آریا بانو

آخرين مطالب

مادرها! گاهی باید از بچه‌هایتان فاصله بگیرید خانواده

مادرها! گاهی باید از بچه‌هایتان فاصله بگیرید

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
مادرها! گاهی باید از بچه‌هایتان فاصله بگیرید
k ١.٢
٠
برترین ها / مادر شدن یعنی زمان و انرژی بسیار زیادی را صرف بچه‌ها کردن. بدون تردید شما باید عشق و توجه کافی نثار فرزندان‌تان کنید تا به آن‌ها امکان رشد بدهید و بتوانند انسان ایده آلی باشند که آرزوی هر کسی است. همه‌ی این توجهات و محبت‌ها نیازمند زمان و وقت زیاد است، اما خیلی اهمیت دارد که برای خودتان هم وقت بگذارید و خودتان را در دنیای مادرانه به شیوه‌ای نادرست غرق نکنید.
چرا گاهی باید از بچه‌های‌تان فاصله بگیرید
البته کار سختی است که هم بدون احساس گناه برای خودتان وقت صرف کنید و هم به اندازه کافی برای بچه‌ها وقت بگذارید، اما کدام جنبه از زندگی را می‌شناسید که نیازمند تعادل نباشد؟ پس در این زمینه نیز می‌توانید با هوش و درایت خود، تعادل لازم را برقرار کنید. با ماه همراه باشید تا به شما بگوییم چرا برای یک مادر عالی بودن لازم است گاهی از فرزندان‌تان فاصله بگیرید.
استقلال بچه‌ها
اگر همیشه کنار بچه‌ها باشید به سختی می‌توانید مستقل شدن را به آن‌ها یاد بدهید. سعی کنید طبق شرایط تان بعضی روز‌ها یکی دو ساعت از بچه‌ها فاصله بگیرید. خیلی مهم است که بچه‌ها احساس «حوصله سررفتگی» کنند تا خلاقیت ذهنی‌شان به کار بیفتد. اگر بچه‌ها مدام هر چیزی که می‌خواهند در دسترس و آماده داشته باشند و هرگز در شرایطی قرار نگیرند که مجبور شوند خودشان فکری به حال خود بکنند، روی پای خود ایستادن را نمی‌توانند تمرین کنند. پس به خاطر بچه‌ها هم که شده کمی آن‌ها را به حال خودشان بگذارید!
استقلال مادر
حالا که متوجه شدید چقدر مهم است به خاطر خود بچه‌ها هر چند وقت یک بار از آن‌ها فاصله بگیرید، باید بدانید که این فاصله گرفتن برای خود شما هم به همین اندازه ضروریست. درست است که الان به عنوان یک مادر، تمام احساسی که دارید از زاویه‌ای مادرانه دیده می‌شود، اما شما هم نیاز دارید نسبت به خودتان اعتماد بنفسی قوی داشته باشید و حس کنید بدون اینکه مجبور باشید انرژی و وقت‌تان را صرف فرزندان‌تان کنید هم انسان ارزرشمند و کاملی هستید. شما به اوقاتی فقط مختص خودتان نیاز دارید، به دور از بچه‌ها و مسئولیت‌های آنها.
لحظاتی بدون اینکه مسئولیت‌ها درگیرتان کنند
وقتی بدون بچه‌ها و نگرانی بابت آن‌ها از خانه خارج می‌شوید و می‌دانید یکی دو ساعت متعلق به خودتان هستید، یک فضای ذهنی برای پرداختن به خودتان باز می‌کنید و می‌توانید به چیز‌های تازه‌تری هم فکر کنید. برای خیلی از ما، لذت‌های خیلی کوچک زندگی، بسیار باارزش و مهم‌اند، اما گاهی آنقدر درگیر مشغله‌ها می‌شویم که همین لذت‌های کوچک را نیز از خودمان دریغ می‌کنیم. شاید یک ساعت بدون دلشوره و مسئولیت گپ زدن با دوست صمیمی‌تان و فنجانی چای نوشیدن، تمام آن چیزی باشد که روحیه و انرژی‌تان را تا چند روز شارژ می‌کند، چه دلیلی یا چه کسی می‌تواند وادارتان کند این یک ساعت را از خودتان دریغ کنید؟!
فرصتی برای مراقبت‌های فردی
وقتی مجبورید مدام به بچه‌ها رسیدگی کنید، خیلی سخت می‌توانید فرصتی برای انجام کار‌های شخصی‌تان بیابید. مثلا مراجعه به دندانپزشکی یا پزشک زنان‌تان. این‌ها کار‌های ضروری هستند که اگر برای خودتان ارزش قائل نباشید به راحتی از آن‌ها غافل خواهید شد.
شاید اول به نظرتان برسد رسیدگی به این کار‌ها خودخواهی است، اما اگر بپذیرید که مراقبت از سلامتی فردی‌تان چقدر مهم است، خیلی راحت‌تر می‌توانید با آن کنار بیایید و گاهی به دور از بچه‌ها و مسئولیت‌های‌شان فقط به خودتان برسید، حتی اگر یک فرصت یک ساعته برای خریدن لباس زیر دلخواه‌تان باشد.
فرصتی برای دورهمی‌های دوستانه
