آریا بانو

آخرين مطالب

نقش والدین در ایجاد وابستگی‌ افراطی‌ کودک روانشناسي

نقش والدین در ایجاد وابستگی‌ افراطی‌ کودک

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سلامانه: شخصیت‌ کودک در 5‌ سال‌اول زندگی شکل‌ گرفته و رشد‌ می‌کند‌. نقش پدر و مادر، به‌ویژه مادر، در دوره تشکیل و رشد ‌شخصیت‌ کودک مهمترین و اساسی‌ترین عامل جهت شکل‌گیری شخصیت‌ سالم و بهنجار است‌. کودک با هنر عشق‌ ورزیدن زاده‌ نمی‌شود. او باید یاد‌ بگیرد که به‌ خود و دیگران عشق‌ بورزد. او باید یاد‌ بگیرد که عزت‌نفس داشته‌ باشد و توانایی زندگی‌ اجتماعی را بیاموزد. کودک هنر سخن‌ گفتن، عشق‌ ورزیدن و زندگی‌ کردن را از پدر و مادر فرا‌می‌گیرد. در محیط بد و نا‌مناسبِ خانواده‌، کودک با ناتوانی و درماندگی و ترس و نفرت و نومیدی و اندوه و تنهایی و وابستگی آشنا‌ می‌شود. کودک در محیط‌خانواده که یک محیط‌ انسانی، عاطفی و اجتماعی است، رشد‌ می‌کند و تکامل‌م ی‌یابد‌.
بسیاری‌ از مهارت‌های‌اجتماعی درخانواده به‌ کودک آموخته‌ می‌شود. پدر و مادر از‌ لحاظ اخلاقی وظیفه‌ دارند تا آگاهانه و عاشقانه به نیازهای‌عاطفی و روانی کودک‌ خود توجه‌‌ داشته‌ باشند و ضمن بر‌آوردن نیازهای فرزند خود، او‌ را با صفت‌های مثبت شخصیت‌ انسانی آشنا‌ کنند. گرفتاری بیش‌از‌اندازه برخی‌ از پدران‌ و‌ مادران در دنیای‌ماشینی و صِرف خرج‌کردن پول بدون آگاهی از نیازهای عاطفی و روانی انسان، سبب‌ می‌شود تا نیازهای‌ واقعی کودک مورد‌توجه قرار‌ نگیرد و آموزش‌مهارت‌ها و فنون نیز به‌درستی تحقق‌ نیابد. در چنین شرایطی به‌علت فقدان فرصت و آگاهی کافی برای پرورش شخصیت‌ فرزند، در روابط‌ عاطفی و اجتماعی کودک، تضاد و اضطراب حاصل‌ می‌شود و او‌را با حرمت‌ نفس و اعتماد‌به‌نفس ناچیز، اما با عصیان و خشم و نفرت و ترس و وابستگی و انجام افراطی دفاع‌های‌ روانی گرفتار‌می‌سازد.ب
بروز اختلالات‌ خلقی و عاطفی به‌ عوامل مستعد سازنده و عوامل آشکارکننده بسیاری بستگی‌ دارد. ا‌فرادی‌ که از افسردگی، اندوهگینی، نگرانی، یأس و ناامیدی، کاهش انگیزه برای فعالیت، احساس خستگی و ناتوانی، بد‌خوابی و کم‌خوابی، کم‌اشتهایی و احساس اضطراب و گناه، احساس‌‌ پوچی و بی‌ارزشی، فقدان عزت‌نفس، کاهش اعتماد‌به‌‌نفس، وابستگی‌ شدید به دیگری و حتی میل به خودکشی رنج‌می‌برند، با این صفات متولد نشده‌اند. اگر خانواده بتواند کودک را به‌درستی با واقعیت‌های‌ زندگی آشنا‌ ساخته و در او عشق به‌خود و عشق‌ورزیدن به دیگران و دریافت عشق از دیگران را نهادینه‌ کند و کودک را با ارزش‌ حرمت‌‌نفس آشنا‌ کند، می‌تواند امیدوار باشد که فرزند با اعتمادبه‌نفس و استقلال، ‌مسئولیت‌های گوناگون را بپذیرد و در روابط‌ اجتماعی خود موفق باشد و در بیشتر موارد با خردمندی تصمیم بگیرد.
در‌اینجا باید به‌ این‌‌ نکته اشاره شود که والدینی می‌توانند با آموزش مناسب، شخصیت‌ فرزند خود را به‌درستی شکل‌ دهند و رشد و تکامل بهنجار آن‌را محقق‌ سازند که خود به این باور رسیده‌ باشند که می‌توان با عشق‌ورزیدن و عزت‌نفس و خویشکاری و افزایش‌ آگاهی، ظرفیت‌پذیرش مشکلات را افزایش‌ داد و به حل آنها پرداخت.
خانواده سالم با ایجاد حرمت‌نفس، اعتماد‌به‌‌نفس کافی و احساس مسئولیت‌پذیری در کودک، می‌تواند او‌را برای مقابله با حقایق‌ زندگی آماده‌‌‌ ساخته و به او بیاموزد که حل‌ مشکلات با نفس‌ضعیف و اراده سست ممکن‌ نیست و حتی بر شدت و نفوذ آنها افزوده‌ می‌شود. پدر و مادر آگاه و مسئول و عاشق، می‌توانند به کودک خود هنر عشق‌ ورزیدن و مثبت اندیشیدن را بیاموزند و به او نشان‌دهند که عشق کاذب، شکل فاسد عشق است و باید از‌آن پرهیز‌شود، زیرا تنهایی و درماندگی و جدایی ایجاد‌می‌کند‌. آنها باید به فرزند‌خود بیاموزند که عشق باید خودشکوفا، پویا و دینامیک باشد و توان‌ فعالیت در انسان ایجاد‌ کند که او‌را با دیگران نزدیک و متحد نماید. عزت‌نفس‌، اعتماد‌به‌نفس و عشق خودشکوفا، انسان را قادر‌ می‌سازد تا با مشکلات و ناملایمات متعدد زندگی نیز بدون‌ نگرانی و اضطراب افراطی و بیمار‌گونه رو‌به‌رو گردد و با افزایش ظرفیت سازگاری و توان تصمیم‌گیری و اتکای به‌خود و البته یاری متعادل دیگران، این مشکلات و ناسازگاری‌ها را برطرف سازد. با رشد‌شخصیت و پرورش حرمت‌نفس و کسب اعتماد‌ به‌نفس کافی، می‌توان درد و رنج ناشی‌از ناملایمات را کاهش‌داد و بر امور نامطلوب فائق‌‌‌آمد.
اگر احساسات و عواطف‌کودک به‌درستی رشد‌ کند و روند رشد‌ شخصیت او متعادل باشد‌، می‌تواند توانایی‌های خویش را بشناسد و با حرمت‌نفس و احساس ارزشمندی و اعتماد‌به‌نفس، نقش‌ انسانی خود را ایفا‌ کند. در‌این‌صورت او می‌تواند خودش را بشناسد و با دیگران به‌درستی مراوده بر‌قرار نموده و با خویشکاری و خود‌شکوفایی عشق بورزد و فعالیت‌ کند و در زندگی به آرامش واقعی برسد.
منبع خبر:
پزشکی امروز


