آریا بانو

آخرين مطالب

آشنایی با 3 مهارت کاربردی برای نوجوان‌هایی که از مرز 18 سالگی وارد دنیای بزرگسالی می‌شوند خانواده

آشنایی با 3 مهارت کاربردی برای نوجوان‌هایی که از مرز 18 سالگی وارد دنیای بزرگسالی می‌شوند

  بزرگنمايي:

آریا بانو - آشنایی با 3 مهارت کاربردی برای نوجوان‌هایی که در انتهای تابستان امسال از مرز 18 سالگی وارد دنیای بزرگ سالی می‌شوند
این تابستان شاید برای من و شما، تابستانی مانند سال‌های قبل باشد اما برای گروهی از افراد، این تابستان زمانی استثنایی است که احتمال دارد تا سال‌ها بعد آن را به خوبی به یاد بیاورند و این گروه 18 ساله‌هایی هستند که امسال کنکور داده اند و قرار است در انتهای این تابستان، مسیر جدیدی را در زندگی‌شان آغاز کنند اما این مسیر جدید تنها ورود به دانشگاه نیست، شاید بهتر باشد آن را زمان ورود به دنیای بزرگ سالان توصیف کنیم. عبور از مرز 18 سالگی و ورود به دنیای بزرگ سالان کار ساده‌ای نیست که شما یا هر فرد دیگری به آسانی از عهده آن بر بیایید. برای این منظورلازم است توانایی بیشتری در برخی مهارت‌ها کسب کنید؛ مهارت‌هایی که به شما کمک می‌کند تا اهداف خود را بهتر پیگیری کنید.
1-برنامه‌ریزی بر مبنای اولویت‌ها
در طول تحصیل در مدرسه به شما برنامه آموزشی ثابتی داده می شد و در عین حال ارزیابی چند باره مواد آموزشی به شما کمک می‌کرد تا آمادگی بهتری برای امتحان پایان سال داشته باشید. در کنار آن به صورت معمول دانش‌آموزان زمان بیشتری را در خانه صرف می کنند و خانواده‌ها نیز نظارت بیشتری بر کار آن‌ها دارند اما با ورود به دانشگاه، داستان متفاوت است. بخش زیادی از مدیریت زمان در دست شماست و در صورتی که مهارت کافی در برنامه‌ریزی نداشته باشید، شکست در رسیدن به اهداف هیچ عجیب نیست.
نکته: بنابراین در برنامه‌ریزی‌های خود همیشه اولویت‌بندی‌هایتان را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که برخی فعالیت‌ها برای شخص ما ضروری هستند مانند درس خواندن در دوره دانشجویی یا حتی خوابیدن. اما برخی فعالیت‌ها ضروری نیستند ولی دوست داریم آن ها را انجام دهیم مانند صرف وقت در فضای مجازی. اولویت‌بندی بر مبنای ضرورت، یکی از ساده‌ترین اما در عین حال فراموش‌شده‌ترین نکات است.
2-نه گفتن به وقت ضرورت
به احتمال زیاد شما نیز درخصوص اهمیت توانایی نه گفتن، زیاد شنیده‌اید. جدای از این‌که نه گفتن به برخی رفتارهای آسیب‌زا مانند همراهی در سیگار کشیدن یا امتحان ماده مخدر گل می‌تواند شما را از آسیب‌های زیادی حفظ کند، لازم است یاد بگیرید به برخی پیشنهادهای خوب نیز در زمان لازم نه بگویید. به عنوان مثال همراهی دوست در کوهنوردی رفتاری مثبت است اما قابل پیش‌بینی است که روز قبل از تحویل پروژه، انتخابی اشتباه است. یادتان باشد بعد از ورود به دنیای بزرگ سالان لازم است شما با توجه به اهداف شخصی و اولویت‌هایی که بر مبنای آن‌ها مشخص کرده‌اید، به گزینه‌هایی که برای‌تان مطرح می‌شود پاسخ دهید و هر چه بتوانید به موارد غیرضروری بیشتری جواب رد بدهید، موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد.
نکته: بسیاری از ما می‌دانیم نداشتن جسارت کافی یکی از موانع مهم بر سر راه نه گفتن در زمان لازم است اما شاید تعداد کمتری از ما بدانیم کمال‌گرایی نیز می‌تواند گاهی تله‌ای باشد که باعث می‌شود نتوانیم در وقت ضرورت نه بگوییم. افراد کمال‌گرایی که دوست دارند تجارب متنوعی کسب کنند و از خود انتظار زیادی دارند، احتمال بیشتری دارد که به درخواست‌های دیگران، پیش از ارزیابی واقع‌بینانه، پاسخ مثبت دهند.
3-مدیریت هیجانات ناخوشایند
در واقع بعد از ورود به دانشگاه بسیاری از افراد تازه در ارتباط با هم‌کلاسی‌های خود متوجه می‌شوند که ارتباط با برخی افراد می‌تواند چقدر آزاردهنده باشد. قسمت کلافه‌کننده ماجرا هم آن جاست که دانشگاه‌ها مانند دبیرستان‌ها ناظم ندارند تا شما بتوانید شکایت برخورد بد هم‌کلاسی تان را گزارش کنید. دست و پنجه نرم کردن با چنین مسائلی کار آسانی نیست. از طرفی فشارهای تحصیلی نیز بیشتر از قبل است و این وضعیت می‌تواند برای بسیاری کلافه‌کننده باشد. در آخر نیز موضوع دوری از خانواده در افرادی که برای تحصیل به شهر دیگری رفته‌اند، مسئله‌ای پرتنش است. با توجه به همه این موارد، بهتر است بدانید افزایش اضطراب بعد از ورود به دانشگاه هیچ عجیب نیست اما برای مدیریت این فشار، چند فعالیت لذت‌بخش و آرامش‌دهنده برای خودتان در نظر بگیرید. بهتر است برای مدیریت هیجانات منفی در روزهای سخت، روش‌های آرام‌سازی را هم یاد بگیرید و در آخر فراموش نکنید وقتی احساس فشار زیادی می‌کنید، هر چه زودتر کمک بگیرید، عوارض منفی این شرایط بر سلامت روان و جسم شما کمتر خواهد بود.
نکته: یکی از نیازهای ضروری در زندگی که گاهی اوقات فراموش و به آن کم‌لطفی می‌شود، نیاز به تفریح است. یادتان باشد تفریح می‌تواند به شما انرژی مضاعفی برای تکمیل فعالیت‌ها در سایر بخش‌ها بدهد و حتی خلاقیت شما را تقویت کند. پس حتی در سخت‌ترین شرایط نیز زمانی را برای انجام یک فعالیت مفرح (ولو خیلی کوتاه و در حد نیم ساعت) در نظر بگیرید تا بتوانید به شکل بهتری از پس مدیریت هیجانات منفی خود برآیید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شوهرم در خانه حرف نمی‌زند، فقط سرش به روزنامه گرم است!