خیلی از خانم‌ها وقتی مادر می‌شوند با دورهمی‌ها و دیدار‌های دوستانه خداحافظی می‌کنند. گاهی شاید بنا به دلایلی مانند تغییر سبک زندگی‌تان ارتباط با یک یا دو دوست را کمتر و یا قطع کنید، اما قطع ارتباط با دوستان صرفا به دلیل مادر شدن، اصلا منطقی نیست. شما باید بتوانید هر وقت که نیاز دارید با دوستان‌تان دیدار کنید و این بخش از وجودتان را تغذیه نمایید.
بچه‌ها یاد می‌گیرند که هیچ ایرادی ندارد گاهی از هم دور باشید
چرا گاهی باید از بچه‌های‌تان فاصله بگیرید
همانطور که گفتیم که بچه‌ها با دور شدن از شما استقلال و غیروابسته بودن را یاد می‌گیرند. در پشتیبانی از این تمرین مهم، بچه‌ها باید بدانند که هیچ ایرادی ندارد که مدام کنارشان نباشید. متناسب با سن فرزندتان، از او فاصله بگیرید تا به او یاد بدهید مادر خوب بودن به این معنی نیست که همیشه و در هر حال کنارش حاضر و آماده باشید و همه چیز را برایش فراهم کنید. فرزند شما برخی از مهارت‌های زندگی را در اوقاتی که بدون شماست یاد می‌گیرد.
چیز‌های تازه‌ای در خودتان کشف خواهید کرد
بیشتر خانم‌ها بعد از مادر شدن تمام خواسته‌ها و علاقه مندی‌های خود را فراموش می‌کنند و همه چیز را فقط و فقط برای فرزندان خود می‌خواهند و تمام تلاش‌شان این است که خواسته‌های بچه‌ها را تمام و کمال جواب بدهند. کمی از بچه‌ها فاصله بگیرید تا بتوانید ببینید چه چیزی شما را سر شوق می‌آورد، یعنی خود ِ خودتان را! اگر هنوز نمی‌دانید چه سرگرمی‌هایی مورد علاقه‌تان است بسیار خوب، آن را کشف کنید. باور کنید مادر بودن هیچ منافاتی با رویا‌های شخصی‌تان ندارد.
با آدم‌های جدیدی آشنا می‌شوید
زندگی بدون ارتباط با آدم‌های دیگر زندگی نیست. وقتی ما انسان‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنیم، ناخودآگاه از آن‌ها درس زندگی می‌گیریم، پس خیلی مهم است که بعد از مادر شدن، این جنبه‌ی ضروری زندگی را نادیده نگیرید. اگر خودتان را در خانه حبس کنید و فقط زمان‌هایی از خانه بیرون بزنید که قرار است فقط در اختیار بچه‌ها باشید، یعنی فرصتی برای دیدار با آدم‌های جدید ندارید. اجازه ندهید مادر شدن شما را تنها و منزوی کند. ارتباط با بچه‌ها و اعضای خانواده هر چقدر هم که لذتبخش و عمیق باشد، جای ارتباط با آدم‌های بیرون را نمی‌گیرد.
پس ارتباط با دنیای بیرون را به هیچ قیمتی از دست ندهید. فراموش نکنید که فضای مجازی فریبنده است و ممکن است این احساس کاذب را به شما بدهد که از این طریق با دنیای بیرون و آدم‌های زیاد در ارتباط اید، اما واقعا این طور نیست. ارتباط شما با دنیای بیرون باید واقعی و رو در رو باشد.
گاهی غذای مورد علاقه‌تان را بدون بچه‌ها بخورید
لطفا جبهه گیری نکنید! منطقی باشیم: وقتی مجبورید سر میز غذا به خورد و خوراک بچه‌ها رسیدگی کنید چطور می‌توانید خودتان با لذت غذا بخورید؟ شاید گاهی اصلا مزه‌ی چیزی که می‌خورید را نفهمید. بد نیست گاهی بدون بچه‌ها بیرون بروید و در رستوران مورد پسندتان غذای مورد علاقه‌تان را بخورید. اگر با ایده‌ی رستوران رفتن موافق نیستید می‌توانید یک فرصت دو ساعته‌ی تنهایی در خانه برای خود جور کنید و غذای مورد علاقه‌تان را تهیه و نوش جان کنید. غذا خوردن فقط پُر کردن شکم نیست، شما باید بتوانید حداقل گاهی با لذت و حوصله و تمرکز، به دور از نق و گریه و خرابکاری بچه‌ها چیزی را که دوست دارید بخورید.
یادتان می‌آید قبل از اینکه مادر شوید چه کسی بودید
بعضی از مادر‌ها انگار خود واقعی‌شان را در دنیای مادرانه گم می‌کنند. آن‌ها احساس می‌کنند آنقدر غرق عواطف و مشغله‌های مادرانه شده‌اند که دیگر نمی‌دانند خودشان به تنهایی چه هویتی دارند. ولی گاهی لازم است چند قدمی از این دنیا فاصله بگیرید تا خود واقعی‌تان را ببینید و تیمارش کنید. حتی یک ساعت در هفته می‌تواند برای خلوت کردن با خودتان کافی باشد تا به یاد بیاورید قبل از بچه دار شدن چه کسی بودید، چه کار می‌کردید، چه چیزی خوشحال‌تان می‌کرد و ....
منبع: moms


