آریا بانو

آخرين مطالب

بی توجهی به کودکان منجر به اختلال رفتاری می‌شود روانشناسي

بی توجهی به کودکان منجر به اختلال رفتاری می‌شود

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سلامانه: متخصص و روانشناس بالینی گفت: کودکانی که مورد غفلت و بی توجهی والدین قرار می گیرند، مستعد ابتلا به اختلال رفتاری موسوم به اختلال سلوک هستند.
ارسیا تقوا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، اظهار داشت: اختلال سلوک، مجموعه ای از رفتارهای مستمری است که فرد، حقوق اولیه دیگران یا هنجارها را نقض می کند.
وی افزود: رفتار برخی کودکان که با توجه به روحیات آنان در سنین پایین قابل تعامل ارزیابی نشود و همچنین رفتارهایی که در صورت تحرک و جنب و جوش بیش از حد به رفتار نامناسب موسوم به اختلال کم توجهی ADHD بیانجامد را به عنوان بیش فعال معرفی می کنند اما برخی رفتارها وجود دارد که عمدا بدخواهانه، پرخاشگرانه و خشن به نظر می رسد که فرد دارای این مشخصات را مبتلا به اخلال سلوک می خوانند.
این روانپزشک در تعریف رفتارهای موسوم به اختلال سلوک گفت: رفتار خشن یا پرخاشگرانه، خشونت عمدی با مردم و رفتار بی رحمانه با حیوانات، تخریب اموال دیگران به منظور تفریح، دروغگویی، دزدی، تقلب، نقض حقوق دیگران، غیبت غیرموجه از مدرسه، پیشقدمی در درگیری های فیزیکی، از جمله رفتارهای منتسب به این نوع از اخلال رفتاری است.
روند ابتلا به اختلال سلوک
تقوا ، ویژگی های فردی، عوامل محیطی، اجتماعی و ژنتیکی را از عوامل موثر در ابتلا به اختلال سلوک عنوان کرد و افزود: کودکان دارای خلق و خوی کنترل نشده و کودکان دارای بهره هوشی پایین‌تر از حد متوسط به ویژه در زمینه‌ هوش کلامی که از صحبت کردن یا درک کلام دیگران عاجز هستند، در معرض ابتلا به اختلال سلوک قرار دارند.
وی گفت: در بخش عوامل محیطی فردی که مورد بی‌توجهی و غفلت والدین قرار گرفته و کودک از سوی آنان طرد شده می توان به عوامل مختلفی اشاره کرد. شیوه‌های تربیتی متفاوت، انضباط خشک و خشن، سوء استفاده‌ جسمی یا جنسی از کودک، عدم نظارت بر کار ، خانواده‌ پر جمعیت، تبهکاری والدین، سوء مصرف یا اعتیاد افراد خانواده به مواد، از مواردی است که در ابتلای کودک به اختلال سلوک نقش دارد.
تقوا درباره نقش عوامل اجتماعی در ابتلا به اختلال سلوک اظهار داشت: طرد شدن از سوی همسالان، معاشرت با دوستان بزهکار و زندگی در محل‌های پر از آسیب و خشونت، روند ابتلای کودک به این نوع از اختلال را هموار خواهد کرد.
وی اضافه کرد: در بخش تاثیر عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیکی فردی، ابتلای یکی از اعضای خانواده‌ به اختلال سلوک، احتمال انتقال این نوع رفتار را در فرزندان افزایش می دهد. در خانواده‌هایی که والدین معتاد به الکل، مبتلا به اختلالات افسردگی و دوقطبی یا اسکیزوفرنی هستند و نیز والدینی که سابقه‌ اختلال کمبود توجه و بیش‌فعالی دارند، بروز آن در بین اعضای خانواده شایع‌تر است.
تقوا تصریح کرد: در زمینه‌ فیزیولوژیک نیز افراد مبتلا به اختلال سلوک دارای ضربان قلب کندتر، حساسیت پوستی کمتر و رفتارهای واکنشی و ترس‌های کمتر هستند.
سن ابتلا به اختلال سلوک
این متخصص روانشناس بالینی با بیان اینکه نقطه آغازین اختلال سلوک می تواند از سنین پیش دبستانی بروز کند، اظهار داشت: نشانه‌های قابل ملاحظه برای این نوع بیماری معمولا در اواسط کودکی تا اواسط نوجوانی است. ممکن است اختلال سلوک در بزرگسالان تشخیص داده شود، اما نشانه‌های اختلال سلوک معمولا در کودکی یا نوجوانی به وجود می‌آیند و شروع بعد از 16 سالگی، نادر است.
تقوا افزود: روند اختلال سلوک بعد از شروع، متغیر است. در اکثر افراد این اختلال در بزرگسالی برطرف می‌شود. خیلی از افراد مبتلا به اختلال سلوک، به ویژه آنانی که از نوجوانی مبتلا شده‌اند و افرادی که نشانه‌هایی معدود و خفیف دارند، در بزرگسالی به سازگاری اجتماعی و شغلی کافی می‌رسند. اما شروع این اختلال در کودکی، نشانه‌ روند بدتر و خطر بیشتر رفتار تبهکارانه است.
وی گفت: افراد مبتلا به اختلال سلوک در بزرگسالی در معرض خطر اختلالات خلقی، اضطرابی، کنترل تکانه و روان‌پریشی قرار دارند. برخی از آنها نشانه‌های پرخاشگری، تخریب اموال، فریبکاری، تخلف از مقررات از جمله خشونت علیه همکاران، همسر و کودکان را در محل کار و خانه نشان می‌دهند.
لزوم آموزش مهارت کنترل خشم به کودکان
این روانشناس بالینی گفت: عدم توانایی کنترل خشم، مقوله‌ای است که در اختلال سلوک، اختلال نافرمانی یا در برخی دیگر از مشکلات کودکان و نوجوانان وجود دارد. بنابراین لازم است والدین در این زمینه آگاهی داشته و مهارت‌های لازم برای آموزش این مساله به کودک خود را کسب کنند.
وی اظهارداشت: برای کنترل خشم کودکان و نوجوانان، حدود 40 فعالیت و شیوه مختلف وجود داردکه با استفاده از آنها، اصول مدیریت احساسات و هیجانات به کودک آموزش داده می شود. ماز (بازی عبور از مسیرهای پر پیچ و خم)، بازی با کلمات و پازل‌های حل‌کردنی از جمله فعالیت هایی است که علاوه بر آموزش، جنبه سرگرمی هم دارد و می‌تواند برای کودک و نوجوان جذاب باشد.
تقوا یادآور شد: والدین توجه کنند کودکی که از محبت مادر محروم بوده و از طرفی با دایه‏‌ها و مراقبان متفاوت نگهداری و بزرگ شده، معمولا حساس بوده و حتی ممکن است گوشه‌گیری را ترجیح دهد و کم‌حرف بار بیاید. در این صورت شکل‌گیری و روند اختلال سلوک در این دسته افراد به میزان زیادی مشاهده می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روش‌های سریع برای کاهش استرس

