آریا بانو

آخرين مطالب

آبشار لونک گیلان، تکه‌ای جامانده از بهشت گوناگون

آبشار لونک گیلان، تکه‌ای جامانده از بهشت

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
آبشار لونک گیلان، تکه‌ای جامانده از بهشت 4
١٠٤
٠
چطور / از همان لحظه که کوله‌پشتی خود را برمی‌دارید و بند کفش‌های خود را به‌قصد ماجراجویی در نقاط مختلف ایران می‌بندید، شما به گوشه‌هایی از بهشت خوانده شده‌اید: دیاری منحصربه‌فرد که طبیعت آن از شمال تا جنوب و از مشرق تا مغرب، پدیده‌های شگفت‌انگیزی را در آغوش گرفته است. با هم به استان همیشه‌سبز گیلان می‌رویم تا یک تکه از بهشت را کشف کنیم. آبشار لونک که در جادۀ سیاهکل به‌سمت دیلمان جا خوش کرده، یکی از همین مناطق بهشتی ایران است. آماده شوید تا با هم راهی گیلان و سیاهکل شویم و نظاره‌گر این آبشار رؤیایی و جنگل سبز آن باشیم.
موقعیت جغرافیایی آبشار لونک
آبشار لونک در سرسبزی‌های جنگلی گیلان و در جادۀ سیاهکل به‌سمت دیلمان جا خوش کرده است. در واقع، سیاهکل در شمال آبشار با فاصله‌ای حدود 21 کیلومتر و دیلمان در جنوب آن با فاصلۀ 24 کیلومتر قرار گرفته‌اند؛ همچنین رشت در شمال غربی این آبشار واقع شده است و در حدود 60 کیلومتر با آن فاصله دارد. بر روی نقشه، در سمت شرق لونک، هلودشت املش دیده می‌شود و رودخانه سفیدرود از ناحیۀ شمالی تا جنوب‌غربی این آبشار امتداد یافته است.
اگر از تهران قصد عزیمت به این آبشار دیدنی را دارید، 354 کیلومتر را باید پشت‌ِسر بگذارید. راندن در این مسافت در حدود 5 ساعت طول خواهد کشید: باید از اتوبان تهران ـ کرج راه بیفتید و بعد از آن در مسیر کرج به قزوین رانندگی کنید؛ ادامۀ مسیرِ شما در جادۀ قزوین ـ زنجان و سپس آزادراه قزوین ـ رشت خواهد بود؛ جادۀ سیاهکل به سنگر را پیش بگیرید و در نهایت، وارد جادۀ سیاهکل به دیلمان شوید. 21کیلومتری سیاهکلْ آبشار لونک را در جنگلی همنام خودش خواهید یافت.
جواهری دیدنی در جادۀ سبز سیاهکل
بخش بزرگی از زیبایی سفر به آبشار لونک را جادۀ رؤیایی منتهی به آن می‌سازد. جادۀ سیاهکل به دیلمان یکی از زیباترین جاده‌های گیلان است که طبیعتی جنگلی دارد. پیچ‌وخم‌های این جاده در دل کوهستان‌های سبز گیلان، حسابی شیفته‌تان خواهد کرد. عطر شالیزار در سرتان می‌پیچد و هرچه جلوتر می‌روید، این جاده بکر و دلرباتر خواهد شد. در نهایت، در حاشیۀ راست جاده، جریان الماس‌گون آب را روی دیوار سنگی جنگل خواهید دید. اینجا همان مقصد رؤیایی شماست که با نام «آبشار لونک» شناخته شده است.
آبشار لونک در آغوش درختان جنگل
