آریا بانو

آخرين مطالب

با استناد به تحقیقات صورت گرفته اعلام شد

علل مصرف موادمخدر توسط دانش‌آموزان اجتماعي

علل مصرف موادمخدر توسط دانش‌آموزان

  بزرگنمايي:

آریا بانو - دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدربا اشاره به تحقیقات صورت گرفته در حوزه اعتیاد دانش آموزی و استخراج علل روی آوری این قشر به مصرف مواد گفت: عده‌ای اولین علت مصرف را بی ضرر بودن مواد دانسته اند؛ دومین علت نیز اصرار همسالان ذکر شده بطوریکه افراد برای این که کم نیاورند وارد جمع می‌شدند. سومین علت نیز سرگرمی عنوان شده؛ آنهایی که می‌دانستند مواد مخدر مضر و اعتیاد آور است اما اینطور نمی‌اندیشیدند که با یک بار مصرف معتاد شوند اما باید بگوئیم این مسیری است که راه بازگشت از آن بسیار سخت است.

به گزارش ایسنا، اسکندر مومنی در مراسم امضای تفاهم نامه‌ای بین این ستاد و آموزش و پرورش که امروز با حضور سیدجواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش انجام شد، گفت: در 40 سال گذشته در حوزه مقابله با مواد مخدر اقدامات خوبی صورت گرفته است. در حوزه مبارزه، درمان و پیشگیری چند انتظار در جامعه وجود دارد: یک انتظار آن است که مواد مخدر در دسترس نباشد و کسی آن را مصرف نکند؛ این رویکرد نگاه قالبش آن است که تمرکز بر مبارزه باشد، مواد مخدر وارد کشور نشود و در دسترس نباشد تا کسی آن را مصرف نکند.
وی ادامه داد: نگاه دیگر آن است که تلاش کنیم مبتلایان را درمان کنیم تا به جامعه بازگردند. این 2 نگاه در 40 سال گذشته بود و صحیح است، همه نیروهای باید تلاش کنند که با مواد مخدر در همه بخشها مقابله کنند این انتظار درست و به حقی است. نگاه دوم نیز درست است که آسیب دیدگان توانمند شوند و به آغوش جامعه بازگردند.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به نگاه سوم یعنی پیشگیری افزود: به اعتقاد ما در آسیب شناسی که در این 40 سال صورت گرفت در حوزه پیشگیری ظرفیت‌های زیادی در کشور وجود دارد که باید احیاء شود. این انتظار کاملا به حق است که مواد مخدر در دسترس نباشد و کسی آن را مصرف نکند اما آیا کافی هست؟ اگر اقدامات پیشگیرانه صیانت درونی و بازدارندگی درونی ایجاد نشود تنها باید مقابله کنیم و آسیب دیدگان را درمان کنیم؛ به عبارتی معتقدیم که رویکرد غالب و رویکرد برتر باید نگاه پیشگیرانه باشد و ایجاد بازدارندگی درونی که حتی اگر مواد مخدر در دسترس بود کسی به سمت آن نرود.
به گفته مومنی اگر رویکرد درمان مقابله و اقدامات پیشگیرانه با هم به صورت متوازن پیش نروند این یک چرخه معیوب است.
وی با بیان اینکه در کنار کشوری هستیم که بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان است، افزود: در سال 2001 میلادی تولید مواد مخدر در افغانستان حدود 200 تن بود که در سال 2017 به بیش از 9 هزار تن بر اساس آمار سازمان ملل رسید؛ این به ما اعلام می کند که در کنار اقدامات مقابله‌ای باید اقدامات پیشگیرانه و بازدارندگی درونی را در اولویت قرار دهیم. بر همین اساس برای این که بستری ایجاد شود، طرحی به نام یاری گران زندگی تدوین شد.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: این طرح در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست رئیس جمهور به تصویب رسید. این طرح بستری است برای اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه در جامعه و اولویت این طرح آموزش و پرورش است.
وی تاکید کرد: در این طرح آمده است که همه وزارتخانه‌ها و گروه‌های مرجع در بستری قرار می‌گیرند تا اقدامات پیشگیرانه خود را آغاز کنند اما اولویت اصلی با آموزش و پرورش است .
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه حدود 15 میلیون دانش آموز و معلم در این وزارتخانه عظیم در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: متاسفانه آنهایی که جامعه مارا هدف قرار دادند جامعه هدفشان نوجوانان و جوانان است. باید تلاش کنیم از خانواده بزرگ آموزش و پرورش استفاده کنیم و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم. هر سازمانی که توانست به سهم خود از این دریا بهره ببرد، موفق خواهد بود.
وی با اشاره به بررسی و تحقیقاتی که در حوزه اعتیاد دانش آموزی صورت گرفته گفت: چند علت اصلی برای مصرف مواد مخدر توسط این قشر احصاء شده؛ عده‌ای اولین علت مصرف را بی ضرر بودن مواد دانسته اند؛ دومین علت نیز اصرار همسالان ذکر شده بطوریکه عده دیگر برای این که کم نیاورند وارد جمع می‌شدند و سومین علت نیز سرگرمی عنوان شده؛ آنهایی که می‌دانستند مواد مخدر مضر و اعتیاد آور است اما اینطور نمی‌اندیشیدند که با یک بار مصرف معتاد شوند اما باید بگوئیم این مسیری است که راه بازگشت از آن بسیار سخت است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بنابراین با توجه به یافته‌های این پژوهشها می‌توان در حوزه پیشگیری از مصرف مواد مخدر با همکاری و کمک آموزش و پرورش و اولیاء و خانواده ها وارد شد و به جامعه دانش‌آموزی آموزش داد که یکبار مصرف مواد می‌تواند انسان را به راه بی بازگشت بیندازد. همچنین با استفاده از این ظرفیت می‌توانیم قدرت "نه گفتن" را به دانش آموزان آموزش دهیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اورژانس اجتماعی چگونه به مشکلات تماس گیرندگان رسیدگی می‌کند؟

