آریا بانو

آخرين مطالب

عادل آخرین سنگر را حفظ می‌کند فرهنگی هنری

عادل آخرین سنگر را حفظ می‌کند

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
شیعی، مدیر شبکه ورزش: فوتبال 120 با همین تیم ادامه می‌دهد.
وقتی یاد روزهای نه چندان دوری می‌افتیم که مدیران سازمان صدا و سیما و شبکه سه در اقدامی بحث‌برانگیز، تاریخی و البته پرسروصدا تصمیم گرفتند «نود»، پربیننده‌ترین برنامه 20 سال گذشته تلویزیون ایران را تعطیل کنند، طبیعی است باور داشته باشیم آنها استعداد بسیار زیادی برای تکرار چنین تصمیماتی دارند، به ویژه در شرایطی که فعالیت عادل فردوسی‌پور در تلویزیون هنوز ادامه دارد.
با در نظر گرفتن این موضوع و البته رابطه تیره و تار مسوولان رسانه ملی با فردوسی‌پور، همه منتظر روشن شدن وضعیت آخرین پایگاه فعالیتی عادل در تلویزیون ایران هستند.
حقیقت هم این است که درست از همان وقتی که برنامه نود تعطیل شد و به دنبال آن گزارش مسابقات فوتبال داخلی و خارجی در شبکه سه و شبکه ورزش توسط فردوسی‌پورمحدود شد، همه خودشان را آماده تعطیلی برنامه محبوب فوتبال 120 هم کرده‌اند.
برنامه‌ای هفتگی که اتفاقات فوتبال خارجی را به بهترین شکل بررسی می‌کرد و به تازگی فصل ششم آن در شرایطی به پایان رسید که خیلی‌ها بر این باور هستند عوامل و مجری این برنامه دیگر به مخاطبان خود سلام نخواهند داد. فوتبال 120 آخرین سنگر فردوسی‌پوری بود که سکوت مطلق اختیار کرده و تصمیم قطعی خود را گرفته که در برابر اتفاقات ماه‌های اخیر و تصمیمی که مدیران سازمان برای او گرفتند حرفی نزند تا آتش اختلافات بیشتر نشود.
همچنین علی فروغی مدیر جوان شبکه سوم سیما هم در این مدت به خوبی نشان داده که از هر تصمیمی برای محدود کردن فعالیت عادل استقبال می‌کند. از آنجایی هم که فعالیت‌های شبکه ورزش زیر نظر مستقیم شبکه سه انجام می‌شود، هیچ بعید نیست در هفته‌ها و ماه‌های آینده فروغی باز هم با فردوسی‌پور طرف شود آن هم با تعطیل کردن فوتبال 120 یا گرفتن این برنامه از عادل فردوسی‌پور تا او را دیگر به صورت کامل از صداوسیما حذف کند.
این مدیر با توجه به حامیان قدرتمندی که دارد حرف اول و آخر را در شبکه سه می‌زند و هر تصمیم و سیاستی که بخواهد را به راحت‌ترین شکل ممکن بدون در نظر گرفتن حملات و انتقادها اجرایی می‌کند.
شایعات اخیر درباره احتمال تعطیلی برنامه فوتبال 120 و حذف کامل عادل فردوسی‌پور هم نشأت گرفته از آشنایی با همین سلیقه رییس شبکه سه است. او در ماه‌های ابتدایی حضورش در این شبکه و شروع اختلافات با عادل تأکید داشت که این تهیه‌کننده و مجری ورزشی باید طبق چارچوب و سیاست‌های مدیران شبکه کارهایش را انجام بدهد و در آخر این فعالیت در چارچوب به تعطیلی نود منجر شد.
آدم‌ها چشم دارند تا ببینند و عقل دارند تا فکر کنند. بررسی اتفاقات یک سال اخیر و پیگیری اخبار و شایعات باعث شده که از همین حالا شایعه تعطیلی فوتبال 120 هم بر سر زبان‌ها بیفتد. البته فروغی و نزدیکانش هیچ شفاف‌سازی و واکنشی به این شایعات نشان نداده‌اند و قطعا مرور زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.
به هر حال یک موضوع بسیار مهم دیگر هم در سرنوشت عادل و آخرین برنامه‌اش تأثیر دارد؛ آن چیزی نیست جز حملات گسترده در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها به علی فروغی و مدیران صداوسیما. به هر حال طبیعی است که مدیران شبکه سه دلیل تمام این حملات را محبوبیت عادل بین مردم قلمداد نکنند.