جنگل لونک یکی از سرزمین‌های سبز گیلان است که تنوع مطلوبی از درختان و گیاهان را در آغوش خود گرفته است. تکمیل‌کنندۀ زیبایی این جنگل، آبشار لونک است. این پدیدۀ زیبای طبیعت، در پوشش جنگلی این نقطه از گیلان، از مجموع دو آبشار تشکیل شده و پهنای کوه را با جریان نقره‌ای خود آراسته است. ارتفاع آبشار لونک 6 متر است و پهنای آن بعضی از قسمت‌های این دیوار صخره‌‌ای را تا 20 متر پوشش می‌دهد. جریان آب زلال این آبشار زیبا در نهایت به شیمرود می‌پیوندد و این رودخانۀ گیلانی را جانی تازه می‌بخشد.
جنگل‌نوردی در سفر به آبشار لونک
آب‌وهوای پاک و اکسیژن خالص این منطقه هر گردشگری را به سفر وسوسه می‌کند. علاوه بر لذت از خنکای آبشار و شنیدن صدای آرامش‌بخش جریان آب، این فرصت را خواهید داشت که در طبیعت زیبا و بی‌بدیل آن وقت ‌بگذرانید و جنگل‌نوردی دل‌چسبی را تجربه کنید. جنگل لونک از مجموعه‌ای از درختان راش، توسکا، ممرز، خردمندی، انجیری و… تشکیل شده است؛ همچنین گوشه‌وکنار این جنگل با گل‌ها و گیاهان متنوع و رنگارنگی آراسته شده است.
در دل طبیعت این جنگل بکر، رودخانۀ خروشانی نیز جریان دارد. برای دیدن این رودخانه باید از آبشار دور شوید و خودتان را به دره‌ای سرسبز برسانید. اگر قصد دارید طبیعت بکر و بی‌نظیری را لمس کنید، سراغ این منطقه بروید. تجمع درختان سرسبز، گل‌های رنگارنگ، خنکای هوا، حضور پرندگان، جریان رود و صدای دل‌چسب آبشار، شما را از هیاهوی زندگی دور و به آرامش در دامان طبیعت دعوت می‌کنند.
بهترین زمان سفر به آبشار لونک
چهار فصل جنگل و آبشار لونک همه رؤیایی و افسونگرند، اما اگر می‌خواهید زیباترین رخ آبشار را ببینید، در بهار و پاییز به‌ سراغش بروید. آبشار لونک در این دو فصل بیشترین حجم آب را دارد و سطح دیوارۀ خود را می‌پوشاند؛ همچین رویش گل‌ها و گیاهان در بهار و رخت هزاررنگ درختان در پاییز، تصویر نابی از جنگل لونک را روبه‌روی چشمان‌تان نمایش خواهد داد. در تابستان اگرچه آبشار حجم آب کمتری دارد، اما این فصل سرسبزترین ماه سال است و جنگل حال‌وهوای دل‌چسبی خواهد داشت. زمستان، با آن رخت سفیدپوشش، جنگل کوهستانی لونک را به عروس گیلان تبدیل می‌کند. در این فصل زیبا، با گیسوان نقره‌ای آبشار، هر مسافری افسون می‌شود.
در لونک چه امکاناتی وجود دارد؟
یکی از بهترین مزیت‌های جنگل لونک، مسیر پلکانی آن به آبشار است که پیاده روی در این مسیر جنگلی را برای مسافران سهل کرده است. در این منطقه آب لوله‌کشی مخصوص گردشگران نیز تعبیه شده است. در رستوران‌های این جنگل دوست‌داشتنی، می‌توانید ناهار خوشمزه‌ای را امتحان کنید و از صرف غذا در هوای پر از اکسیژن گیلان لذت ببرید. اگر قصد خرید صنایع‌دستی گیلان را دارید، این جنگل شما را دست خالی برنمی‌گرداند: می‌توانید در غرفه‌هایی که برای فروش هنرِ دستِ مردمان این استان تعبیه شده است، سوغاتی جذاب و دیدنی پیدا کنید. آلاچیق، پارکینگ و سرویس‌بهداشتی از دیگر امکانات این منطقه است.
جاذبه‌های گردشگری اطراف آبشار لونک
