آریا بانو

آخرين مطالب

تلفن همراه حریم خصوصی کودکان نیست گفتگو

تلفن همراه حریم خصوصی کودکان نیست

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سلامانه: عضو انجمن علمی روانپزشکان در توصیه به والدین گفت: خانواده ها برای عدم مواجهه با مشکلات استفاده از تلفن همراه و عوارض جانبی آن برای کودکان دقت کنند و باید به فرزندان خود گوشزد کنند که تلفن همراه حریم خصوصی آنها نیست و هر زمان که خواستند، می توانند گوشی را در اختیار بگیرند و از داخل محتویات آن با خبر شوند.
مهشید رابطیان با بیان اینکه تعداد زیادی از پدر و مادرها علت تهیه تلفن همراه برای فرزندان را اطلاع از رفت و آمد در مسیر مدرسه عنوان می کنند، افزود: متاسفانه عدم آگاهی بسیاری از خانواده ها از قانون منع بکارگیری سیم کارت برای افراد کمتر از 18 سال، موجب شده تا مراجعه به مراکز مشاوره و روانپزشکی برای پیگیری اختلالات رفتاری بوجود آمده در زمینه استفاده از تلفن همراه برای کودکان، افزایش یابد.
این متخصص روانپزشک کودک و نوجوان گفت: اخیرا خانمی به کلینیک مشاوره مراجعه و اظهار می کرد که دختر 13 ساله اش مدتی است از طریق تلفن همراه خود با پسری آشنا شده و نمی داند برای رفع این مساله و پیامدهای آن چگونه رفتار کند تا مشکلاتی برای خانواده بوجود نیاورد؟
رابطیان افزود: بچه هایی هستند که اصرار دارند گوشی موبایل به همراه سیم کارت داشته باشند. در صورتی که این افراد اطلاع ندارند سیم کارت تلفن همراه طبق قانون فقط به افرادی که 18 سال سن داشته باشند، فروخته می شود یعنی اینکه استفاده از گوشی تلفن همراه تا قبل از این سن برای فرزندان زیر 18 سال سن ممنوع است.
وی گفت: اما با توجه به شرایط امروز جامعه و نیازهای خانواده ها به این وسیله ارتباطی بخصوص برای اطلاع از رفت و آمد فرزندان در مواقعی که به کلاس های کمک آموزشی می روند، تهیه گوشی تلفن همراه و واگذاری آن به کودکان با شرایط ویژه اشکال ندارد.
این روانپزشک اظهار داشت: خانواده ها توجه داشته باشند تا قبل از تهیه گوشی تلفن همراه برای کودک خود حتما قرارداد منعقد کنند. برای نمونه چه ساعاتی می تواند از این گوشی استفاده کند. حتما برای بچه ها گوشی ساده که بتوان تماس بگیرد یا اینکه پیامک ارسال کند تهیه و از خرید گوشی های هوشمند که توانایی اتصال به شبکه های اجتماعی دارند، خودداری کنند.
رابطیان با بیان اینکه هدف از این کار باید تنها اطلاع از رفت و آمد فرزند باشد، افزود: چنانچه پدر و مادری اقدام به تهیه گوشی هوشمند برای فرزند خود کرد حتما باید از طرز استفاده این گوشی و قابلیت های آن اطلاع کسب کند، والدین بین خود و بچه قرار داد استفاده از گوشی تلفن همراه منعقد کنند که کودک چه ساعاتی از گوشی استفاده و چه زمانی گوشی را به آنها تحویل دهد.
وی گفت: ضوابط استفاده از گوشی تلفن همراه در بین خانواده ها برای بچه ها تا قبل از 16 سالگی که بچه ها تا حدودی نسبت به بکارگیری تلفن آگاهی پیدا می کند، باید اتفاق افتد و قوانینی که از سوی والدین در این خصوص مقرر می شود را رعایت کرد.
این روانپزشک کودک و نوجوان اظهارداشت: پدر و مادر باید بدانند زمانی که فرزند آن ها از گوشی تلفن همراه استفاده می کند آیا به اینترنت متصل است یا خیر؟ اگر از اینترنت استفاده می کند از چه کانالی و برای چه منظور استفاده می کند؟ به بچه ها اجازه ندهند که برای گوشی خود رمز یا کد عبور گذارد، اگر گوشی فرزندشان رمز داشت، والدین از آن اطلاع داشته باشد، پدر و مادر هر زمان و هرموقع خواست گوشی فرزند خود را در اختیار گیرد و از داخل محتویات آن باخبر شود.
رابطیان تصریح کرد: خانواده ها متوجه باشند که جریان های الکتریکی که در گوشی های تلفن همراه وجود دارد برای کودکان زیر 15 سال خطر ناک است و نباید تمام وقت آن را همراه خود داشته باشد و برای نمونه می‌توان در زمان‌هایی که بچه به کلاس‌های آموزشی یا تفریحی ورزشی حضور پیدا می کند گوشی تلفن همراه را در اختیار آنها قرار داد و پس از بازگشت به منزل، از آن‌ها تحویل گرفت.
وی پیشنهاد کرد: قراردادی که در زمینه استفاده از گوشی تلفن همراه بین والدین و فرزند منعقد شد را در دو برگ تنظیم و پس از امضاء یک برگ در اختیار خود و برگ دیگر را به کودک تحویل دهند و از این بابت به پایبندی به تعهدات طرفین مبنی بر اینکه اگر فرزند از آن سرباز زد گوشی از او برای مدت معلوم تحویل بگیرند.
عضو انجمن علمی روانپزشکان گفت: از افرادی که در این زمینه به کلینیک های روان درمانی و مشاوره مراجعه می کنند، سوال می شود که گوشی تلفن همراه را به چه دلیل در اختیار کودکان قرارمی دهید؟ عمدتا کنترل رفت و آمد فرزندان بخصوص دخترها را به مدرسه بیان می کنند. اما وقتی از آنها می پرسیم چرا گوشی ساده تهیه نکردید و تلفن هوشمند را ترجیح دادید؟ بیشتر پدر و مادرها چشم و هم چشمی در میان شاگردان مدرسه، اقوام و فامیل را علت تهیه گوشی هوشمند عنوان می کنند.
این روانپزشک با بیان اینکه هر خانواده در زندگی خود باید خط قرمز مشخصی داشته باشد و نباید اجازه دهد تا هرآنچه که دیگران می خواهند، آن‌ها نیز رفتار کنند، گفت: در زمانی که برای خانواده ای مشکلی ایجاد می شود بخصوص در زمینه تهیه تلفن همراه برای فرزند، پدر و مادر ابتدا به تعهدات دوجانبه نسبت به استفاده از گوشی همراه تاکید و در صورت عدم رعایت آن از سوی فرزند، نسبت به اعمال توبیخی و تحویل گرفتن گوشی اقدام کنند.
رابطیان برای کاهش تنش بین فرزند با پدر و مادر در این خصوص، گفت: والدین توجه داشته باشند چنانچه فرزندشان در دوره نوجوانی با جنس مخالف ارتباط آشنایی برقرار کرد، هیچگاه در مقابل بچه گارد نگیرد و آن را تنبیه فیزیکی نکند، بلکه به عنوان یک دوست با فرزند خود نسبت به دلیل آشنایی و مشخصات طرف مقابل آگاهی کسب و سپس بر تعهدات و رعایت اصول خانوادگی تاکید شود.
منبع خبر:
ایرنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عوارض بی‌ خوابی شبانه برای بدن + عوامل و درمان

