آریا بانو

آخرين مطالب

چطور مفهوم مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟ اجتماعي

چطور مفهوم مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - کودک باید با معنای مرگ آشنا شود و با حقیقت مرگ رابطه برقرار کند. صریح باشید و از واژه مرگ یا فوت استفاده کنید. نباید از جملاتی مثل “اکنون وی رفته و دیگر برنمیگردد” یا “او ما را ترک کرد” استفاده کنید.

بچه‌ها در سنین ابتدایی درک درستی از واقعیت، داستان، تاریخ و تخیل ندارند و نمی‌توانند اینها را بخوبی از هم تفکیک کنند. تعریف کردن مرگ به شکلی که گویی شخصیتی انسانی دارد و به دنبال آدم ها می‌آید می‌تواند برای بچه به کابوسی دائمی بدل شود. زمانی بچه می‌پذیرد مادربزرگ پیش فرشته‌هاست، برای این که تخیل وی میتواند همه چیز را در زمان حال با جزئیات بسازد؛ ولی این حادثه زیاد طول نمی‌کشد و بزودی وی به دنبال دلیل خواهد بود. چنانچه پسر چهار ساله‌تان از شما بپرسد: « مادربزرگ، به کجا رفته و من دوباره کی وی را خواهم دید؟» چه جوابی خواهید داد؟ این حالت شما را سردرگم خواهد کرد و به دروغ پناه خواهید برد؟ آنچه باید بدانیم این است که گمراه کردن بچه، وی را از فکر کردن در مورد فرد وفات یافته منصرف نخواهد کرد بلکه سبب می‌شود بچه، دیگر به اطرافیان خود اطمینان نداشته باشد و آن‌ها را اشخاص دروغگویی بداند. بدین ترتیب بهتر است مرگ عزیز خود را از بچه مخفی نکنید و باتوجه به سن و سال بچه و میزان درک و فهم وی، مسأله مرگ را برایش توضیح دهید. بچه در هر سن و در هر موقعیتی که باشد از مرگ اطرافیان خود بسیار آشفته و ناراحت خواهد شد. بدین ترتیب به احوالات وی توجه کافی داشته باشید تا دچار بیماری افسردگی و استرس نشود.
چطور مرگ اطرافیان را به بچه توضیح دهیم؟
به طور کلی باید چند سؤال را جواب دهید تا بتوانید به خوبی و درستی معنای مرگ را به بچه منتقل کنید. این که بچه چند ساله است؟ شخصی که فوت شده چه قدر به بچه نزدیک بوده است؟ و در پایان این که بچه چه قدر با مرگ آشنا شده است؟ اگر جواب این سه سؤال را پیدا کردید میتوانید باتوجه به وضعیت بچه برای وی توضیح دهید، در ادامه میخواهیم شیوه های را برای توصیف مرگ به بچه ها بیان کنیم.
آغاز یک صحبت آن هم با بچه و در خصوص مرگ که به خودی خود با تلخی همراه است قدری دشوار است. باید بدانید که چه چیزی در ذهن وی میگذرد. چنانچه در شرایطی هستید که شخصی از اعضای خانواده از دست رفته می‌توانید با این شکل با وی صحبت را آغاز کنید. “آیا میدانی به چه دلیل امروز مادر ناراحت است؟” یا چنانچه جو خانه به گونه‌ای است که بچه خود تا حدودی متوجه شده سوال کنید “آیا میدانی چه اتفاقی افتاده است؟” ولی اگر تنها هدف معرفی مرگ به بچه مد نظر شماست می‌توانید از عکس و تصویر گذشتگان استفاده کنید و آن ها را به بچه نشان دهید. “آیا میدانی این فرد کیست؟او برادر بزرگتر تو بود که پیش از تو متولد شد و اینک فوت شده است. آیا میدانی به چه کسی مرده میگویند؟”
مرگ را صادقانه توضیح دهید و نه داستانی! قرار نیست برای بچه یک قصه و داستان حماسی تعریف کنید. وی تنها باید با معنای مرگ اشنا شود و باید با حقیقت مرگ رابطه برقرار کند. صریح باشید و از واژه مرگ یا فوت استفاده کنید. نباید از جملاتی مثل “اکنون وی رفته و دیگر برنمیگردد” یا “او ما را ترک کرد” استفاده کنید. مرگ یک اتفاق دردناک است ولی هیچوقت نباید برای بچه به عنوان یک تابو تعریف شود که نباید از آن سخن گفت. یک تعریف ناقص همان طور که ذهن شما را درگیر می‌کند می‌تواند بچه را آشفته کرده و وی را دچار ناراحتی کند و باتوجه به این که او از شما این جملات را شنیده خیال می‌کند سوال دوباره آن و یا پرسیدن از دیگران در خصوص مرگ خطا و اشتباه است.
آیا بچه‌ها از مرگ می‌ترسند؟
این مسأله باز هم به بچه شما بستگی دارد. برخی از آن ها از مرگ می‌ترسند و برخی دیگر نه. چه بسا کودکانی هستند که بخاطر ترس از مردن، دوست ندارند هیچ وقت بزرگ شوند. در واقع، در فکر آن‌ها ترس از بزرگ شدن فقط به این خاطر شکل می گیرد که عاقبت وی هم روزی مانند پدر بزرگ و مادربزرگ پیر میشود و روزی می‌میرد. بهتر است از بچه سؤال کنیم:« چه چیزی تو را می‌ترساند؟»، « به چه دلیل می ترسی؟» و... جواب های وی حتما می‌تواند به ما کمک کند تا علل این نگرانی و راه‌های غلبه بر آن را بشناسیم. امکان دارد کودکان در سنین گوناگون از نوعی اضطراب که به آن« ترس از مرگ» می‌گوییم رنج ببرند که البته این مشکل با حالتی که در بالا توضیح داده شد، متفاوت است.
واکنش‌های کودکانه در قبال مرگ
1. پرخاشگری، ترس و استرس
2. اختلال‌های خواب( کابوس، هراس از خوابیدن)
3. اختلال‌های رفتاری( جویدن ناخن، شب ادراری)
4. حس گناه، بیماری افسردگی و ناراحتی
5. عدم تمرکز
سوگواری بچگانه
روان‌شناسان معتقدند بچه باید به روش خود سوگواری کند. اگر بچه را به مراسم تشییع جنازه نمی برید، اجازه دهید وی هم به طریقی با فرد وفات یافته وداع کند. بخصوص اگر به هم نزدیک بوده‌اند. برای وی شمعی روشن کند یا با آرامش با هم درباره وی حرف بزنید. بگذارید وی هم خاطراتش را مرور و با متوفی وداع کند. خانواده‌هایی که در آن کودکی، مرگ عزیزی را تجربه میکند در زمان سوگواری واکنشی به نام دوره احساسی کوتاه از خود نشان می‌دهند. احساسات کودک در این دوره بصورت جهشی است. با انرژی زیادی آغاز میشود و خیلی زود پایان می‌یابد. این اتفاق دو سه بار در روز یا هفته رخ میدهد یا حتی پس از یک سال با یادآوری آن فرد تکرار می‌شود. نگران نباشید آرام آرام همه چیز عادی می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

