آریا بانو

آخرين مطالب

همه چیز درباره تشخیص و درمان سرطان معده پزشکي

همه چیز درباره تشخیص و درمان سرطان معده

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
همه چیز درباره تشخیص و درمان سرطان معده
k ٤.١
٥
بهداشت نیوز / روش‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان گاستروازفاژیال و سرطان معده شامل موارد زیر است.
آزمایشات و روش‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان گاستروازفاژیال و سرطان معده شامل موارد زیر است:
آندوسکوپی (upper endoscopy): یک لوله نازک با قطر کم، که یک دوربین به آن متصل است، از طریق دهان وارد گلو و مری می‌شود. سپس به طرف معده هدایت داده می‌شود. حین عبور لوله آندوسکوپ از لوله گوارشی، پزشک با دقت به جستجوی علایم سرطان معده می‌پردازد.
پزشک متخصص چنانچه در بخشی از کانال گوارشی یا معده، متوجه حضور بافت غیرطبیعی شود، یک قطعه کوچک از بافت (بیوپسی) را بر می‌دارد تا روی آن آزمایش انجام دهد.
تست‌های تصویربرداری رادیولوژیک: آزمایشات تصویربرداری که برای سرطان معده مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از: سی تی اسکن (CT) و یک نوع خاص از تصویر برداری با اشعه ایکس به کمک بلع ماده باریوم.
تعیین سطح و میزان پیشرفت سرطان معده
تعیین میزان پیشرفت سرطان و اینکه در حال حاضر در چه سطحی قرار دارد، می‌تواند نوع درمان را مشخص کند. برخی از آزمایش‌ها و تست‌ها برای تعیین مراحل سرطان وجود دارد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:
تست های تصویربرداری: تست‌ها ممکن است شامل CT اسکن و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) باشد.
جراحی اکتشافی: پزشک متخصص در مواقعی برای اطمینان از سطح دقیق و میزان پیشرفت سرطان معده ممکن است یک عمل کم تهاجم اکتشافی را برنامه ریزی کند. این عمل از طریق لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد.
مراحل سرطان معده
بر اساس موقعیت و میزان پیشرفت سرطان، مراحل آدنوکارسینومای معده یا مری را به 4 مرحله تقسیم می‌کنند:
مرحله یک: در این مرحله، تومور قسمت بالای بافت معده را درگیر می‌کند. (ناحیه بین مری و معده) سلول‌های سرطانی معده ممکن است به تعداد اندک و محدودی در نزدیکی گره‌های لنفاوی وجود داشته باشند.
مرحله دوم: سرطان در استیج دوم کمی عمیق‌تر می‌شود و یک لایه عضلانی مری یا دیواره معده را درگیر خود می‌کند. سلول‌های سرطانی ممکن است به نزدیکی تعداد بیشتری از گره‌های لنفاوی نفوذ کرده باشد.
مرحله سوم: در این مرحله، سرطان کل لایه‌های معده و قسمت تحتانی مری را درگیر می‌کند. در این استیج، بیماری بیشتر به گره‌های لنفاوی گسترش یافته است.
مرحله چهارم: استیج یا مرحله چهارم سرطان معده نشان دهنده متاستاز و گسترش سرطان به نقاط دوردست بدن است.
درمان سرطان معده
گزینه‌های درمان برای سرطان، بستگی به مرحله و استیج سرطان دارد. انواع شیوه‌های درمانی عبارتند از:
عمل جراحی برای درمان سرطان معده
اگر سرطان فقط یک نقطه را درگیر کرده باشد (قسمت فوقانی معده مابین معده و مری) برای جلوگیری از گسترش آن، ممکن است یک عمل جراحی محدود صورت بگیرد. تا بخشی از مری یا معده که حاوی تومور است برداشته شود. هدف جراحی، حذف تمام تومور سرطانی همراه با بخشی از بافت سالم در حاشیه توده است. برای جلوگیری از گسترش تومور معده، گره‌های لنفاوی اطراف نیز به طور معمول حذف می‌شوند.
هدف جراحی برای سرطان قسمت میانی یعنی (BODY) معده نیز حذف توده سرطانی به همراه حواشی اطراف آن است. گزینه‌هابی جراحی عبارتند از:
حذف تومورها در مراحله اولیه: سرطان‌های بسیار کوچک که به پوشش داخلی معده محدود می‌شوند، به روش آندوسکوپیک برداشته می‌شوند. در این روش قسمتی از مخاط که درگیر سرطان است به وسیله ابزارهای آندوسکوپ برداشته می‌شود.
