آریا بانو

آخرين مطالب

یک ضدِ روایت درباره‌ ایدئولوژی رستگاری و جنون / بازخوانیِ یک شاهکار درام‌نویسی "مارا/ساد" اثر پیتر وایس و ترجمه محمد نجفی فرهنگی هنری

یک ضدِ روایت درباره‌ ایدئولوژی رستگاری و جنون / بازخوانیِ یک شاهکار درام‌نویسی "مارا/ساد" اثر پیتر وایس و ترجمه محمد نجفی

  بزرگنمايي:

آریا بانو - فاطمه فلاح: پیتر وایس در نمایشنامه "مارا/ساد" با ایجاد موقعیت مضحکه-درام و برجسته‌سازی دیالوگ‌هایی که شدیداً بوی حماقت و خودبینی و بیهودگی می‌دهند، شکست ایدئولوژیِ رستگار کردن و نجات دادن انسان‌ها را نشان می‌دهد.


سرویس تئاتر هنرآنلاین: آزادی و مبارزه همواره یکی از سوژه‌های ادبیات نمایشی در طول قرن‌ها بوده است؛ مبارزه و عدالت‌طلبی و تلاش برای آزادی از یونان باستان تاکنون همواره در متون نمایشی از موضوعات کانونی و بسامدی بوده است. شیوه‌های پرداختن به آن و تکنیک‌های نوشتاری در این متون فقط تفاوت‌هایی کم و زیاد داشته‌اند. نمایشنامه "شکنجه و قتل ژان پل مارا، به اجرای ساکنان تیمارستان شارنتون، به کارگردانی مارکی دوساد" (به طور خلاصه مارا/ساد) اثر پیتر وایس؛ در ادبیات نمایشی غرب جزو شاهکارها محسوب می‌شود و مورد تحسین پیتر بروک، سوزان سانتاگ، ساموئل بکت و برخی دیگر از اندیشمندان و نویسندگان بوده است. اما چرا؟ چه چیزی و چه فاکتورهایی این نمایشنامه را شاخص و مهم کرده؟ و ارزش‌های آن چیست؟
پیتر وایس در نمایشنامه "مارا/ساد" مضحکه‌ای تلخ و تراژیک را مقابل مخاطب می‌گذارد، فضای نمایشنامه آکنده از حماقت و بلاهت است؛ حماقت و جهل و خودبینی در عیان‌ترین و برجسته‌سازی‌شده‌ترین شکل ممکن‌‌اش وجود دارد!
شخصیت انقلابی و تندخو و آرمان‌گرای "ژان پل مارا" که به کشتار مخالفان انقلاب، اشراف و حتی به کشتن کسانی که با او همسویی فکری ندارند علاقه شدیدی داشت در مقابل "مارکی دوساد" نویسنده عجیب و جنون‌زده‌ای قرار می‌گیرد که در بیشتر نوشته‌هایش نوعی جنون، فردگرایی مفرط و روح توحش‌گری جاری بوده! در این نمایش‌نامه، دوساد درواقع در تیمارستان مشغول اجرای نمایشی درباره "مارا" و داستان کشتن اوست؛ اما در لایه زیرین اثر ما نگره و داستان دیگری را نیز درک می‌کنیم، این‌که موضوع اصلی نمایش‌نامه، داستان مرگ مارا نیست! بلکه داستان "مرگ ایدئولوژیِ آزادی و رستگار کردن انسان" است. آنچه در لایه‌ پنهان متن جاری است، حقیقت‌نمایی و ایجاد بازنمودی از "شکست آرمانگرایی" و "در هم شکسته شدن تفکر حذف‌گرا و خشونت‌گرا" است؛ زیرا انقلاب و تفکر انقلابی‌ای که مـارا مدافع آن است در عمل جز فقر و افسردگی و جز کشتار هر روزه، ارمغان دیگری برای فرانسه و برای آدم‌های نمایش نداشته است.
پیتر وایس در مقام نویسنده، با ایجاد موقعیت مضحکه-درام و برجسته‌سازی دیالوگ‌هایی که شدیداً بوی حماقت و خودبینی و بیهودگی می‌دهند، در این اثر، شکست ایدئولوژیِ رستگار کردن و نجات دادن انسان‌ها را نشان می‌دهد.
