آریا بانو

آخرين مطالب

دربه‌در به دنبال جانشین خشایار الوند/ «پایتخت 6» نوروز 99 در تلویزیون؟ فرهنگی هنری

دربه‌در به دنبال جانشین خشایار الوند/ «پایتخت 6» نوروز 99 در تلویزیون؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
بنا بر اعلام تهیه‌کننده پایتخت، قرارداد ساخت سریال «پایتخت 6» برای نوروز 1399 با صداوسیما امضا شده است.
بالاخره تکلیف سری جدید پایتخت معلوم شد. بر اساس گفته‌های دست‌اندرکاران سریال، ابتدا قرار بود قسمت جدید «پایتخت» به عنوان یک فیلم تلویزیونی در نوروز 98 پخش شود. این اتفاق به دلیل درگذشت خشایار الوند، نویسنده این سریال، منتفی شد. مدتی پیش نیز الهام غفوری، تهیه‌کننده «پایتخت»، از ساخت یک نسخه سینمایی از این مجموعه و اکران آن خبر داد. حال به تازگی و بنا بر جدیدترین اخبار، الهام غفوری از نهایی شدن ساخت «پایتخت 6» برای نوروز 99 خبر داده است. او در ابتدای صحبت‌هایش از امضای قرارداد یک‌ساله با تلویزیون گفت: قراردادی یک‌ساله برای ساخت «پایتخت 6» با تلویزیون منعقد شد تا هم محسن تنابنده تمرکز بیشتری روی متن داشته باشند و هم اینکه بتوانیم تمامی بازیگران را در اختیار داشته باشیم.
درگذشت خشایارالوند
خشایار الوند صبح روز پنجشنبه 9 اسفند سال 1397 به دلیل ایست قلبی درگذشت. بعد از فوت او سیروس مقدم کارگردان سریال «پایتخت» در مصاحبه‌ای اعلام کرد که ادامه این سریال و قسمت ششم آن ساخته خواهد شد. اما بعد از این صحبت‌ها باز هم زمزمه‌های زیادی پیرامون این سریال شکل گرفت و از این صحبت شد که عرضه آن چگونه باشد. این دستپاچگی حکایت از فقدان شخصی به نام خشایار الوند داشت.
صحبت‌های تهیه‌کننده پایتخت درباره جایگزین خشایار الوند
بنا بر اعلام تهیه‌کننده پایتخت، قرارداد ساخت سریال «پایتخت 6» برای نوروز 1399 با صداوسیما امضا شده است.
بالاخره تکلیف سری جدید پایتخت معلوم شد. بر اساس گفته‌های دست‌اندرکاران سریال ابتدا قرار بود قسمت جدید «پایتخت» به عنوان یک فیلم تلویزیونی در نوروز 98 پخش شود. این اتفاق به دلیل درگذشت خشایار الوند، نویسنده این سریال، منتفی شد.
شروع ساخت پایتخت
پایتخت به کارگردانی سیروس مقدم و با طراحی و بازی محسن تنابنده، مجموعه سریالی است که فصل اول آن در نوروز 1390 از شبکه یک سیما پخش شد. در ایام نوروز سال 1392 پایتخت 2 پخش شد. پایتخت 3 نیز سال 1393 و پایتخت 4 در ماه رمضان 1394 پخش شد. همچنین پایتخت 5 نیز نوروز سال 1397 پخش شد و قرار است فصل ششم این مجموعه تلویزیونی نوروز 99 روی آنتن برود.
پایتخت فیلم سینمایی می‌شود؟
مدتی پیش الهام غفوری، تهیه‌کننده «پایتخت»، از ساخت یک نسخه سینمایی از این مجموعه و اکران آن خبر داد. حال به تازگی و بنا بر جدیدترین اخبار، الهام غفوری از نهایی شدن ساخت «پایتخت 6» برای نوروز 99 خبر داده است. او در صحبت‌هایش از امضای قرارداد یک‌ساله با تلویزیون گفته است: «قراردادی یک‌ساله برای ساخت «پایتخت 6» با تلویزیون منعقد شد تا هم محسن تنابنده تمرکز بیشتری روی متن داشته باشند و هم اینکه بتوانیم تمامی بازیگران را در اختیار داشته باشیم.»

