آریا بانو

آخرين مطالب

حسین رفیعی: دردناک است که مجریان کاربلد خانه‌نشین شده‌اند فرهنگی هنری

حسین رفیعی:  دردناک است که مجریان کاربلد خانه‌نشین شده‌اند

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
بازیگر و مجری تلویزیون، گفت: مردم تلویزیون نگاه می‌کنند و اینکه من بیایم و یا شخص دیگری، باعث نمی‌شود که به خاطر یک شخص یا اشخاصی توجه مخاطب به جعبه جادو جلب شود.
به گزارش تسنیم، بازیگر بود که به تلویزیون آمد و اجرای چند مسابقه تلفنی و بعد رسماً پشت میز اجرا نشست. مدتی کاملاً‌ از اجرا فاصله گرفت جز مسابقه «نما به نما» شبکه آی‌فیلم و کار تئاتر، رادیو و سریال‌ تلویزیون انجام داد. تا اینکه سحرهای ماه مبارک رمضان، شبکه امید را انتخاب می‌کردیم به «کوچه بهار» می‌رسیدیم که حسین رفیعی بعد از مدت‌ها مجری آن برنامه بود. برنامه مفرح نوجوانانه‌ای که با حضور او، جنبه‌های طنز هم پیدا می‌کرد. از شب گذشته هم حضور نمایشی او در سریال «محرمانه» آغاز شده است. او در برنامه «سلام صبح بخیر» هم حاضر شد و درباره خودش گفت: سال 72 بنده دانشجوی رشته نقاشی در دانشگاه هنر و معماری بودم با جمعی نزد آقای مهرداد خسروی مدیر پخش اجتماعی شبکه دو تست دادیم و من از بین آنها انتخاب شدم.
پاییز 73 در همین استودیو سریال «نوید بابا» را با بیژن بنفشه خواه اجرا کردیم، که الان خاطرات آن زمان برای من یادآور شد. مدتی برنامه‌های اجرایی مناسبتی فقط به دهه مبارکه فجر مربوط می‌شد که بسیاری از ارگانها و موسسات دوست داشتند ما در برنامه‌های آنها مشارکت داشته باشیم به همین دلیل ما را با آمبولانس در خط ویژه به برنامه‌ها می‌رساندند.
این بازیگر و مجری تلوزیون درباره کار خود در زمینه نوجوانان، گفت: کار برای نوجوانان کاملا تخصصی است باید در کنار آنان باشید زیرا این سن بسیار شاخص، حساس و نوعی دو گانگی را دربردارد، باید تشخیص داد هر شرایطی چه کاری برای آنها انجام داد. در چنین برنامه‌هایی همچون «محرمانه» که برای نوجوانان تولید می‌شود صرفا کشف استعداد یا معرفی آنها کافی نیست نباید نوجوانان رها شوند، آیا تاکنون خروجی چنین برنامه‌هایی معرفی و جذب چند نوجوان به فلان موسسه علمی یا فرهنگی شده که آنان در عرصه هنر فعالیت کنند.
این بازیگر و مجری تلوزیون با اشاره به برنامه تلویزیونی «کوچه بهار» ویژه سحرگاهی شبکه امید، گفت: در ماه رمضان احساس خیلی خوبی داشتم؛ در این برنامه هنگام سحر بخشی را داشتیم که به محض پخش اذان تعدادی از پرندگان شبیه بلبل شروع به خواندن می‌کردند، همین برنامه سبب شده بود که بسیاری از روزه‌داران سحرخیز این بخش برنامه را ببینند. من با نگاه هنرجویی وارد رادیو، دوبله، تئاتر و سینما شدم و هنوز هم خود را یک هنرجو می‌دانم، دنیای هنر وسیع و نامحدود است و نیاز به پارتی ندارد، به عنوان مثال فلان بازیگر یا کارگردان بزرگ و مشهور نمی تواند فرزند خود را وارد عرصه کاری خود کند مگر اینکه فرزندش استعداد و علاقه کافی داشته باشند.
این بازیگر و مجری تلویزیونی درباره تجربه همکاری خود با مرحوم ملاقلی پور کارگردان، اظهار کرد: من کار فاخر «سفر به چزابه» را با ایشان تجربه کردم که از افتخارات کاری من است، فیلم سینمایی «کمکم کن» را نیز با ایشان کار کردم، از ایشان درس‌های بسیار خوبی آموختم. در همکاری با ایشان در منطقه چزابه ما به مظلومیت مناطق جنگی خرمشهر و چزابه پی بردیم. به عقیده من ایشان بسیار شوخ طبع بودند و نقش من هم طنز بود بسیار به ما خوش گذشت طوری که کلی خاطره طنز از ایشان دارم ملاقلی‌پور بسیار انسان شریف، خوش مشرب و دوست داشتنی بودند.
