آریا بانو

آخرين مطالب

دربه‌در به دنبال جانشین خشایار الوند/ «پایتخت 6» نوروز 99 در تلویزیون؟ فرهنگی هنری

دربه‌در به دنبال جانشین خشایار الوند/ «پایتخت 6» نوروز 99 در تلویزیون؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
بنا بر اعلام تهیه‌کننده پایتخت، قرارداد ساخت سریال «پایتخت 6» برای نوروز 1399 با صداوسیما امضا شده است.
بالاخره تکلیف سری جدید پایتخت معلوم شد. بر اساس گفته‌های دست‌اندرکاران سریال، ابتدا قرار بود قسمت جدید «پایتخت» به عنوان یک فیلم تلویزیونی در نوروز 98 پخش شود. این اتفاق به دلیل درگذشت خشایار الوند، نویسنده این سریال، منتفی شد. مدتی پیش نیز الهام غفوری، تهیه‌کننده «پایتخت»، از ساخت یک نسخه سینمایی از این مجموعه و اکران آن خبر داد. حال به تازگی و بنا بر جدیدترین اخبار، الهام غفوری از نهایی شدن ساخت «پایتخت 6» برای نوروز 99 خبر داده است. او در ابتدای صحبت‌هایش از امضای قرارداد یک‌ساله با تلویزیون گفت: قراردادی یک‌ساله برای ساخت «پایتخت 6» با تلویزیون منعقد شد تا هم محسن تنابنده تمرکز بیشتری روی متن داشته باشند و هم اینکه بتوانیم تمامی بازیگران را در اختیار داشته باشیم.
درگذشت خشایارالوند
خشایار الوند صبح روز پنجشنبه 9 اسفند سال 1397 به دلیل ایست قلبی درگذشت. بعد از فوت او سیروس مقدم کارگردان سریال «پایتخت» در مصاحبه‌ای اعلام کرد که ادامه این سریال و قسمت ششم آن ساخته خواهد شد. اما بعد از این صحبت‌ها باز هم زمزمه‌های زیادی پیرامون این سریال شکل گرفت و از این صحبت شد که عرضه آن چگونه باشد. این دستپاچگی حکایت از فقدان شخصی به نام خشایار الوند داشت.
صحبت‌های تهیه‌کننده پایتخت درباره جایگزین خشایار الوند
بنا بر اعلام تهیه‌کننده پایتخت، قرارداد ساخت سریال «پایتخت 6» برای نوروز 1399 با صداوسیما امضا شده است.
بالاخره تکلیف سری جدید پایتخت معلوم شد. بر اساس گفته‌های دست‌اندرکاران سریال ابتدا قرار بود قسمت جدید «پایتخت» به عنوان یک فیلم تلویزیونی در نوروز 98 پخش شود. این اتفاق به دلیل درگذشت خشایار الوند، نویسنده این سریال، منتفی شد.
شروع ساخت پایتخت
پایتخت به کارگردانی سیروس مقدم و با طراحی و بازی محسن تنابنده، مجموعه سریالی است که فصل اول آن در نوروز 1390 از شبکه یک سیما پخش شد. در ایام نوروز سال 1392 پایتخت 2 پخش شد. پایتخت 3 نیز سال 1393 و پایتخت 4 در ماه رمضان 1394 پخش شد. همچنین پایتخت 5 نیز نوروز سال 1397 پخش شد و قرار است فصل ششم این مجموعه تلویزیونی نوروز 99 روی آنتن برود.
پایتخت فیلم سینمایی می‌شود؟
مدتی پیش الهام غفوری، تهیه‌کننده «پایتخت»، از ساخت یک نسخه سینمایی از این مجموعه و اکران آن خبر داد. حال به تازگی و بنا بر جدیدترین اخبار، الهام غفوری از نهایی شدن ساخت «پایتخت 6» برای نوروز 99 خبر داده است. او در صحبت‌هایش از امضای قرارداد یک‌ساله با تلویزیون گفته است: «قراردادی یک‌ساله برای ساخت «پایتخت 6» با تلویزیون منعقد شد تا هم محسن تنابنده تمرکز بیشتری روی متن داشته باشند و هم اینکه بتوانیم تمامی بازیگران را در اختیار داشته باشیم.»

