آریا بانو

آخرين مطالب

شیوه برنامه‌سازی در رادیو نمایش تغییر خواهد کرد/ علاقمندی رادیو نمایش برای حضور در جشنواره تئاترفجر/ گزارش نخستین نشست رسانه‌ای مدیر رادیو نمایش فرهنگی هنری

شیوه برنامه‌سازی در رادیو نمایش تغییر خواهد کرد/ علاقمندی رادیو نمایش برای حضور در جشنواره تئاترفجر/ گزارش نخستین نشست رسانه‌ای مدیر رادیو نمایش

  بزرگنمايي:

آریا بانو - نخستین نشست رسانه‌ای رادیو نمایش به مناسبت برگزاری سومین جشنواره نمایش‌های کوتاه رادیویی با عنوان "نوایش" با حضور حمیدرضا افتخاری مدیر کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش در میدان ارگ برگزار شد.


به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، در این نشست حمیدرضا افتخاری ضمن قدردانی از زحمات خبرنگاران گفت: مشکلی با نقد شدن در رسانه‌ها نداریم چرا که هر چه از رادیو نمایش در رسانه‌ها نوشته شود به نفع ماست و کمک می‌کند تا مسیر درست و بهتری را در رادیو نمایش دنبال کنیم چراکه در برخی مواقع شاید ندانیم تصمیمی که می‌گیریم درست است یا نه و قطعا نقد سازنده اصحاب رسانه می‌تواند بسیار سازنده باشد.
مدیر کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش همچنین درباره تغییرات جدید در رادیو نمایش گفت: از این پس از تهیه‌کنندگان طرح نمایشی دریافت می‌کنیم و آن‌ها با شکل‌گیری تیم‌های نمایشی، این فرایند را پیش می‌برند. پیش از این، نویسنده‌ها طرح‌های‌شان را ارائه می کردند و در نهایت انتخاب می‌شد که چه متنی کار شود اما در حال حاضر تهیه کننده ایده اولیه را با همکاری گروهی که شامل نویسنده، کارگردان و مشاور متن است، آماده و ارائه می‌کند.
وی افزود: از ابتدای مهر 98، شیوه برنامه‌سازی در رادیو نمایش تغییر خواهد کرد در حال کارشناسی بسیاری از موضوعات در زمینه برنامه‌سازی هستیم.
افتخاری ادامه داد: گونه‌های مختلفی داریم که از گونه‌های سنتی نمایش بگیرید تا گونه‌های مدرنی که در دنیای نمایش به آن‌ها پرداخته می‌شود و به تدریج به جدول پخش اضافه می‌شوند، اولویت با این مدل از فرم‌های جدید است و شانس تصویب بیشتری به سایر طرح‌ها داریم که البته ایده و موضوع هم مهم است.
این مقام مسئول درخصوص تولید برنامه‌های طنز برای رادیو نمایش تأکید کرد: ماموریت اصلی اداره کل هنرهای نمایشی، تولید نمایش است؛ پیش از این هم کار طنز تولید شده است اما اکنون قرار است اتفاقات جدیدی رخ دهد که کارشناسی آن از همین حالا آغاز شده است و باید آسیب شناسی شود.
افتخاری درباره برنامه‌هایی که در دو دوره قبل از رادیو نمایش پخش می‌شد ولی پخش آن متوقف شده است گفت: درباره رادیو فیلم در حال بررسی هستیم. باید مزایای برنامه‌های موفقی را که به هر دلیلی تعطیل یا متوقف شده‌اند، بررسی کرد چرا که رادیو نمایش شبکه‌ای جوان است و قدمت زیادی ندارد.
مدیر رادیو نمایش همچنین درباره نمایش‌های فاخری که پیش از این در رادیو نمایش پخش می‌شد بیان کرد: آرشیو رادیو نظم درستی ندارد، موجودی آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده است ولی هنوز قابل استفاده نیست و خود ما باید ساز کاری طراحی کنیم که از زحمات دوستان بهره بگیریم. برخی از کارها فقط یک بار اما برخی آثار چندین بار پخش شده‌اند که به طور کلی در حال بررسی آن‌ها هستیم.
وی در ادامه درباره تولید برنامه‌های غیرنمایشی گفت: رادیونمایش تا حدی عقب‌نشینی داشت که در زمان خود تصمیم درستی بود ولی الان برنامه‌ریزی‌هایی داریم و برنامه‌هایی از ابتدای مهر اضافه خواهند شد. ما اکنون 2 برنامه زنده غیرنمایشی داریم که در حدود 4 ساعت است و به بیش از 10 عنوان و با 10 ساعت برنامه خواهد رسید.
