آریا بانو

آخرين مطالب

روحانی عروسک‌گردانی که با هنرش دین را تبلیغ می‌کند گوناگون

  بزرگنمايي:

آریا بانو -

برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید،و از مرورگر خود را بروزرسانی نمایید

k ١.٨
٠
صبح نو / سلمان خراسانی 10سالی است که طلبه بوده و راسته کارش فعالیت با کودکان است. می‌گوید برخورد خوش روحانی مسجد محل‌شان او را به سمت طلبه‌شدن سوق داده و حالا او با کارهای جذاب و هنری بچه‌ها را با دین آشنا می‌کند. به بهانه انتشار یک کلیپ از عروسک‌گردانی وی در فضای مجازی با این طلبه جوان گفت‌وگویی کردیم که از نظر می‌گذرد.
شما طلبه هستید و اولین سوال این است که چرا با وجود طلبگی سراغ کار هنری رفتید؟
برای اینکه از کار هنری به‌عنوان یک ابزار برای تبلیغ استفاده کنیم به سمت این کار رفتیم. کار اصلی طلبگی مبلغ دین بودن و شرح مسائل و مفاهیم به مخاطبان است. سخنرانی و صحبت کردن و منبر رفتن برای مخاطب عام و مخاطبی که سن و سالی دارد و فرد کاملی است مختصات ثابتی دارد و کفایت می‌کند اما وقتی مخاطب شما در سنین پایین‌تر است باید قالب‌های ارائه مفاهیم را تغییر داد، مثلاً وقتی با بچه کوچک 7 تا 10‌سال صحبت می‌کنید، از شما توقع منبر رفتن ندارد به شکلی که شما فقط صحبت کنید و او فقط شنونده باشد؛ لذا لازم است مهارت‌هایی کسب کنید برای اینکه مفاهیم دینی، حتی ابتدایی‌ترین را که یک کودک نیاز دارد، انتقال دهید. لازم است هنرهایی داشته باشید که از آنها برای انتقال مفاهیم استفاده کنید. به همین دلیل به دنبال بعضی از هنرها رفتیم که در عرصه کودک بتوانیم راحت‌تر مفاهیم دینی را انتقال دهیم.
شما قبل از طلبه شدن ‌دنبال یادگیری این مفاهیم هنری رفتید یا بعد از آن؟
من طلبه شدم و بعد به سراغ این کارهای هنری رفتم.
جرقه انجام این کار و تبلیغ برای کودکان با شیوه‌های هنری از کجا شکل گرفت؟
من اردوهای جهادی زیادی می‌رفتم و تقریباً اکثر مناطق محروم کشور را سر زدم و از نزدیک فضا را دیدم؛ البته از ابتدا به نیت خدمت بود، نه جست‌وجوی میدانی. در این مناطق متوجه مشکلات جوانان شدم که به‌عنوان یک امین به سراغ من به‌عنوان روحانی برای درد دل کردن می‌آیند. این جوانان مشکلاتی دارند که ریشه آن به دوران کودکی‌شان برمی‌گردد. سؤال‌هایی از مسائل دینی و اعتقادی می‌پرسند که شفاف‌کردن جواب آن‌ها توسط پدر و مادر باید انجام شود ولی به دلایل مختلف انجام نشده و شاید زندگی خیلی از افراد به تباهی رفته است. در مدارس هم خیلی به درستی به این مسأله پرداخته نشده است. دیدیم که دیگر از این عده گذشته است و ما باید روی پایه کار کنیم و نگذاریم کودکان آینده به این مشکلات دچار شوند. به همین منظور سعی ما بر تبلیغ برای بچه‌هایی است که تازه پا به عرصه فکر می‌گذارند؛ چه نمی‌خواهیم دوباره دچار همین مشکلات شوند، لذا لازم است که برای کودک بیشتر وقت گذاشت و با او ارتباط گرفت. اگر می‌خواهیم مفاهیم دینی و اعتقاد اسلامی منتقل شود که تمام بحث انقلاب، انتقال مفاهیم دینی به کل کشور و دنیاست، نباید نسل جدید را رها کرد تا با یک فکر متمرکز و عقایدی که اصولی به ذهن‌شان نشسته است، رشد کنند.
گفتید بعد از اینکه طلبه شدید به سراغ هنر رفتید. حالا چرا به سراغ عروسک رفتید؟ چون مقداری تناقض و تضاد پیش خواهد آمد.