تهیه‌کننده «پایتخت» گفت: «چون امسال این قرارداد از اول سال بسته شده است و ما زمان یک‌ساله برای این قرارداد در نظر گرفتیم، توانستیم با کلیه عوامل «پایتخت» هم قرارداد ببندیم.»
الهام غفوری در ادامه به چرایی عقد قرارداد زودهنگام عوامل سریال اشاره کرد و گفت: انعقاد این قرارداد در آغاز سال کمک کرد که بتوانیم تیم سریال را جمع کنیم و با بازیگران قرارداد ببندیم. خیالم از این بابت راحت شده که عوامل اصلی کار را همراه خواهم داشت؛ چون اعتقاد دارم اگر تلویزیون بخواهد کار «پایتخت» را برای نوروز تولید کند، با توجه به اینکه بازیگرانش پُرکار هستند و در پروژه‌های دیگر حضور دارند، باید از ابتدای سال این قرارداد بسته شود.»
تنابنده جای خشایار الوند می‌نویسد
الهام غفوری درباره نگارش این فصل از «پایتخت» گفت: «محسن تنابنده همیشه سرپرست گروه نویسندگان و طراح فیلمنامه «پایتخت» بود. البته امسال زحمتش مضاعف شده است، چون پیش از این کار، نگارش را مرحوم خشایار الوند بر عهده داشت، ولی با توجه به اینکه امسال محسن تنابنده در این زمینه تنها شده، فعلاً شخصاً نگارش را بر عهده گرفته تا احتمالاً در آینده بتوانیم نویسنده‌های دیگری را هم به کار اضافه کنیم.»
غفوری در ادامه درباره زمان آغاز تصویربرداری سریال «پایتخت 6» گفت: «در حال حاضر کار متن فیلمنامه را پیش می‌بریم. بعد از اینکه متن‌ها به حدی رسید که شرایط تولید داشته باشیم، پیش‌تولید را آغاز می‌کنیم و آماده تصویربرداری می‌شویم.»
الهام غفوری در انتها از محسن تنابنده، احمد مهرانفر، ریما رامین‌فر، نسرین نصرتی، بهرام افشاری، علیرضا خمسه، سارا و نیکا فرقانی اصل و هومن حاجی‌عبداللهی به عنوان تیم بازیگران «پایتخت 6» یاد کرد.
فصل‌های قبلی سریال «پایتخت» همگی در نوروز پخش شد و تنها فصل 4 آن ماه رمضان از شبکه یک سیما روی آنتن رفت. اردیبهشت‌ماه سال پیش بود که «سیروس مقدم» کارگردان سریال «پایتخت» درباره تولید «پایتخت 6» گفته بود: موضوعات روز جامعه و اتفاقاتی که در کشور می‌افتد همگی متن «پایتخت 6» را شکل می‌دهند.
تغییر نقش‌ها در «پایتخت 6»
سیروس مقدم درباره تغییر در نقش‌ها نیز گفته بود: «قطعاً فصل جدید با تغییراتی همراه خواهد بود؛ مثلاً بهتاش به عنوان نماینده قشر جوان جایش در کار خالی بود و شخصیت بابا پنجعلی هم به دلیل کهولت سن و اینکه نمی‌توانست خیلی دیالوگ بگوید، دیگر خیلی حضور چشمگیری در کار نداشت، در سری جدید ما از روح بابا پنجعلی بهره خواهیم برد که جای کار بیشتری برای نوشتن قصه و دیالوگ خواهد داشت.»

در مصاحبه‌ای که تنابنده سال پیش در برنامه حالا خورشید انجام داد، وقتی صحبت از شخصیت باباپنجعلی به میان آمد، گفت: «بابا پنجعلی به دلیل آلزایمر داشتن نمی‌تواند دیالوگ‌های زیادی داشته باشد و ما تاکنون که پنج سری پایتخت را ساخته‌ایم همه کاری با این شخصیت کرده‌ایم، به نظرم دیگر وقتش است که او را بکُشیم و روح بابا پنجعلی در سریال پایتخت 6 حضور پیدا کند تا بتوانیم از قابلیت‌های بازی علیرضا خمسه بهره بیشتری ببریم. دلیل این تغییر هم این است که آلزایمر شخصیت پنجعلی دست نویسندگان را در نوشتن دیالوگ برای او می‌بندد و اگر روح پنجعلی را در سن‌های مختلف با داستان همراه کنیم، موقعیت‌های طنز بهتری خواهیم داشت.»
وقفه یک‌ساله در ساخت «پایتخت 6»
هرچند فوت خشایار الوند بسیاری از طراحی‌ها را به هم ریخت و نتیجه آن شد که پایتخت به جای نوروز 98 در نوروز 99 نمایش داده شود، اما پس از اتفاق تهیه‌کننده پایتخت گفت: «با توجه به حال و روز بچه‌ها، فکر می‌کنم باید به ما فرصت دهند تا خودمان را پیدا کنیم؛ نمی‌توانیم بدون خشایار فعلاً «پایتخت» بسازیم.»
پیش از آن خشایار الوند در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که فیلمنامه را تکمیل کرده، اما تهیه‌کننده پس از مرگ او گفت 50 درصد فیلمنامه آماده است. البته کلیت قصه تکمیل شده بود و بایستی دیالوگ‌نویسی آن آماده می‌شد. اما اجل مهلت نداد تا خشایار الوند فیلمنامه کامل این تک‌قسمت «پایتخت» را بنویسد.
حالا گویا شرایط برای ساخت پایتخت مهیا شده است. سیروس مقدم قبلاً گفته بود: «ساخت فصل 6 سریال پایتخت به سه مورد بستگی دارد: اینکه مردم همچنان پایتخت را دوست داشته و خواهان ادامه آن باشند؛ مدیران سازمان بر طبق نیازسنجی، بررسی کنند که آیا مردم به این سریال نیاز دارند و در آخر هم اینکه باید ببینیم تنابنده و گروه نویسندگان به سوژه و قصه جدید و نابی می‌رسند یا نه. اگر این سه مورد مثبت باشد، این نوید را می‌دهم که سری ششم را هم بسازیم.»
اعتمادآنلاین


