرد دوم در نظر داریم که خدمات ارائه شده به این بیماران با کمک اساتید دانشگاه‌ها و کمیته‌های علمی از استاندارد مناسبی برخوردار باشند.
وی افزود: امروزه ام اس یک شناسنامه خدمت دارد. در حال حاضر برخی از خدمات به تازگی به این بسته خدمت اضافه شده است. خدماتی مانند فیزیوتراپی و توانبخشی تا سال گذشته به بیماران مبتلا به ام‌اس ارائه می‌شد اما دستورالعمل علمی برای آن وجود نداشت که در حال حاضر این دستورالعمل‌ها به تصویب رسیده است. خدماتی مانند تصویر برداری و خدمات مشاوره‌ی درمانی بیمار ام اس نیز باید به‌خوبی و به درستی ارائه شود.
کرمانچی راهبرد سوم وزارت بهداشت را محافظت مالی از این بیماران عنوان و اظهار کرد: در کنار خدمات ذکر شده، بیمار نباید از جهت مالی برای درمان بیماری‌اش دچار مشکل یا فشاری باشد. بر همین اساس به جز سازمان‌های بیمه‌گر که بسته‌های خدماتی را برای این بیماران پوشش می‌دهند، وزارت بهداشت نیز در راستای کمک به بیماران موضوعاتی را طراحی کرده‌ تا خدمات بیماران در نظام درمانی با کمترین هزینه ارائه شود چرا که درمان این بیماران مادام‌العمر است.
وی در ادامه با اشاره به خاص شناخته شدن بیماری ام اس توسط مجلس، افزود:‌ البته مجلس شورای اسلامی بودجه جداگانه‌ای برای درمان این بیماری در نظر نگرفته است، اما وزارت بهداشت با تمام محدودیت‌های بودجه‌ای موجود، در نظر دارد تا خدمات را در بهترین سطح به این بیماران ارائه دهد. در واقع امسال در پوشش خدمات این بیماران اتفاق جدیدی نخواهد افتاد.
بهزیستی برای مبتلایان به ام‌اس چه می‌کند؟
به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست دکتر صفاری - مدیر کل مراکز شبانه و روزانه بهزیستی - گفت: اولین خدمتی که سازمان بهزیستی به این بیماران ارائه می‌کند این است که اگر در کمیسیون پزشکی میزان افت عملکرد در این افراد تشخیص داده شود، خدماتی مانند خدمت پرستاری دریافت می‌کنند. همچنین اگر بیمار ام اس دچار ضایعه نخاعی باشد، ماهانه 200 هزار تومان برای حق پرستاری دریافت می‌کند.
وی ادامه داد: خدمات توان بخشی روزانه با یارانه دولتی در مراکز ما به این بیماران داده می‌شود. در مراکز شبانه نیز آماده ارائه خدمت به بیمارانی هستیم که دچار مشکلات شدید هستند. در حال حاضر 300 نفر در مراکز شبانه بهزیستی خدمات دریافت می‌کنند.
صفاری با بیان اینکه سازمان بهزیستی هزینه‌ای را هم بابت خدمات توانبخشی به بیماران مبتلابه ام‌اس ارائه می‌کند،‌ گفت: متاسفانه فیزیوتراپی و سایر درمان‌ها، تحت پوشش بیمه نیست که این هزینه‌ها توسط بهزیستی تامین می‌شود. در کنار تامین هزینه‌های گفته شده، کمک هزینه‌ای نیز برای تحصیل و سایر خدمات رفاهی این بیماران در اختیارشان قرار می‌گیرد چرا که به علت پیشرفت این بیماری گاهی برخی از آنها حتی شغل مناسبی ندارند.
وی افزود: خدمات توانبخشی درمنزل تحت پوشش بیمه‌ها نیست و یارانه‌ای بالغ بر حدود 500 هزار تومان توسط سازمان بهزیستی به این بیماران ارائه می‌شود. در کنار آن خانواده‌ها نیز باید مبلغ کمتری را اضافه کنند.
به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست،‌ دکتر رفیعی‌پور- نماینده سازمان نظام روان شناسی - با اشاره به فراگیری بیشتر بیماری‌های غیر واگیر در جوامع گفت: اصلاح سبک زندگی یکی از مواردی است که می‌تواند از ابتلا به بیماری‌هایی نظیر ام اس بکاهد. بیماران ام اس باید در کنار تمام خدمات درمانی، بسته‌های خدمتی روان شناختی و اجتماعی نیز دریافت کنند چرا که بسیار بعید است بیمار ام اس دچار مشکلات روان شناختی نشود.
وی افزود:‌ مرکز مشاوره انجمن ام اس ایران اولین مرکزی است که پروانه مشاوره تخصصی برای این بیماران برایش صادر شده و دو سال است که در این زمینه در حال فعالیت است.
رفیعی پور در خصوص پوشش بیمه‌ای خدمات روان شناختی به این بیماران گفت: خدمت در دو قالب خدمات سرپایی و بستری به این بیماران ارائه می‌شود. سازمان نظام روانشناسی در حال تلاش است تا با کمک وزارت بهداشت و وزارت کار خدمات سرپایی روانشناسی برای مبتلایان به ام‌اس تحت پوشش بیمه قرار گیرد. در مبحث خدمات بستری نیز پس از ترجمه کتاب کالیفرنیا به فارسی، ارائه دهنده خدمت روانشناسی در ایران حذف شده است و هیچ گونه خدمات بستری به روان شناس تعلق نمی‌گیرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیت الله مکارم شیرازی: ازدواج کمتر از 13سال باطل است