8 راهکار مهم که نمی گذارد طلاق بگیرید!

نگرانی همیشگی مادران، خواب راحت کودکان

اورژانس اجتماعی چگونه به مشکلات تماس گیرندگان رسیدگی می‌کند؟

آماری از بازگشت حاجیان به کشور

پهپادها به آتش نشانی رسیدند

جزییات و نحوه تحویل داروهای بیماران خاص درب منزل‌شان

18 هزار حاجی ایرانی به کشور بازگشتند

آخرین خبرها از مراحل بازسازی منازل هموطنان سیل‌زده

مراسم جشن عید غدیر در مرکز اسلامی انگلیس

مراسم ختم برای از دست دادن یخچال معروف در جزیره ایسلند!

رتبه اول کنکور زبان: شما با رتبه کنکور تعریف نمی‌شوید

رگبار باران در جنوب کشور

خانواده‌ها شکایات از مدارس غیردولتی را به این شماره اعلام کنند

آغاز طرح نظارتی ویژه لوازم التحریر مدارس

متلک‌های مجری تلویزیون به کلنگ‌زنی همزمان 4 مسئول

ماجرای زنی که 4 نفر را کشت

برخورد خونین قایق موتوری با شناگر خانم

زن جوان نامزدش را برای جمله «بستنی نخور چاق می‌شوی» با چاقو تکه‌تکه کرد

پشت پرده ماجرای ٨ روز شکنجه «لیدا»‏

آمار تارکین تحصیل در کشور چقدر است؟

مرگ 5 عضو یک خانواده در جزیره لاوان

لحظه انفجار مرگبار مخزن گاز پراید

جنایت نقابداران در خیابان سی و یکم

سرنخ گروگان گیری میلیونی پایتخت در خاک ترکیه

عکس هایتان را با این قاب ها ماندگار کنید

قصه امشب؛ واقعه غدیر خم

امروز به دنیای فوق العاده اطرافت توجه کن

ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

فاطمه عبادی در فینال عصر جدید اشک همه را درآورد!!

پارسا خائف در فینال عصر جدید و اجرای زیبا و دلنشین او!

دختر شهید قاضی خانی مدافع حرم فال‌ فروش شد!!

دختران نینجا در فینال عصر جدید و مصدومیت شدید یکی از آنها!

در کافه‌ها «فضا» می‌فروشند، نه «غذا»

ویدئو / دلایل افزایش کافه‌های تهران در اوایل دهه 90

واکنش حناچی به واگذاری مراکز بهاران شهرداری به بهزیستی

با یک بار شارژ،‌ ‎‎ 10برابر‌‌‌‌‌‌ آن را استفاده‌‌‌‌‌‌ کنید!

زلزله‌های مکرر در مرز غرب ایران

ترمز سارقان موتور سوار کشیده می شود

جاسازی مواد مخدر در تانکر سوخت!

جاده های شمال زیر بار ترافیک

دلایل افزایش کافه‌های تهران در اوایل دهه 90

واکنش استاد حوزه علمیه به سگ کشی در تهران

آتش سوزی در جنگل‌های اسپانیا

اخاذی جدید از مردم با وعده بیمه ای

قیمت بلیت اتوبوس در ایام اربعین گران نمی‌شود

برگزاری جشن غدیر در هند

بازگشت بیش از 12 هزار حاجی ایرانی به وطن

دستگیری قاچاقچیان اشیای عتیقه 3000 ساله در ایجرود

آمبولانس‎های خصوصی در خدمت هنرپیشگان و معلمان کنکور

پناهیان: مردی که بخاطر ترس از زنش فرمانبرداری کند، ملعون است