آریا بانو

آخرين مطالب

درباره ی آزمایش پیش از ازدواج بیشتر بدانید خانواده

درباره ی آزمایش پیش از ازدواج بیشتر بدانید

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
درباره ی آزمایش پیش از ازدواج بیشتر بدانید
٨٦٨
٠
بیتوته / ازمایش های پیش از ازدواج میتوانند از بروز بسیاری از مشکلات که امکان دارد در آینده، زندگی فرزندتان و همچنین رابطه عاطفی بین شما را تحت‌تأثیر قرار دهد، جلوگیری کنند. برای این که زندگی سالم و پر از خوشحالی داشته باشید، عشق بین زوجین لازم است ولی کافی نیست. آگاهی از شرایط سلامتی دو طرف هم امری است که اهمیت بسیاری دارد و با آگاهی از آن میتوان از اختلافات بعدی جلوگیری کرده و زندگی پرنشاطی را در کنار هم دارا بود.
همیشه پیش‌گیری بهتر از درمان است. بدین ترتیب برای داشتن رابطه ای شاد و فرزندی سالم و در نهایت زندگی ای پرنشاط، ازمایش های پیش از ازدواج طبق اطلاعاتی که مشاور از زوجین می گیرد، باید برای آن ها بر اساس سوابق بیماری هایی که در خانواده هرکدام وجود داشته و در نظر گرفتن احتمال به ارث رسیدن آن به فرزند، باید انجام شود، برای این که پی بردن به مشکلات پیش از ازدواج نسبت به بعد از آن، قابل تحمل تر است. هم برای بیماری هایی که امکان انتقال آن بین زوجین وجود دارد و هم بیماری های ژنتیکی که میتواند فرزند را درخطر ابتلا قرار دهد.
ازمایش هایی که باید انجام شود
ازمایش تالاسمی
انجام ازمایش تالاسمی به دلیل شیوع این بیماری در ایران است. تالاسمی یک بیماری ژنتیکی است که به 2 مدل مینور( کوچک) و ماژور( بزرگ) دیده میشود . در مدل مینور فرد علامتی ندارد( اما برخی از بیماران علایم بسیار خفیفی دارند) و بیماری بطور اتفاقی کشف میشود .
ازدواج این اشخاص با یک فرد سالم مشکلی برای بچه ها پدید نمی آورد ولی اگر زن و مرد مبتلا به تالاسمی مینور با هم ازدواج کنند، 25 درصد احتمال به دنیا امدن فرزند مبتلا به نوع ماژور وجود دارد . نوع ماژور نوع شدید بیماری است که با عارضه های جدّی برای فرد مبتلا همراه است. در صورت ابتلای هر دو طرف به تالاسمی مینور احتیاج به انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج وجود دارد . تشخیص تالاسمی با انجام ازمایش خون و شمارش سلول های خونی است. در صورتی که فرد مبتلا به کم خونی و فقر آهن باشد، بهتر است اقدام به درمان کند.
ازمایش اعتیاد
ازمایش اعتیاد هم برای آگاهی دو طرف از وجود اعتیاد است که با ازمایش ادرار مشخص میشود . اما حتی در صورت مثبت شدن آزمایشی مثل مورفین اگر دو طرف راضی باشند، قابلیت ازدواج وجود دارد .
ازمایش بیماری های جنسی
به جز ازمایش های ضروری، عروس و داماد آینده میتوانند ازمایش هایی برای آگاهی از شرایط سلامت جسمی و جنسی یکدیگر انجام دهند. در این فهرست احتمالا نخستین مورد آگاهی از بیماری های منتقله از راه جنسی است که مهمترین آن ها، سیفیلیس، ویروس HIV و هپاتیت است. این بیماریها از راه نزدیکی قابل انتقال به همسر است. سیفیلیس درمان میشود ولی درمان قطعی هپاتیت و اچ ای وی اکنون مقدور نیست، گرچه ناقلان این دو ویروس هم با رعایت نکات و تحت نظر پزشک میتوانند با هم ازدواج کنند.
ازمایش دسته خونی
