آریا بانو

آخرين مطالب

7 راه برای بهبود رابطه خواهر برادری خانواده

7 راه برای بهبود رابطه خواهر برادری

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
7 راه برای بهبود رابطه خواهر برادری
١٥٨
٠
کودکت / حدود 80 درصد بچه‌ها حداقل یک خواهر یا یک برادر دارند. گاهی اوقات رابطه بین فرزندان ممکن است به دعواهای خواهر برادری تبدیل شود، اما خواهر و برادرها از هم‌دیگر چیزهای زیادی در مورد زندگی می‌آموزند (اینکه چگونه مذاکره کنند، چگونه با مسائل برخورد کنند، چگونه تفاوت‌ها را درک کنند و بیاموزند که با آن‌ها زندگی کنند). در این مقاله از کودکت قصد داریم در مورد رابطه خواهر برادری بیشتر صحبت کنیم.
رابطه خواهر برادری تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار دارد؛ مثل شخصیت .معمولا والدین می‌پرسند که چگونه کودکانشان با همان والدین و در همان خانه و در همان شرایط تا این حد متفاوت از یکدیگر هستند! در واقع گاهی اوقات خواهر و برادرها بیشتر متفاوت هستند تا شبیه به هم و این وظیفه‌ی پدر و مادر است که شخصیت منحصر به فرد هر یک از فرزندانشان را بشناسند.
عامل تاثیرگذار دیگر سن کودک است. کودکان در سنین مختلف رفتارهای متفاوت دارند، مثلا کودک کم‌سن و سال بیشتر درگیر دعواهای فیزیکی می‌شود و با بزرگتر شدن، دعواها بیشتر لفظی و کلامی می‌شوند. جنسیت کودکان نیز بر روابط خواهر و برادری اثر می‌گذارد، بسیار از والدین معتقدند که فرزندان هم‌جنس راحت‌تر با هم کنار می‌آیند.
والدین نقش مهمی در ایجاد یک رابطه‌ی خوب خواهر و برادری و کاهش اختلافات دارند. آن‌‌ها می‌توانند با استفاده از چند تکنیک هم اوقات خوشی را برای فرزندانشان ایجاد کنند و هم به بهبود ارتباط بین خواهر و برادرها کمک کنند.
نکاتی برای ایجاد و تشویق رابطه خوب خواهر و برادری
1. کودکان را با هم مقایسه نکنید: اول و مهمترین نکته که تمامی متخصصان نیز به آن باور دارند این است که با مقایسه کردن کودکان آنها را بر علیه همدیگر وا می‌دارید. هرگز و هرگز یک کودک را به عنوان فرزند منتخب، محبوب و الگو انتخاب نکنید. بدانید که جملاتی مثل «خواهرت هیچ‌وقت با من اینجوری حرف نمی‌زنه و یا چرا نمی‌تونی مثل برادرت کارهات رو خودت انجام بدی» جرقه‌ای برای ایجاد رقابت و رابطه‌ی بد است.
2. سعی کنید بفهمید که علت درگیری‌های خواهر و برادری چیست. آیا برای جلب توجه دیگری این کار را می‌کنند؟ یا آیا زمانی که خسته و کسل هستند شروع به بحث و جدل می‌کنند؟ زمانی که الگوی رفتاری نامناسب آن‌ها را پیدا کنید می‌توانید قبل از وقوع هر نوع بحث و درگیری از آن جلوگیری کنید. به عنوان مثال، آن‌ها بر سر این موضوع درگیر می‌شوند که چه کسی در کدام قسمت میز بنشیند؟ راه حل این است که صندلی خاصی را به هر شخص اختصاص دهید و برنامه را به طور چرخشی تغییر دهید. در کل هدف این است که نقاط حساس روابط بین کودکان را پیدا کنید و برای جلوگیری از مشکلاتی که مکررا منجر به بحث و جدل می‌شوند، برنامه‌ای تهیه کنید.
3. آن‌ها را در موقعیت و فعالیت‌های گروهی قرار دهید. بازی‌ها و فعالیت‌هایی را تدارک ببینید که نیازمند همکاری و کار گروهی باشند و اعضای خانواده در قالب یک تیم با یک هدف مشترک فعالیتی را انجام دهند. مثلا با هم کیک بپزید، به گردش در طبیعت بروید، یا چیزی بسازید. زمانی که اعضای خانواده با هم زمان صرف می‌کنند احساس جدا و منفرد بودن را از دست می‌دهند و به عنوان یک گروه متحد زمان خوشی را برای یکدیگر ایجاد می‌کنند.
4. به کودکان مهارت خوب گوش کردن را آموزش دهید. توانایی خوب گوش کردن به صحبت‌های دیگران یک مهارت مهم برای کودکان است. این مهارت به آن‌ها کمک می‌کند تا با دیگران همدلی کنند و موضوعات را از دیدگاه دیگری ببینند. از موقعیت‌ها استفاده کنید و سعی کنید خواهر و برادرها به یکدیگر گوش دهند و برای فهمیدن دیدگاه و نظرات همدیگر تلاش کنند.
5. به کودکان احترام گذاشتن به یکدیگر را آموزش دهید. گوش دادن یکی از راههای نشان دادن احترام به یکدیگر است و احترام پایه اساسی ایجاد یک رابطه‌ی خوب است. به بچه‌ها گوشزد کنید که با بقیه همان‌طوری رفتار کنند که دوست دارند با آنها رفتار شود. احترام گذاشتن شامل درست صحبت کردن با یکدیگر، با صدای بلند حرف نزدن، به یکدیگر لقب ندادن، رعایت حد و مرز و اجازه گرفتن در صورت برداشتن وسایل یکدیگر است.
6. تشویق روابط خوب. وقتی کودکان به خوبی با هم کنار می‌آیند، به آن‌ها بی توجهی نکنید و هر دو را تحسین کنید و قدردانی خود را ابراز کنید. با توجه کردن و بازخورد به کودک، احتمال رفتارهای مثبت را افزایش می‌دهید.
7. تاکید بر اهمیت روابط خانوادگی. برای کودکان توضیح دهید و مدام یادآوری کنید که در روابط خانوادگی و به خصوص خواهر برادری نوعی از عشق و علاقه وجود دارد که با هیچ رابطه‌ای قابل مقایسه نیست. به آن‌ها یادآوری کنید که ممکن است در حال حاضر دوستانشان را به خواهر یا برادرشان ترجیح دهند، اما در بزرگسالی برای یکدیگر اهمیت بیشتری قائل خواهید بود و اهمیت این روابط را بیشتر درک خواهند کرد.
نگین بخشی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مشکلاتِ پدرانی که به تنهایی بچه بزرگ می‌کنند، چیستند؟

