آریا بانو

آخرين مطالب

برگزاری دورهمی‌های پرنشاط /سودآوری صاحبان سرمایه با «صنعت اوقات فراغت» اجتماعي

برگزاری دورهمی‌های پرنشاط /سودآوری صاحبان سرمایه با «صنعت اوقات فراغت»

  بزرگنمايي:

آریا بانو - مدیرکل طرح‌های ملی و فراگیر جوانان با انتقاد از برخی دستگاه‌های دولتی که معتقدند عمده بودجه اوقات فراغت در اختیار وزارت ورزش و جوانان است گفت: عدد بودجه وزارت ورزش و جوانان در این حوزه آنقدر کم است که قابل بیان نیست و این دست اظهارات برای فرار از مسئولیت دستگاه‌های مذکور است.

به گزارش ایسنا، امیر حسین آل اسحاق با بیان اینکه برنامه‌های اوقات فراغت وزارت ورزش و جوانان در دو سطح پیگیری می‌شود گفت: سطح اول مربوط به هماهنگی و ارزیابی فعالیت دستگاه‌های متولی اوقات فراغت در سطح استانی است که معمولاً در پایان تابستان جشنواره‌ای برای انتخاب فعال‌ترین دستگاه در این حوزه برگزار می‌شود. در این بخش تمام دستگاه‌های عضو ستاد ساماندهی جوانان استان‌ها مثل آموزش و پرورش، هلال احمر و ... این برنامه‌ها را اجرا می‌کنند.
وی با بیان اینکه سطح دوم مربوط به مجموعه اقدامات اجرایی ادارات کل ورزش و جوانان در استان‌هاست اظهار کرد: برنامه‌هایی مانند دورهمی‌های پرنشاط در سطح استان‌ها با اولویت برگزاری این برنامه‌ها در شهرستان‌ها از جمله این برنامه هاست چرا که ایجاد فضای شادی و نشاط جزء الزامات امروز فضای اجتماعی است.
مدیر کل طرح‌های ملی و فراگیر جوانان با تاکید بر این که محور برگزاری برنامه‌های امسال مناطق حاشیه نشین شهرها، روستا و عشایر و شهرستانها است گفت: قصد داریم تا امسال نسبت به برنامه‌های اجرایی در شهرستانها و مناطق حاشیه نشین نسبت به مراکز استان‌ها و پایتخت افزایش دهیم چرا که معتقدیم نیاز این مناطق به برنامه‌های شاد و مفرح برای گذراندن اوقات فراغت بیشتر است.
آل اسحاق با بیان این که برنامه دیگر معاونت جوانان در حوزه اوقات فراغت برگزاری گفت و گوی جوانان تحت عنوان برنامه "چند دقیقه همدلی" در قالب نشست جوانان با مسؤولان استانی است ادامه داد: برگزاری پاتوقهای فرهنگی و اردوهای هویتی از سوی ادارات کل جوانان در دستور العملهای ما قرار دارد. در مجموع حدود 20 برنامه در سطح ادارات کل ورزش و جوانان برای اوقات فراغت امسال در نظر گرفته شده است.
وی با تاکید بر این که افزایش ظرفیت‌های مهارت آموزی در گذران اوقات فراغت باید مورد توجه قرار گیرد افزود: اوقات فراغت فرصت مناسبی برای هرچه بیشتر در راستای مهارت آموزی منجر به اشتغال جوانان است؛ اگر چه در نگاه عرفی اوقات فراغت برای کارهای غیرآموزشی صرف می‌شود اما در شرایطی که مشکل اصلی جوانان ما اشتغال است می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.
مدیر کل طرح‌های ملی و فراگیر جوانان تاکید کرد: جوانان برای حضور در فضای اشتغال غیر از دانش به مهارتهای دیگر نیاز دارند این در حالی است که زمانی که جوانان با فضای بازار کار روبه رو می‌شوند جای خالی مهارت‌ها دیده می‌شود.
آل اسحاق با بیان این که استان آذربایجان شرقی اولین استانی است که از ظرفیت دستگاه‌های مختلف برای مهارت آموزی منجر به اشتغال استفاده کرده است اظهار کرد: در این استان برنامه‌های تفریحی، فرهنگی و مهارت آموزی برنامه ریزی شده است و این برنامه‌ها به شکل رایگان طی تابستان امسال برگزار می‌شود.