تهیه‌کننده «پایتخت» گفت: «چون امسال این قرارداد از اول سال بسته شده است و ما زمان یک‌ساله برای این قرارداد در نظر گرفتیم، توانستیم با کلیه عوامل «پایتخت» هم قرارداد ببندیم.»
الهام غفوری در ادامه به چرایی عقد قرارداد زودهنگام عوامل سریال اشاره کرد و گفت: انعقاد این قرارداد در آغاز سال کمک کرد که بتوانیم تیم سریال را جمع کنیم و با بازیگران قرارداد ببندیم. خیالم از این بابت راحت شده که عوامل اصلی کار را همراه خواهم داشت؛ چون اعتقاد دارم اگر تلویزیون بخواهد کار «پایتخت» را برای نوروز تولید کند، با توجه به اینکه بازیگرانش پُرکار هستند و در پروژه‌های دیگر حضور دارند، باید از ابتدای سال این قرارداد بسته شود.»
تنابنده جای خشایار الوند می‌نویسد
الهام غفوری درباره نگارش این فصل از «پایتخت» گفت: «محسن تنابنده همیشه سرپرست گروه نویسندگان و طراح فیلمنامه «پایتخت» بود. البته امسال زحمتش مضاعف شده است، چون پیش از این کار، نگارش را مرحوم خشایار الوند بر عهده داشت، ولی با توجه به اینکه امسال محسن تنابنده در این زمینه تنها شده، فعلاً شخصاً نگارش را بر عهده گرفته تا احتمالاً در آینده بتوانیم نویسنده‌های دیگری را هم به کار اضافه کنیم.»
غفوری در ادامه درباره زمان آغاز تصویربرداری سریال «پایتخت 6» گفت: «در حال حاضر کار متن فیلمنامه را پیش می‌بریم. بعد از اینکه متن‌ها به حدی رسید که شرایط تولید داشته باشیم، پیش‌تولید را آغاز می‌کنیم و آماده تصویربرداری می‌شویم.»
الهام غفوری در انتها از محسن تنابنده، احمد مهرانفر، ریما رامین‌فر، نسرین نصرتی، بهرام افشاری، علیرضا خمسه، سارا و نیکا فرقانی اصل و هومن حاجی‌عبداللهی به عنوان تیم بازیگران «پایتخت 6» یاد کرد.
فصل‌های قبلی سریال «پایتخت» همگی در نوروز پخش شد و تنها فصل 4 آن ماه رمضان از شبکه یک سیما روی آنتن رفت. اردیبهشت‌ماه سال پیش بود که «سیروس مقدم» کارگردان سریال «پایتخت» درباره تولید «پایتخت 6» گفته بود: موضوعات روز جامعه و اتفاقاتی که در کشور می‌افتد همگی متن «پایتخت 6» را شکل می‌دهند.
تغییر نقش‌ها در «پایتخت 6»
سیروس مقدم درباره تغییر در نقش‌ها نیز گفته بود: «قطعاً فصل جدید با تغییراتی همراه خواهد بود؛ مثلاً بهتاش به عنوان نماینده قشر جوان جایش در کار خالی بود و شخصیت بابا پنجعلی هم به دلیل کهولت سن و اینکه نمی‌توانست خیلی دیالوگ بگوید، دیگر خیلی حضور چشمگیری در کار نداشت، در سری جدید ما از روح بابا پنجعلی بهره خواهیم برد که جای کار بیشتری برای نوشتن قصه و دیالوگ خواهد داشت.»

در مصاحبه‌ای که تنابنده سال پیش در برنامه حالا خورشید انجام داد، وقتی صحبت از شخصیت باباپنجعلی به میان آمد، گفت: «بابا پنجعلی به دلیل آلزایمر داشتن نمی‌تواند دیالوگ‌های زیادی داشته باشد و ما تاکنون که پنج سری پایتخت را ساخته‌ایم همه کاری با این شخصیت کرده‌ایم، به نظرم دیگر وقتش است که او را بکُشیم و روح بابا پنجعلی در سریال پایتخت 6 حضور پیدا کند تا بتوانیم از قابلیت‌های بازی علیرضا خمسه بهره بیشتری ببریم. دلیل این تغییر هم این است که آلزایمر شخصیت پنجعلی دست نویسندگان را در نوشتن دیالوگ برای او می‌بندد و اگر روح پنجعلی را در سن‌های مختلف با داستان همراه کنیم، موقعیت‌های طنز بهتری خواهیم داشت.»
وقفه یک‌ساله در ساخت «پایتخت 6»
هرچند فوت خشایار الوند بسیاری از طراحی‌ها را به هم ریخت و نتیجه آن شد که پایتخت به جای نوروز 98 در نوروز 99 نمایش داده شود، اما پس از اتفاق تهیه‌کننده پایتخت گفت: «با توجه به حال و روز بچه‌ها، فکر می‌کنم باید به ما فرصت دهند تا خودمان را پیدا کنیم؛ نمی‌توانیم بدون خشایار فعلاً «پایتخت» بسازیم.»
پیش از آن خشایار الوند در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که فیلمنامه را تکمیل کرده، اما تهیه‌کننده پس از مرگ او گفت 50 درصد فیلمنامه آماده است. البته کلیت قصه تکمیل شده بود و بایستی دیالوگ‌نویسی آن آماده می‌شد. اما اجل مهلت نداد تا خشایار الوند فیلمنامه کامل این تک‌قسمت «پایتخت» را بنویسد.
حالا گویا شرایط برای ساخت پایتخت مهیا شده است. سیروس مقدم قبلاً گفته بود: «ساخت فصل 6 سریال پایتخت به سه مورد بستگی دارد: اینکه مردم همچنان پایتخت را دوست داشته و خواهان ادامه آن باشند؛ مدیران سازمان بر طبق نیازسنجی، بررسی کنند که آیا مردم به این سریال نیاز دارند و در آخر هم اینکه باید ببینیم تنابنده و گروه نویسندگان به سوژه و قصه جدید و نابی می‌رسند یا نه. اگر این سه مورد مثبت باشد، این نوید را می‌دهم که سری ششم را هم بسازیم.»
اعتمادآنلاین