در چندکیلومتری این آبشار باشکوه، جاذبه های گردشگری بی‌نظیری از استان گیلان وجود دارد. شما در زمان کمی می‌توانید خودتان را به این جاذبه‌ها برسانید و از سفرتان لذت بیشتری ببرید. در ادامه این جاذبه‌ها را به‌اختصار معرفی می‌کنیم.
سوسن چلچراغ، مهمان زیبای داماش
گل سوسن چلچراغ در نزدیکی روستای داماش می‌روید. این گل یکی از پدیده‌های نادر طبیعت در جهان است. سوسن چلچراغ به‌عنوان آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است. در خردادماه، حوالی روستای داماش، در بخش عمارلو، خاص‌ترین گل دنیا زمین را می‌آراید تا این منطقه به بهشتی 4هکتاری، پوشیده از گل‌های واژگون تبدیل شود. این گل‌ها با رنگ روشن، سر به پایین دارند، گلبرگ‌های‌ آن‌ کاملا برگشته و پرچم آن از مرکز گل بیرون زده است. دانه‌های تیره‌ای که روی گلبرگ‌ها وجود دارد، عطر دل‌چسبی در هوا منتشر می‌کنند.
اگر خردادماه قصد سفر به آبشار لونک را داشتید، بعد از لذت از تماشای این آبشار و گشت‌وگذار در جنگل لونک، نزدیک به 40 دقیقه برانید تا به دیلمان برسید؛ سپس در حدود یک ساعت دیگر باید برانید تا به نزدیکی روستای داماش برسید و از تماشای گلزار سوسن چلچراغ لذت ببرید. فراموش نکنید که برای پیدا کردن جادۀ فرعی منتهی به این گلزار فصلی، به یک راه‌بلد محلی نیاز دارید.
دشت شقایق در ییلاق دیلمان
طبیعت سبز دیلمان یکی از شگفتی‌های استان گیلان است که در نزدیکی آبشار و جنگل لونک واقع شده است و دسترسی خوبی به آن دارد. در دل طبیعت این ییلاق دیدنی و در روستای کوه‌پس، دشتی سرخ‌رنگ از گل‌های شقایق دیده می‌شود. با این گل‌ها، در فصل بهار، این منطقه از گیلان به سرزمینی رؤیایی تبدیل می‌شود. تماشای گسترۀ وسیعی از رنگ‌های سبز و قرمز در این دشت، یکی از دیدنی‌ترین قاب‌های بهاری گیلان است که شما را وسوسه می‌کند لنز دوربین‌تان را مشغول ثبت زیبایی‌های آن کنید. بعد از رسیدن به دیلمان، نزدیک به 7 کیلومتر به‌سمت شرق برانید تا دشت سرخ‌رنگ خودش را نشان دهد.
برخی دیگر از جاذبه‌های نزدیک به این منطقه که در ییلاق دیلمان واقع شده‌اند:
قله درفک یا بام گیلان؛
جنگل و چشمه آب‌معدنی لاریخانی؛
حمام دیلمان؛
کاروانسرای تی‌تی؛
روستای شاه شهیدان.
در آخر
همیشه زمانی را برای رفتن به طبیعت ایران و ماجراجویی در گوشه‌وکنار آن در نظر بگیرید. سرزمین سبز گیلان پر از پدیده‌های طبیعی دلپذیری است که تماشای آنها هوش از سرتان خواهد برد. به سیاهکل سفر کنید و گشت‌وگذار در آبشار و جنگل لونک را از دست ندهید. برای اقامت می‌توانید به‌سراغ شهرهای اطراف این منطقه همچون رشت، سیاهکل و دیلمان بروید یا با چادرمسافرتی و کیسه‌های خواب، اقامتی دسته‌جمعی در جنگل را تجربه کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دانستنی‌های نجومی که در مدرسه یاد نگرفتید!