ندا قاسمی بازیگر سریال نون خ تصادف کرد!!

کارشناس بی بی سی و پاسخ جالبش به شبهه‌ افکنی خانم مجری درباره‌ خزر!!

وزن بالا خطر ابتلا به خارپاشنه را افزایش می‌دهد

افزایش سهم اشتغال روستایی به 23.5 درصد در کشور/ 25 درصد روستاییان عضو صندوق بیمه روستایی

چه کسانی گرفتار شانه های یخ زده می شوند؟

کبدِ چرب حاملگی چیست؟

سخنگوی سازمان انتقال خون: 4 هزار نمونه خون بند ناف ذخیره شده است

کشور در تامین داروهای اساسی کمبودی ندارد

امید صالحی عکاس سال سینمای ایران شد / تقدیر از حسین ملکی / معتمدآریا: بهتر است حرکت عکاسان سینما در پیگیری امنیت شغلی را با جان و دل بپذیریم

رد پای موسیقی‌ خاطره‌انگیز دهه‌های پیشین در یک اجرا / روایت سهراب کاشف و بهرام دهقانیار از کنسرت "شب خاطره‌ها برای بچه‌های ایران‌زمین"

حسین ایمانی جاجرمی: جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

اجرایی بسیار زیبا و دراماتیک / نگاهی به نمایش "کریم لوژی" به نویسندگی مجید رحمتی و مهران رنجبر و به کارگردانی رضا بهرامی

آغاز بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صداوسیما / دارابی: اقبال مخاطبان به شبکه‌های استانی رو به افزایش است