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روابط هنری ارمنستان و ایران گسترش می‌یابد / دیدار سفیر کشور ارمنستان با معاون امور هنری

جواد عزتی، «هوس و هفت دقیقه» را افتتاح می‌کند/ عکس

رویا نونهالی درست می‌گفت یا امین حیایی ؟

«عروس تاریکی»، «بوی باران» گرفت

خوشتیپ‌ترین پدران هالیوودی را بشناسید (+تصاویر)

برندگان MTV سال 2019 اعلام شد/ شب برترین‌های سینما و تلویزیون آمریکا

علیرام نورایی: «گاندو» از لزوم حفظ منافع ملی و توجه به ارزش‌ها می‌گوید

«آقای شیک» راهی بریتانیا شد/ یک کمدی صامت ایرانی

بازیگران ایرانی چند زبانه؛ از پیمان معادی متولد آمریکا تا لیلا حاتمی 4 زبانه!

مدیران جدید بنیاد فرهنگی هنری رودکی معرفی شدند

سلیقه سفارش‌دهندگان و مخاطبان از هنر پوستر بالا رفته است / روایت علی باقری از نمایشگاه پوسترهای سینمایی"فیوویژن"

"زهرمار" از چهارشنبه روی پرده سینماها می‌رود

عیادت نمایندگان موسسه هنرمندان پیشکسوت از پیشکسوت موسیقی مقامی قشقایی

در نخستین روز اجراهای دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد چه گذشت

ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

گریم متفاوت و جالب پانته آ. بهرام/عکس

15 فیلم که آینده دنیای فناوری را پیش‌بینی کرده بودند (+تصاویر)

کیمیایی: مشایخی کهن‌مردی بسیار توانا بود / اجرای موسیقی ارکسترال "افسوس همه عمر دیر رسیدیم"

آغاز ساخت فیلم‌های مستند در حوزه صنعت

وزیر ارشاد به تماشای کنسرت کیهان کلهر نشست

مستند "متولد سینما" در خانه هنرمندان روی پرده می‌رود

اعلام آخرین مهلت ارسال مدارک دریافت خسارت بیمه تکمیلی سال 97

آسیب‌دیدگی هنرمند موسیقی نواحی در حین ساخت ساز / مدیرکل ارشاد خراسان جنوبی: پیگیر موضوع هستیم

رونمایی از کتاب "چهل تمرین انگشت‌‌گذاری برای تنبور" در تالار رودکی

صدور مجوز برای 123 اجرای صحنه‌ای در بهار امسال

مستند امید بنکدار و کیوان علی‌محمدی در پردیس رازی نقد و بررسی می‌شود

"سربداران" از شبکه چهار سیما پخش می‌شود

آمار نشر کتاب در فروردین ماه 1398 منتشر شد

آمار فروش تماشاخانه‌های اداره کل هنرهای نمایشی تا جمعه 24 خرداد

"نفس عمیق" در فرهنگسرای ارسباران اکران و نقد می‌شود

ستاد برگزاری دومین دوره آزمون جامع و ادواری در شیراز تشکیل شد

خلق اثر هنری نیاز به اخذ مجوز ندارد

نمایشی برآمده از اجتماع یا روایتی گسسته از جهان خطی / "پروانه الجزایری" در دوشنبه‌های نقد تئاتر بررسی شد

شصت و ششمین نمایشگاه برداشت برگزار می‌شود

فرهنگسرای نیاوران میزبان نقاشی‎های مصطفی دشتی

لغو روز دوم کنسرت فرزاد فرخ در بجنورد با حکم دادستان

توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

قصه فصل دوم «نون.خ» رمضانی می‌شود/ تصویربرداری در مناطق بکر کردستان

انتشار فراخوان مسابقه طراحی بِشکو 2

نخستین شماره نشریه کوبه منتشر شد

معرفی مدیران سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

اعلام آخرین مهلت ارائه طرح‌ به سومین جشنواره مد و لباس دیبا

سه تقدیر در مراسم اختتامیه دوره پنجم جایزه "فرشته"

بزرگ‌ترین مجتمع سینمایی تفریحی تجاری در چهارباغ اصفهان ساخته می‌شود

اسامی آثار راه‌یافته به بخش پویانمایی هفتمین جشنواره فیلم شهر اعلام شد

نسل رویا و تصویر / نمایشگاه گروهی تصویرسازی در نگارخانه لاله

آرزوی رضا کیانیان در آستانه سالروز تولدش

گشایش دبیرخانه شعر رضوی در شیراز

"هملت، شاهزاده اندوه" در رشت به صحنه می‌رود

فرشته صدرعرفایی: «شبی که ماه کامل شد» فیلمِ عبدالمالک ریگی نیست/ آبیار با داستان تبلیغاتی برخورد نکرد