بحث جدی‌تر کارشکنی و حملات به برنامه فوتبال برتر است که با اجرای محمدحسین میثاقی جایگزین برنامه نود شد. درست است که این خبر هیچ وقت در رسانه‌ها منتشر نشده اما از همان روزهای ابتدایی شروع به کار برنامه با کنداکتور جدید، یک جریان تلاش بسیار زیادی کرد تا جلوی حضور بازیکنان و مربیان و کارشناسان مختلف در فوتبال برتر را بگیرد. تماس‌های زیادی با چند بازیکن و کارشناس مشهور گرفته شد و موانع زیادی جلوی راه این برنامه گذاشتند.
پیگیری‌های ما نشان می‌دهد که مسوولان شبکه سه در سکوت مطلق و به شکلی نا‌محسوس تحقیقاتی اساسی درباره پشت پرده این فشارها انجام داده‌اند. نتیجه این تحقیقات و بررسی‌ها هم قطعا تأثیر زیادی در سیاست‌های بعدی آنها از جمله تصمیمی که برای ادامه تولید برنامه فوتبال 120 خواهند گرفت، دارد.
با بررسی شواهد و قرائن موجود در این گزارش، شایعه پایان فعالیت فردوسی‌پور در فوتبال 120 قوت بیشتری گرفته است. با این حال برای پیگیری این شایعه با احسان شیعه مدیر شبکه ورزش تماس گرفتیم. پیش از این مدیران سازمان صدا و سیما هنگامی که تصمیم به تعطیلی برنامه نود گرفتند، اعلام کرده بودند در برنامه‌های تولیدی مختلف تغییرات محتوایی بسیار زیادی شاهد خواهیم بود.
مدیر شبکه ورزش اما درباره تغییرات مهمترین برنامه‌های شبکه ورزش به ایران ورزشی گفت: «هر چند ما همیشه در تلاش هستیم برنامه‌هایی پویا و همراه با نوآوری‌های محتوایی و ساختاری داشته باشیم اما این به آن معنی نیست که هر سال لازم باشد همه برنامه‌ها دچار تحول بشوند. برنامه‌هایی مثل شب‌های فوتبالی، ویدئو چک، لذت فوتبال و ... ساختار استاندارد خود را پیدا کرده‌اند و با همین ساختار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته‌اند و در مسیر خود حرکت می‌کنند. لذا فعلا نیاز به تغییرات بنیادی و اساسی ندارند»
احسان شیعه همچنین درباره شایعات اخیر درباره احتمال حذف عادل فردوسی‌پور از برنامه فوتبال 120 هم با صراحت تمام شایعات و احتمالات را تکذیب کرد و این صحبت‌های بسیار مهم را انجام داد و گفت: «درباره برنامه فوتبال 120 هم باید بگویم این برنامه که یکی از برنامه‌های پربیننده شبکه ورزش است، ممکن است در فصل جدید ‌تغییراتی در آیتم‌های مختلف خود داشته باشد. منتهی قطعا تغییری در تیم تهیه و اجرای برنامه اتفاق نمی‌افتد و با پایان تعطیلات لیگ‌های فوتبال، برنامه با همین گروه تهیه و همین مجری مجددا پخش خواهد شد»
وقتی از مدیر شبکه ورزش باز هم به صراحت سوال کردیم که قطعا عادل فردوسی‌پور در این برنامه ماندنی خواهد بود، تأکید کرد: «همچنان که عرض کردم تغییری در تهیه کننده 120 اتفاق نمی‌افتد.»
با در نظر گرفتن این صحبت‌های مدیر شبکه ورزش فعلا تکلیف آخرین سنگر عادل فردوسی‌پور مشخص است.
پیگیری‌های انجام شده از شبکه ورزش هم البته نشان می‌دهد تا امروز علی فروغی هیچ دستور شفاهی یا کتبی درباره فوتبال 120 و عادل فردوسی‌پور صادر نکرده و اصلا وارد رسیدگی به برنامه‌های شبکه ورزش نشده است.
منتهی باید صبر کرد و دید در آینده‌ای که به این موضوع ورود خواهد کرد چه تصمیمی در این رابطه اتخاذخواهد کرد.
ایران/ حسین قهار

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره ها/ تیپ مشکی امیرمحمد زند در جشنواره شهر