مورد بعدی، آگاهی از گروه خونی یکدیگر است. آگاهی از نوع گروه خونی بدین دلیل اهمیت دارد که چنانچه مادر گروه خونی Rh منفی و پدر گروه خونی مثبت داشته باشد، برای جلوگیری از واکنش خونی ناشی از وارد شدن خون جنین به خون مادر و تولید آنتی بادی علیه جنین، برای مادر امپول روگام تزریق شود.
روگام 72 ساعت پس از زایمان نخست و در باردای های بعدی در هفته 28 حاملگی تزریق میشود . Rh منفی بودن مادر و Rh مثبت بودن جنین، در زایمان نخست مشکلی به وجود نمی آورد و از آنجایی که بیش تر زایمان ها در مرکزهای دولتی انجام میشود و مادران در زمان حاملگی چند مرتبه به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه میکنند تولد چنین کودکانی کم تر شده است. تشخیص این اختلال با یک ازمایش ساده خون راحت است و در مواقعی که Rh مادر منفی است فورا Rh پدر را درخواست میکنند .
ازمایش های هورمونی
زوج آینده در صورت تمایل میتوانند ازمایش برای آگاهی از شرایط حاملگی خود انجام دهند که حاوی ازمایش های هورمونی و بررسی مایع منی در مرد است.
چه کسانی پیش از ازدواج باید ازمایش ژنتیک بدهند؟
نیمی از معلولیت ها بسته به عوامل ژنتیک و نیم دیگر مرتبط با عوامل غیر ژنتیک است که برای پیش‌گیری، هر دو گروه باید مدنظر قرار گیرند. افرادی که قصد ازدواج دارند قبل از ازدواج و در صورتی که ازدواج کرده باشند قبل از حاملگی و اگر حامله هستند هرچه سریعتر باید عواملی که احتمال معلولیت بچه را افزایش میدهد مورد بررسی قرار دهند. عوامل محیطی، الودگی ها، مسمومیت ها، ماده های بیولوژیک یا شیمیایی ازجمله موردهای غیرژنتیک مؤثر بر معلولیت هستند.
بیماری های عمومی مادر مثل دیابت، تیروئید، روماتیسم و عفونت ها هم میتوانند روی سلامت مادر و جنین تأثیر بگذارند. اما با مراقبت های معمول در حین حاملگی با تکیه بر سلامت مادر و جنین میتوان تا 50 درصد از این بیماریها جلوگیری کرد. این عوامل باید هرچه سریعتر بررسی شود، زیرا امکان دارد مسائلی وجود داشته باشد که اشخاص از ازدواج با یکدیگر منصرف شوند یا حتی اگر منصرف نشوند از مشکل باخبر شوند و طبق اگاهی مسیر زندگی خود را انتخاب کنند.
لزوم انجام ازمایش های ژنتیک را مشاوره ژنتیک تعیین میکند . مشاور ژنتیک با گرفتن سابقه خانوادگی و بررسی دقیق پرونده پزشکی زوجین، توصیه های لازم را ارائه میدهد . در بسیاری از موارد نیازی به انجام ازمایش ژنتیک نیست ولی در موارد ضروری قبل از اقدام به حاملگی یا حین حاملگی ازمایش های لازم توصیه میشوند . بطور کلی، انجام ازمایش های قبل از حاملگی به زوج آینده کمک میکند با اعتماد و ارامش بیشتری وارد زندگی مشترک شوند و از مشکلات و بیماری های احتمالی آینده پیش‌گیری میکند .
بررسی بیماری سیفلیس؛ انجام این تست برای آقایان الزامی است.
مشاوره پیش از ازدواج
پس از انجام این ازمایش ها نوبت به برگزاری کارگاه اموزش و مشاوره در خصوص زندگی زناشویی میرسد . در این کارگاه به اهمیت سلامت جنسی و روانی طی زندگی زناشویی پرداخته میشود و نکات لازم جهت ایجاد روابط جنسی موفق یادآوری میشوند . در ضمن در خصوص ویژگی های خاص هر دو جنس مرد و زن به صورت جدا برای دو طرف نکته هایی خاطرنشان خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مشکلاتِ پدرانی که به تنهایی بچه بزرگ می‌کنند، چیستند؟