حسین رفیعی در خصوص اسپانسرها و سرمایه‌گذارهایی که حضورشان هر روز در تلویزیون پررنگ‌تر می‌شود به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت:‌ یکی از معضلات حضور اسپانسرها انتخاب مجری از روی سلیقه است. آن‌ها می‌گویند چه کسانی باید برنامه را اجرا کنند و چگونه این برنامه شکل بگیرد. در صورتیکه پیش از این حرفه‌ای‌گری حرف اول را می‌زد. این را باید بدانیم که ایران فقط تهران نیست و تهران هم میدان ونک به بالا نیست. اگر یک کودک و نوجوانی در جنوبی‌ترین منطقه سیستان و بلوچستان، آموزش قرآن را از رسانه‌ملی ببیند حقش این است ببیند. برنامه‌ای برای طبیعت ایران و تاریخ ایران کم‌بیننده است و بیننده حق‌شان است ببینند. یک وقت در شرایط و با برخورداری از امکاناتی به بیننده بیشتری می‌رسند و بعد می‌گویند کسی تلویزیون نگاه نمی‌کند. مثلاً مَنِ نوعی بگویم اگر من به تلویزیون آمدم به خاطر من جعبه جادو را می‌بینند. اما این طور نیست مردم تلویزیون نگاه می‌کنند.
وی در پاسخ به این سوال که برخی از اجراها غیرتخصصی هستند و بیشتر بازی می‌کنند تا اجرا، تأکید کرد: جزو اولین محکومین هستیم از بازیگری به اجرا آمدم. من را طرد کردند و تنبیه شدم که از بازیگری به اجرا آمدم. به من گفتند دیگر حق نداری فیلم و سریال بازی کنی! اما در عین حال تئاتر، فیلم و سریال بازی کردم و جالب است بدانید امروز برای بسیاری جذاب شده که به اجرا روی بیاورند. کار بدی هم نیست توان اجرا داشته باشند مجری تلویزیون بشوند. ولی مخاطب هر اجرایی را به این سادگی‌ها نمی‌پذیرد. برای اجرا یکسری قواعد و تجارب لازم است و نمی‌توانیم بپذیریم در آنتن زنده تلویزیون به یک قوم، ملیت و فردی توهین شود. حتی این اجازه را نداریم به مهمان برنامه بگوییم مگر تو نابینا، شکل و یا کر هستید! چون ما بیننده معلول و سندرومی داریم این‌ها یک نوع توهین است،‌ چون موجبات دلخوری مخاطب‌مان را فراهم می‌کند.
مجری و بازیگر تلویزیون در خصوص حضور پررنگ اسپانسرهای تلویزیونی، تأکید کرد: از اوایلی که اسپانسرها وارد شدند من نسبت به این قشر دافعه داشتم. چرا که دوست نداشتم یک قابلمه دست بگیرم و تبیغ کنم. برخی از برنامه‌های اسپانسرمحور را که اجرا می‌کنم دیدم بیننده به اعتبار و اطمینان من به نتیجه می‌رسد. من بعضاً جایی خجالت می‌کشم؛ همچون دوستی که به من گفت به اعتبار شما فلان کالا و محصول و یا کار تبلیغی را انجام دادیم. که من در پاسخ گفتم من از شما خواستم کمربند ایمنی استفاده کنید یا چراغ قرمز را رد نکنید. سرعت غیرمجاز نروید و نماز اول وقت بخوانید. به هر حال مخاطب می‌گوید رفیعی یا امثال رفیعی تبلیغ انجام می‌دهد باید براساس تعقل هم تصمیم بگیرند. چون همیشه گفته‌ام پنیر مجانی و رایگان فقط در تله موش است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: دو چیز در هر جامعه‌ای نباید پولی و غیرانتفاعی بشود، چون فرهنگ در آن جامعه دچار نقصان و تلاطم می‌شود. یکی صداوسیما و یکی آموزش و پرورش است. ما متأسفانه هر دوی این‌ها را در کشورمان غیرانتفاعی کردیم و با پول اتفاق می‌افتد. من آرزو دارم صداوسیما دوباره مستقل شود با بودجه‌های دولتی برنامه بسازد. ما امروز مجریان کاربلدی داریم که خانه‌نشین و کم‌کار شده‌اند؛ سال‌ها بیت‌المال صرف پرورش و پویایی این گروه شده و دردناک است که برنامه‌های حساس و مراسم‌های خاص به تلویزیونی‌ها واگذار شود و برنامه‌های جذاب و پول‌آور و اسپانسرمحور را به دیگران واگذار کنند که چندان تجربه و تخصصی در زمینه اجرای تلویزیونی ندارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ماجرای ناراحتی شیلا خداداد از رامبد جوان

