آریا بانو

آخرين مطالب

فعال مدنی درحوزه زنان وخانواده:امنیت مهمترین اولویت و دغدغه زنان شهری است گفتگو

فعال مدنی درحوزه زنان وخانواده:امنیت مهمترین اولویت و دغدغه زنان شهری است

  بزرگنمايي:

آریا بانو - مهین عباسی گفت: امنیت یکی از نیازهای اساسی انسان به ویژه در جوامع شهری می‌باشد و جنسیت، به دلیل تنوع در عواطف و احساسات و نگرش، مهمترین عامل شخصیتی در درک امنیت است.

به گزارش بانو نیوز ، مهین عباسی دانش آموخته حقوق و فعال مدنی درحوزه زنان و خانواده در گفت و گویی با خبرنگار بانو نیوز اظهار کرد: امنیت یکی از نیازهای اساسی انسان بە ویژه در جوامع شهری به شمار می رود.
وی جنسیت را بە دلیل تنوع در عواطف و احساسات و نگرش، مهمترین عامل شخصیتی در درک امنیت دانست و افزود: گروە اجتماعی زنان ساکن در شهر بە عنوان بخش مهم و تعیین کنندەای از لحاظ کارکرد اجتماعی شهر بە شمار می‌روند.
عباسی ادامه داد: به دلیل ارتباط مستقیم و تاثیرگذار با گروههای سنی کودک، نوجوان و سالمند که از اقشار آسیب‌پذیرتر جامعە بە شمار می‌روند.
وی ادامه داد: تعامل و تاثیرگذاری و همچنین تاثیرپذیری از بخش مهم دیگر جامعە یعنی مردان، یکی از موثرترین و بە نوعی حلقەی واسط در تعاملات بینانسلی و بیناجنسیتی و بینابخشی در کار و بارهای اجتماعی و حتی مشاغل و تناسبات و سلسلە مراتب عرفی و قانونی جامعە را بر عهدە دارند.
زنان دوشادوش مردان مشارکت دارند
این فعال مدنی درحوزه زنان وخانواده با بیان اینکه شکل‌گیری “روند”هایی همانند روند “تامین امنیت” سە نوع تاثیرگذاری و تاثیرپذیری را به همراه دارد، گفت: زنان دوشادوش مردان و در قالب پلیس زن و اعضای پایگاههای بسیج خواهران و … در روند تامین امنیت بە صورت شکلی مشارکت دارند.
عباسی ادامه داد: “احساس” هر امری مهمتر از وجود و بود و نبود آن موضوع است.
وی اضافه کرد: افرادی که به مواردی از جمله ماشین گرانقیمت و یا ماشین مدل بالا نیازی نداشته اما به دلیل نداشتن آنها در خود احساس فقر می کنند.
این بانوی فعال مدنی درحوزه زنان وخانواده عنوان کرد: زنان نقشی محوری در ایجاد اغلب تناسبات اجتماعی دارند.
وی یادآور شد: در “روند” “احساس امنیت” کە میشود گفت با همان “احساس امنیت روانی” همپوشانی دارد، نیز مهمترین نقش را زنان بر عهده دارند
نقش زنان در تامین امنیت مهمتر از نقش سایر افراد جامعه است
عباسی ادامه داد: احساس امنیت کردن مهمتر از خود شکل صوری امنیت است لذا نقش زنان در تامین امنیت بە تعبیری مهمتر از نقش سایر افراد جامعه است.
وی اذعان داشت:در پژوهش انجام گرفتە توسط مرکز مطالعات شهرداری تهران ، با نام “شناخت کیفیت زندگی در شهر تهران” شامل تهران و ری و شمیرانات، نقشەی وضعیت امنیت شهر ارایە شدە است.
وی ادامه داد: این بخش بر پایەی احساس امنیت زنان و کودکان و نیز امنیت در ارتباط با جرم و جنایت در محلە تنظیم شدە کە باز هم در این آمار زنان بیشتر آسیب‌پذیر بوده و در اغلب موارد حدود پنجاە درصد مورد جرم و جنایت قرار گرفته اند.
این فعال مدنی درحوزه زنان وخانواده گفت: در برخی از مناطق تهران از جمله جنوب پایتخت، محدودەی بازارهای شوش و خانی آباد احساس امنیت و ضریب امنیت برای زنان پایین‌تر است.
بی توجهی در زیر ساخت ها باعث افزایش ناامنی است
عباسی اذعان داشت: در منطقه عبدل آباد به دلیل بی توجهی در خصوص زیر ساخت ها، روند افزایش احساس ناامنی برای زنان بە ویژه بە دلیل وجود بیش از حد دستفروش و بساط‌گستر جهش ناگهانی یافتە است.
عباسی گفت: ناحیەی سە منطقەی نوزدە و ناحیەی دو منطقەی هجدە نیز بەدلیل همجواری با کورەهای متروکەی آجرپزی و وجود بافت صنعتی و بافت خالی ناشی از اراضی بایر چند صد هکتاری کە عمدتا اوقافی هستند و بە دلیل گذاشتن کاربری فضای سبز در نقشەهای طرح جامع و تفصیلی و نیز عدم توان شهرداری در خرید و تملک و اجرای فضای سبز در آنها، جرم‌خیز شدەاند و پدیدەهایی همانند کورەخوابی را افزایش دادەاند.
بیشتر بخوانید:
اعتیاد دغدغه تمام خانواده‌هاست این بانوی فعال مدنی درحوزه زنان وخانواده عنوان کرد: کارگاههای غیررسمی و غیرقانونی زیادی همانند خولازیر کە در آنها مشاغلی غیررسمی همانند تفکیک غیراصولی پسماند خشک و ضایعات، مالخری و … بە صورت گستردە و در اراضی چند دەهکتاری شکل گرفتە کە در آن بافتها متاسفانه باز هم چە مجردی و چە خانوادگی کارگران مهاجری از افغانی و پاکستانی گرفتە تا ایرانی ساکن شدەاند و در وضعیتهای بدی به سر می بردند.
وی ادامه داد: برخی مناطق از جمله حلبی‌آباد و زورآباد معروف بودند بدون آب وبرق و در ناحیەی یک منطقەی سیزدە ، بر اساس پژوهش های انجام شده، احساس ناامنی برای زنان و کودکان بسیار بالا است.
وی تصریح کرد:در مناطقی همانند شهران و فرحزاد هم بە دلیل همجواری با کافە و رستورانها و قلیانیها و … این احساس رو بە افزایش است.
عباسی افزود: عمدتا در مناطق یک و دو و سە احساس امنیت روانی و ضریب امنیت بسیار بالا گزارش شدە است.
این بانوی فعال مدنی درحوزه زنان وخانواده گفت:این مهم نابرابری در توزیع امکانات و زیرساختها را نشان می‌دهد کە بەصورت طبیعی محرومیت زنان از این امکانات مضاعف است.
انتهای متن/*


