آریا بانو

آخرين مطالب

دستمزد بازیگران «شهرزاد» از نظر قانونی چه حکمی دارد؟ گفتگو

دستمزد بازیگران «شهرزاد» از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
دستمزد بازیگران «شهرزاد» از نظر قانونی چه حکمی دارد؟
٧١٦
٠
مهر / یک حقوقدان در شبکه سه مطرح کرد که اگر ثابت شود بازیگران سریال «شهرزاد» نسبت به تحصیل نامشروع منابع سریال علم داشته‌اند باید دستمزدهای خود را بازگردانند.
مهدی دواتگری حقوقدان امروز در برنامه «سلام صبح بخیر» حضور یافت و درباره حکم رد مال که در حکم نهایی پرونده هادی رضوی از سرمایه‌گذاران این سریال مطرح شده بود، توضیحاتی ارائه کرد.
وی در ابتدا در پاسخ به پرسشی درباره اینکه رد مال کدام بخش از سرمایه‌های رضوی را شامل می‌شود، بیان کرد: طبق ماده دو قانون اگر مالی یا وجهی به هر نحوی به طریق نامشروع تحصیل شده باشد، فرد علاوه بر رد اصل مال به چند ماه تا دو سال حبس و یا پرداخت دو یا سه برابر مالی که تحصیل شده است محکوم می‌شود.
اهمیت بحث سوء نیت در دستمزدهای بازیگران شهرزاد
این حقوقدان اضافه کرد: ما در بحث‌های قضایی ارکانی داریم وقتی حکم قضایی صادر می‌شود مثل یک ساختمان که بر ستون‌هایی استوار است حکم هم چند ستون باید باشد که بر آن سوار شود. اول عنصرقانون است که برای تحصیل نامشروع مال مجازاتی پیش‌بینی کرده است. دوم فعل فیزیکی یعنی رکن مادی و وجوهی که برداشت می‌شود و رکن دیگر اینکه برداشت مال براساس سوء نیت بوده باشد.
وی در توضیح بیشتر حکم رد مال در دادگاه تصریح کرد: آنچه مشخص است محکومیت قطعی سرمایه‌گذاران سریال شهرزاد به‌واسطه تامین منابع سریال از طریق نامشروع است و این را صراحتا قاضی گفته است. با این حال درباره رد مال در رای دادگاه صراحتا ذکر نشده است این ابهام در رای دادگاه هست و قاضی باید این نکته را صراحتا تعیین می‌کرد. وقتی قانون تشخیص دهد مالی که تحصیل شده است نامشروع است قاضی باید برای رد مال هم رای دهد. انچه در مفاسد اقتصادی آمده نامشروع بودن است که محرز شده است اما درباره رد مال تعیین تکلیف نشده است.
باطل بودن معامله‌ای که منبع مالش نامشروع است
این حقوقدان در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد بازیگران به مرحله‌ای برسند که ناگزیر به بازگرداندن دستمزد شوند، اظهار کرد: مالی که نامشروع تحصیل شده است باطل است مثلا در بحث سرقت کسی سرقتی را انجام می‌دهد و به طریق نامشروعی ان اثاث را می‌فروشند قاضی می‌گوید عین مال و اگر آن موجود نباشد به همان میزان باید بازگردانده شود. معامله براساس مال نامشروع باطل است. ما منشا این پول را نامشروع می‌دانیم پس باید برگردد. قانون می‌گوید علاوه بر رد اصل مال مرتکب به دو یا سه ماه حبس و یا دو برابر مال محکوم می‌شود.
وی همچنین درباره سودهای این سریال عنوان کرد: این موضوع یک بخش کیفری دارد که با توجه به اینکه دادستان کیفر خواست صادر کرده بود که نسبت به رد مال درخواستی مطرح نشده بود و اشکال همین بخش است. این سرمایه گذاری به شکل نامشروع است و هادی رضوی دارد دوران محکومیت خود را سپری می‌کند و باید رد مال هم برای او انجام شود. پرونده او که برای اجرای احکام می‌رود دادیار باید از دادگاه رفع ابهام کند و دادگاه باید رفع کند که مالی که به طریق نامشروع رفته است بازگردد یا خیر.
برای عودت دستمزد باید سوء نیت بازیگران احراز شود
داوتگری درباره تکلیف بازیگران شهرزاد نیز عنوان کرد: بحث دیگر سوء نیت است، سوء نیت رضوی و امامی دو سرمایه‌گذار شهرزاد احراز شده است و این پول باید بازگردد. بااین حال دادگاه باید احراز کند که اگر بازیگران هم سوء نیت داشتند این پول بازگردد.
وی درباره ماهیت این فعالیت هنری که بازیگران بابت آن در پروژه حضور داشتند و تشخیص سوء نیت عنوان کرد: تشخیص سوء نیت با قاضی است و اگر قاضی به این نتیجه برسد که خود عوامل سریال هم در این قضیه سوء نیت داشته اند یعنی می‌دانستند و علم داشتند که پول از منبع نامشروع تزریق می‌شود انها هم می‌توانند تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند.
محکومیت کلاهبرداری به ارزش پول روز باشد
این حقوقدان درباره سود حاصل از فروش سریال نیز بیان کرد: قانون گفته است رد اصل مال و این خلا قانون را داریم که درباره سود نکته ای گفته نشده است. در کلاهبرداری گفته می‌شود که کسی که پول مردم را با اقدامات متقلبانه تحصیل می‌کند او به یک تا 7 سال حبس، رد اصل مال و مجازات نقدی محکوم می‌شود. فرض کنید این فرد در سال 80 حدود 80 میلیون تومان کلاهبرداری می‌کند با 80 میلیون در سال 80 می‌توانستید یک خانه بخرید و حالا این فرد در سال 98 زندانی شده است که الان با 80 میلیون پول رهن خانه ر ا هم نمی‌توان تهیه کرد بنابراین رد مال 80 میلیون به ارزش پول روز محاسبه نشده است. کلاهبرداری باید به ارزش پول روز باشد. در قضیه تحصیل مال به روش غیرقانونی هم این اشکال هست که درباره تحصیل سود خلا قانونی وجود دارد.
وی در پایان در پاسخ به این پرسش که ایا بازیگران موظف هستند از لحاظ حقوقی درباره منابع مالی پروژه‌هایی که قصد همکاری با آن را دارند، صحت سنجی کنند؟ گفت: حتما باید دقت بیشتری داشته باشد. به هر حال ما وقتی می‌خواهیم اتومبیل هم خریداری کنیم از فروشنده می‌خواهیم که سند را نشانمان دهد. هنرمندان هم برای حفظ حیثیت هنری هود هم بهتر است این کار را انجام دهند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محمد بحرانی: مهران مدیری بخشی از کمدی ایران را جابه جا کرد

