آریا بانو

آخرين مطالب

نابینایی 52 بیمار بر اثر مصرف دارو پزشکي

نابینایی 52 بیمار بر اثر مصرف دارو

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
نابینایی 52 بیمار بر اثر مصرف دارو
k ١.٣
٠
مهر / قائم مقام مدیرعامل دیده‌بان شفافیت گفت: 52 نفر از هموطنان به دلیل استفاده از یک دارو که به صورت چمدانی وارد کشور می‌شده، بینایی خود را از دست دادند.
محسن جلواتی قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت در نشست خبری «دیده بان شفافیت و پیگیری مسائل دارو» گفت: طی چهار سال گذشته موسسه مردم نهاد دیده بان بیش از هزار ساعت کار تخصصی در حوزه غذا و دارو انجام داده است. در سازمان غذا و دارو در گذشته هیچ فردی قدرت اعتراض هم نداشت اما دیده بان به این فضا ورود کرد و اعتماد مردم به ما منجر شد تا مطلعان و مأیوسان در این حوزه فعال شوند، در نتیجه چهار هزار سند در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی، غذا و غیره به سازمان دیده بان ارسال شد.
وی افزود: حدود دو سال قبل اولین شکایت را از تخلفات، متخلفان و به طور کلی سو جریان در سازمان غذا و دارو به دستگاه قضا برده و از رئیس اسبق این سازمان شکایت کردیم و این شکایت به اطلاع مردم نیز رسید. در ماه های گذشته افراد مختلفی در سازمان غذا و دارو توسط نهادهای نظارتی بازداشت شدند که این افراد جزوی از زنجیره مافیای دارو بودند که در حال حاضر این پرونده ها در حال رسیدگی و طی مراحل قضایی است. هم اکنون نیز در شعبه 15 دادگاه کارکنان دولت این پرونده ها باز است، هر چند این پرونده ارتباطی با جریان های اواخر سال 97 و ابتدای 98 ندارد و آن پرونده دیگری است که از سوی مقامات قضایی در حال پیگیری است. از جمله دیگری مسائلی که دیده بان به آن رسیدگی کرده انحرافات ارز و حیف و میل آن بوده که در حال حاضر برخی در فضای مجازی در حال اختصاص آن به خود هستند.
جلواتی تصریح کرد: ابتدای امسال سازمان بازرسی گزارشی را به رئیس جمهور ارائه داد که بیش از 90 درصد آن با شکایت های ما مطابقت داشت. خوشحالیم که در حال حاضر سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی، اطلاعات سپاه و سازمان بازرسی با ما همراه شده و در برخورد با متخلفان اقدام می کنند، هر چند برخی از این موارد جرم نیست، بلکه خیانت و جنایت است.
وی ادامه داد: سه سال پیش، قبل از جلسه با رسانه ها با وزیر بهداشت وقت جلسه گذاشتیم و تمامی این مسائل را مطرح کردیم اما به دلیل عدم دریافت پاسخ، شکایت کرده و مسئله را رسانه ای کردیم. در این میان از ما درخواست های زیادی شد تا پرونده را به سمت تخلف ببریم، در صورتی که این مسائل همگی شامل جرم بود نه تخلف.
وی با بیان اینکه مهمترین عامل زمینه ساز برای تخلف در سازمان غذا و دارو، سامانه تی‌تک است، عنوان کرد: در جلسه 23 تیرماه در مجلس و در کمیسیون بهداشت، وزیر بهداشت اعلام کرد که طبق گفته رئیس بانک مرکزی، سازمان غذا و دارو 170 میلیون یورو ارز گرفته این در حالی است که پیرصالحی رئیس وقت سازمان غذا و دارو اعلام کرد که این سازمان 10 میلیون یورو گرفته است. علت فسادآمیز بودن سامانه تی‌تک نیز امکان دستکاری در آن و وارد کردن اطلاعات دلخواه است به طوری که حتی کسانی که به آن ها ارز تعلق نمی گیرد، با واردات داروهای ممنوعه موفق به دریافت ارز شده اند. این در حالی است که در برخی گزارشات، داروهایی که حتی به طور کامل در داخل تولید می شوند اعلام شده که تولید داخل نداریم و برای واردات آنها ارز مصرف شده است و این امر موجب تعطیلی تولیدکنندگان داخلی می شود.
وی با توضیح در خصوص کمبود داروی بی حسی دندان و فساد در این زمینه گفت: به عنوان مثال کارپول های بی حسی دندان به میزان 120 درصد در کشور تولید می شود اما شاهد واردات آنها از کلمبیا و اسپانیا بوده ایم و بر اساس گزارش نماینده غذا و دارو اعلام شده که این محصول در داخل تولید نمی شود تا به شرکت واردکننده ارز تعلق گیرد و تولید کننده داخلی به سمت تعطیلی برود.