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دغدغه امروز؛ کاهش نرخ باروری و افزایش سن ازدواج است

مهارت زندگی/ چگونه کارهای خانه را تقسیم کنیم؟

بچه‌دار نمی‌شویم و شوهرم از دکتر رفتن خوشش نمی‌آید!

باید و نباید اولین ملاقات با والدین نامزدتان

میل جنسی زنان بیشتر است یا مردان؟

ابتکار: اجرای 9 ماه مرخصی زایمان زنان اجباری است

انواع دوست داشتن عشق؛ ساده‌ لوحانه و خالی یا رمانتیک و آرمانی؟!

زن‌ها از یک رابطه عاطفی چه می‌خواهند؟

چطور والدینم را برای رسیدن به خواسته ام راضی کنم؟

نکات مهم برای سفر خانوادگی با همسفرانی از نسل‌های مختلف

ذائقه ها/ غذایی کم کالری و سرشار از مواد مغذی برای خوش اندام شدن

«کلاس اول»؛ بحرانی برای همه کودکان

راهکارهایی برای مسئولیت پذیری کودک

اهمیت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

نشانه های مهم نزدیک بودن وقت زایمان

آموزش محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستید؟

معلومات کودکی مهارت‌های بزرگ‌سالی

چطور بین فرزندان عادلانه رفتار کنیم؟

چگونه عاشق شوید و چه کسی را برای ازدواج انتخاب کنید؟

چگونه از یک رابطه مسموم خارج شویم؟

رایج ترین دلایل جدایی زوج ها از هم چیست؟

آیا اهدای خون در بارداری خطرناک است؟

آیا اعتیاد به روابط جنسی واقعا بیماری است؟

با کودکی که از مدرسه می‌ترسد، چه کنیم؟

شوهر 60 ساله‌ام در خانه فقط سودوکو حل می‌کند!

ساده‌لوحانه و خالی یا رمانتیک و آرمانی؟!

سوء تفاهمی درباره ازدواج و بچه دار شدن افراد معلول

مرد‌ها آرزوی چه همسری را دارند؟

کارهایی که همه کودکان می بایست قبل از 12 سالگی امتحانش کنند

نکات مهم کودکان و روابط زناشویی والدین

همه آنچه باید درباره ازدواج موفق بدانیم .

شوهرم در خانه حرف نمی‌زند، فقط سرش به روزنامه گرم است!

مهارت‌های لازم برای یک ازدواج موفق چیست؟

مهارت‌های لازم برای یک ازدواج موفق چیستند؟

دوری از همسر در زندگی مشترک چه تاثیراتی دارد؟

مشکلاتِ پدرانی که به تنهایی بچه بزرگ می‌کنند، چیستند؟

راهکارهایی برای مقابله با شوهری که وابسته به مادرش است

راهکارهایی برای کاهش درد زایمان

برنامه ریزی برای خورد و خوراک دانش آموزان

با شوهرهای وابسته به مادر چه کنیم؟

علائم تنگی نفس در بارداری

چند بار رابطه جنسی در طول هفته طبیعی است؟

 قلقلک دادن کودک مضر یا مفید است؟

خوشگل نبودن شوهرم شادی را از زندگی‌مان گرفته!

اگر زن درآمد مستقل داشته باشد آیا باز هم باید نفقه بگیرد؟

پسرزا بودن برخی از زنان چه دلایلی دارد؟

تنگی نفس در بارداری؛ علت‌ها و راه‌های درمان آن

وقتی بی توجهی های شوهرمو دیدم با مشاورم رابطه برقرار کردم

آیا زوج می‌تواند اجازه ادامه تحصیل را از همسر خود بگیرد؟

فرزند پروری بدون جنگ قدرت در خانواده امکان پذیر است؟