آریا بانو

آخرين مطالب

آیا برقراری رابطه جنسی در دوران نامزدی مجاز است؟ مقالات

آیا برقراری رابطه جنسی در دوران نامزدی مجاز است؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - از دیدگاه عرفی و فرهنگ عمومی، بهتر است آمیزش کامل جنسی تا زمان ازدواج (برگزاری مراسم عروسی) و شروع رسمی زندگی مشترک به تأخیر افتد.

به گزارش خبر فوری ، از نظر آموزه های دینی، همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی از این راه، عبادت محسوب می شود. لذا وقتی عقد ازدواج خوانده شد، دختر و پسر بر هم حلال میشوند و می توانند هرگونه استفاده و لذتی را که شرع اجازه داده، از یکدیگر ببرند. على القاعده همسران جوان در دوران عقد، حقوقی برابر با دوران پس از عروسی دارند، مگر آنکه از قبل، شروط خاصی را قید کرده یا عرفا روال معینی معمول باشد؛ به گونه ای که حالت شرط ضمن عقد را پیدا کند؛ در این صورت لازم است طبق شروط عمل شود.
بهره بردن جنسی از همسر، مراتبی دارد. از دیدگاه عرفی و فرهنگ عمومی، بهتر است آمیزش کامل جنسی تا زمان ازدواج (برگزاری مراسم عروسی) و شروع رسمی زندگی مشترک به تأخیر افتد؛ زیرا:
این کار باعث باقی ماندن نوعی عطش عاطفی - جنسی و تشدید علاقه زوجین به یکدیگر می شود.
انگیزه زوجین را در برداشتن موانع ازدواج و شروع زندگی مستقل، تقویت می کند.
نزدیکی کامل در این دوران، باعث نگرانی های زیادی برای دختر و خانواده او می شود؛ زیرا هر چقدر هم از وسایل پیشگیری استفاده شود، امکان بارداری ناخواسته وجود دارد (مثل پاره شدن کاندوم یا فراموشی در استفاده از قرص).
ممکن است در دوران نامزدی زوجین تصمیم به جدایی بگیرند. اگر نزدیکی و ازاله بکارت صورت گرفته باشد، مهریه عروس خانم کامل می شود و داماد باید تمام مهریه را بپردازد؛ در صورتی که پیش از نزدیکی، مهریه نصف است. یا فرض کنید تصمیم به جدایی گرفتند، در حالی که عروس خانم هم باردار هستند. کافی است این موقعیت های احتمالی را تصور کنند و بیندیشند که ممکن است چه اتفاقاتی برای زندگی آینده بیفتد.
دوران عقد، برای شناخت بیشتر دختر و پسر از یکدیگر است. پس چه بهتر که نطفه فرزند زمانی بسته شود که زوجین از پایداری زندگی مشترک خود مطمئن باشند.
رعایت نکردن این آداب و نزدیکی جنسی، احتمال بارداری را فراهم می آورد که پیامدهای زیر را در پی خواهد داشت:
• هرچند با وجود محرمیت، اشکال شرعی ندارد، اما از منظر عرف اجتماعی پسندیده نیست؛ از این رو انعکاس خبر آن میان فامیل و دوستان، فشارهای روانی زیادی را بر فرد و رابطه تحمیل خواهد کرد.
• کم شدن فاصله بین عروسی و تولد فرزند نیز موجب به هم خوردن برنامه ریزی های همسران جوان و خانواده های آنها خواهد شد که خاطرات خوش این دوره طلایی را تحت تأثیر منفی خود قرار خواهد داد.
• نامزدها ممکن است در دوران عقد، با مسائل و مشکلات جدی مواجه شوند؛ به گونه ای که عقد آنان به ازدواج نینجامد؛ مثلا ممکن است احساس کنند که کفو و همتای یکدیگر نیستند و نمی توانند با هم ازدواج کنند و بخواهند عقد را فسخ نمایند. در این وضعیت، دختری که باردار شده با مشکلی مضاعف روبه رو است. البته باردار شدن او گناه نیست و اصالتا مشروع است و چون فرد عملی مشروع انجام داده، نباید سرزنش شود؛ اما او می توانست با قدری تامل و اتخاذ تدبیر، طوری عمل کند که با چنین مشکلی مواجه نشود.