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری ویژه‌برنامه "کنگره کنگره‌ها" توسط دفتر شعر جوان

تیزر "ماجرای نیمروز: رد خون" را ببینید

آغاز ثبت‌نام از ناشران و کتاب‌فروشی‌ها برای نمایشگاه‌های استانی

نماینده ولی‌ فقیه در سوریه: ایران باید در فعالیت‌های فرهنگی در سوریه پیش‌قدم باشد

«چی چی»؛ برنامه ای برای اقتصاددانان کوچک‎

باز هم شوخی لقمه با رئیس جمهور

حضور بازیگر نوجوان ترکیه‌ای در فیلم جدید محمدحسین لطیفی

پدرام شریفی: فیلم کوتاه را یک مدیوم جدا ببینیم

نمایش فیلم کوتاه «دایی‌جان» در آمریکا و مکزیک

«خورشید کاروان» به برج میلاد رسید

عباس رافعی یک فیلم اکشن می‌سازد

چهره ها/ محسن ابراهیم زاده در کنار رفیق با احساسش

چهره ها/ زندگی پر انگیزه مریم وطن پور

بازیگر تارانتینو در «روز احمق ها» نقش آفرینی می‌کند

چهره ها/ روشنک عجمیان در سایه و روشن

6 نماینده دیگر اسکار اعلام شدند/ معرفی رقبای جدید ایران

واکاوی و تحلیل فساد بازار خودرو را امشب در «تهران 20» ببینید

تکرار "نبردی دیگر" در آی‌فیلم

چهره ها/ زندگی از نگاهِ علی کریمی

چهره ها/ مژده لواسانی خالى از عاطفه و خشم

چهره ها/ فاطمه هاشمی شاد و خوشحال در سفر

چهره ها/ دو مهر ماهى خندان در یک قاب

چهره ها/ اعتراض خانم مجری به چادر سر کردن شبنم نعمت‌زاده در دادگاه

چهره ها/ تلاش علیرضا بیرانوند برای شاد بودن

چهره ها/ حرف زدن گلاره جباری از ممنوعیت‌ها

قسمت پایانی سریال هیولا سانسور شد؟

چهره ها/ نرگس محمدی؛ ستایشِ خوشحال و خندان

چهره ها/ پسر خبرنگار ورزشی مرحوم در بازی پرسپولیس

چهره ها/ لبخند کم رمق بر صورت خانم بازیگر

خروج «حاتمی‌کیا» با دست دهقانان

نمایش آثاری از پیوستِ معماری و طبیعت در گالری آرتیبیشن

برگزاری مانور آمادگی در برابر حوادث در تالار وحدت

اجرای 8 نمایش خیابانی در ایام محرم و صفر

آغاز اجرای دو نمایش جدید در تئاترشهر / "هاملت با سالاد فصل" در لس آنجلس خوانده می‌شود / "خورشید کاروان" به برج میلاد رسید / نمایش "بهار شکنی" در مولوی روی صحنه می‌رود / نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس به تماشای "رگ" نشست

فلورا سام: عزاداری که در مقابل ظلم ساکت می‌ماند بهتر است برای امام حسین عزاداری نکند

بودجه 250 میلیون دلاری تازه‌ترین اثر کریستوفر نولان

پایان جشنواره دوویل فرانسه همراه با تنفر از دونالد ترامپ

تکثیـر «بـزرگ آقـا» در نمایش خانگی

محمودی: می‌توان فیلم کوتاه را برای مخاطب عام هم اکران کرد

برد پیت: ترامپ تهدیدی برای مسائل جدی است

فیلمبرداری فیلم سینمایی «عنکبوت» آغاز شد

بازیگر فیلم «چاپلین» به جمع «شکارچیان روح» باز می‌گردد

«دیوید گودمن» دوباره رئیس انجمن صنفی نویسندگان آمریکا شد

بهرام رادان در تلویزیون و رونمایی از تیزری که نشان داد او ممنوع التصویر نیست!!

گروه فرشگرد شکست‌ خورده‌ , از تهدیدات جنسی تا توهین به مهران مدیری!!

مراسم گرامى‌داشت هفتمین شب شهادت امام حسین (ع) در موسسه توسعه هنرهای معاصر

نمایشگاه بین‌المللی تصویرسازی در نگارخانه لاله

دو فیلم جدید برای میخکوب کردن مخاطب روی صندلی

برداشت 3000 میلیاردی صداوسیما از بودجه دستگاه‌ها

بازیگران «عنکبوت» مقابل دوربین کلاری رفتند