البته تنها مهارت من کار با عروسک نیست و این بخش توسط دوستان بیشتر گفته شده است. کار ما با کاغذ و قیچی، قصه‌گویی، روانشناسی کودک و آموزش قرآن بوده است. حتی من در بحث چرتکه و محاسبات ذهنی و رباتیک هم فعال هستم. این‌ها برای کودکان جذاب است. ما در حین آموزش رباتیک می‌توانیم خوراک فکری مناسب هم ارائه کنیم.
شما خودتان آموزش رباتیک را دیده‌اید و امکانات شما در چه سطحی است؟
بله، خودم آموزش دیده‌ام و می‌توانیم کلاس‌ها را برگزار کنیم و به‌عنوان مربی فعالیت کنیم. من موسسه‌ای ندارم و از طریق حوزه علمیه فعالیت‌های خود را جلو می‌بریم.
این مدل فعالیت شما ممکن است مشوقان و منتقدانی داشته باشد. منتقدان ممکن است بگویند شأن روحانی این نیست که عروسک دست بگیرد؟
صددرصد هر کاری منتقدان و مدافعانی نیز دارد. حامیان فعالیت من بیشتر از منتقدان است. البته نگاه‌ها فرق می‌کنند. یک وقتی من از عروسک‌گردان استفاده می‌کنم برای اینکه خودم را به چشم بقیه برسانم و نمایان کنم و یک زمان هست از عروسک به‌عنوان یک ابزار استفاده می‌کنم. اگر شما سری به صفحه اینستاگرام من بزنید می‌بینید از جشن‌ها و کارهایی که انجام داده‌ام بازنشر نداشته‌ام چرا که هدف من از انجام این کار این نبوده که خودم را نشان بدهم بلکه بیشتر هدف استفاده ابزاری از این کار بوده است.
بحث عروسک هم به همین موضوع اشاره می‌کند و فایده‌اش این است که یک روحانی با استفاده از آن کار دینی می‌کند. دربرنامه‌های صدا‌و‌سیما هم مشاهده می‌کنید که از عروسک استفاده می‌کنند. برای اجرای نمایش یک نفر صدا‌پیشه و یک نفر عروسک‌گردان وجود دارد چون بچه‌ها از آن حرف‌شنوی دارند؛ وقتی نصیحت کند حرفش را گوش می‌کنند. من هم از این ترفند برای انتقال مفاهیم استفاده می‌کنم. وقتی یک عروسک باحجاب در مورد حجاب و نماز صحبت می‌کند، تأثیر دارد چون من روحانی این حرف را نمی‌گویم بلکه آن عروسک می‌گوید. همین‌طور در موارد مختلف تأثیر این موارد بیشتر است و برای بچه‌ها و سنین مختلف حتی افراد با سن بالاتر تصویر، تأثیر بیشتری بر ذهن افراد دارد.
الان چند نفر شما را همراهی می‌کنند؟
در این دوره‌ها طلبه‌هایی که با ما فعالیت می‌کنند، طلبه‌هایی‌ هستند که زیر مجموعه خودمان‌اند؛ البته این کار بستگی به ذوق افراد دارد ولی تعداد زیادی هستند که با ما همکاری می‌کنند.
دامنه فعالیت شما فقط شهر مه‌ولات است یا در کل کشور فعال هستید؟
من در مناطق مختلف کشور هستم و هرجایی که دوستان من را می‌شناسند یا معرفی می‌کنند مشغول هستم. این کار را قبلاً در مشهد هم انجام می‌دادیم. خیلی از افراد روحانی به این مدل فعالیت تبلیغ با هنر مشغول هستند و به‌عنوان عمو روحانی کار می‌کنند. بچه زمانی که مطالب را در قالب یک شیرینی می‌گیرد به دلش می‌نشیند و تأثیر‌گذاری دارد. تأثیر‌گذاری این کار قابل قیاس با چیز دیگری نیست. وقتی یک برنامه اجرا می‌کنیم 1000‌نفر برای بازدید می‌آیند و به تعداد هر کودک یک پدر و مادر هم اضافه کنید و این تعداد چند برابر می‌شود.
قصد گسترش فعالیت خود را در سایر رشته‌های هنری ندارید؟
رشته‌ای که ارزش وقت گذاشتن دارد و به درد من می‌خورد حتماً انتخاب می‌کنم و به سراغ آن می‌روم. الان بچه‌ها در بحث فضای مجازی خیلی درگیر هستند و به نظرم کار ساخت کلیپ و کار رسانه‌ای هم در حال حاضر جواب می‌دهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گوناگون/ هفت گنجینه تاریخی که طی جنگ نابود شده اند!

