آریا بانو

آخرين مطالب

تحریم‌هایی که اجازه مبارزه با مواد مخدر به ایران نمی‌دهد اجتماعي

تحریم‌هایی که اجازه مبارزه با مواد مخدر به ایران نمی‌دهد

  بزرگنمايي:

آریا بانو - دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری‌اش، آخرین اقدامات انجام شده در حوزه مواد مخدر را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، سردار اسکندر مومنی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر قرار داریم اظهار کرد: برای سالروز مبارزه با مواد مخدر برنامه‌های مختلفی در استان‌ها تدارک دیده شده است که تقدیر از تلاشگران حوزه مبارزه با مواد مخدر، تببین اقدامات جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته و اعلام برنامه‌های آتی در نشست‌های خبری از جمله آنهاست.
وی افزود: یک اراده و خواست عمومی در جامعه در حال شکل گیری است و دارد به موضوعی اجتماعی بدل می‌شود و مقام معظم رهبری نیز موکدات ویژه‌ای پیرامون مبارزه با مواد مخدر دارند.
کشف 75 درصد تریاک جهان توسط ایران
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به آمارهای اعلامی از سوی سازمان ملل در سال 2017 اشاره کرد و گفت: 75 درصد کشفیات تریاک جهان، 61 درصد مورفین جهان، 17 درصد هرویین جهان توسط جمهوری اسلامی کشف می‌شود.
مومنی ادامه داد: در سال 2017، ایران 21 تن هرویین کشف کرد در حالی که کل اروپا 4 تن هرویین کشف کرده بود. در کشور مبدأ یعنی افغانستان تولیدات مواد مخدر از 200 تن در سال 2000 به 9 تا 10 هزار تن رسید این در حالی است که میزان کشفیات در مبدأ کمتر از 300تن است، ولی ایران سالانه 800 تن کشفیات مواد مخدر دارد.
تحریم‌ها اجازه مبارزه با مواد مخدر را به ایران نمی‌دهد
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه بیش از 8000 کیلومتر مرز داریم گفت:جمهوری اسلامی قصد مبارزه با مواد مخدر دارد اما تحریم های ظالمانه اجازه نمی دهد. در مواقعی محموله هایی را کشف می کنیم که مقصد آن کشورهای اروپایی است، به آنها اطلاع می دهیم که چنین محموله هایی قرار است عبور کند و به آنجا برسد اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد.
مومنی افزود: کشفیات مواد مخدر بدون تجهیزات روز ممکن نیست. این سوال مطرح است که چرا باید میزان کشفیات در کشور مبدا این اندازه پایین باشد؟ علت این است که نمی خواهند این کار را انجام دهند. ما احتیاجی به تشویق و تشکر نداریم اما بدانند ما به نمایندگی از جهان در توزیع مواد مخدر مبارزه می کنیم و کشورهای دیگر باید سهم خود را ادا کنند. بیش از 2000 کیلومتر انسداد مرز انجام دادیم که هزینه‌های بسیاری دربرداشته است.
انسداد بیش از 2000 کیلومتر از مرزهای شرقی با هزینه‌های بالا
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه طی 30 سال گذشته 41 هزار عملیات صورت گرفت ادامه داد: همچنین در این راه 12 هزار تن موادمخدر کشف و 3814 شهید و 12 هزار جانباز و مجروح تقدیم شد. بیش از 2000 کیلومتر از مرزهای شرقی با هزینه های بالا مسدود شد.
وی در ادامه مقایسه‌ای میان امریکا و ایران داشت و گفت: 5 درصد جمعیت جهان و 20 درصد زندانیان جهان در آمریکا هستند که 47 درصد آن ها مستقیم با مواد مخدر ارتباط دارد. زندانیان ایران حدود 70 درصد ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با مواد دارند.
مرگ سالانه بیش از 3600 ایرانی بدلیل مصرف مواد مخدر
وی افزود: حداقل 20 میلیون آمریکایی سابقه یک بار مصرف مواد مخدر را دارند و طبق آمار موسسه‌ای در سال 2017،سالانه 70 هزار نفر بر اثر این مواد فوت می‌کنند که این آمار در ایران در سال 97 حدود 3672 نفر بوده است. جمهوری اسلامی هم برای خودش و هم برای دنیا مبارزه می‌کند.