آل اسحاق ضمن تشریح ظرفیت اوقات فراغت در حوزه اقتصادی نیز گفت: "صنعت اوقات فراغت" می‌تواند در کنار پر کردن زمان جوانان و پیشگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی برای آنها فضای کسب و کار و درآمدی مهم را نیز فراهم کند. همواره گفته می‌شود که جوانان فضایی برای گذران اوقات فراغت ندارند اما اگر بتوانیم اهمیت این موضوع را برای سرمایه گذاران جا بیندازیم این صنعت تبدیل به فضای سودآور برای صاحبان سرمایه نیز خواهد شد.
وی در ادامه به راه اندازی مجموعه‌ای در استان اصفهان توسط یکی از جوانان کارآفرین این استان اشاره کرد و گفت: راه اندازی این مجموعه بازی‌های کنسولی مثال خوبی برای جذب دانش آموزان و جوانان در کنار خانواده‌های آنها و ایجاد فضای امن و مطمئن و البته اقتصادی در این حوزه است.
وی با اشاره به این که ترویج سرمایه گذاری و اجازه اشتغال در حوزه اوقات فراغت باید مورد توجه قرار گیرد ادامه داد: این حوزه هم اقتصادی است و هم نیاز به سرمایه گذاری کمی دارد.
آل اسحاق با بیان این که هر سال تابستان دستگاه‌های دولتی این موضوع را مطرح می‌کنند که عمده بودجه اوقات فراغت در دست وزارت ورزش و جوانان است گفت: خوشبختانه با تغییر سن جوانی دایره مخاطبان این وزارت خانه از اشتراک دستگاه‌های دیگر خارج شد و دیگر انجام مأموریت مشترک با این دستگاه‌ها از بین رفت. عدد و ارقام موجود در ردیف اعتباری ما در این حوزه آنقدر کم است که قابل بیان نیست اما با این حال بودجه اوقات فراغت دستگاهی مانند آموزش و پرورش سه برابر مجموعه ما است. این اظهارات از سوی دستگاه‌های مطرح می‌شود که می‌خواهند از مسئولیت خود فرار کنند، این در حالی است که همه ما باید تلاش کنیم با وجود بودجه اندک گرهی را باز کنیم و شیوه‌های مناسبی را به کار ببریم؛ این اظهارات به جای پاسخگویی از عملکرد خودمان مطرح می‌شود و واقعیت ندارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح مهارت آموزی به سربازان گفت: استان آذربایجان شرقی در این طرح جلوتر از بقیه استان‌ها قرار دارد و روز گذشته اختتامیه مرحله اول طرح مهارت آموزی سربازان در این استان برگزار شد. اگر چه این طرح هنوز ناهماهنگی‌های دارد اما حدودا در تمام استان‌ها آغاز شده است.
وی با بیان این که سهمیه مرحله اول این طرح برای همه استان‌ها حدود هزار نفر بوده است تصریح کرد: در برخی از استان‌ها به دلیل نبود فضای موجود اجرای این طرح به طور کامل انجام نشده اما پیش بینی می‌کنیم تا پایان تابستان 30 هزار نفر ظرفیت مهارت آموزی در استان‌ها اجرا شود. میانگین انجام کار در این حوزه به حدود 50 درصد رسیده و بخشی از کار که مربوط به تعهدات وزارت ورزش و جوانان بوده به طور کامل انجام شده است.
وی با اشاره به این که مهارت آموزی سربازان در دو سرفصل " مهارتهای زندگی" و "مهارتهای پایه‌ای اشتغال" اجرا شده است گفت: سربازان در این طرح ضمن آموزش‌های خدمت و تأمین امنیت، آموزش‌های مهارتی را با دریافت مدرک معتبر و قابل ترجمه دریافت می‌کنند. این مهارتها شامل حوزه خلاقیت و ایده پردازی تبدیل ایده به فعالیت تجاری، موضوعات بیمه‌ای، مالیات، قوانین کسب و کار و … است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کنایه‌ مجری تلویزیون به فساد سازمان یافته در وزارت بهداشت