عده ای درصدد کمرنگ کردن حضور زنان در آینده سیاسی کشور هستند

وزیر کشور: کمتر از 10 درصد بانوان جامعه بد حجاب هستند

سیده فاطمه ذوالقدر: دولت در مسیر مدیریت بیمه و مالیات فعالان هنر صنعت مد و لباس گام بردارد

شایع‌ترین علت مرگ کودکان در کشور چیست؟

زنان عاشورایی زمینه ساز تداوم نهضت حسینی شدند

وزیر آموزش و پرورش: مشکل کمبود معلم تا ابتدای مهر حل خواهد شد

کارگردان «داش آکل»: بازخورد مثبت مخاطبان نشان از درستی راهم بود

سیدجواد هاشمی: ما باعث می‌شویم مردم ماهواره نگاه کنند

لباس تعزیه مستند تاریخی ندارد / مراقب تحریف اصول و مبانی تعزیه باشیم / روایت داوود فتحعلی‌بیگی از اصول پوشش در هنری نمایشی و مملو از نشانه

داریوش ارجمند: من کی گفتم تلویزیون پول کثیف دارد

خون بندناف چند سال قابل نگهداری است؟

سیاست های کلی خانواده جدی گرفته نشده است

حسینی: برای اول مهر کلاس بدون معلم نخواهیم داشت

کودکان را تنبیه و‌تهدید نکنید!

