آریا بانو

آخرين مطالب

چگونه کودک حرف گوش کن داشته باشیم؟ خانواده

چگونه کودک حرف گوش کن داشته باشیم؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
چگونه کودک حرف گوش کن داشته باشیم؟
٩٧٧
٠
هنر زندگی/ بچه حرف گوش کن چگونه کودکی است؟ آیا حرف گوش کن بودن کودک به معنای مطیع بودن اوست؟ همه پدر و مادرها دوست دارند فرزندانشان از آن‌ها حرف شنوی داشته باشند تا در تربیت فرزند خود چالش‌های کم‌تری را تجربه کنند و کودکشان آن‌گونه که آن‌ها می‌خواهند رشد کند و پرورش یابد. گوش ندادن کودکان به حرف‌های والدینشان دلیل‌های زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به محیط تربیتی نادرست، خلق و خوی دشوار کودک و سبک‌های فرزند پروری نامناسب اشاره کرد. در ادامه به راهکارهایی برای داشتن کودک حرف شنو اشاره کرده‌ایم. اگر شما نیز در این زمینه با فرزندتان به مشکل برخورده‌اید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.
لزوم تغییر در نگرش و دیدگاه‌ها
پیش از هر چیز والدین باید بدانند که امروزه دیگر انتظارِ داشتن کودک کاملاً مطیع و فرمان‌بردار در حقیقت انتظاری نابجاست، به علاوه این امر عملاً امکان‌پذیر نیست و اصرار بر انجام آن می‌تواند صدماتی جدی به روابط کودک و والدین در آینده وارد کند. چرا که خاطرات دوران کودکی بخش مهمی از زندگی هر شخصی هستند، این خاطرات در واقع قسمت بزرگی از ضمیر ناخودآگاه فرزند شما را می سازد.
بیگمان هیچ‌کدام از ما نمی خواهیم کودکانی بدون اعتماد به نفس داشته باشیم؛ چرا این‌ کودکان مشکلاتی جدی در خصوص گذران زندگی و آینده خویش خواهند داشت. نوجوان و یا جوانی که دوران کودکی‌اش پر از خاطرات تحکم‌آمیز پدر و مادر خود باشد یقیناً نمی‌تواند ادعا کند دوران کودکی خوبی را پشت سر گذاشته است. افرادی که دوران کودکی مناسبی را سپری نکرده باشند با انواع مشکلات در آینده مواجه خواهند شد. بهترین دلیل برای صحت این ادعا می‌تواند رجوع به دوران کودکی خودتان باشد، بیگمان هیچ‌کدام از شما نمی‌توانید تأثیرات کودکی در شکل دهی نوع زندگی تان را انکار کنید.
چگونه بچه ای حرف گوش کن داشته باشیم
داشتن کودک حرف گوش کن آسانی نیست و خود به خود به وجود نمی‌آید. به‌خصوص در دنیای امروز که بچه‌ها تحت تأثیر عوامل گوناگونی نظیر شبکه‌های اجتماعی، ماهواره‌ای، دوستان و... قرار دارند. در این شرایط اگر روش‌های تربیتی خود را به روز نکنید نمی‌توانید فرزندتان را آن گونه که می‌خواهید بار بیاورید. در ادامه به چند راهکار برای داشتن کودک حرف گوش کن اشاره ‌کرده‌ایم. اگر این راهکارها برای شما کافی نبود برای دریافت اطلاعات تربیتی بیشتر می‌توانید به مقالات تربیت فرزند و نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین مراجعه کنید.
سبک فرزند پروری قاطعانه داشته باشید
برای اینکه کودکتان از شما حرف‌شنوی داشته باشد، در وهله اول باید تغییراتی در سبک تربیتی و فرزندپروری خود به وجود آورید. والدینی که بیش از حد سخت‌گیر هستند و یا بالعکس با سهلگیری های افراطی کودک خود را بد عادت می‌کنند؛ معمولاً کودکان حرف گوش کنی نخواهند داشت. مهم توانایی شما در رعایت اعتدال برای تربیت فرزندتان است. به جای سخت‌گیری یا سهل گیری زیاد، سعی کنید قاطع باشید. قاطع بودن به این معناست که شما در عین حال که ارتباط عاطفی مناسبی با فرزندتان دارید، خواسته‌ها و انتظاراتتان را نیز معقولانه و با برخورد مناسب با او مطرح می‌کنید و از کودک می‌خواهید که آن‌ها را رعایت کند.