راه‌اندازی 10 اردوگاه ترک اعتیاد و اشتغالزایی بهبودیافتگان ظرف ماه های آینده
وی در ادامه مروری بر اقدامات انجام شده در این حوزه داشت و گفت: ظرفیت‌های خالی که وجود داشت استفاده و تا کنون دو اردوگاه راه‌اندازی شد و 10 اردوگاه دیگر در حوزه درمان، اشتغال زایی، مهارتی و... در چند ماه آینده راه اندازی می‌شود. نقاط آلوده پاکسازی و زندگی در آنها جریان پیدا کرد و معتادان متجاهر جمع آوری و در مراکز، نگهداری و درمان شده و مهارت می آموزند.
مومنی اضافه کرد: تلاش می‌شود حتما بعد از اتمام دوره، حرفه و شغلی داشته باشند. برای تعدادی در خود مراکز هم شغلی فراهم شده و در آنجا مشغول شده‌اند. از نیروی انتظامی تا وزارت اطلاعات، بهزیستی، وزارت بهداشت، استانداری ها، وزارت کشور و... که برای به ثمر نشستن این توفیقات کمک کردند باید تقدیر کرد.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: افزایش بهره گیری از سازمان‌های مردم نهاد را شاهد بودیم، 88 درصد مراکز درمانی و کاهش آسیب توسط سمن‌ها اداره می‌شود و توسعه کمی و کیفی مراکز درمانی در دستور کار است.
مومنی با بیان اینکه از هر سه نفر معتاد یک نفر پذیرش می‌شود گفت: برای 380 هزار نفر مهارت آموزی توسط سازمان فنی و حرفه ای انجام شد و 23 درصد دانش آموزان گروه هدف تحت آموزش قرار گرفتند.
وی جزییات طرح یاری‌گران را تشریح کرد و گفت: این طرح در راستای پیشگیری و اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است که تلاش می کنیم در قالب آن از ظرفیت همه دستگاه‌ها و آحاد مردم استفاده کنیم. در همین راستا توافقات خوبی نیز با آموزش و پرورش داشتیم که قطعا در تغییر و تحولات جدید نیز با کمک دکتر حسینی آن را با قدرت ادامه خواهیم داد.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه 5 میلیون نفر از خانواده‌ها مستقیم در مدارس و دیگر اماکن تحت پوشش آموزش های پیشگیرانه قرار گرفتند گفت: آموزش و پرورش از نقاط تمرکز ما برای امر پیشگیری است. امیدواریم با گسترش طرح یاریگران کاهش عرضه و تقاضا را توامان در بازه زمانی پنج ساله پیش ببریم.
545 عملیات و درگیری/رشد 155 درصدی کشته‌های اشرار
به گزارش ایسنا، مومنی آمار کشفیات و مبارزه با مواد مخدر در دو ماه قبل را اعلام کرد و گفت: در دو ماه اول سال 143 تن مواد مخدر کشف شد که نسبت به مدت مشابه خود 4 درصد بیشتر است. در همین دو ماهه 545 عملیات و درگیری صورت گرفته که 107درصد رشد داشته است. 155 درصد رشد در کشته‌های اشرار داشتیم و یک نفر شهید داده‌ایم. 5677 دستگاه خودرو مکشوفه با 55 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشتیم و در حوزه سلاح مکشوفه نیز کاهش کشفیات داشته‌ایم.
رشد بیش از 1000 درصدی کشفیات شیشه در سال جاری
وی در پاسخ به پرسشی درباره قیمت «شیشه» گفت: کشفیات دوماهه امسال شیشه 1145 درصد نسبت به دو ماهه اول سال گذشته رشد داشته است. دو ماهه اول سال گذشته 323 کیلوگرم کشفیات داشتیم کهامسال به بیش از 4144 تن رسیده است که طبیعی است روی قیمت‌ها اثرگذار باشد.
پیگیری وزارت بهداشت برای راه‌اندازی مراکز ویژه معتادان دارای بیماری‌های خاص
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به پرسشی درباره نارضایتی مردم از جمع آوری معتادان متجاهر گفت: مطالبه بحق مردم است ولی وضعیت نسبت به چند ماه قبل قابل قیاس نیست. آمار و ارقام هم نشان می‌دهد اکنون60 هزار معتاد متجاهر در کشور و 15 هزار نفر در تهران در حال نگه داری هستند. حتما باید توسعه مراکز درمانی و راه‌اندازی مراکز جدید بویژه برای معتادانی که بیماری‌های خاص دارند تسریع شود که وزارت بهداشت هم پیگیر است.
ادامه دارد