افتخاری همچنین درباره جشنواره نوایش نیز تصریح کرد: رادیو نمایش پیش از این 2 جشنواره در حوزه نمایش‌های کوتاه رادیویی اجرا کرده بود که با نام‌های دیگری برگزار شدند. از آنجایی که شبکه نمایش نیاز به نوعی شوک داشت نوایش را در سومین دوره آن طراحی کردیم و قرار است سالی یک بار یا دوبار آن را برگزار کنیم.
افتخاری اضافه کرد: از 25 تیر دریافت آثار را شروع کردیم. در زیرساخت‌ها مشکلاتی داشتیم با این حال از تغییر سایت آثار را دریافت کردیم که جمع آثار به 486 رسید که با توجه به فرصت کم، این عدد، رقم قابل توجهی است و در این بین 368 اثر به بخش داوری راه پیدا کرد. داوری آثار شروع شده که روز یک‌شنبه، اسامی آن اعلام خواهد شد، در حال حاضر 224 اثر در بخش حرفه‌ای و 144 اثر هم به بخش مردمی راه پیدا کرد و دلیل انتخاب نشدن آن 118 اثر، عدم رعایت زمان و موضوع در جشنواره بود.
مدیر جدید رادیو نمایش همچنین مشارکت استان‌ها را در جشنواره نوایش قابل توجه دانست و افزود: از 20 استان به نوایش اثر رسیده است که بالاترین تعداد به چهار محال و بختیاری و بعد از آن به اصفهان، کرمانشاه، گلستان و سایر استان‌ها اختصاص می‌یابد.
افتخاری درباره عدم حضور رادیو تئاتر در جشنواره تئاتر فجر بیان کرد: جلسه‌ای با برهانی‌مرند داشتم مبنی بر اینکه چرا رادیو تئاتر در جشنواره تئاتر فجر نیست؟ چون ما به شدت علاقمندیم که بخش رادیو تئاتر در این جشنواره دیده شود؛ خود ما هم برای رادیو تئاتر برنامه‌های زیادی داریم و امیدوارم در جلسات بعدی اتفاقات بهتری رخ دهد.
مدیر رادیو نمایش درباره اینکه چقدر از طریق بخش مردمی جشنواره نوایش کشف استعداد خواهد شد، گفت: بخش مردمی جشنواره نوایش با هدف کشف استعداد طراحی شده است و قرار است برگزیده‌های این آثار در دهه ولایت از رادیو نمایش پخش شود و به نوعی به صورت غیررسمی جذب استعداد خواهیم داشت. همچنین ما اینجا فضایی را هم برای کارهای دانشجویی دیده‌ایم.
وی همچنین درباره همکاری با دیگر شبکه‌ها تاکید کرد: بنای ما در دوره جدید تعامل با شبکه هاست و بنا به نیاز آنها نمایش تولید می‌کنیم. تعامل را با رادیو ورزش شروع کردیم و قرار است با رادیو سلامت، رادیو معارف و دیگر شبکه‌ها هم همکاری کنیم.
افتخاری درباره همکاری با تلویزیون نیز گفت: ممکن است برخی رادیو تئاترها را با تلویزیون تولید کنیم که باید خود شبکه‌ها این درخواست را مطرح کنند که البته باید در این خصوص کارشناسی شود تا به خیال‌انگیزی آثار رادیویی لطمه‌ای وارد نشود.
وی درباره تولید نمایشی کارهای فاخر جهان اظهار کرد: کارهای ارزشمند ادبیات جهان پیش از این به نمایش‌های رادیویی تبدیل شده اند اما دوستان در حال بررسی هستند تا آثاری را که جا مانده‌اند به اثر نمایشی تبدیل کنند.
افتخاری در پایان گفت: برای کیفیت بهتر "قصه شب" در رادیو ایران برنامه‌ریزی کرده‌ایم و قرار است بهتر از گذشته از رادیو نمایش پخش شود. همچنین قرار است، مدیران مراکز استان ها، تولیدات خود را ارسال کنند تا در کنداکتور پخش زمانی را برای پخش آثار آنها در نظر بگیریم.
گفتنی است در پایان این نشست، خبرنگاران از پشت صحنه تمرین نمایش رادیویی "شب تاریک" دیدن کردند و رضا عمرانی کارگردان این اثر، ضمن بازآفرینی صحنه‌ای از نمایش با هنرمندی بازیگران این مجموعه 15 قسمتی، به سوالات خبرنگاران درخصوص نحوه تولید نمایش رادیویی پاسخ داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

61 کشور در راه نود و دومین دوره جوایز اسکار

من بنیامین، بابای خانواده!