وی با توضیح در خصوص متوقف کردن ترخیص واردات این دارو در فرودگاه امام خمینی (ره) توضیح داد: دو محموله دارویی در گمرک فرودگاه در حال ترخیص بود که براساس گزارش حسابرس مستقل فرودگاه یک شرکت لوازم خانگی با دریافت ارز اقدام به واردات این دارو کرده بود که با رسیدن گزارش آن به ما، اقدامات لازم برای ممانعت از ترخیص آن انجام شد. این در حالی است که مدیر کل فرودگاه این موضوع را انکار می کند. نماینده حسابرس نیز که این موضوع را تأیید کرده بود در همان روز برکنار شد اما در حال حاضر مجددا به کار خود بازگشته است. با وجودی که نوع داروی وارداتی ممنوعه بوده و اجازه ترخیص نداشته است. نماینده سازمان غذا و دارو که نمی دانیم وجود خارجی دارد یا خیر اعلام کرد که این دارو تولید داخل ندارد و به شرکت وارد کننده ارز داده است. در حال حاضر نیز از میزان یک میلیون داروی وارداتی، تنها به 175 هزار مورد آن اعتراف کرده اند.
وی با بیان اینکه گروه دیگری اقدام به واردات داروهای مکمل که تاریخ انقضای آن در حال اتمام بود، کرده اند، افزود: نوعی داروی مکمل که تاریخ انقضای آن برج 9 سال 2019 است، وارد کشور شد که تا زمان ترخیص تاریخ انقضای آن پایان می یابد. برای واردات این دارو، یک میلیون و 130 هزار دلار نیز مصرف شده است. در خصوص کارپول های دندانپزشکی نیز، شرکت های وارد کننده 4.3 میلیارد تومان عوارض گمرکی را نداده و یک چهارم آنها هم مالیات خود را پرداخت نکرده اند.
وی ادامه داد: یکی دیگر از مصادیق فساد در حوزه دارو کشف محموله ای بود که باید 10 هزار آمپول وارد می شد که تنها 2 هزار مورد وارد شده بود و در میانه محموله برای پرکردن حجم، یخ خشک کار شده بود. این در حالی است که به این شرکت نیز ارز تعلق گرفته است.
جلواتی تصریح کرد: در یکی از پرونده ها اعلام شد که داروها آمریکایی است تا با قیمت بیشتری وارد کشور شود. این در حالی است که داروها هندی بود.
قائم مقام سازمان دیده بان شفافیت گفت: تمام شرکت هایی که در بورس آمریکا سهام دارند باید همواره گزارشات خود را به وزارت خزانه داری آمریکا ارائه دهند. طبق این گزارش، یک شرکت اروپایی 900 هزار میلیون دلار به یکی از شرکت های ایرانی دارو فروخته بود این در حالی است که طرف داخلی اعلام کرد 40 میلیون دلار دارو خریده است. هرچند که پس از پیگیری ما این گزارش با لابی مفسدان دارویی از سایت خزانه داری آمریکا پاک شد اما این اسناد این موضوع موجود است.
واردات مواد اولیه دارو 2 برابر نیاز کشور
وی با بیان اینکه در سال نود و هفت 1.6 میلیارد دلار دارو وارد کشور شده است، یادآور شد: این در حالی است که در سال نود و شش 1.18 میلیارد دلار دارو وارد کشور شده است. به علاوه تا مهرماه سال نود و هفت نیز برای به خطر انداختن جان مردم و مجبور کردن کشور به وارد کردن دارو، مواد اولیه وارد کشور نمی شد تا با کاهش مواد اولیه دارویی نظام به خطر افتد. کل نیاز دارویی کشور در مواد اولیه 700 میلیون دلار است اما در سال نودو هفت 1.4 میلیارد دلار مواد اولیه وارد کشور شده است که این رقم دو برابر نیاز کشور است. بر این اساس در حال حاضر باید انبارهای ما از مواد اولیه پر باشد در حالی که این طور نیست و شاهد فساد در این زمینه هستیم.
قائم مقام سازمان دیده بان شفافیت در خصوص واردات تجهیزات پزشکی توضیح داد: در سال نود و شش 1.5 میلیارد دلار تجهیزات پزشکی وارد کشور شده اما سال نودو هفت این رقم به 2.3 میلیارد دلار رسیده است. به علاوه سال نودو شش 650 میلیون دلار تجهیزات آرایشی وارد کشور شده که در سال نود و هفت این رقم به 980 میلیون دلار رسیده است. این موارد همگی نشان از وجود تیم های عظیم فساد در حوزه غذا و دارو دارد.
جلواتی افزود: در لوازم آرایشی، سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی واردات برخی محصولات را ممنوع کرد و نتیجه آن واردات قاچاق این محصولات بود. به دنبال این موضوع نیز نمایشگاهی با این محصولات در برج میلاد برپا شد که همگی تقلبی بودند. به طوری که به عنوان مثال بر روی برخی محصولات، عنوان تولید در کانادا زده شده بود اما در سلفچگان بسته بندی شده بود. سازمان غذا و دارو دستور جمع آوری این نمایشگاه را داد اما این اقدام عملی نشد.
نابینایی 52 نفر بر اثر واردات چمدانی دارو