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خسته‌ام از شغلم!

از حرف زدن در جمع می‎ترسم

آیا افسردگی زنان، محصول دنیای «مردسالارانه» است؟

تست خودشناسی جنبه تفریحی + جالب

به دنیای مجازی معتاد شده اید؟ (تست روانشناسی)

علت ایجاد یکنواختی و دلزدگی در روابط عاشقانه +تست

مادر؛ اولین کسی که شرمندگی از ظاهر را به دخترش یاد می‌دهد!

اختلالات روانی که پیش از «بله» گفتن سر سفره عقد باید بشناسید

وسواس احتکار چیست و چگونه می توان به فرد مبتلا کمک کرد؟!

چرا خانم‌ها به یکدیگر حسودی می‌کنند؟

بهترین مدل از خودت باش

نقش مشاوره در مقاطع مختلف زندگی

7 خصوصیت خانم ها که آقایان را شیفته خود می کند

شوهرم مرد خوبی بود ولی چون به دلم نمی‌نشست طلاق گرفتم!

مثبت اندیش باش و با اعتماد به نفس

نداشتن حد و مرز در زندگی مشترک لازم است؟

چرا خواستگارهایم پا پس می‌کشند؟

جدیدترین تست روانشناسی در آمریکا!

من چقدر تاثیرگذار هستم؟ تست روانشناسی

علت ترس از آسانسور و روش‌های غلبه بر آن

روانشناسی جالب پنیر (تست روانشناسی)

دوقلو‌ها را اینگونه تربیت کنیم

مهمترین نشانه اختلالات اضطرابی در افراد

آموزش باید ترکیبی از دانش، مهارت‌های زندگی و تفکر انتقادی باشد

بی توجهی به کودکان منجر به اختلال رفتاری می‌شود

در این وقت‌ها با کودک حرف نزنید

فرزندانی که با پدر رابطه عاطفی دارند، بسیار موفق هستند

چرا کودکم در خواب کابوس می‌بیند؟

6 مهارت برای مدیریت اختلاف‌ها در زندگی مشترک

زوج‌های خوشبخت چقدر شخصیتشان شبیه به هم است؟

هر آنچه باید در مورد «سندروم فرزند میانی» بدانید

چرا بعضی زن‌ها با هم‌نوعان خود دشمنی می‌کنند؟

سن واقعی شما چقدر است؟+ (تست بسیار جالب)

با همسری که وسواس احتکار دارد چه کنیم؟

راه های تقویت حافظه و افزایش تمرکز در کودکان

چگونه با کودک در مورد خشونت و ترس صحبت کنیم؟

در ذهن دختران نوجوان چه می گذرد؟

«دوستت دارم»‌های غیرکلامی را بشناسید

چطور مانند فینالیست‌های عصر جدید استعدادم را کشف کنم؟!

شوهرم می‌گوید چون به من نمی‌خورد که ازدواج کرده باشم، باهم بیرون نرویم!

چطور خیانت همسرم را ببخشم؟

چگونه صبوری را در خود تقویت کنیم؟

قبل از دوستی با همکار خود به این نکات توجه کنید!

راه های مقابله با حسادت دیگران

آیا توانایی دوست داشتن دارید؟ (تست جالب)

تست دکتر فیل : دیگران شما را چطور می بینند؟

تست شخصیت شناسی جالب!

چند تست هوش محاسبتی بسیار جالب!

3 تست روانشناسی جدید (عملکرد مغز شما در مقابل آلزایمر)

علائم دلتنگی در مردان پس از جدایی و پایان رابطه عاشقانه