زمان‌های مناسبی را برای پاداش دادن به کودک انتخاب کنید
ممکن است کودک شما به هر دلیلی شروع به لجبازی بکند و اصلاً نخواهد به آنچه که شما می‌گویید گوش دهد. در این زمان احتمال دارد که به دلیل گریه و زاری یا داد و فریادش تسلیم او شوید و هر آنچه می‌خواهد را در اختیار او بگذارید. لازم است بدانید که این نوع رفتار بدون آنکه خودتان آگاه باشید باعث می‌شود که نافرمانی‌های فرزندتان تشدید شود و او در دفعات بعدی با شدت بیشتری به شما واکنش نشان دهد.
در نتیجه بسیار اهمیت دارد که چه زمانی خواسته‌های کودک را برآورده می‌کنید و به او پاداش می‌دهید. برای مثال اگر فرزندتان یک اسباب بازی می‌خواهد اما شما فعلاً قصد خرید آن را ندارید نباید در برابر اصرارهای او و رفتارهای ناسازگارانه‌اش تسلیم شوید. به او بگویید که اگر بچه خوبی باشد و به حرف‌های شما گوش کند در اولین فرصت آن را برای او خواهید خرید. هنگامی که اسباب بازی را در قبال کارهای خوب فرزندتان به او می‌دهید، غیر مستقیم به او می‌آموزید که پاداش‌ها در قبال حرف شنوی و رفتارهای صحیح رخ می‌دهند نه در برابر نافرمانی و ناسازگاری. به این ترتیب نافرمانی و لجبازی در او تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.
به دنبال علت حرف گوش نکردن فرزندتان باشید
هنگامی که کودک به حرف شما گوش نمی‌کند ممکن است بسیار عصبانی شوید و احساس درماندگی کنید. در این شرایط نمی‌توانید تصمیم بگیرید که چه رفتاری باید انجام بدهید. اگر فرزندتان حرف‌شنوی بسیار کمی از شما دارد برای تغییر او باید ریشه این رفتار را پیدا کنید. علاوه بر اینکه نحوه تربیت شما بر او تأثیر می‌گذارد ممکن است که این حرف گوش نکردن‌ها نشانه‌ای از مشکلات روحی کودک باشد.
کودکانی که اضطراب‌های زیادی را تجربه می‌کنند، معمولاً اضطراب و استرس‌ خود را در قالب‌های دیگری از جمله نافرمانی نسبت به والدین نشان می‌دهند. در این شرایط واکنش تند پدر و مادر اضطراب آن‌ها را تشدید کرده و در نتیجه نافرمانی‌ها بیشتر خواهد شد. اگر کودکتان رفتارهای ناسازگارانه خود را مکرراً تکرار می‌کند و واکنش های مناسب شما نیز تأثیر کمی بر او می‌گذارد باید ارزیابی بیشتری از وضعیت روانی او انجام شود. به همین خاطر لازم است که برای اصلاح رفتارهای کودک و ایجاد آرامش بیشتر در او و خودتان به یک روانشناس کودک مراجعه کنید.
حرف گوش نکردن کودک می‌تواند ناشی از اختلال خاصی باشد؟
در شرایطی که نافرمانی‌های کودک بسیار شدید باشد به طوری که رفتارهای او نسبت به هم سن و سالانش عجیب و غیر نرمال به نظر برسد، احتمال مبتلا بودن کودک به اختلالاتی نظیر اختلال نافرمانی مقابله‌ای، بیش فعالی، اوتیسم و سایر اختلالات رفتاری مطرح می‌شود. اگر شکی در این زمینه دارید بهتر است که هرچه زودتر به یک روانشناس کودک مراجعه کنید. هرچقدر که این اختلالات زودتر تشخیص داده شوند و درمان آن‌ها نیز زودتر شوند، کودک با آسیب‌های کم‌تری مواجه خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مشکلاتِ پدرانی که به تنهایی بچه بزرگ می‌کنند، چیستند؟