وی درخصوص نابینایی 52 نفر از هموطنان کشور به دلیل استفاده از برخی از داروها، تصریح کرد: دارویی به نام اوستین وارد کشور شد و به دلیل مصرف آن توسط مردم، 52 نفر بینایی خود را از دست دادند. این دارو از ترکیه که یکی از گران ترین نقاط جهان است، وارد شد و در ایران 5 میلیون و 600 هزار تومان قیمت گذاری شد. این عامل موجب واردات قاچاقی و چمدانی این محصول شد. مصرف این دارو برای درمان سرطان است که کاربرد ثانویه آن درمان بیماری‌های چشمی است که مصرف این داروهای بی‌کیفیت باعث کور شدن هموطنان در کشور شد.
جلواتی تصریح کرد: در حوزه قیمت‌گذاری برای برخی از داروها تا 10 برابر قیمت را بیشتر محاسبه کردند. در حالی که سرمایه‌گذار داخلی از این موضوع متضرر شده است. این موضوع به این دلیل رخ می‌دهد که برخی از افراد و مسئولان سازمان غذا و دارو ذینفع بوده و در شرکت‌های دارویی فعالیت می‌کنند.
قائم مقام سازمان دیده بان شفافیت خاطرنشان کرد: برخلاف ماده 10 قانون، تمام سیاست های سازمان غذا و دارو به ظاهر برای حمایت از تولید کنندگان داخلی و کاهش ارز است اما در حقیقت برای فساد است. وقتی سامانه ای هنوز به بهره برداری نرسیده است چرا باید به سامانه وزارت صمت و گمرک متصل باشد در حالی که این سامانه مربوط به بخش خصوصی است و این موضوع یکی از مصادیق فساد در حوزه غذا و دارو است
جلواتی عنوان کرد: سازمان غذا و دارو، بخشنامه های این سازمان و برخی مسئولان آن همگی فاسد هستند اما متأسفانه در گذشته حاکمیت با بخش فاسد این سازمان همراه بوده است. اما در حال حاضر وزیر بهداشت فعلی به دنبال پیگیری این موضوعات است. چرا که بسیاری از مدیران این سازمان در پوشش سامانه تی‌تک، فسادهای خود را انجام می دادند در حال حاضر برخی می گویند قرار است این سامانه به بخش خصوصی واگذار و برون سپاری شود اما برخی افراد ذی نفع حتی مانع این اقدام شدند.
توزیع دارویی مرگ بار در بازار
وی با اشاره به یکی دیگر از مصادیق فساد در این حوزه گفت: به عنوان مثال دارویی در کشور تولید شد که در مرحله آزمایش بود اما به بازار توزیع شد. این در حالی است که این موضوع برخلاف قانون است اما لابی باند فساد و دارو، این امر را عملی کرد. در نهایت آزمایشات نشان داد که این دارو موجب مرگ افراد می شود. مراجع مرتبط اعلام کردند که باید این دارو از بازار جمع شود اما شرکت تولید کننده اعلام کرد که به دلیل کمبود داروی سراسری این شرکت در بازار، اقدام به جمع آوری دارو نخواهد کرد. این در حالی است که سازمان غذا و دارو، حتی آمار و اطلاعات مراکز توزیع کننده دارو را در اختیار داشت. این موضوع فساد مالی نیست بلکه یک فساد جانی است.
ماجرای واردات دارو از رژیم صهیونیستی
قائم مقام سازمان دیده بان شفافیت با اشاره به واردات دارو از رژیم صهیونیستی نیز اظهار داشت: یکی از شرکت های فاسد در این حوزه تمامی مخالفان خود را متهم به واردات دارو از رژیم صهیونیستی می کرد در حالی که اطلاع پیدا کردیم این شرکت یک محموله مواد اولیه دارویی از رژیم صهیونیستی وارد کشور کرده است که با نامه فراکسیون دارویی مجلس و وارد شدن پدافند غیرعامل، اعلام کردند که این محموله به صورت اشتباهی وارد کشور شده است. این در حالی است که عوامل سازمان غذا و دارو در مکاتبات خود برای واردات این محموله اعلام کرده بودند که ترخیص و واردات این دارو بلامانع است.
جلواتی تصریح کرد: وقتی 60 درصد از ارز تخصیصی تنها به 5 شرکت اختصاص می یابد، مشخص است که میزان فساد در حوزه دارو به چه میزان زیاد است. کل رزین مورد نیاز کشور 3 میلیون دلار بوده که سال 97 تنها یک شرکت 15 میلیون دلار برای واردات این محصول دریافت کرده است. حتی در یکی از موارد تولید کننده داخلی اعلام کرده که موظف به پرداخت 32 درصد عوارض گمرکی است اما مسئولین سازمان غذا و دارو براساس سامانه تی‌تک اعلام کردند که باید تنها 4 درصد بپردازد. در واقع در سالهای 92، 93 و 94، 7 هزار میلیارد فرار مالیات گمرکی داشته ایم.
وی در پایان تصریح کرد: برخی کارشناسان معتقدند که از طریق سامانه تی‌تک می توان حتی مواد منفجره نیز وارد کشور کرد به همین دلیل باید هر چه سریع تر به این موضوع رسیدگی شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با خستگی چشم چه کنیم؟