راهکارهایی برای مقابله با شوهری که وابسته به مادرش است

راهکارهایی برای کاهش درد زایمان

برنامه ریزی برای خورد و خوراک دانش آموزان

با شوهرهای وابسته به مادر چه کنیم؟

علائم تنگی نفس در بارداری

چند بار رابطه جنسی در طول هفته طبیعی است؟

 قلقلک دادن کودک مضر یا مفید است؟

خوشگل نبودن شوهرم شادی را از زندگی‌مان گرفته!

پسرزا بودن برخی از زنان چه دلایلی دارد؟

اگر زن درآمد مستقل داشته باشد آیا باز هم باید نفقه بگیرد؟

تنگی نفس در بارداری؛ علت‌ها و راه‌های درمان آن

وقتی بی توجهی های شوهرمو دیدم با مشاورم رابطه برقرار کردم

آیا زوج می‌تواند اجازه ادامه تحصیل را از همسر خود بگیرد؟

فرزند پروری بدون جنگ قدرت در خانواده امکان پذیر است؟

مادرشوهرم خیلی کینه ایه

آیا ازدواج کردن نشانه موفقیت و خوشبختی است؟

چرا حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ می اندازیم؟

کودکان این زنان دچار اختلال شخصیت می‌شوند

چطور گفت‌و‌گویی جدی با همسرمان داشته باشیم؟

نکات مهمی که باید در مورد تاثیر منفی توهین به همسر بدانید

بیشترین میزان طلاق عاطفی در سال‌های اول ازدواج رخ می‌دهد

وقتی مردان از زنان ناامید می شوند!

اصلی ترین نکته مشاجره زن و شوهرها

به خاطر خودخواهی خانمم، هیچ تفاهمی با هم نداریم!

پدیده کودک همسری و دفاع مادر 18ساله از ازدواج دختر 12ساله!!

نحوه تابعیت فرزندانِ مادران ایرانی

توصیه‌هایی برای سلامت بانوان میانسال

نگاهی کلی به قوانین طلاق

علائم بارداری دختر در زن حامله

متهمان اصلی تنبلی کودکان

آنچه که زنان آرزو دارند مردان درباره آنها بدانند

روش صحیح رفتار با همسر حساس و زودرنج

خانمم به محض رسیدنم به خانه به اتاقش می رود و در را قفل می‌کند!

مشاوره‌های پیش از ازدواج چه کمکی به زوجین می‌کند؟

مشکلات و مصائب ازدواج با فرزندان طلاق چیست؟

شروط 12 گانه ازدواج چیست؟

متهمان اصلی تنبلی کودکان و دفاعیه های آنها

چگونه به سوالات مذهبی کودکان جواب دهیم؟

اثرات مخرب افسردگی بر زندگی زناشویی زوجین

راهکارهایی برای درک متقابل زوجین در زندگی مشترک

مهارت‌های زندگی عامل کاهش خشم

چگونه از سلامت همسر خود قبل از ازدواج اطمینان حاصل کنیم؟!

شرایط واگذاری «فرزند خوانده» به دختران مجرد

برای رسیدن به تفاهم در زندگی مشترک باید پنج عامل مهم را رعایت کنید

دوری و دوستی زن و شوهری به سبک فیلم عرق سرد!

زوجین به گوش باشید؛ توهین به یکدیگر ممنوع!

شروط 12 گانه ازدواج یا طلاق / آیا می‌توان هدایای نامزدی را پس گرفت؟

اولین معاشقه در دوران نامزدی

قصه گفتن برای بچه‌ها ضروری است!