فرزاد فرجی: تعدادی از هنرمندان نقش سفال و سرامیک را در هنرهای تجسمی پررنگ کرده‌اند / نمایشگاه پیشکسوتان سفال و سرامیک ایران سالانه برگزار می‌شود

فرار احمدشاه به رخت‌شورخانه دربار / روایت علی یدالهی از نمایش "رخت‌شور شاه" در جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی

رهگذر: نوجوانان در سینمای ما نادیده گرفته شده‌اند / "آخرین داستان" پاییز اکران می‌شود

متامدرن نه مبهم است و نه جدید / دیدگاه انتقادی محمد آزرم نسبت به مانیفست "متامدرنیسم"

"بی‌سر" در مراحل پایانی تولید است / "زالاوا" به دنبال جذب سرمایه

مرضیه برومند: متولی سینمای کودک باید کانون پرورش فکری کودکان باشد

راضیه ابراهیمیان: حمایت از برندسازی یا کارآفرینی به شکل اصولی و حرفه‌ای انجام نمی‌شود

سیدحسین ملکی: خط تحریری در زندگی روزمره مردم قابل استفاده است / از ابداع خط ترنم تا اقتصاد هنر خوشنویسی

سعید خاقانی: معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

لازم نیست دستتان را محکم روی دف بکوبید / تئوری موسیقی از نان شب هم واجب‌تر است / توصیه‌های داوران به شرکت‌کنندگان جشنواره ملی موسیقی جوان

محمدعلی سجادی: "سودابه" ادامه سینمای داستانی من است

رادیو سوینا آغاز به کار کرد / شهاب حسینی: حضور جامعه محترم نابینایان در سالن‌های سینما خبر خوبی است

مرادیان: ضرورت ساخت مجسمه در جامعه نابه سامان امروز بیش از گذشته احساس می‌شود / تبدیل درختان خشکیده تهران به مجسمه توسط بخش خصوصی

اثر نمایشی برگرفته از آئین و سنت‌های استان بوشهر / روایت حسین اسدی از اجرای نمایش "آبگوشت زهرماری" در جشنواره آئینی و سنتی

فعال مدنی درحوزه زنان وخانواده:امنیت مهمترین اولویت و دغدغه زنان شهری است

زنانه شدن سالمندی در آینده جدی است

مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران: داروی جدید دفرازیروکس در داروخانه‌ها وجود ندارد

تلفن همراه حریم خصوصی کودکان نیست

انجام ماموگرافی سبب ابتلا به سرطان سینه می‌شود؟

دلایل جامعه شناختی کودک همسری

فرآیند کار مراکز مشاوره قبل «ازدواج»

معیارهای جوانان امروزی برای ازدواج

گفت‌وگو با مَلِک‌آرا رحیمی، زنی که احمد پسربچه افغان را جهانی کرد

«ازدواج»؛ هندوانه‌ای که دیگر در بسته نیست

چرا آمار اشتغال زنان پایین است؟

مسعود کیمیایی: فیلم‌ها ده‌ها میلیارد می‌فروشند اما برای من و مهرجویی سرمایه‌گذار نیست

اقبال واحدی: خودم را مجری نمی‌دانم من یک بسیجی‌ام!

رضا کیانیان خطاب به رضا رشیدپور: دوستت دارم اما شفاف بگو کی پول کثیف آورده سینما؟

منصوره ثابت‌زاده: من خادم فرهنگ هستم / برای نخستین بار موسیقی حرکتی ایران را آنالیز و طبقه‌بندی کردم / موسیقی می‌تواند در زبان تاثیر بسزایی بگذارد

بهار ایلچی: هدف گروه پلاریس ارتباط با همه مردم در هر جغرافیای دنیاست

رامتین لوافی: "هت تریک" در شرایط متعادل می‌توانست پرفروش شود

گفت و گوی اعضای خانواده یک مسئولیت زنانه نیست

لیلا کردبچه: می‌توان از روی شعر برخی شاعران تقویم تهیه کرد / صنایع ادبی ما نیاز مبرم به نوسازی دارند

علیرضا صفاری: برندسازی وابسته به رفتار مصرف است / اگر پول اولویت بود تمام برندهای پوشاک در ایران تعطیل می‌شدند

ضعف شناخت و به کارگیری ناآگاهانه تکنولوژی تأثیر مخربی بر معماری دارد / احصاء و یکپارچگی از مهم‌ترین اصول مرمت است / پول نفت باعث شد تا درست زندگی کردن را فراموش کنیم / روایت سجاد موذن از مرمت در سامرا تا خانه‌های تاریخی ایران

کارگردان «قدیس»: فقط 20 درصد نقدها علیه شاملو را گفتم!