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

18 تا 25 درصد بیماران با خطای پزشکی مواجه می‌شوند

چه کسانی گرفتار شانه های یخ زده می شوند؟

کبدِ چرب حاملگی چیست؟

سخنگوی سازمان انتقال خون: 4 هزار نمونه خون بند ناف ذخیره شده است

کشور در تامین داروهای اساسی کمبودی ندارد

امید صالحی عکاس سال سینمای ایران شد / تقدیر از حسین ملکی / معتمدآریا: بهتر است حرکت عکاسان سینما در پیگیری امنیت شغلی را با جان و دل بپذیریم

رد پای موسیقی‌ خاطره‌انگیز دهه‌های پیشین در یک اجرا / روایت سهراب کاشف و بهرام دهقانیار از کنسرت "شب خاطره‌ها برای بچه‌های ایران‌زمین"

حسین ایمانی جاجرمی: جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

اجرایی بسیار زیبا و دراماتیک / نگاهی به نمایش "کریم لوژی" به نویسندگی مجید رحمتی و مهران رنجبر و به کارگردانی رضا بهرامی

آغاز بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صداوسیما / دارابی: اقبال مخاطبان به شبکه‌های استانی رو به افزایش است

فرزاد فرجی: تعدادی از هنرمندان نقش سفال و سرامیک را در هنرهای تجسمی پررنگ کرده‌اند / نمایشگاه پیشکسوتان سفال و سرامیک ایران سالانه برگزار می‌شود

فرار احمدشاه به رخت‌شورخانه دربار / روایت علی یدالهی از نمایش "رخت‌شور شاه" در جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی

رهگذر: نوجوانان در سینمای ما نادیده گرفته شده‌اند / "آخرین داستان" پاییز اکران می‌شود

متامدرن نه مبهم است و نه جدید / دیدگاه انتقادی محمد آزرم نسبت به مانیفست "متامدرنیسم"