راهکارهایی برای مقابله با شوهری که وابسته به مادرش است

راهکارهایی برای کاهش درد زایمان

برنامه ریزی برای خورد و خوراک دانش آموزان

با شوهرهای وابسته به مادر چه کنیم؟

علائم تنگی نفس در بارداری

چند بار رابطه جنسی در طول هفته طبیعی است؟

 قلقلک دادن کودک مضر یا مفید است؟

خوشگل نبودن شوهرم شادی را از زندگی‌مان گرفته!

پسرزا بودن برخی از زنان چه دلایلی دارد؟

اگر زن درآمد مستقل داشته باشد آیا باز هم باید نفقه بگیرد؟

تنگی نفس در بارداری؛ علت‌ها و راه‌های درمان آن

وقتی بی توجهی های شوهرمو دیدم با مشاورم رابطه برقرار کردم

آیا زوج می‌تواند اجازه ادامه تحصیل را از همسر خود بگیرد؟

فرزند پروری بدون جنگ قدرت در خانواده امکان پذیر است؟

مادرشوهرم خیلی کینه ایه

آیا ازدواج کردن نشانه موفقیت و خوشبختی است؟

چرا حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ می اندازیم؟

کودکان این زنان دچار اختلال شخصیت می‌شوند

چطور گفت‌و‌گویی جدی با همسرمان داشته باشیم؟

نکات مهمی که باید در مورد تاثیر منفی توهین به همسر بدانید

بیشترین میزان طلاق عاطفی در سال‌های اول ازدواج رخ می‌دهد

وقتی مردان از زنان ناامید می شوند!

اصلی ترین نکته مشاجره زن و شوهرها

به خاطر خودخواهی خانمم، هیچ تفاهمی با هم نداریم!

پدیده کودک همسری و دفاع مادر 18ساله از ازدواج دختر 12ساله!!

نحوه تابعیت فرزندانِ مادران ایرانی

توصیه‌هایی برای سلامت بانوان میانسال

نگاهی کلی به قوانین طلاق

علائم بارداری دختر در زن حامله

متهمان اصلی تنبلی کودکان

آنچه که زنان آرزو دارند مردان درباره آنها بدانند

روش صحیح رفتار با همسر حساس و زودرنج

خانمم به محض رسیدنم به خانه به اتاقش می رود و در را قفل می‌کند!

مشاوره‌های پیش از ازدواج چه کمکی به زوجین می‌کند؟

مشکلات و مصائب ازدواج با فرزندان طلاق چیست؟

متهمان اصلی تنبلی کودکان و دفاعیه های آنها

شروط 12 گانه ازدواج چیست؟

چگونه به سوالات مذهبی کودکان جواب دهیم؟

اثرات مخرب افسردگی بر زندگی زناشویی زوجین

راهکارهایی برای درک متقابل زوجین در زندگی مشترک

مهارت‌های زندگی عامل کاهش خشم

چگونه از سلامت همسر خود قبل از ازدواج اطمینان حاصل کنیم؟!

شرایط واگذاری «فرزند خوانده» به دختران مجرد

برای رسیدن به تفاهم در زندگی مشترک باید پنج عامل مهم را رعایت کنید

دوری و دوستی زن و شوهری به سبک فیلم عرق سرد!

زوجین به گوش باشید؛ توهین به یکدیگر ممنوع!

شروط 12 گانه ازدواج یا طلاق / آیا می‌توان هدایای نامزدی را پس گرفت؟

اولین معاشقه در دوران نامزدی

قصه گفتن برای بچه‌ها ضروری است!