مهارت‌های لازم برای یک ازدواج موفق چیست؟

مهارت‌های لازم برای یک ازدواج موفق چیستند؟

دوری از همسر در زندگی مشترک چه تاثیراتی دارد؟

مشکلاتِ پدرانی که به تنهایی بچه بزرگ می‌کنند، چیستند؟

راهکارهایی برای مقابله با شوهری که وابسته به مادرش است

راهکارهایی برای کاهش درد زایمان

برنامه ریزی برای خورد و خوراک دانش آموزان

با شوهرهای وابسته به مادر چه کنیم؟

علائم تنگی نفس در بارداری

چند بار رابطه جنسی در طول هفته طبیعی است؟

 قلقلک دادن کودک مضر یا مفید است؟

خوشگل نبودن شوهرم شادی را از زندگی‌مان گرفته!

پسرزا بودن برخی از زنان چه دلایلی دارد؟

اگر زن درآمد مستقل داشته باشد آیا باز هم باید نفقه بگیرد؟

تنگی نفس در بارداری؛ علت‌ها و راه‌های درمان آن

وقتی بی توجهی های شوهرمو دیدم با مشاورم رابطه برقرار کردم

آیا زوج می‌تواند اجازه ادامه تحصیل را از همسر خود بگیرد؟

فرزند پروری بدون جنگ قدرت در خانواده امکان پذیر است؟

مادرشوهرم خیلی کینه ایه

آیا ازدواج کردن نشانه موفقیت و خوشبختی است؟

چرا حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ می اندازیم؟

کودکان این زنان دچار اختلال شخصیت می‌شوند

چطور گفت‌و‌گویی جدی با همسرمان داشته باشیم؟

نکات مهمی که باید در مورد تاثیر منفی توهین به همسر بدانید

بیشترین میزان طلاق عاطفی در سال‌های اول ازدواج رخ می‌دهد

وقتی مردان از زنان ناامید می شوند!

اصلی ترین نکته مشاجره زن و شوهرها

به خاطر خودخواهی خانمم، هیچ تفاهمی با هم نداریم!

پدیده کودک همسری و دفاع مادر 18ساله از ازدواج دختر 12ساله!!

نحوه تابعیت فرزندانِ مادران ایرانی

توصیه‌هایی برای سلامت بانوان میانسال

نگاهی کلی به قوانین طلاق

علائم بارداری دختر در زن حامله

متهمان اصلی تنبلی کودکان

آنچه که زنان آرزو دارند مردان درباره آنها بدانند

روش صحیح رفتار با همسر حساس و زودرنج

خانمم به محض رسیدنم به خانه به اتاقش می رود و در را قفل می‌کند!

مشاوره‌های پیش از ازدواج چه کمکی به زوجین می‌کند؟

مشکلات و مصائب ازدواج با فرزندان طلاق چیست؟

متهمان اصلی تنبلی کودکان و دفاعیه های آنها

شروط 12 گانه ازدواج چیست؟

چگونه به سوالات مذهبی کودکان جواب دهیم؟

اثرات مخرب افسردگی بر زندگی زناشویی زوجین

راهکارهایی برای درک متقابل زوجین در زندگی مشترک

مهارت‌های زندگی عامل کاهش خشم

چگونه از سلامت همسر خود قبل از ازدواج اطمینان حاصل کنیم؟!

شرایط واگذاری «فرزند خوانده» به دختران مجرد

برای رسیدن به تفاهم در زندگی مشترک باید پنج عامل مهم را رعایت کنید

دوری و دوستی زن و شوهری به سبک فیلم عرق سرد!