"بی‌سر" در مراحل پایانی تولید است / "زالاوا" به دنبال جذب سرمایه

مرضیه برومند: متولی سینمای کودک باید کانون پرورش فکری کودکان باشد

راضیه ابراهیمیان: حمایت از برندسازی یا کارآفرینی به شکل اصولی و حرفه‌ای انجام نمی‌شود

سیدحسین ملکی: خط تحریری در زندگی روزمره مردم قابل استفاده است / از ابداع خط ترنم تا اقتصاد هنر خوشنویسی

سعید خاقانی: معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

لازم نیست دستتان را محکم روی دف بکوبید / تئوری موسیقی از نان شب هم واجب‌تر است / توصیه‌های داوران به شرکت‌کنندگان جشنواره ملی موسیقی جوان

محمدعلی سجادی: "سودابه" ادامه سینمای داستانی من است

رادیو سوینا آغاز به کار کرد / شهاب حسینی: حضور جامعه محترم نابینایان در سالن‌های سینما خبر خوبی است

مرادیان: ضرورت ساخت مجسمه در جامعه نابه سامان امروز بیش از گذشته احساس می‌شود / تبدیل درختان خشکیده تهران به مجسمه توسط بخش خصوصی

اثر نمایشی برگرفته از آئین و سنت‌های استان بوشهر / روایت حسین اسدی از اجرای نمایش "آبگوشت زهرماری" در جشنواره آئینی و سنتی

فعال مدنی درحوزه زنان وخانواده:امنیت مهمترین اولویت و دغدغه زنان شهری است

زنانه شدن سالمندی در آینده جدی است

مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران: داروی جدید دفرازیروکس در داروخانه‌ها وجود ندارد

تلفن همراه حریم خصوصی کودکان نیست

انجام ماموگرافی سبب ابتلا به سرطان سینه می‌شود؟

دلایل جامعه شناختی کودک همسری

فرآیند کار مراکز مشاوره قبل «ازدواج»

معیارهای جوانان امروزی برای ازدواج

گفت‌وگو با مَلِک‌آرا رحیمی، زنی که احمد پسربچه افغان را جهانی کرد

«ازدواج»؛ هندوانه‌ای که دیگر در بسته نیست

چرا آمار اشتغال زنان پایین است؟

مسعود کیمیایی: فیلم‌ها ده‌ها میلیارد می‌فروشند اما برای من و مهرجویی سرمایه‌گذار نیست

اقبال واحدی: خودم را مجری نمی‌دانم من یک بسیجی‌ام!

رضا کیانیان خطاب به رضا رشیدپور: دوستت دارم اما شفاف بگو کی پول کثیف آورده سینما؟

منصوره ثابت‌زاده: من خادم فرهنگ هستم / برای نخستین بار موسیقی حرکتی ایران را آنالیز و طبقه‌بندی کردم / موسیقی می‌تواند در زبان تاثیر بسزایی بگذارد

بهار ایلچی: هدف گروه پلاریس ارتباط با همه مردم در هر جغرافیای دنیاست

رامتین لوافی: "هت تریک" در شرایط متعادل می‌توانست پرفروش شود

گفت و گوی اعضای خانواده یک مسئولیت زنانه نیست

لیلا کردبچه: می‌توان از روی شعر برخی شاعران تقویم تهیه کرد / صنایع ادبی ما نیاز مبرم به نوسازی دارند

علیرضا صفاری: برندسازی وابسته به رفتار مصرف است / اگر پول اولویت بود تمام برندهای پوشاک در ایران تعطیل می‌شدند

ضعف شناخت و به کارگیری ناآگاهانه تکنولوژی تأثیر مخربی بر معماری دارد / احصاء و یکپارچگی از مهم‌ترین اصول مرمت است / پول نفت باعث شد تا درست زندگی کردن را فراموش کنیم / روایت سجاد موذن از مرمت در سامرا تا خانه‌های تاریخی ایران

کارگردان «قدیس»: فقط 20 درصد نقدها علیه شاملو را گفتم!

بهمن پناهی: در موضوع پژوهش از دانشگاه‌های به‌‌روز جهان یک مرحله عقب مانده‌ایم / موزیکالیگرافی جستجویی است برای کشف و بُروز روابط آشکار و نهان موسیقی و خوشنویسی

حذف ازدواج و طلاق از شناسنامه چه شرطی دارد؟!

رضا ایرانمنش: کارگردان‌ها تنها به دنبال چشم سبزها در سینما هستند

حسین زمان: چقدر نبودن روی صحنه سخت بود