آریا بانو

آخرين مطالب

در قالب یک پژوهش بررسی شد

بد و خوب تعیین جنسیت جنین مقالات

بد و خوب تعیین جنسیت جنین

  بزرگنمايي:

آریا بانو - امروزه با ظهور تکنولوژی‌های پیشرفته کمک باروری، والدین در رسیدن به هدف خویش که همانا انتخاب جنسیت فرزندان است نزدیکتر شده‌اند اما همچنان در ارتباط با این موضوع بحث‌های متعددی در جریان است و عده‌ای این عمل را موجب ایجاد آشفتگی در تعادل جنسیتی جامعه می‌دانند.

به گزارش ایسنا، پژوهشی که در ارتباط با مسائل اخلاقی انتخاب جنسیت جنین با دلایل غیر پزشکی به شیوه اسنادی و از مقالات متون فارسی و انگلیسی مرتبط با اظهار نظر موافقین و مخالفین انتخاب جنسیت جنین، همچنین از بانک های اطلاعاتی در دوره زمانی 2017_1996 استفاده شده، ، نشان می‌دهد:« انتخاب جنسیت جنین قبل از بارداری به دلایل غیر پزشکی، نیاز به تجدید نظر و تدوین قوانین موضوعه دارد. این روند به طور خاص برای تعدیل در خانواده و تجربه داشتن فرزند از هر دو جنس قابل پذیرش است، اما نیاز به نظارت دستگاه های اجرایی دارد.»
این پژوهش که توسط تیم پژوهشگران متشکل از فرنگیس مجردتاکستانی(دانشجوی دکتری جامعه شناسی)، رضا عمانی سامانی( عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان)، محمد سید میرزایی(استاد جمعیت شناسی) و علیرضا کلدی( استاد جامعه شناسی) انجام شده، نشان می‌دهد:« انتخاب جنسیت جنین به معنی توانایی انتخاب کردن جنس پسر یا دختر قبل از باردار شدن است. انتخاب جنسیت می‌تواند قبل از لقاح( با استفاده از جداسازی اسپرم های X و Y)،‌قبل از لانه‌گزینی جنین( با استفاده از آزمایش کروموزومی جنین آزمایشگاهی) و پس از لانه‌گزینی( از طریق سقط جنین هایی با جنس نامطلوب) باشد که هر کدام در کشورهای مختلف موافقین و مخالفینی دارد.درحالی که بزرگ‌ترین آرزو برای هر زوج داشتن فرزند سالم است، داشتن فرزند با جنسیت مطلوب برای والدین خوشایند و حتی در برخی موارد امری حیاتی است.»
در ادامه این مقاله با اشاره به پیشینه فقهی مسئله انتخاب جنسیت جنین در قرآن کریم آمده است:«علاقه والدین به داشتن فرزند با جنسی خاص امری غیر مشروع نیست زیرا در برخی آیات و روایات به انتخاب جنسیت جنین اشاره شده است و در برخی موارد خدای متعال آن را محقق کرده است.»
در ادامه این مقاله آمده است:« مخالفین انتخاب جنسیت جنین معتقدند که انتخاب جنسیت جنین با دلایل غیر پزشکی، نسبت جنسی جامعه را بر هم می‌زند. زیادی جمعیت مردان، ممکن است سبب ایجاد مشکلات ملی، اجتماعی و حتی بین‌المللی و امنیتی شود. گروهی معتقدند که برای برهم خوردن نسبت جنسی، نخست باید اولویت برای داشتن کودکان از یک جنس خاص و همچنین تقاضای چشم‌گیری برای انتخاب جنسیت جنین وجود داشته باشد تا باعث ایجاد برهم خوردن تعادل در نسبت جنسی شود. موافقان بر این عقیده اند که گاهی اوقات انتخاب جنسیت جنین با هدف داشتن یک خانواده متعادل(از نظر جنسیتی) انجام می‌شود که بنا به تعریف، خانواده ای متعادل است که از هر دو جنس حداقل یک فرزند داشته باشد.»
در ادامه این مقاله در خصوص کرامت انسانی و تبعیض جنسی در برابر ترجیحات جنسیتی والدین آمده است:«نگرانی بیشتر مخالفان انتخاب جنسیت جنین، تمایل به تبعیض جنسیتی است.احترام به انسان از نظر انسان بودن مهم است نه جنسیت آن؛ گمان می‌رود درهمه اشکال انتخاب جنسیت جنین با دلایل غیر پزشکی، انگیزه جنسیتی، وجود دارد که این عمل از نظر اخلاقی مشکل دارد. همه کودکان جدای از جنسیت خود شایسته احترام اند، پس نباید مثل کالاهای سفارشی برای برآوردن ترجیحات شخصی و اجتماعی در دستور درمان قرار گیرند و مصداق ابزارانگاری کودک باشند. همچنین قبول انتخاب جنسیت جنین به نفع درخواست بیشتر پسر نسبت به دختر است که ممکن است سبب پایین تر آمدن جایگاه اجتماعی زنان و کاهش ارزش دختران در جامعه شود.»
در ادامه این مقاله آمده است:«موافقان انتخاب جنسیت جنین بر این باورند که امروزه با بهره‌گیری از فناوری های ژنتیک در علم پزشکی،‌این قدرت وجود دارد که جنین ها را بر اساس خصوصیات ژنتیکی انتخاب کرد و این انتخاب اخلاقی است. همچنین از داشتن زندگی مطلوب برای فرزند حاصل جلوگیری نمی‌کند. عده ای دیگر این کار را دخالت در کار خدا می‌دانند. ایشان معتقدند اگر انسان توسط این تکنیک جنسینت جنین را انتخاب کند، فعلی شیطانی انجام داده است.»
در نتایج این پژوهش آمده است:« انتخاب جنسیت جنین با دلایل پزشکی و برای پیشگیری از انتقال بیماری های ژنتیکی و وابسته به جنس از نظر اخلاقی مورد تایید است، اما این انتخاب ممکن است با دلایل غیر پزشکی و با هدف برقراری تعادل جنسیت در خانواده مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب جنسیت جنین بر اساس تلاش برای ایجاد فرهنگ بدون تبعیض و ارائه مشاوره کامل به خانواده ها برای رفتار های ناهمسان با فرزندان لازمه جوامع به ویژه جوامع شرقی است اما انتخاب جنسیت جنین این تبعیض را کم یا زیاد نمی‌کند. انتخاب جنسیت جنین در حد تعدیل در خانواده، نسبت جنسی خانواده را برهم نخواهد زد، اما باید این نسبت جنسی به طور دائم در حال بررسی و نظارت باشد و درصورت بر هم خوردن نسبت جنسیتی جامعه، انتخاب جنسیت را به طور موقت یا دائم محدود و ممنوع کرد. همچنین این انتخاب در حد تعدیل خانواده می‌تواند از تعدد فرزندان خانواده بکاهد و اندازه خانواده را با وضعیت اقتصادی آن هماهنگ کند .»
این پژوهش در شماره سیزدهم پژوهش‌نامه اسلامی "زنان و خانواده" منتشر شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا جوانان به سمت اعتیاد می‌روند؟