راهکارهایی برای مقابله با شوهری که وابسته به مادرش است

راهکارهایی برای کاهش درد زایمان

برنامه ریزی برای خورد و خوراک دانش آموزان

با شوهرهای وابسته به مادر چه کنیم؟

علائم تنگی نفس در بارداری

چند بار رابطه جنسی در طول هفته طبیعی است؟

 قلقلک دادن کودک مضر یا مفید است؟

خوشگل نبودن شوهرم شادی را از زندگی‌مان گرفته!

پسرزا بودن برخی از زنان چه دلایلی دارد؟

اگر زن درآمد مستقل داشته باشد آیا باز هم باید نفقه بگیرد؟

تنگی نفس در بارداری؛ علت‌ها و راه‌های درمان آن

وقتی بی توجهی های شوهرمو دیدم با مشاورم رابطه برقرار کردم

آیا زوج می‌تواند اجازه ادامه تحصیل را از همسر خود بگیرد؟

فرزند پروری بدون جنگ قدرت در خانواده امکان پذیر است؟

مادرشوهرم خیلی کینه ایه

آیا ازدواج کردن نشانه موفقیت و خوشبختی است؟

چرا حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ می اندازیم؟

کودکان این زنان دچار اختلال شخصیت می‌شوند

چطور گفت‌و‌گویی جدی با همسرمان داشته باشیم؟

نکات مهمی که باید در مورد تاثیر منفی توهین به همسر بدانید

بیشترین میزان طلاق عاطفی در سال‌های اول ازدواج رخ می‌دهد

وقتی مردان از زنان ناامید می شوند!

به خاطر خودخواهی خانمم، هیچ تفاهمی با هم نداریم!

اصلی ترین نکته مشاجره زن و شوهرها

پدیده کودک همسری و دفاع مادر 18ساله از ازدواج دختر 12ساله!!

نحوه تابعیت فرزندانِ مادران ایرانی

توصیه‌هایی برای سلامت بانوان میانسال

نگاهی کلی به قوانین طلاق

علائم بارداری دختر در زن حامله

متهمان اصلی تنبلی کودکان

آنچه که زنان آرزو دارند مردان درباره آنها بدانند

روش صحیح رفتار با همسر حساس و زودرنج

خانمم به محض رسیدنم به خانه به اتاقش می رود و در را قفل می‌کند!

مشاوره‌های پیش از ازدواج چه کمکی به زوجین می‌کند؟

مشکلات و مصائب ازدواج با فرزندان طلاق چیست؟

شروط 12 گانه ازدواج چیست؟

متهمان اصلی تنبلی کودکان و دفاعیه های آنها

چگونه به سوالات مذهبی کودکان جواب دهیم؟

اثرات مخرب افسردگی بر زندگی زناشویی زوجین

راهکارهایی برای درک متقابل زوجین در زندگی مشترک

مهارت‌های زندگی عامل کاهش خشم

چگونه از سلامت همسر خود قبل از ازدواج اطمینان حاصل کنیم؟!

شرایط واگذاری «فرزند خوانده» به دختران مجرد

برای رسیدن به تفاهم در زندگی مشترک باید پنج عامل مهم را رعایت کنید

دوری و دوستی زن و شوهری به سبک فیلم عرق سرد!

زوجین به گوش باشید؛ توهین به یکدیگر ممنوع!

شروط 12 گانه ازدواج یا طلاق / آیا می‌توان هدایای نامزدی را پس گرفت؟

اولین معاشقه در دوران نامزدی

قصه گفتن برای بچه‌ها ضروری است!