آریا بانو

آخرين مطالب

هشدار وزارت بهداشت درباره "ازن" اجتماعي

هشدار وزارت بهداشت درباره "ازن"

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
هشدار وزارت بهداشت درباره "ازن"
k ٣.١
٠
ایسنا / رئیس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به آلاینده "ازن" و توصیه به مردم و بویژه بیماران تنفسی و کودکان جهت پرهیز از قرار گرفتن در فضای باز در روزهایی که غلظت این آلاینده هوایی زیاد است، در عین حال بر لزوم جدی گرفتن استفاده از کاتالیست در صنایع خودروسازی تاکید کرد.
دکتر عباس شاهسونی ضمن اشاره به "ازن"؛ آلاینده مسوول آلودگی هوا در فصول بهار و تابستان، در مقایسه میزان این آلاینده در بهار 98 و 97، گفت: بر اساس سنجش صورت گرفته در 93 روز ابتدای امسال، 24 روز از بهار 98 را "ازن"، 13 روز را دی اکسید نیتروژن (NO2) و 15 روز را ذرات کمتر از 2.5 میکرون (PM2.5) آلاینده مسوول بوده‌اند.
بهار امسال و پارسال، هوای خوب نداشتیم
وی ادامه داد: همچنین در این 93 روز، یک روز هوای بسیار ناسالم، هشت روز ناسالم و 43 روز ناسالم برای گروه‌های و 41 روز قابل قبول داشته‌ایم. همچنین هیچ روز هوای خوب نداشتیم. این درحالیست که در سه ماهه اول سال گذشته، 19 روز "ازن"، 13 روز دی اکسید نیتروژن، یک روز ذرات معلق کمتر از 10 میکرون (PM10) و 40 روز ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون (PM2.5) آلاینده مسوول بوده‌اند. همچنین در سال گذشته 15 روز هوای ناسالم، 58 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و 20 روز هم هوای قابل قبول داشته‌ایم. در سه ماهه اول سال 97 نیز هوای خوب نداشتیم.
چگونگی ایجاد یک آلاینده تابستانه
رییس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در تعریف آلاینده ازن و چگونگی شکل‌گیری آن به ایسنا گفت: "ازن"، آلاینده‌ هوا در فصول تابستان و بهار و بویژه تابستان و زمانی است که شدت تابش خورشید و دما افزایش می‌یابد. با توجه به حضور دی اکسید نیتروژن (NO2)، تابش باعث شکسته شدن آن و ایجاد رادیکال اکسیژن و در نهایت هم تولید "ازن" می‌شود. بنابراین یکی از مکانیسم‌های تولید ازن، چرخه‌ای است که با نور خورشید ارتباط دارد و هر چه شدت نور خورشید بیشتر باشد، "ازن" هم بشتر می‌شود.
"ازن"؛ دومین آلاینده خطرناک
وی تاکید کرد: بعد از ذرات معلق 2.5 میکرون، "ازن" خطرناک‌ترین آلاینده برای انسان است؛ خصوصا برای بیماران تنفسی، مبتلایان آسم و کودکان. زمانی که غلظت ازن افزایش می‌یابد، احتمال بروز علایم تنفسی و سرفه در کودکان و افرادی که فعالیت زیادی در فضای بیرون دارند، بیشتر است.
در این ساعت‌ها تا حد امکان بیرون نروید
شاهسونی ادامه داد: توصیه بهداشتی ما برای روزهایی که غلظت آلاینده ازن زیاد است، آن است که همه افراد بویژه کودکان، مبتلایان آسم و افرادی که در فضای بیرون فعالیت سنگین دارند، تا حد امکان فعالیت‌هایشان در فضای بیرون از منزل را کاهش دهند و بویژه از ساعت 11 صبح تا 4 بعد از ظهر تا حد امکان در فضای آزاد حضور نیابند.
وی در این باره توضیح داد: "ازن" آلاینده‌ای ثانویه است و دی اکسید نیتروژن (NO2)، پیش‌ساز آن است؛ بنابراین هر جا دی اکسید نیتروژن باشد، ازن هم خواهد بود. از طرفی هر جا که احتراق و اشتعال داشته باشیم، دی اکسید نیتروژن را هم داریم. یکی از جاهایی که احتراق انجام می‌شود، خودروها هستند؛ خودروها احتراق دارند و دی اکسید نیتروژن (NO2) تولید می‌کنند.
رییس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در این باره افزود: غلظت دی اکسید نیتروژن اوایل صبح (حدود ساعت 8 و 9 صبح) افزایش می‌یابد و شدت تابش‌های خورشید نیز از حدود ساعت 11 صبح تا 16 است. به این ترتیب در این بازه زمانی، دی‌اکسید نیتروژن بیشتری می‌شکند، اکسیژن بیشتری رادیکال می‌شود و با اکسیژن هوا واکنش می‌دهد و به ازن تبدیل می‌شود. بر همین اساس در ساعاتی که شدت تابش خورشید بیشتر است (یعنی حدود ساعت 11 تا 16) بیشترین غلظت آلاینده ازن را در هوا داریم.
ضرورت بکارگیری "کاتالیست" و "ادبلو" در خودروها
شاهسونی درباره راهکارهای کنترل این آلاینده هوایی گفت: یکی از راهکارها این است که دی اکسید نیتروژن را کنترل کنیم. در کشورهای اروپایی کاتالیست‌های سه راهه برای خودروها به کار گرفته می‌شوند و هیدروکربن، مونوکسیدکربن و دی اکسید نیتروژن را حذف می‌کنند. زمانی که کاتالیست‌ها در خودرو قدرت حذف دی اکسید نیتروژن را نداشه باشند، باعث افزایش دی اکسید نیتروژن می‌شوند. بنابراین این مبحث باید در خودروها رعایت شود؛ مخصوصا در خودروهای دیزلی؛ چراکه احتراق‌شان بیشتر است و دی اکسید نیتروژن بیشتری تولید می‌کنند.
وی همچنین افزود: تولید دی اکسید نیتروژن اجتناب ناپریر است؛ چراکه هر جا احتراق داریم، NO2 را هم داریم. در معاینه فنی و خودروها، نسبت "هوا" به "سوخت"، "14.7" به "یک" تنظیم می‌شود که استاندارد هم است. "14.7" به "یک" نسبتی است که همه آلاینده‌ها حداقل هستند و توان خودرو هم بیشترین حالت است، اما میان همه آلاینده‌ها دی اکسید نیتروژن بیشتر از همه است که البته استاندارد هم است، اما باید در خودروها حذف شود؛ راهکار آن هم استفاده از کاتالیست و ادبلو در خودروهای دیزلی است تا از انتشار دی‌اکسید نیتروژن در فضا جلوگیری شود.
رییس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پایان صحبت‌هایش تاکید کرد: مردم و بویژه کودکان و مبتلایان به آسم تا حد امکان در ساعات 11 تا 16 و در شرایطی که غلظت آلاینده ازن زیاد است، در فضای باز و بیرون از منزل فعالیت نداشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاثیر اسب‌درمانی در بهبود عملکرد کودکان مبتلا به بیش‌فعالی