6 عامل کمتر شناخته شده‌ای که باعث خرابی دندان‌ها می‌شوند

آیا خانواده‌های ایرانی کوچک شده اند؟

چرا نوزادان اشک و عرق ندارند؟

حل معضل اعتیاد؛ محتاج تأملات و پژوهش‌های دقیق

خطری به نام نازپروردگی در خانواده های ایرانی

درمان سرطان خون در شیراز با خون بند ناف برای اولین بار در ایران!!

قدرت استتار زنان اوتیسمی

همه راه‌های درمان ناباروری در مردان

سیاه‌ ترین رنگ سیاهی که تا کنون دیده اید را ببینید!!

کودک همسرهای آمریکایی سالانه چه تعداد نوزاد به دنیا می آورند؟

تلاش‌های اروپایی برای تشویق به فرزند آوری

رازهای طراحی یک شخصیت منفی ایده‌آل

علت لاغر نشدن با وجود ورزش کردن چیست!؟

علت‌های عجیب آکنه در بزرگسالان و پیشگیری از آن

راهکارهایی برای پیشگیری از خشونت علیه زنان

8 روش عالی برای افزایش ضریب هوشی

چگونه به بیماران سرطانی روحیه دهیم؟

چرا ازدواج دیر هنگام در جامعه افزایش یافته است؟

چگونه به سوالات مذهبی کودکان جواب دهیم؟

زیبایی‌شناختی پوشش در اسلام

آیا برقراری رابطه جنسی در دوران نامزدی مجاز است؟

تاثیر ازدواج زودهنگام بر سلامت جنسی کودکان

پیشگیری اصل اساسی در مبارزه فراگیر علیه اعتیاد و مصرف مواد مخدر

راز لاغری سالم کشف شد!

بد و خوب تعیین جنسیت جنین

پروژه‌ اتحادیه اروپا برای ایمنی فناوری‌های نانوپزشکی

نتایج جدیدترین تحقیقات: همجنس‌گرایی تحت تاثیر یک ژن خاص نیست

علائم عقیم بودن در زنان و مردان

انجام چه اعمالی در 10 روز اول ماه محرم سفارش شده است؟

ناگفته‌هایی از یاکوزا‌های ژاپن؛ این گروه مرموز و خشن

خواسته‌های 12 گانه جبهه ملی از دولت، شش ماه قبل از انقلاب چه بود؟

شرایط دریافت گواهینامه در سن 17 سالگی چیست؟

میزان دیه در ماه‌های حرام چقدر است؟

زنان مبتلا به اختلال خواب در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان

چرا زنان پایتخت چاق‌تر و افسرده‌تر از مردان هستند؟

چرا روز به روز از تعداد افراد «نرمال» و بدون مشکلات روحی-روانی کاسته می شود؟

برگزاری نشست علمی تخصصی "دانشنامه مهندسی در ایران"

هشت ساعت خواب شبانه و فواید حیرت‌انگیز آن برای بدن!!

افرادی که زود خسته می‌شوند در معرض این بیماری‌اند

8 تا از بهترین مواد غذایی برای پاکسازی کلیه‌ها

با این 7 کار ساده والدین خوبی خواهید شد / خلاصه 70 سال مطالعه بر روی 70 هزار نفر

نگاه کمی به مراکز تحقیقاتی، پاشنه آشیل پژوهش کاربردی

جدیدترین معیارهای سواد را بخوانید!

لقب‌ شهرهای مختلف ایران

نام خانوادگی از کی در ایران اجباری شد؟

تفاوت‌های رفتاری که مردان و زنان در شبکه‌های اجتماعی دارند

قد کوتاه چه قدی است و چگونه قد بلند شویم؟

تاثیر تلگرام بر "روابط خانوادگی زوجین"

بی گناهانِ مادام العمر محکوم را دریابیم