حناچی علت ترک سه شنبه‌های بدون خودرو را اعلام کرد

رویای لاغری زن جوان را به کام مرگ برد

مرگ مرموز دختر جوان در میهمانی شبانه؛ در این مراسم سرکه سرو می‌شد؟!

تلاش برای ورود متخصصان طب سنتی به بیمارستان‌ها

فروریزش زمین در شهرری

درخواست برای زمان شروع کار ادارات در دهه اول مهر

انحصار در آزمون وکالت به کجا می رسد؟

حریرچی: 50 درصد «ام آر آی»ها غیرضروری است

ده‌ها کشته و مفقود بر اثر واژگونی قایق گردشگران در هند

شناور شدن ساعات کار ادارات، گره ترافیک تهران را باز می‌کند؟

اگر گونه ندارید، این طوری آرایش کنید

تصاویری از چیدمان آشپزخانه‌های کوچک

کیف پول فانتزی و گل گلی

لباسی برای زیر کت مجلسی

شرایط و معنای طلاق یک طرفه چیست؟

جاده‌ها هر نیم ساعت جان یک نفر را می‌گیرند

خبر خوش رئیسی

تجویز عجیب و غریب سی تی اسکن و ام آر آی در ایران

ویلاهای غیرمجاز در فومن هم سر برآوردند

316 نوع بیماری نادر در کشور شناسایی شده است

مرگ «روناک» و زندگی نباتی «امیر علی» 3 ساله با قصور دردناک پزشکی

کاردستی جذاب اردک سه بعدی

قصه امشب؛ داستان مردی گوژپشت

کودک بدون پا، ستاره هفته مد نیویورک!

ظروف زیبای مسی که هر خانه ای نیاز دارد

بافتنی‌های خلاقانه و اشتهابرانگیز!

هدیه خانواده شهید حججی به صدا و سیما

اقدام عجیب دوچرخه سوار علیه عابر پیاده

کشف بقایای هزاران جنین در خانه یک پزشک

جراحی لاغری به قیمت جان زن 40 ساله تمام شد

ورود اینترپل به پرونده شهردار متواری با اعلان قرمز در 194 کشور

ممنوعیت پلیس برای رانندگان زیر 23 سال

کلاهبرداریِ دوست دختر از بازرگان چینی

صاف کردن مو با گلت بهتر است یا کراتینه؟!

برای مرتب سازی وسایل کوچک اتاقم چه کنم؟

گزارش اقدامات معاونت امور جوانان در خصوص محرومیت‌زدایی سیستان و بلوچستان

22 زخمی در حادثه ریزش بالکن ساختمانی در نیوجرسی

اقدام تحسین برانگیز پلیس هلند

گمشده؛ گم شدن از تهران و پیدا شدن در کرج

ازدحام جمعیت در کربلا بار دیگر حادثه آفرید

چگونه به کودکان در مواجهه با سوگ کمک کنیم؟

برای منزل آینه ای زیبا بسازید

فرزند خود را به یک کارآفرین میلیونر تبدیل کنید

تمام مدل های فرنچ ناخن را در خانه انجام دهید

کلکسیون شیک ترین سرهمی های نوزادی

انواع آرایش با رژ قرمز

تداوم بارش‌ها در نوار شمالی کشور/ درخواست پلیس درباره ساعت کاری ادارات در مهرماه

ثبت نام مرحله پنجم طرح بیمه سلامت برای پناهندگان

فراخوان شهرداری برای اعزام پزشک به راهپیمایی اربعین