چهره ها/ حال سرخوشانه لیندا کیانی در «اینجا خانه من است»

چهره ها/ الناز حبیبی شاه ماهی که به دام افتاد

سینماگران در راه مبارزه با انگلیسی‌ها چه کرده‌اند؟

«آنجلینا جولی» به «ابدی‌ها» پیوست

گله از برخوردهای موردی در اکران فیلم ها

«پایش» بازار بورس کشور

«بوی باران» مخاطب را شگفت‌زده می‌کند

فیلم‌های سینما تازه می‌شود

کمدین هندی روی صحنه جان باخت

«عدل مظفر» با صدای محب اهری به شبکه مستند رسید

نجات معجزه آسای بازیگر «مهاجم مقبره» بعد از چاقو خوردن

رضا رویگری با «حسن کچل» به تئاتر بازگشت

چهره خندان مهران غفوریان و تعجب حامد بهداد از اُبهت خودش

چهره ها/ آرزوی امید نعمتی برای داشتن کلبه ییلاقی

تئاتر مرد بالشی؛ اعدام طعنه‌آمیز یک قهرمان کودک‌کُش

ناگفته‌هایی از تاریخ 50 ساله سازمان مجاهدین خلق در تلویزیون

چهره ها/ پُرچالش‌ترین تجربه زندگی حرفه‌ای حبیب رضایی

چهره ها/ علیرضا عصار به چالش پیری نه گفت!

چهره ها/ چهره طبیعی پریناز ایزدیار

چهره ها/ عکسی از زنده‌یاد ضیاء‌الدین دری با دخترش

یکتا ناصر بدون منوچهر و سوفیا

تیپ تابستانی ماهور الوند

چهره ها/ سیامک انصاری هم به چالش پیری پیوست

بازیگری که جاری سابق گلاب آدینه بوده است

چهره ها/ رفیقِ نیمه راه مریم امیرجلالی

تیزر فیلمی که رکورد فروش تاریخ سینما را شکست

چهره ها/ سام درخشانی همکلاسی 20 قبل حامد بهداد است

حامد بهداد و بازیگرای درجه یک و قشنگ قصر شیرین

سکانسی کنایه‌آمیز از «دیدن این فیلم جرم است»

ماجرای حضور «نیکی مظفری» در «سلام آقای مدیر»

مریلا زارعی در کنار اصغر فرهادی

علیزاده:‌برخی برنامه‌های تلویزیون بزرگترین مقلد آمریکاست

سارا بهرامی بهترین بازیگر جشنواره فیلم مالزی شد

سیر تحول فیلم‌هایی که نماینده ایران در اسکار بودند

چهره ها/ اسدالله یکتا عکس پسران واقعی‌اش را رو کرد

شاهین صمدپور گزارشگر معروف هم دادگاهی شد!!

گریم عجیب خسرو شکیبایی در فیلم پری که هیچگاه پخش نشد!!

اوج هیجان در عصر جدید | فینال جذاب برنامه احسان علیخانی!

واکنش متفاوت علیرضا خمسه بازیگر ایرانی به استندآپ کمدی جنجالی اش!!

ازدواج مجدد آزاده صمدی همسر سابق هومن سیدی شایعه یا واقعیت!؟

استایل عجیب غریب چهره ها در اکران قصرشیرین

سه خبر از فرهنگسرای ارسباران / از یادمان دو استاد فقید موسیقی و کنسرت نمایش "خانم آغا" تا نکوداشت نورالله مؤمن‌نژاد

اجرای هنرستان موسیقی دختران در تالار رودکی

راه‌اندازی نخستین ارکستر فیلارمونیک شهر تهران

نقد و بررسی کتاب "کردها و خاستگاه آن‌ها" / تمدید شانزدهمین جشنواره "نقد کتاب"

اختلاف باغ کتاب و پردیس سینمایی حل می‌شود

"هیپولیت" در ایتالیا روی صحنه می‌رود / فصل جدید همکاری رادیو ورزش و نمایش / اجرای "در میان آب‌ها" در تئاترشهر / "اوبو" به ارمنستان می‌رود / "حسن بدری برنده خوشبخت..." در تالار حافظ اجرا می‌شود / خوانش نمایشنامه‌های کتاب "درپی عشق دویدن" در سرو

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال 97

حسین علیزاده: جشنواره موسیقی جوان حاصل یک کار ملی است / حضور 110 داور در رشته‌های مختلف سازی و آوازی در دوره سیزدهم