پاسخ وزیر نیرو به یک سوال فرضی

نوجوان 16 ساله بر سر مواد مخدر قاتل شد

توضیحات پلیس درباره ماجرای درگیری امروز اهواز

توضیحات دادستان درباره قتل دختر 7 ساله به دست پدرش

21 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان

انتخاب همسر از بین چند خواستگار خوب

آموزش دوخت عروسک پارچه ای

وظایف دولت نسبت به زنان در قانون اساسی

در خانه ماساژور دستی بسازید

ظروف گود و استوانه ای را چگونه بشوییم؟

هراز امشب و فردا مسدود است

سرانجام متهمِ قتل پدر تغییر کرد

رستوران معروف در تهران تخریب شد

سنگ 14 سانتیمتری از کلیه یک بیمار خارج شد

حمله خرس به چوپان بابلی

کدام وعده‌ها به سیل زدگان گلستان محقق شد

از صبح چشمم به دره؛ خاطره یک خادم حرم رضوی از یک کرامت خاص

کشف بازمانده جسد بازیگر هالیوودی

منت‌گذاشتن شکارچی خارجی بر مردم ایران

ترفند سفید کردن شیرآلات حمام

ازدواج با اسکیزوفرنی ممکن است؟

از حال خوش دریاچه ارومیه تا برنامه وزارت بهداشت برای درمان «فشارخونی‌ها»

کودک آزاری 8 درصد از مداخلات اورژانس اجتماعی را تشکیل می‌دهد

سقوط مرگبار دستگاه شهربازی در هند

پلیس جزییات تیراندازی شب‌گذشته در خیابان ولیعصر را اعلام کرد

آمار عجیب ناراحتی عصبی در جامعه؛ فاصله جالب مردان از زنان

سهمیه زائران ایرانی در حج تمتع 98 افزایش یافت

وقتی به دانش‌آموز و بیمار به چشم مشتری نگاه می‌شود

مشکلات تلفظی کودکان را جدی بگیرید

ماساژ صورت با روغن زیتون

ایده خلاقانه برای ساخت جاکتابی دخترانه

خواص پوست موز برای صورت

تاکید بر "آموزش فنی و حرفه‌ای" در "روز جهانی مهارت‌های جوانان"

آتش به جان مهدکودکی در طبس افتاد

برق 15 سازمان پرمصرف قطع شد

واژگونی اتوبوس در جاده کازرون

انتقام‌جویی در اینستاگرام

حمله یک شیر به مرد اسرارآمیز

دریاچه ارومیه 8 سال جوان شد

تصادف پر خونِ پراید با پژو 6 کشته به جا گذاشت

شرط جدیددریافت تابعیت برای فرزندانِ پدرخارجی

برنامه رئیس دستگاه قضا برای انتقال زندانیان ایرانی در عراق

صوت/ تبلیغ مداحی روی دیوار؛ حرفه مقدسی که شغل نان و آبدار شد

مولودی خوانی رزمندگان فاطمیون در سوریه

تفاوت بین مرطوب‌کننده و لوسیون چیست؟

تاثیرات استرس بر بارداری

رازهای شیک پوشی که هیچکس نمیداند

لباس صورتی با چه رنگی ست میشود؟

لایحه تابعیت اصلاح شد/ فرزندان حاصل از مادران ایران اگر مشکل امنیتی نداشته باشند، ایرانی می‌شوند