کامران: دولت باید در دو سال پایانی «موضوع آب» و «اصلاح نظام بانکی» را در اولویت بگذارد

صنایع دستی نیروی پیشران در اقتصاد کشور خواهد بود

واکسن چهار ظرفیتی آنفولانزا بزنیم یا سه ظرفیتی؟ +بهترین زمان تزریق

فرمانده نیروی انتظامی تهران هم که باشی بازم توی خونه فرمانده یکی دیگه‌س!

گفتگو با 2زن شیرازی که مسافران مترو را بیچاره کردند

جلیلی شیوانی: میلیون‌ها دختر ایرانی در آستانه تجرد قطعی قرار دارند

زنان پایتخت چاق‌تر و افسرده‌تر از مردان

حناچی: هوای دستفروشان را داریم

میوه ای که صد برابر مرکبات ویتامین سی دارد

هشدار وزیر بهداشت در مورد آمار تصادفات جاده ای

حمید سوری: امروزه عنوان از ضروریات اثر هنری شناخته می‌شود / در نخستین روز جشنواره تجسمی جوان چه گذشت؟

نرگس اصغری: بازار تبریز نیازمند همراهی طراحان حرفه‌ای است

دستمزد ترانه علیدوستی در سریال شهرزاد باید پس داده شود !!!

دستمزد بازیگران «شهرزاد» از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

دوچرخه‌ سواری زنان و موضع قوه قضائیه درباره آن!

جامعه نسبت به فرزندان طلاق سوگیری غلطی دارد

18 تا 25 درصد بیماران با خطای پزشکی مواجه می‌شوند

چه کسانی گرفتار شانه های یخ زده می شوند؟

کبدِ چرب حاملگی چیست؟

سخنگوی سازمان انتقال خون: 4 هزار نمونه خون بند ناف ذخیره شده است

کشور در تامین داروهای اساسی کمبودی ندارد

امید صالحی عکاس سال سینمای ایران شد / تقدیر از حسین ملکی / معتمدآریا: بهتر است حرکت عکاسان سینما در پیگیری امنیت شغلی را با جان و دل بپذیریم

رد پای موسیقی‌ خاطره‌انگیز دهه‌های پیشین در یک اجرا / روایت سهراب کاشف و بهرام دهقانیار از کنسرت "شب خاطره‌ها برای بچه‌های ایران‌زمین"

حسین ایمانی جاجرمی: جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

اجرایی بسیار زیبا و دراماتیک / نگاهی به نمایش "کریم لوژی" به نویسندگی مجید رحمتی و مهران رنجبر و به کارگردانی رضا بهرامی

آغاز بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صداوسیما / دارابی: اقبال مخاطبان به شبکه‌های استانی رو به افزایش است

فرزاد فرجی: تعدادی از هنرمندان نقش سفال و سرامیک را در هنرهای تجسمی پررنگ کرده‌اند / نمایشگاه پیشکسوتان سفال و سرامیک ایران سالانه برگزار می‌شود

فرار احمدشاه به رخت‌شورخانه دربار / روایت علی یدالهی از نمایش "رخت‌شور شاه" در جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی

رهگذر: نوجوانان در سینمای ما نادیده گرفته شده‌اند / "آخرین داستان" پاییز اکران می‌شود

متامدرن نه مبهم است و نه جدید / دیدگاه انتقادی محمد آزرم نسبت به مانیفست "متامدرنیسم"

"بی‌سر" در مراحل پایانی تولید است / "زالاوا" به دنبال جذب سرمایه

مرضیه برومند: متولی سینمای کودک باید کانون پرورش فکری کودکان باشد

راضیه ابراهیمیان: حمایت از برندسازی یا کارآفرینی به شکل اصولی و حرفه‌ای انجام نمی‌شود

سیدحسین ملکی: خط تحریری در زندگی روزمره مردم قابل استفاده است / از ابداع خط ترنم تا اقتصاد هنر خوشنویسی

سعید خاقانی: معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست