آریا بانو

آخرين مطالب

بیماری‌های ناشی از نیش کنه را بشناسیم پزشکي

بیماری‌های ناشی از نیش کنه را بشناسیم

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سلامانه: زیکا، نایل غربی، لایم Lyme، چیکون گونیا، تب کریمه کنگو از جمله بیماری های خطرناکی است که در نتیجه گزش با نیش حشراتی مثل پشه، کنه، یا کک بسیاری را آلوده وبه مرگ کشانده است. به نقل از سیناپرس، انتقال بیماری از طریق پشه ، کک و کنه تنها یک گزش ساده، قرمزی پوست و خارش نیست. طی 12 تا 14 سال اخیر انتقال بیماری از طریق پشه و سایر حشرات به انسان نسبت به سال های پیش از آن سه برابر شده است. همچنین در بسیاری از نقاط جهان در مناطق دورافتاده بیماری های ناشی از گزش حشرات منجر به مرگ اتفاق می افتد که جامعه پزشکی از آن بی خبر است.
وقتی درباره مشکلات ناشی از گزش کنه صحبت می‌کنیم، بیماری «لایم» جایگاه مهمی دارد. اما انواع مختلف کنه حامل و ناقل تعدادی از دیگر عوامل بیماری‌زا هستند که برخی از آنها عوارض شدید و حتی مرگباری دارند.
تعداد موارد بیماری ناشی از گزش کنه در ایالات متحده رو به افزایش است که ممکن است بر اثر تغییرات آب و هوایی محل زندگی انواع کنه در آمریکای شمالی گسترش پیدا کند. دانشمندان همچنان در حال مطالعه عوامل بیماری زای جدید هستند که در بدن کنه ها زندگی می کنند و هنوز گونه های تازه مهاجم کنه در حال ظهور هستند.
«جروم گودارد» استاد بیوشیمی، زیست شناسی مولکولی و حشره شناسی دانشگاه دولتی میسیسیپی آمریکا می گوید: من در تحقیقات خود به عنوان یک حشره شناس پزشکی، از قدرت بقای کنه ها در مقابل همه روش هایی که مردم برای کنترل آنها استفاده می کنند از جمله حشره کش ها شگفت زده شدم.
کنه ها در یافتن راه های تازه برای بقای خود عالی هستند. بنابراین انسانها و کنه ها دائما در حال طی مسیری هستند که ما را در معرض نیش آنها و بیماری های که ناقل آن هستند قرار می دهند.در اینجا به برخی از تهدیدهای کمتر شناخته شده اما رو به رشد کنه ها اشاره می کنیم.
حساسیت غذایی که با گزش کنه تشدید می شود
شاید عجیب ترین تهدید ناشی از کنه ها «حساسیت گوشت قرمز» باشد که دانشمندان اخیرا گزش کنه را عامل آن تشخیص داده اند. افراد ممکن است وقتی کنه از طریق بزاق خود، گالاکتوز (قند حاصل از لاکتوز غذا) را که از خون یک حیوان دریافت کرده به انسان منتقل کند، به این حساسیت دچار شود.
اگر فرد مستعد آلرژی باشد ممکن است به مولکول آلفا گال که در خون و دیگر بافت های حیوان یافت می شود هم حساسیت پیدا کند. سپس ممکن است چند روز یا چند هفته بعد به کهیر، تورم پوست و لبها یا حتی سه تا شش ساعت پس از خوردن گوشت قرمز دچار شوک مهلک آنافیلاکتیک (یک شوک مهلک ناشی از آلرژی) شود.
گوشت‌های ناقل آلفا گال عبارتند از گوشت گوساله، خوک، گوسفند، خرگوش، اسب، بز، گوزن، کانگورو، فوک و وال. افراد حساس به آلفا گال می توانند گوشت مرغ، بوقلمون و ماهی بخورند.
کنه ها می توانند بیماری های باکتریایی را منتشر کنند
بعضی از انواع بسیار کوچک باکتری ها که می توانند انسان را بیمار کنند مثل ریکتزیا، ارلیشیا و آناپلاسما در بدن کنه ها زندگی می کنند. کنه ها این باکتری ها را وقتی از خون حیوانات تغذیه می کنند می خورند. سپس وقتی وعده بعدی خون را می خورند باکتری ها را به حیوان یا فرد بعدی منتقل می کنند.
شاید مشهورترین این بیماریهای باکتریایی «تب دانه دار کوه راکی» باشد که با 6 هزار مورد ابتلا در سال، شایع ترین بیماری ناشی از باکتری ریکتزیا در ایالات متحده باشد.
به نظر می­رسد تعداد موارد این بیماری در سراسر این کشور بویژه در بین بومیان آمریکا در حال افزایش است که این امر ممکن است به خاطر تماس با سگهای ولگرد باشد.
وقتی افراد دچار این بیماری می شوند، معمولا با سه علامت تب، جای جوش و سابقه گزش کنه به درمانگاه مراجعه می کنند. آنها ممکن است به سردرد، لرز و درد عضلانی باشند و علائم گوارشی مثل درد شکمی و اسهال دچار باشند.
در موارد حاد ممکن است گیجی، کما و مرگ اتفاق بیفتد. 20 درصد از موارد درمان نشده به مرگ می انجامد و حتی در صورت درمان، 4 درصد از این بیماران می میرند.
گوشت‌های ناقل آلفا گال عبارتند از گوشت گوساله، خوک، گوسفند، خرگوش، اسب، بز، گوزن، کانگورو، فوک و وال. افراد حساس به آلفا گال می توانند گوشت مرغ، بوقلمون و ماهی بخورند.
نخستین ناقلان این باکتری، کنه های سگ های آمریکایی در شرق آمریکا و کنه جنگل کوه راکی در غرب این کشور بودند.در بیشتر بیماری های ناشی از گزش کنه، این حشره باید مدتی پیش از انتقال عامل بیماری زا به حیوانی که خون آن را می مکد از بدن او تغذیه کند.
انتقال ارگانیسم های تب خالدار کوه راکی بین یک تا سه ساعت طول می کشد بنابراین باید کنه های چسبیده را فورا برداشت. پزشکان معمولا آنتی بیوتیک داکسیکلاین را برای این بیماری تجویز می کنند که اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، این دارو خوب عمل می کند.
ارلیشیوز (Ehrlichiosis)، بیماری دیگری است که از کنه به انسان منتقل می شود. مبتلایان به این بیماری معمولا تب، سردرد، درد عضلانی دارند و با کاهش فزاینده گلبول های سفید خون مواجه می شوند. پزشکان معمولا برای این بیماری داکسیکلاین تجویز می کنند.
دیگر بیماری ناشی از گزش کنه که باید نگران آن بود، گرانولوسیتیک آناپلاسموزیس انسانی است. باکتری آناپلاسما فاگوسیتوفیلوم نوعی از سلول های سفید خون را آلوده می کند که گرانولوسیت نام دارند.
علائم این بیماری، تب، سردرد، دردهای عضلانی و کاهش فزاینده گلبول های سفید است. کنه گوزن به اسم ایکسودس اسکاپولاریس که عامل بیماری لایم نیز هست، باکتری آناپلاسما را به انسان منتقل می کند.
کنه می تواند عامل انتقال ویروس‌ها هم باشد
مردم معمولا وقتی به بیماری منتقل شونده توسط حشرات فکر می کنند معمولا پشه ها را به یاد می آورند که ناقل بیماری های دنگو، زیکا یا ویروس نیل غربی هستند. اما کنه هم می توانند ناقل ویروس باشند.
دانشمندان بیماری های ناشی از انتقال ویروس توسط کنه ها را به دو دسته تقسیم کرده اند. مهمترین بیماری ویروسی ناشی از گزش کنه، در آمریکا «تب کنه کلرادو» نام دارد که در شمال شرق آمریکا و مناطق مجاور در کانادا دیده می‌شود.
«پوواسان» یک بیماری نادر اما خطرناک انسانی است که تب ناگهانی تا40 درجه سانتی گراد (104 درجه فارنهایت) همراه با تشنج، از ویژگی های آن است. این بیماری وقتی کنه های ایکسودس کوکی در یک چرخه طبیعی، حیوان را از طریق گزش به ویروس آلوده می کند انتقال می یابد.
به خاطر داشته باشید کنه ها اغلب از طریق تماس با سگ‌ها یا گربه های خانگی با انسان ارتباط پیدا می کنند. اینکه بعد از حضور در مناطق آلوده به کنه، بدن خود را بازرسی کنید فکر خوبی است. کاهش تعداد گزش کنه و مدت زمانی که کنه ها به بدن می‌چسبند، می تواند تا حد زیادی به حفاظت شما در مقابل بیماری های ناشی از گزش کنه کمک کند.
منبع خبر:
سیناپرس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خطرات ابتلا به ویروس آبله مرغان در دوران بارداری

درمان شقاق و بیماری های آنورکتال با روش های خانگی

هوای جگرت را داشته باش!

وقتی گیاه‌خواری در برابر سلامتی می‌ایستد

پیچ‌خوردگی مچ پا در کمین سالمندان

طب سنتی به گیاهی تغییر پیدا کرده است

پوست و مو/ فواید روغن آرگان بر بدن

روغن سرخ کردنی التهاب روده را تشدید می‌کند

پیاز درمانی برای ناباروری مردان و زنان

جراحی چال گونه چگونه انجام می شود؟ + تصاویر

علل سردی پا و درمان آن

چاق شدن سریع فقط در یک هفته!

آیا بوی بد ادرار همیشه نشانه یک نوع بیماری است؟

تولید داروی ژن‌درمانی برای سرکوب تومور سرطان

توصیه‌های تغذیه‌ای به بیماران مبتلا به سرطان

چرا عضلاتم می‌گیرند؟/علل رایج گرفتگی عضلانی

این 5 مورد را با دستمال کاغذی تمییز نکنید

8 نوع سردرد و چگونگی رفع آن‌ها

کمبود کدام ویتامین و املاح موجب بی‌خوابی می‌شود؟

چاپ بافت زیستی در چند ثانیه

کشف یک رویکرد جدید برای درمان اعصاب آسیب‌دیده

گیاهانی که کاهش‌دهنده میل جنسی زنان هستند

رفع سوختگی و تسکین درد با روغن هوفاریقون

مصرف آنتی‌بیوتیک احتمال رماتیسم مفصلی را افزایش می‌دهد

خطوط چهره‌تان چه می‌گویند

پیشگیری از سرطان و بیماری قلبی با سیب و چای

پای پرانتزی، ارمغان تلخ بد نشستن

ویتامین‌هایی برای دردهای عضلانی بعد از تمرینات ورزشی

کدام میزان کافئین بیشتری دارد؛ قهوه، چای یا کاکائو؟

سه سوته التهاب عنبیه را درمان کنید

چطور از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا جلوگیری کنیم؟

چرا طحال بزرگ می شود؟

راهکارهای غذایی برای درمان یبوست

بی حسی دست ها نشانه چیست؟

صبح ها ورزش نکنید

اگر دچار اختلال خواب هستید، گوش به زنگ باشید

آنتی بیوتیک چیست و مصرف بیش از حد آن چه عوارضی دارد؟

بهترین و بدترین مواد غذایی برای مبتلایان به ام‌اس

چرا عصرها و بعد از شام، تمایل به خوردن شیرینی بیشتر می‌شود؟!

سکته مغزی در کمین بیماران مبتلا به اختلالات ضربان قلب

شربتی شگفت‌انگیز که شما را جوان می‌کند

خانم‌هایی که اختلال خواب دارند، گوش به زنگ باشند

چطور بدون رژیم گرفتن وزن خود را کم کنیم؟

ضروری‌ترین ویتامین‌هایی که زنان باید دریافت کنند

استرس زاترین مواد غذایی که باید از خوردن آن اجتناب کنید

اگر معده تان ترش می کند اینها را بخورید

آخرین خبرها از تولید داخلی واکسن یک سرطان زنانه

مقایسه علایم و نشانه‌های سکته قلبی و مغزی

این مواد غذایی استرس‌تان را چند برابر می‌کنند!

با آزمایش‌های قبل از ازدواج آشنا شوید