آماری از بازگشت حاجیان به کشور

پهپادها به آتش نشانی رسیدند

جزییات و نحوه تحویل داروهای بیماران خاص درب منزل‌شان

18 هزار حاجی ایرانی به کشور بازگشتند

آخرین خبرها از مراحل بازسازی منازل هموطنان سیل‌زده

مراسم جشن عید غدیر در مرکز اسلامی انگلیس

مراسم ختم برای از دست دادن یخچال معروف در جزیره ایسلند!

رتبه اول کنکور زبان: شما با رتبه کنکور تعریف نمی‌شوید

رگبار باران در جنوب کشور

خانواده‌ها شکایات از مدارس غیردولتی را به این شماره اعلام کنند

آغاز طرح نظارتی ویژه لوازم التحریر مدارس

متلک‌های مجری تلویزیون به کلنگ‌زنی همزمان 4 مسئول

ماجرای زنی که 4 نفر را کشت

برخورد خونین قایق موتوری با شناگر خانم

زن جوان نامزدش را برای جمله «بستنی نخور چاق می‌شوی» با چاقو تکه‌تکه کرد

پشت پرده ماجرای ٨ روز شکنجه «لیدا»‏

آمار تارکین تحصیل در کشور چقدر است؟

مرگ 5 عضو یک خانواده در جزیره لاوان

لحظه انفجار مرگبار مخزن گاز پراید

جنایت نقابداران در خیابان سی و یکم

سرنخ گروگان گیری میلیونی پایتخت در خاک ترکیه

عکس هایتان را با این قاب ها ماندگار کنید

قصه امشب؛ واقعه غدیر خم

امروز به دنیای فوق العاده اطرافت توجه کن

ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

فاطمه عبادی در فینال عصر جدید اشک همه را درآورد!!

پارسا خائف در فینال عصر جدید و اجرای زیبا و دلنشین او!

دختر شهید قاضی خانی مدافع حرم فال‌ فروش شد!!

دختران نینجا در فینال عصر جدید و مصدومیت شدید یکی از آنها!

در کافه‌ها «فضا» می‌فروشند، نه «غذا»

ویدئو / دلایل افزایش کافه‌های تهران در اوایل دهه 90

واکنش حناچی به واگذاری مراکز بهاران شهرداری به بهزیستی

با یک بار شارژ،‌ ‎‎ 10برابر‌‌‌‌‌‌ آن را استفاده‌‌‌‌‌‌ کنید!

زلزله‌های مکرر در مرز غرب ایران

ترمز سارقان موتور سوار کشیده می شود

جاسازی مواد مخدر در تانکر سوخت!

جاده های شمال زیر بار ترافیک

دلایل افزایش کافه‌های تهران در اوایل دهه 90

واکنش استاد حوزه علمیه به سگ کشی در تهران

آتش سوزی در جنگل‌های اسپانیا

اخاذی جدید از مردم با وعده بیمه ای

قیمت بلیت اتوبوس در ایام اربعین گران نمی‌شود

برگزاری جشن غدیر در هند

بازگشت بیش از 12 هزار حاجی ایرانی به وطن

دستگیری قاچاقچیان اشیای عتیقه 3000 ساله در ایجرود

آمبولانس‎های خصوصی در خدمت هنرپیشگان و معلمان کنکور

پناهیان: مردی که بخاطر ترس از زنش فرمانبرداری کند، ملعون است

با نمک ترین حاجی امسال

عراقی‌ها می‌توانند با وسایل نقلیه شخصی وارد ایران شوند