برداشتن بخش از معده (gastrectomy subtotal): در طول گاسترکتومی ساب توتال، جراح تنها بخشی از معده که مبتلا به سرطان شده را، برش زده و کلا از بدن بیرون می‌آورد.
حذف کامل معده و خارج کردن آن از بدن (total gastrectomy): در این روش علاوه بر حذف تمام معده، برخی از بافت‌های اطراف نیز برداشته می‌شود. تمام عروق خونی، اعصاب و اتصالات دیگر نیز حذف می‌شوند. سپس مری به طور مستقیم به روده کوچک متصل می‌شود تا غذا مستقیما از مری وارد روده‌ها شود.
از بین بردن گره‌های لنفاوی به دنبال سرطان: جراح در طول یک عمل جراحی با حذف گره‌های لنفاوی به جستجوی سلول‌های سرطانی باقی مانده می‌پردازد.
جراحی خطرات خاص خودش را دارد. احتمال عفوت و خونریزی بعد از هر عمل جراحی وجود دارد. با برداشت کامل بافت به دنبال سرطان معده، دچار مشکلات گوارشی متعددی خواهید شد و باید مدام زیر نظر پزشک باشید.
درمان سرطان معده با پرتو درمانی
پرتودرمانی با استفاده از پرتوهای پر انرژی، مانند اشعه ایکس و پروتون‌ها، برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. معمولا در دو مقطع اقدام به پرتودرمانی می‌شود.
پیش از عمل جراحی برای حذف توده های سرطانی: برای کاهش تعداد سلول‌های سرطانی و کاهش احتمال گسترش سلول‌های ناشی از دستکاری جراحی، قبل از عمل ممکن است استفاده از پرتودرمانی درخواست شود.
بعد از عمل جراحی: برای از بین بردن بقایای توده سرطانی و سلول‌هایی که احتمالا هنوز از بین نرفته‌اند و احتمال دارد دوباره به بافت معده آسیب بزنند. پرتو درمانی می‌تواند برای معده شما مشکلاتی به همراه داشته باشد:
اسهال
سوءهاضمه
تهوع
و استفراغ
عوارض ناشی از پرتو درمانی معده هستند. همچنین اعمال پرتو درمانی برای مری می‌تواند برای بلع مشکلاتی پیش بیاورد. مثلا ممکن است بلع را دردناک کند. برای جلوگیری از عوارض جانبی پرتودرمانی ممکن است برای مدتی مجبور باشید که از تغذیه یک لوله کوچک تغذیه‌ای (feeding tube) استفاده کنید. یک شکاف در شکم شما ایجاد می‌شود و از طریق لوله‌ای که به دیواره شکم شما متصل می‌شود تغذیه می‌شوید. در موارد سرطان معده پیشرفته، پرتودرمانی برای از بین بردن عوارض ناشی از تومورهای بزرگ استفاده می‌شود.
شیمی درمانی
شیمی درمانی در واقع یک درمان به واسطه داروهای شیمیایی است. از این مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. مواد و داروهای شیمیایی در سرتاسر بدن پخش می‌شوند و سلول‌های آلوده و سرطانی معده که از بافت معده جدا شده‌اند را یافته و از بین می‌برند.
شیمی درمانی قبل و بعد از عمل جراحی، برای بیمار تجویز می‌شود تا به کاهش سلول‌های سرطانی کمک کند. شیمی درمانی در بسیاری از موارد، با پرتودرمانی همراه است. هرچند که از این شیوه درمانی به همراه سایر روش‌های درمانی، کمک گرفته می‌شود، اما در موارد سرطان پیشرفته معده، به تنهایی از شیمی‌درمانی برای کاهش علایم استفاده می‌کنند.
درمان با داروهای هدفمند
درمان هدفمند شگرد جالبی در مبارزه با سرطان معده و سایر سرطان‌های دیگر است. از برخی داروهای خاص برای تحریک سیستم ایمنی جهت از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. این داروها سلول‌ها و مکانیزم‌های دفاعی را به سمت سلول‌های سرطانی هدایت می‌کنند. برخی از داروهای هدفمند عبارتند از:
Trastuzumab
Ramucirumab
Imatinib
Sunitinib
Regorafenib
برای درمان گاستروازوفاژیال، چندین دارو هدفمند مورد بررسی قرار می‌گیرند، اما تنها دو مورد از این داروها (شامل ramucirumab و trastuzumab) برای این نوع سرطان مورد تایید است.داروهای هدفمند، اغلب همراه با داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی استفاده می‌شود. ارزیابی سلول‌های سرطانی می‌تواند به پزشک معالج شما نشان دهد، که آیا داروهای هدفمند برای سرطان معده شما مناسب هستند یا نه. اگر هست کدام نوع از داروها موثر واقع می‌شوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با خستگی چشم چه کنیم؟