نمایش "مارا/ساد" پر از نشانگان و استعاره است. برای مثال، نمایشی که مارکی دوساد دارد اجرا می‌کند در تیمارستان دارد اجرا می‌شود که خودِ تیمارستان استعاره‌ای از جامعه بسته و جامعه‌ای مبتلا به عدم اراده و آزادی است. نمایش را دیوانه‌ها اجرا می‌کنند که خودش کنایه به آدم‌های فاقد "اراده و توان ذهنی" است و در اصل کنایه و اشارتی است به اینکه در بیشتر جاهای جهان، مردمی که ذهن رشدیافته و بلوغ روحی چندان زیادی ندارند، بازیچه‌ روشنفکران و سیاسیون بوده و هستند و بی‌آن‌که بدانند بازیگران صحنه‌هایی هستند که روشنفکران، سیاسیون، متعصبان و یا کلیسا برایشان ساخته‌اند.
همچنین یکی از شخصیت‌های اصلی نمایش یعنی شارلوت کورده، که می‌خواهد مـارا را بکشد تا جامعه از دست کشتارگری و تفکرات افراطی او در امان باشد، خودش مدام خواب‌آلود است!! و هنگام بازی کردن نقشش باید او را بیدار و همراهی کنند تا نقش‌آفرینی کند! و این نشانه‌ای است که پیتر وایس با هوشمندی ساخته است؛ نشانه‌ای از این‌که حتی قهرمانان از جان گذشته مثل کورده نیز در هپروت و مبتلا به خوابِ فکری هستند!! زیرا به صرف کشتن یک شخصیت خشن و دیکتاتور، آزادی به دست نمی‌آید.
از سویی روبه‌روی هم قرار دادن شخصیتی مثل مارکی دوساد که نوعی آزادی بی‌حد و نوعی لذت‌طلبی جنون‌زده را در ذهن و نوشتارش داشت با شخصیت ژان پل مارا که او نیز خواهان آزادی و توزیع عادلانه ثروت بود اما شدیداً خشونت‌گرا و حذف‌گرا (و حتی مبتلا به نوعی از جنون و وسواس بوده)، یک گره دراماتیک پنهانی را در این اثر ساخته است؛ درواقع از زاویه دید و شیوه‌ تفسیر ادبی، می‌توان گفت نویسنده اینجا یک "رابطه‌ دوتایی" و "رابطه‌ همنشینی" ساخته تا از میان دیالوگ و رفتار و اندیشه این دو شخصیت، مخاطب به رهیافت و تأویلی از "حقیقت ماجرا" و "نقطه قابل اتکای ذهنی" برسد. آزادی و انسان، از نگاه دو شخصیت که هر دو به نوعی مبتلا به خودرأیی و تفکراتی خلاف منافع بشری هستند، اما هر کدام نیز دیگری را بد و ناخوشایند می‌داند!...
آیا شارلوت کورده که قاتل مـارا است قهرمان محسوب می‌شود؟! آیا مارا یک قهرمان است که افکار و عقایدش درست درک نشده بود یا یک ضدقهرمان و ظالم؟! دوساد آیا قربانی نظم اجتماعی و محبوس در تیمارستان است یا یک نوآور ادبی و روشنفکر؟! در تمام نمایشنامه و حتی در انتهایش، هیچ‌کدام از این‌ها اعلامِ قطعی نمی‌شود، بلکه تنها چیزی که به صراحت و به شکلی برجسته نشان داده می‌شود روایتی مضحک و تاحدی احمقانه از انقلاب فرانسه و آزادی‌خواهی و ایدئولوژیِ نجات دادن انسان از ستم است.
بهتر است در پایان بخشی از یادداشت "سوزان سانتاگ" را درباره‌ این اثر مهم پیتر وایس بخوانیم:
"نمایشنامه پیتر وایس، به دلیل تصویر کردنِ نمایشی بودن و جنون، نمایشِ عقاید نیز هست. قلب نمایش، جدل میان ساد در صندلی‌اش و مارا در لاوک‌اش درباره‌ معنی انقلاب فرانسه است. یعنی درباره‌ قضایای روانی و سیاسی مدرن که با حساسیتی مدرن نگریسته می‌شود ... به نظر می‌رسد نمایشنامه‌ وایس، بیش از توجه به تفسیر یا بحث درباره‌ تجربه مدرن، به حساسیت‌هایی می‌پردازد که نسبت به تجربه مدرن وجود دارد یا از ناحیه‌ آن تهدید می‌شود. وایس بیش از معرفیِ عقاید، تماشاگرش را در آن‌ها غوطه‌ور می‌کند ...".