مثبت‌اندیشی می‌تواند به مقابله با استرس‌های زندگی کمک کند

12 شخصیت مختلف در محیط کار

شیوع اختلال افسردگی در زنان 2 برابر مردان است

پیام ها و جملات امیدبخش کسانی که از خودکشی جان سالم به در بردند

جملات مثبت برای تقویت روحیه و انگیزه در دوران سخت زندگی

یک تست برای افراد مجرد (متاهل ها وارد نشوند)

فرق بین افراد درون‌گرا و برون‌گرا را بدانید .

خطر در کمین فرزندان پناهجویانی که آسیب روانی دیده‌اند پناهجو مهاجر کودک

چگونه جذاب صحبت کنیم؟

سلامت روان؛ فاصله کلام تا عمل

به گفته یک روانپزشک؛ مراحل سوگواری باید کامل طی شود

گزینه مناسب برای تست هوش را حدس بزنید

با پاسخ‌های «آری» است، هوش هیجانی خود را بسنجید!

کارکرد روانی 10 بویی که باید استشمام کنید!

سریعترین راه‌ها برای کاهش هورمون استرس

گزینه مناسب را برای تست هوش انتخاب کنید

علت اینکه بعضی افراد زود ناراحت می شوند چیست؟

مشاوره چه کمکی به زوجین می‌کند؟

خودهیپنوتیزمی روشی جدید برای مهار اضطراب اجتماعی

با کسی که شوخی‌هایش آزاردهنده است چه کنیم؟

هوش هیجانی خود را تست کنید

چرا بیش از اندازه عذرخواهی می‌کنیم؟

دوری از همسر در زندگی مشترک چه تاثیراتی دارد؟

هشدار؛ اعتیاد بدون مواد مخدر در دنیای مدرن کودکان

10 کار ارزشمند که «برون‌گراها» باید از«درون‌گراها» یاد بگیرند

خود آرام‌سازی فردی؛ تکنیکی که همه به آن نیاز داریم

چگونه با کودک خجالتی برخورد کنیم

چگونه با کودک خجالتی برخورد کنیم؟

نقش بزرگ‌ترها در جدال کوچک‌ترها

مبتلایان به پارانوئید چه ویژگی‌های شخصیتی دارند؟!

روانشناسی ولخرج ها و صرفه جوها

ترس از مدرسه کودکان را جدی بگیرید/ اختلال هراس از مدرسه چیست؟

طلاق، چاهی که کودکان از چاله به آن می افتند

آیا برقراری ارتباط با دیگران به رشد شخصی ما کمک می‌کند؟

کودکان در سنین مختلف از چه چیزی می ترسند و چطور ترسشان را درمان کنیم

چه زمانی برای ازدواج شما مناسب است و با چه جور آدمی؟! ( تست روانشناسی )

مهارت شکست غول تنبلی

گزینه مناسب برای تست هوش را پیدا کنید

تربولانس چیست و چطور مهار می‌شود؟

6 توصیه برای مثبت اندیشی

استرس چگونه شما را بیمار می‌کند؟

رنگ لباس چه تأثیری بر روح و روان کودک دارد؟

14 تمرین خودآگاهی بسیار موثر در کاهش اضطراب

ترفندهای روانشناسی که کمک می‌کنند عادت‌های بد خود را کنار بگذارید

کسانی که هیچ دوستی ندارند بخوانند

در عین خوشبختی، احساس پوچی می‌کنم!

علائم جسمی اختلال وسواس فکری را بشناسید

گزینه مناسب برای این تست هوش را پیدا کنید

قدرت‌های خارق العاده افراد مبتلا به اختلال اضطراب را بشناسید!