یک پرتاب خارق العاده از ستاره بسکتبال اسپانیا

نجات معجزه آسای کودک اوکراینی پس از برخورد شدید با خودرو

صحنه‌ای عجیب در خیابان‌های چین!

ترین ها/ بافت بزرگترین پتوی جهان

4گوشه دنیا/ تولد نوزاد سنگین وزن 9/11 پوندی در ساعت 9:11 دقیقه!

سیاستمدارترین زنان تاریخ را بشناسید / از ترکان خاتون تا کاترین کبیر

اقدام وحشیانه مربی با دختر خردسال در مرکز نگهداری کودکان

گوناگون/ کشف فسیل 5 متری کروکودیل 180 میلیون ساله

غرش شیرها در یکی از شهرهای هند

سیاستمدارترین زنان تاریخ

داستانک/ شمعی برای ضربان قلب فرزندش

تشکر باشگاه فوتبال میلان از هوادار 100 ساله

حرکت عجیب راننده سعودی در پیست‌ آفرود

4گوشه دنیا/ ترفند جوان 22 ساله هندی برای رفتن به آمریکا

نجات معجزه‌ آسای راننده پس از برخورد با قطار

عاقبت رانندگی موتورسوار با سرعت بالا

روزشمار عاشقی؛ فرستادن سرهای مطهر شهدا به سوی شام در 15 محرم

ضرب المثل ها/ مثل پیری است و هزار عیب در قرآن

توالت فرنگی طلا 18 عیار از کاخ انگلیسی به سرقت رفت!

صحنه ای فوق العاده از موج سواری

هنرمندی در ساخت ظروف رنگی چوبی

حمله قلبی مسن‌ترین پدر جهان!

حکمت/ آیا می توانیم خود را به مرگ نفرین کنیم؟

هواپیمای قطری بخار دنباله‌دار رنگین‌کمانی برجا گذاشت

داستانک/ پدر، پسر و قربانگاه

دختری با حافظه دو ساعته!

معمای سکه جادویی!

قدیمی‌ترین ورزش‌های تاریخ که هنوز وجود دارند

معمای شطرنج را حل کنید

مجری قانون در هواپیما کیست؟

22 مجروح بر اثر فرو ریختن بالکن یک ساختمان در نیوجرسی

طنز/ فرمان برای اندک‌ترم‌ها!

طنز/ شبانه خوب نیست؛ فقط روزانه

چه کنیم تا در هواپیما مسافران خوبی باشیم؟

اگر جنگ جهانی دوم رخ نمی داد امروز شرایط جهان چگونه بود؟

کشف بقایای هزاران جنین در خانه پزشک آمریکایی

کلید‌هایی طلایی برای محیط کار که حال کسب و کار‌ها را خوب می‌کند

مکان های شبه فضایی که بر روی کره‌ زمین قرار دارند!

بهشتی در نزدیکیِ قم

حکاکی کتاب؛ زندگی بخش کتاب های قدیمی

حیرت دانشمندان از کشف اختاپوسی عجیب

ضرب المثل/ فلانی طبل توخالی است!

چند روش کاربردی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های زندگی

تماشای ویدیویی از دیدنی های فرانسه

حسین ای آرامش من

فرود اضطراری هواپیمای مسافربری به خاطر قهوه!!!

سبزیجات غول پیکر و عجیبی که تا به حال ندیده اید!!

خودت را همان‌طور که هستی دوست داشته باش

رواندا چگونه به یکی از پاک‌ترین کشور‌های زمین تبدیل شد؟