• وقتی دختری در دوران عقد، احساس شکست و ناکامی کند و نامزدی او به طلاق منجر شود و از سویی باردار هم شده باشد، همواره در خانه والدین، از سوی این و آن مذمت می شود و او بدین ترتیب خود را سرزنش می کند. در برخی از موارد، افراد به خودخوری نیز روی می آورند و به نحوی خود را تنبیه می کنند که به افسردگی منجر می شود.
• حتی در مواردی که دختر در دوره عقد باردار شده و حتی این عقد به ازدواجی موفق هم می انجامد، دیده می شود که این و آن از دختر می پرسند که «چرا این قدر عجله به خرج داده ای؟» و این امر دختر را می رنجاند. گاه برخی نیز می پرسند که «خوب اگر عقد شما به ازدواج نینجامد، آن وقت چه خواهی کرد؟» شنیدن چنین پرسش هایی ناراحتی دختر را موجب می شود که معمولا غیر از تحمل آن چاره ای نیست.
• باردار شدن برای دختران در دوران نامزدی، عامل نگرانی و اضطراب است و فشار و ناراحتی های زیادی بر آنها تحمیل می کند. این حالت هم برای مادر و هم برای جنین مضر است. فردی که به فشار روانی دچار می شود، ترشح هورمون های کورتیزول[1] و اپی نفرین[2] (آدرنالین)[3] در او افزایش می یابد و باعث ایجاد چربی زیاد در خون می گردد و تجمع تدریجی این چربی ها در اطراف قلب، وی را بیمار می سازد. جنین نیز که از طریق خون با مادر در ارتباط است و از آن تغذیه می کند، به دلیل وجود چنین هورمون هایی در خون، به آسیب هایی دچار می شود. چنین کودکانی پس از متولد شدن، ناآرامی های بیشتری از خود بروز می دهند.
• در صورت وقوع بارداری در دوران عقد، زوجین جوان، خود نیز یکدیگر را محکوم می کنند و بدین ترتیب در شرایط استرس زای موجود، روابط زوجین در دوران نامزدی تیره می گردد و گاه این امر، دست یافتن آنان به ازدواجی موفق را میسور نمی سازد.
• بارداری بی موقع سبب می شود که افراد خانواده دختر به داماد خود بدبین شوند و او را فردی ناپخته بدانند؛ زیرا او در شرایطی نامناسب اقدام به تولید نسل نموده است؛ در دوران نامزدی، همسران جوان میتوانند با بازی و ملاعبه از لذایذ جنسی یکدیگر برخوردار شوند و در برقراری رابطه کامل جنسی، عجله نکنند. اگر بتوانند آن را شب عروسی موکول کنند، مناسب تر و بهتر است تا هم اولین شب زندگی مشترک شان را خاطره انگیز کنند و هم از نگرانی بارداری در دوران نامزدی مصون بمانند. در دوران عقد و نامزدی بهتر است به بازی های عاشقانه و ملاعبه (لمس قسمت های حسی بدن یکدیگر، بوسیدن، عشق ورزیدن و ارتباط کلامی-عاطفی) بسنده شود. ارضا شدن به وسیله این رفتارها، استمناء محسوب نمی شود و کاملا حلال است. در این میان نامزد نیز لذت این معاشقه بهره خواهند برد.
چنانچه احساس می شود که نزدیک یکدیگر بودن، باعث تهییج، نرسیدن به اوج لذت، و سرخوردگی می شود، از ملاقات حضوری بکاهند و ارتباط تلفنی را افزایش دهند و تا آنجا که مقدور است، زمان عقد را طولانی نکنند.
منبع: راهنمای نامزدی (جلد دوم؛ بایسته های ارتباطی)
نویسنده: عباس علی هراتیان
پی نوشت :
[1] . cortisol
[2] . spinephrine
[3] . adrenaline


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

6 عامل کمتر شناخته شده‌ای که باعث خرابی دندان‌ها می‌شوند

آیا خانواده‌های ایرانی کوچک شده اند؟

چرا نوزادان اشک و عرق ندارند؟

حل معضل اعتیاد؛ محتاج تأملات و پژوهش‌های دقیق

خطری به نام نازپروردگی در خانواده های ایرانی

درمان سرطان خون در شیراز با خون بند ناف برای اولین بار در ایران!!