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واکنش احسان علیخانی به کم کاری مسئولان دولتی

پای پدر علیخانی هم به برنامه تلویزیونی باز شد

چهره ها/ واکنش حمیدرضا آذرنگ به نطق‌های یک مجری در مورد بدحجاب‌ها

چهره ها/ مازیار فلاحی و اتاق عجیبش

ادابازی از نوع بهاره رهنما و مریم معصومی!

ده‌نمکی: می‌دانم کدام کارگردان با “میترا استاد” رابطه داشته اما نمی‌گویم!

نوید محمدزاده بازیگر «تفریق» مانی حقیقی شد

لیلا بلوکات در جمع تماشاچی های عصر جدید

چهره ها/ امیر کربلایی زاده با لباس گل گلی اش

چهره ها/ خاله قاصدک پرشور در جمع بچه ها

چهره ها/ رفاقت نرگس و لاله در روزهای سخت

چهره ها/ خانم بازیگر با قیافه مردانه!

چهره ها/ توصیف متین ستوده از جهان

خوشحالی ژاله صامتی و سیما تیرانداز در کنسرت رضا یزدانی

چهره ها/ عکس سیاه و سفیدطور سارا خوئینی ها

«کارآگاه علوی» به خانه مردم افغانستان و تاجیکستان می‌رود

جایزه بهترین بازیگر زن ایتالیایی برای مینا ساداتی

چهره ها/ حسین پاکدل در کنار دردانه اش یحیی

دو بازیگر سریال های تاریخی در یک قاب

ضبط مسابقه تلویزیونی «ایرونی‌جات» آغاز شد

شوخی ارشا اقدسی با دو سلبریتی خائن!

گیتی خامنه و الهه رضایی مجری شبکه پنج می‌شوند

احمدرضا درویش: حضورم در روایت فتح تنها جهت تجلیل من بود

چهره ها/ افسانه بایگان در تابستان به فکر پاییز!

چهره ها/ به زودی فردوس کاویانی تقدیر می شود

بازیگران ایرانی و خارجی با «صدای آهسته» از نیویورک می‌آیند

چهره ها/ کارگردان «یه حبه قند» به همراه همسرش در ارمنستان

استندآپ کمدی میثم درویشان‌پور در «فرمول یک» با موضوع قطع شدن برق

چهره ها/ پانته آ پناهی ها در کنار جمعی از خانم های بازیگر

چهره ها/ مریم امیرجلالی در خارج گردی هایش

تقدیر نمایندگان مجلس از ساخت سریال «گاندو»

مجید قاری‌زاده: ابوالفضل پورعرب، هم بازیگر بود و هم سوپراستار

نخستین اکران «شیرشاه» در لندن با حضور خانواده سلطنتی برگزار شد

دستمزد ستاره‌های «انتقام جویان» فاش شد

چهره ها/ وقتی هوتن شکیبا برای امیر کاظمی برادری می کند

گردش های سردار آزمون به همراه مادرش

چهره ها/ کوروش سلیمانی و کتاب هایی که دوست دارد

سکانسی عجیب و جنجالی در سریال «آچمز»‎

برنامه "40+" با اجرای گیتی خامنه و الهه رضایی روی آنتن می‌رود

عبدالحسین لاله سرپرست پژوهشکده هنر شد

"صدای آهسته" مردادماه اکران می‌شود

نیما رئیسی: مجموع دستمزد نگرفته 2 سریال اخیرم به درآمد یک تیزر نمی‌رسد

تظاهرات بازیگر آمریکایی علیه غذای کره‌ای

کوچه‌های شعر به نام شاعران معاصر مزین شد

چهره ها/ کارِ شبنم قلی‌خانی در «بزرگراه» تمام شد

چهره ها/ رضا عنایتی آماده پریدن

حرکت سرعتی و غیرمنتظره سیدبشیر حسینی در عصر جدید

«جفت شیش» فیلم جدید مهران احمدی

پیمان معادی و پوران درخشنده داور جشنواره فیلم شهر شدند

ساخت فیلم «بی‌همگان» به کجا رسید؟