شوخی داوران و احسان علیخانی با دماغ سعید فتحی روشن

لحظه ورود فینالیست های عصر جدید به استودیو

افسانه پاکرو: اینقدر خواستگار دارم دیوانه شدم

واکنش مردم به استخدام بادیگارد توسط بازیگران

اجرای زیبای نوستالژیک گروه آوازی تهران در عصر جدید

اجرای قطعه زیبای شیر علیمردان توسط آرمان امیدی

چهره ها/ پانته‌آ بهرام در کنار کامکارهای اصیل

چهره ها/ کمدین خندوانه در کنار مردی برای تمام فصول

چهره ها/ اُبهت سلمان‌خان با لباس گل‌گلی

بیوگرافی سینا شفیعی؛ کاراکتر حمید در ستایش 3

چهره ها/ بروز ارجمند و تولد گوهر خیراندیش

چهره ها/ زندگی کاموایی فریبا کوثری

تشکر ویژه و خاص امین حیایی از احسان علیخانی

احسان علیخانی: جنس برنامه استعدادیابی حتی بدون من باید ادامه یابد

دفاع مهران مدیری از عادل فردوسی پور؛ باور کردیم!

سیامک انصاری بازیگر «لامینور» مهرجویی شد

ویشکا آسایش بازیگر «گورکن» شد

جمشید هاشم‌پور با «تاراج» و اکبر عبدی با «دزد عروسک‌ها» بار دیگر روی پرده سینماها

صحنه های جذاب از تمام شرکت کننده های عصر جدید در طول یک سال

اتفاقی که اگر رخ بدهد شیلا خداداد از همسرش جدا می‌شود!

شوخی امین حیایى با محمد زارع در عصر جدید

گیر دادن احسان علیخانی به فاطمه عبادی برای استفاده از کلمات غیر فارسی

بهرام عظیمی: نمیتونستم رو خانوم ها دست بلند کنم خودم رو میزدم!

تیکه بشیر حسینی به بازیگر فراری عصر جدید

صحنه‌های جذابی که در عصر جدید ماندگار شد

آمار جالبی از «ترین‌های» عصر جدید

تحسین سهراب پورناظری از پارسا خائف بعد از اجرای قطعه «آرایش غلیظ»

چهره ها/ وقتی سردار آزمون پیکاسو می‌شود

چرا سریال «بوی باران» جامعه را سیاه نشان می‌دهد؟

شیرین زبانی عضو کوچولوی گروه دختران نینجا

چهره ها/ علی ضیاء دست از سر عشق و عاشقی‌اش برنمی‌دارد

درخواست عجیب پارسا خائف از احسان علیخانی قبل از اعلام نتایج

شهرزاد مدیری در کنار پدر هنرمندش

وضعیت دو نفر از گروه نینجا که پایشان در عصر جدید شکست

خاطره باحال احسان علیخانی درباره عیادتش از دختران نینجا

اجرای زیبای کارزان و عبدالباسط دو برادر کُرد در عصر جدید

اجرای خاص آهنگ «نذار بگیرن رویاتو» در عصر جدید

چهره ها/ احوالِ شاد زوج بازیگر

دختران نینجا رتبه پنجم عصر جدید شدند

واکنش دختران نینجا بعد از کسب عنوان پنجمی عصر جدید

شرکت‌کننده مرموز عصر جدید رتبه چهارم را کسب کرد

مقام سومی عصر جدید تعلق می‌گیرد به پارسا خائف

پارسا خائف بعد از کسب عنوان سومی عصر جدید چه گفت؟

احساساتی شدن فاطمه عبادی بعد از کسب عنوان نخست عصر جدید

جایزه غافلگیرکننده استاد فرشچیان به قهرمان عصر جدید

پیش‌بینی‌های جالب داوران عصر جدید از نتایج فینال

چهره ها و افراد مشهور متولد 1 شهریور

چهره ها/ آخرین تصویر آریا عظیمی نژاد از عصر جدید

اضافه شدن چند بازیگر چهره به فصل ششم پایتخت