قدرت استتار زنان اوتیسمی

همه راه‌های درمان ناباروری در مردان

سیاه‌ ترین رنگ سیاهی که تا کنون دیده اید را ببینید!!

کودک همسرهای آمریکایی سالانه چه تعداد نوزاد به دنیا می آورند؟

تلاش‌های اروپایی برای تشویق به فرزند آوری

رازهای طراحی یک شخصیت منفی ایده‌آل

علت لاغر نشدن با وجود ورزش کردن چیست!؟

علت‌های عجیب آکنه در بزرگسالان و پیشگیری از آن

راهکارهایی برای پیشگیری از خشونت علیه زنان

8 روش عالی برای افزایش ضریب هوشی

چگونه به بیماران سرطانی روحیه دهیم؟

چرا ازدواج دیر هنگام در جامعه افزایش یافته است؟

چگونه به سوالات مذهبی کودکان جواب دهیم؟

زیبایی‌شناختی پوشش در اسلام

آیا برقراری رابطه جنسی در دوران نامزدی مجاز است؟

تاثیر ازدواج زودهنگام بر سلامت جنسی کودکان

پیشگیری اصل اساسی در مبارزه فراگیر علیه اعتیاد و مصرف مواد مخدر

راز لاغری سالم کشف شد!

بد و خوب تعیین جنسیت جنین

پروژه‌ اتحادیه اروپا برای ایمنی فناوری‌های نانوپزشکی

نتایج جدیدترین تحقیقات: همجنس‌گرایی تحت تاثیر یک ژن خاص نیست

علائم عقیم بودن در زنان و مردان

انجام چه اعمالی در 10 روز اول ماه محرم سفارش شده است؟

ناگفته‌هایی از یاکوزا‌های ژاپن؛ این گروه مرموز و خشن

خواسته‌های 12 گانه جبهه ملی از دولت، شش ماه قبل از انقلاب چه بود؟

شرایط دریافت گواهینامه در سن 17 سالگی چیست؟

میزان دیه در ماه‌های حرام چقدر است؟

زنان مبتلا به اختلال خواب در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان

چرا زنان پایتخت چاق‌تر و افسرده‌تر از مردان هستند؟

چرا روز به روز از تعداد افراد «نرمال» و بدون مشکلات روحی-روانی کاسته می شود؟

برگزاری نشست علمی تخصصی "دانشنامه مهندسی در ایران"

هشت ساعت خواب شبانه و فواید حیرت‌انگیز آن برای بدن!!

افرادی که زود خسته می‌شوند در معرض این بیماری‌اند

8 تا از بهترین مواد غذایی برای پاکسازی کلیه‌ها

با این 7 کار ساده والدین خوبی خواهید شد / خلاصه 70 سال مطالعه بر روی 70 هزار نفر

نگاه کمی به مراکز تحقیقاتی، پاشنه آشیل پژوهش کاربردی

جدیدترین معیارهای سواد را بخوانید!

لقب‌ شهرهای مختلف ایران

نام خانوادگی از کی در ایران اجباری شد؟

تفاوت‌های رفتاری که مردان و زنان در شبکه‌های اجتماعی دارند

قد کوتاه چه قدی است و چگونه قد بلند شویم؟

تاثیر تلگرام بر "روابط خانوادگی زوجین"

بی گناهانِ مادام العمر محکوم را دریابیم

تمام واقعیت‌ها درباره عدم تحمل لاکتوز!