دانستنی هایی شگفت انگیز درباره عروق خونی

اگر شیر پاستوریزه را بجوشانیم کیفیت آن از بین می‌رود؟

ارتباط نوعی اختلال گوارشی با درد مفصل گیجگاهی

اگر دیابت ندارید با خیال راحت این میوه را بخورید

چرا نباید از مصرف کلاژن غافل شوید؟

10 حرکت برتر یوگا که تسکین‌دهنده درد کمر است

«آب مروارید» چگونه ایجاد می‌شود؟

7 عادت روزمره که به ناخن‌هایتان آسیب می‌رساند

چرا نباید به نوزاد آب‌قند بدهیم؟

شغل‌هایی که شنوایی شما را کم می‌کنند

مضرترین داروهای رایجی که مغزتان را هدف می‌گیرند

بهترین ماسک‌ها برای درمان جوش صورت

باورهای اشتباه درباره تخم مرغ را اصلاح کنید!

روده‌های ناسالم چه بر سر ما می‌آورند؟

خوبی‌ها و بدی‌های مصرف لبنیات

مهم‌ترین علل ناباروری در زنان

خوردنی‌ های خطرناک در بارداری | غذاهایی که بلای جان مادران است!!

غذاهایی که می‌تواند برای مادران باردار مرگبار باشد

چرا فشار خون بالا کُشنده است؟

مواظب این ماده سمی در نرم‌کننده‌ها باشید!

نخستین فروشگاه آنلاین دارو راه اندازی شد

تاثیر عملکرد روده‌ها بر سلامت بدن

پیشگیری ازعوارض یائسگی زودرس

بیش از 50 درصد در رفتگی‌های مفاصل در شانه اتفاق می افتد

چه بخوریم که قلب‌مان سالم بماند؟

اگر بیش از حد به دستشویی می‌روید، بخوانید!

کیست دهانی که غذاخوردن را دردناک می‌کند

سالادی شگفت انگیز که لاغرتان می‌کند

6 خوراکی که باعث پیری پوست می‌شوند

آیا استفاده از مایکروویو برای سلامتی مضر است؟

چگونه بفهمیم فشار خون‌مان بالاست یا پایین؟

صفر تا صد «سرطان مغز استخوان»

کدام رژیم لاغری برای من مناسب‌تر است؟

5 خوراکی که باعث پیری پوست می‌شوند

از کدام نوع غلات دوری کنیم و کدام‌ها را بخوریم؟

تب کریمه کنگو چگونه باعث مرگ می‌شود؟

چگونه از بیرون‌زدن رگ‌های روی دست جلوگیری کنیم؟

این غذاها التهاب بدن‌تان را آرام می‌کند

بعد از کاهش وزن، اینجوری از پوست‌تان مراقبت کنید!

در خانه‌تان باشگاه بدنسازی راه بیندازید!

کدام مواد غذایی آسان‌تر هضم می‌شوند؟

«ویپ» و بیماری‌های ریه، تفریح جدید جوانان

نقش میزان کلسیم در عملکرد سلول‌های خاص در مغز

«پیر چشمی» چیست؟

6 راهکار ساده برای اینکه قند خون‌تان را کنترل کنید

پیاز و خواص باورنکردنی اش را بیشتر بشناسید

رازهای ساده سلامتی که جدی‎شان نمی گیریم

استخر و پارک های آبی، عامل بیماری های پوستی

تشخیص عینی و زودهنگام اوتیسم به دو روش جدید