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهریه‌های سنگین چه نسبتی با تحکیم خانواده‌ دارد؟

از تجربه کردن نترس

روشی جذاب برای تزئین شمع با دستمال کاغذی

آیا «خانه‌های بازی» به مجوز بهزیستی نیاز دارند؟

مدل های جدید کابینت آشپزخانه

قصه کودکانه/ داستان کُمُد پر سر و صدا

در ترکیه چه لباس هایی مد است؟

آیا راهکار قانونی برای کاهش اختلافات مهریه وجود دارد؟

زنی که با پز دادن در فضای مجازی سوژه شد

تکذیب واردات داروی تقلبی سالک / مسیرهای جایگزین در طرح جمع‌آوری پل گیشا

اولین بانوی جهانگرد ایرانی در 17 سال پیش

دوخت کیف بسیار شیک برای تبلت یا لپ تاپ

منشور ازدواج موفق را هزاران بار بخوانید

حقایقی که انگشتان دست درباره شخصیت شما می گوید!

میکروپیگمنتیشن یا زیبایی دائمی چیست؟

مشکلات مالی به تنهایی عامل طلاق است؟!

نیم ست های شیک و دلبرانه

هشت مدل موی فرانسوی

نکات طلایی هنگام پرو لباس عروس

نقش صمیمیت در روابط زوجین

جلوگیری از ورود حشرات به خانه با استفاده از یک ترفند ساده

سبک تلفیقی دکوراسیون خانه با صندلی راک

مدل های جدید لباس مجلسی بلند و پوشیده دوخت ترکیه

مردان نیز به افسردگی پس از زایمان همسر دچار می‌شوند

چرا نباید فرزندتان را بیشتر از همسرتان دوست داشته باشید؟

زنی که از غم‌های بزرگ، شاهکار می‌ساخت

پرسش جالب شهید مطهری از مردان طالب همسر دوم!

نحوه نگهداری از کاج مطبق

آموزش تهیه کیف دم دستی و کاربردی

5 راه استفاده از وسایل سرامیک در دکوراسیون منزل

ماجرای مهر زدن دست زنان تماشاگر مسابقات والیبال در ارومیه چه بود؟

مبارزه با مواد مخدر بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست

پرداخت ماهی 350 میلیارد مقرری بیمه بیکاری/ پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از رانندگان

از برخورد همکارهایم عذاب می‌کشم!

ایده ای برای طراحی لایت ناخن

نتایج نگه‌داشتن اجباری کودکان در خانه به دلیل ترس از آسیب‌های اجتماعی

١٠ کارى که مادران شاد، متفاوت انجام می دهند

حرکتی عجیب پیش از ورود زنان تماشاگر والیبال به ورزشگاه غدیر ارومیه

دلایل و درمان خانگی افتادگی پلک

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان

عکس‌ های زیبا از لباس محلی زنان سیستان و بلوچستان

هشدار زن آمریکایی به خانواده های ایرانی

علت تاری دید در بارداری چیست؟

آموزش دوخت روبالشتی بند دار ساده و زیبا برای جهیزیه

حافظه رویدادی زنان بهتر است یا مردان؟

ایده های جذاب برای عاشقان کاکتوس

تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

افتتاح شهرک صنعتی دارویی برکت / هدف‌گذاری برای کاهش 500 میلیون دلاری واردات دارو

ورود روزانه ١5٠ جوان به چرخه اعتیاد/ کشف ٧5 درصد تریاک در جهان توسط ایران

جمعیت جهان در 2050 به 9.7 میلیارد نفر می‌رسد