اتفاقی تلخ و غم‌انگیز برای بازیگر معروف «قهوه تلخ»

بازیگری موروثی در خانواده بازیگران

من بنیامین؛ بابای خانواده!

چهره ها/ مینا وحید با کلاه گیس

شورش سلبریتی علیه سلبریتی‌ها

چهره ها/ 2 بازیگر کم حاشیه و محبوب

چهره ها/ پرستو صالحی: با من کل کل قرمز و آبی نکنین!

چهره ها/ دلخوری رامین ناصر نصیر از رئیس رسانه ملی

چهره ها/ مونا فرجاد در کلیسای کازان

چهره ها/ سام درخشانی در هیئت عزاداری

چهره ها/ مهران مدیری و پسرش فرهاد در دهه هفتاد

چهره ها/ نصیحت مفید افسانه چهره آزاد برای همه

پیشنهاد خیرانه بازیگر شب های برره در آستانه ماه مهر

چهره ها/ عکاسی مونا فرجاد از خواهرش مارال

هدیه تهرانی با «روزهای نارنجی» به کره شمالی می‌رود

بازیگر اخراجی ها: چرا باید بازیگر پیشکوست خانه‌اش را برای بدهی بفروشد؟

سانسورچی‌هایی که مدعی کشف حقیقت هستند؛ پسری که سوخت اما دیده نشد

تولید سریال سنجرخان به زودی آغاز می‌شود

چهره ها/ حمیدرضا آذرنگ در نمایی از سریال نهنگ آبی

برنامه «هفت» از فردا شب روی آنتن می‌رود

چهره ها/ سانیا سالاری در آغوش خواهرش

چهره ها/ ماه چهره خلیلی در نمایی از سریال جدیدش

هوتن شکیبا بازیگری را از کجا شروع کرد؟

هنر نوگرای ایران با وجود هنرمندانی چون مسعود عربشاهی جایگاهی در خور یافته است / پیام تسلیت مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی

چهار فیلم جدید در صف اکران

چهره ها/ فلامک جنیدی و خواهر دوقلویش در کنار فرزندان دوقلویش!

تک‌سواری ابراهیم در «خروج»

ایده پرفروش و سرگرم‌کننده در «ایده اصلی»

تاد فیلیپس خبر ساخت ادامه «جوکر» را تکذیب کرد

چهره ها/ وقتی مریم امیرجلالی از انسان بودنش شرم دارد

رویداد بزرگی که با مرگ استیو جابز منتفی شد

گزارشی از یک رقابت نجومی در «راهنمای مسافران کهکشان»

چهره ها/ امروز، روز نیکی مظفری است

چهره ها/ تبریک مصطفی کیایی برای تولد همسرش

چهره ها/ مرجانه گلچین مثل همیشه شاداب و خندان

کوروش تهامی به همراه همسرش

چهره ها/ رستوران گردی مژده لواسانی با رفقا

چهره ها/ ویشکا آسایش سر صحنه گورکن

چهره ها/ الهام پاوه نژاد با کیک دو طبقه تولدش!

تیزر کلوپ همسران با بازی جمعی از ستاره ها منتشر شد

مهران مدیری و نجات اورژانسی «هیولا»/ مهاجرت علیفر روی موج یک گاف!

چهره ها/ منوچهر هادی در کنار عوامل دل

چهره ها/ دکتر بشیر حسینی در جلسه دفاع

تغییر در ساعت پخش دو قسمت پایانی «خانه ما»

پریناز ایزدیار در اثر جدید کارگردان «شهرزاد» بازی می‌کند؟

«سونامی» و «بیست و سه نفر» مجوز نمایش گرفتند

چهره ها/ تیپ قجری لاله اسکندری

چهره ها/ واکنش پرویز پرستویی به کنایه مدیر شبکه سه