دانستنی هایی شگفت انگیز درباره عروق خونی

اگر شیر پاستوریزه را بجوشانیم کیفیت آن از بین می‌رود؟

ارتباط نوعی اختلال گوارشی با درد مفصل گیجگاهی

اگر دیابت ندارید با خیال راحت این میوه را بخورید

چرا نباید از مصرف کلاژن غافل شوید؟

10 حرکت برتر یوگا که تسکین‌دهنده درد کمر است

«آب مروارید» چگونه ایجاد می‌شود؟

7 عادت روزمره که به ناخن‌هایتان آسیب می‌رساند

چرا نباید به نوزاد آب‌قند بدهیم؟

شغل‌هایی که شنوایی شما را کم می‌کنند

مضرترین داروهای رایجی که مغزتان را هدف می‌گیرند

بهترین ماسک‌ها برای درمان جوش صورت

باورهای اشتباه درباره تخم مرغ را اصلاح کنید!

روده‌های ناسالم چه بر سر ما می‌آورند؟

خوبی‌ها و بدی‌های مصرف لبنیات

مهم‌ترین علل ناباروری در زنان

خوردنی‌ های خطرناک در بارداری | غذاهایی که بلای جان مادران است!!

غذاهایی که می‌تواند برای مادران باردار مرگبار باشد

چرا فشار خون بالا کُشنده است؟

مواظب این ماده سمی در نرم‌کننده‌ها باشید!

نخستین فروشگاه آنلاین دارو راه اندازی شد

تاثیر عملکرد روده‌ها بر سلامت بدن

پیشگیری ازعوارض یائسگی زودرس

بیش از 50 درصد در رفتگی‌های مفاصل در شانه اتفاق می افتد

چه بخوریم که قلب‌مان سالم بماند؟

اگر بیش از حد به دستشویی می‌روید، بخوانید!

کیست دهانی که غذاخوردن را دردناک می‌کند

سالادی شگفت انگیز که لاغرتان می‌کند

6 خوراکی که باعث پیری پوست می‌شوند

آیا استفاده از مایکروویو برای سلامتی مضر است؟

چگونه بفهمیم فشار خون‌مان بالاست یا پایین؟

صفر تا صد «سرطان مغز استخوان»

کدام رژیم لاغری برای من مناسب‌تر است؟

5 خوراکی که باعث پیری پوست می‌شوند

از کدام نوع غلات دوری کنیم و کدام‌ها را بخوریم؟

تب کریمه کنگو چگونه باعث مرگ می‌شود؟

چگونه از بیرون‌زدن رگ‌های روی دست جلوگیری کنیم؟

این غذاها التهاب بدن‌تان را آرام می‌کند

بعد از کاهش وزن، اینجوری از پوست‌تان مراقبت کنید!

در خانه‌تان باشگاه بدنسازی راه بیندازید!

کدام مواد غذایی آسان‌تر هضم می‌شوند؟

«ویپ» و بیماری‌های ریه، تفریح جدید جوانان

نقش میزان کلسیم در عملکرد سلول‌های خاص در مغز

«پیر چشمی» چیست؟

6 راهکار ساده برای اینکه قند خون‌تان را کنترل کنید

پیاز و خواص باورنکردنی اش را بیشتر بشناسید

رازهای ساده سلامتی که جدی‎شان نمی گیریم

استخر و پارک های آبی، عامل بیماری های پوستی

تشخیص عینی و زودهنگام اوتیسم به دو روش جدید