لزومِ بهبود دسترسی معلولان به تجهیزات یاری‌رسان

آغاز رتبه‌بندی سازمان‌های مردم نهاد 29 استان کشور از مهرماه

جهادگران پزشک آستین‌ها را بالا زدند

کنایه مجریان تلویزیون به عمل غیرانسانی مدیر غله گنبدکاووس

آخرین وضعیت جنگل‌هایی که در حال نابود شدن هستند

آخرین وضعیت راه‌های کشور

خانه‌ای کوچک برای زنان بی‌سرپرست

روایتی از خارج‌کردن یک بمب عمل نکرده در بدن یک رزمنده

نمره 15 آقای رئیس به شورای 2ساله!

وقتی کلاهبرداران حتی کلاه رئیس بانک را هم بر می‌دارند!

راه‌های فرار مالیاتی پزشکان حتی با کارت‌خوان

شیرخریدن مرد معتاد، راز قتل برادرش را فاش کرد

باد شدید، کارگر رستوران را با خود به آسمان برد!

آتش سوزی در جنگل‌های آمازون

ظلم ماموران یک کلانتری صدای رئیس پلیس را هم درآورد

قاتلی که برای دومین بار از قصاص نجات پیدا کرد

دادگاه پسری را که فرد متجاوز به خود را کشته بود،مستحق قصاص ندانست

نقشه بیرحمانه مادرشوهر برای بی عفت کردن عروسش

وقتی خانواده یک قاچاقچی برای پلیس درخواست قصاص کرده است!

راز همدست شیطان در سرنوشت سیاه دختر تهرانی

ماجرای آمبولانس‌های تقلبی برای جابجایی سلبریتی‌ها

ماجرای توقیف خودروی فرزند سردار رحیمی و انتقال آن به پارکینگ

سرانجام آتش سوزی جنگل های ارسباران

سرنوشت مردی که 7دختر و 2پسر خردسال را آزار داد

ساخت آویز دکوری با صدف‌های دریایی

از کجا بفهمیم عاشق کسی شده‌ایم؟

دکوراسیون منزل ایرانی با رنگ‌های آبی و کرم

ساخت کاردستی با کودک خردسال

باید پشیمان شوید آقای «بهداد»!

اهمیت یادگیری مهارت‌های مثبت 18!

خودکشی جوان 28 ساله در پل طبیعت تهران + فیلم

یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟!

سپاه پای کار اطفای حریق جنگل‌های ارسباران

خفت‌گیر ترمینال جنوب برای نهمین بار دستگیر شد

افتتاح 400 واحد مسکونی کمیته امداد برای مددجویان

رشد بی‌سروصدای کوه‌خواری در مشهد

نصب تابلوهای هشداردهنده در مسیر تونل برفی ازنا

روایتی از سدسازی‌ها

آخرین وضعیت بازسازی ساختمان‌های استان‌های سیل‌زده

ترافیک فوق سنگین در هراز و فیروزکوه

افتتاح اولین کوهورت سلامت و ایمنی ترافیک کشورهای مدیترانه شرقی

واژگونی اتوبوس در جاده کلات با یک کشته

کشف محموله قاچاق 2000 لاک پشت گوش قرمز

تحصیل 473 هزار دانش‌آموز خارجی و پناهنده در ایران

آخرین خبرها از بازگشت حجاج ایرانی به کشور

کاهش 5 درصدی سرقت در پایتخت

رجزخوانی پشت فرمان به قتل منجر شد

نقشه دختر 19ساله برای اخاذی از پسر پولدار

سقوط مرد 28 ساله از روی پل طبیعت