یک فرشته واقعیِ نگهبان در مدرسه

پیش‌بینی وضعیت جوی کشور

جسدی که پس از سوزانده شدن زنده شد!

ماساژ بدن مشتریان با آتش!

تعبیر یک کابوس

روزی که فروغی متن استعفای رضاشاه از سلطنت را در مجلس قرائت کرد

تقویم تاریخ/ بزرگداشت استاد سیدمحمد حسین شهریار؛ روز شعر و ادب فارسی

تفال/ برو به کار خود ای حافظ این چه فریاد است

راز جک سواری جسد سوخته در جاده آسیایی!

پرسش جالب شهید مطهری از مردان طالب همسر دوم!

تو می‌خواهی امام بشوی!

4گوشه دنیا/ تاخیر 11 ساعته پرواز به خاطر گم شدن پاسپورت خلبان

توصیه استاد فاطمی نیا به جوانان

گوناگون/ شگفتی‌های صورتی رنگ زمین!

راز بزرگ اهرامی مشابه که در پنج قاره زمین پراکنده شده‌اند

برخورد وحشتناک هواپیما با خدمه فرودگاه

گوناگون/ اوج هیجان در 100 متر زیر زمین!

4گوشه دنیا/ ناخن 121 سانتی مرد آمریکایی!

داستانک/ مردی که دیر رسید

4گوشه دنیا/ 27 هزار دلار برای زندگی در روستا‌

تصادف دردناک حین انجام حرکات نمایشی با موتور

گوناگون/ فاجعه های طبیعی که باعث زیباتر شدن زمین انجامید!

خیابان‌های بی‌شهید با نوای امیر عباسی

دزدی که اشتباهاً وارد خانه دیگری شد

ادعای روزنامه اسپانیایی درباره بازسازی سفارت آمریکا در ایران در سال 1366 / واکنش صدام و دستور او به وزیر اطلاعات عراق

جلال گفت وقت من کم است و خیلی کارها هست که باید تمام‌شان کنم

روایت همسر و برادر حاج آقا مصطفی خمینی در مورد درگذشت ایشان / «دیدم دست‌های آقا مصطفی بنفش است و لکه‌های بنفش روی سینه‌‌اش وجود دارد»

آخرین ملاقات آیت‌الله طالقانی با سفیر شوروی بود / لحظات آخر زندگی آیت‌الله طالقانی چطور گذشت؟

روزی که سراسر آمریکا و اروپا به حالت آماده‌باش درآمد/ رسانه‌های ایران حادثه 11 سپتامبر را چگونه پوشش دادند؟

عراق چگونه در اواخر دوران جنگ، در رسانه‌های بین‌المللی سعی می‌کرد ایران را مقصر جلوه دهد؟

«دل آقای طالقانی در زندان از مجاهدین خلق خون بود»

در نخستین جلسه مجلس خبرگان قانون اساسی بعد از رحلت آیت‌الله طالقانی چه گذشت؟

تاراج سیستان زیر سایه شاهنشاه!

آیا امام با اعدام هویدا مخالف بودند؟

روایت کمال خرازی از وزارت خارجه دوران اصلاحات / داستان «باند نیویورک» از کجا نشات می گیرد؟ / وقتی چپها می خواستند به «ظریف» ضربه بزنند

کودک پناهجویی که رئیس جمهور شد

«پلنگ» خاندان پهلوی از نگاه فرانسوی‌ها چه کسی بود؟ / اشرف: از 3 فرزندم، فقط یکی شان فارسی می‌داند! / مصدق می‌خواست دیکتاتور ایران شود

حمله یک شترمرغ فراری به روستاییان چینی

منتخبی از ساختمانهای رنگین کمانی با روکش پارچه ای!

یک سال اقامت در بوداپست به روایت تصویر

دسرهای خوشمزه ای که مینیاتوری هستند

شانس آورد که نرفت زیر کامیون!

جایی که هر گردشگری آرزوی دیدن آن را دارد!

پیرزن 94 ساله روی بدنش خالکوبی کرد!

عاقبت سبقت گرفتن در پیچ جاده!

منظور از "خیرالبریه" چه کسانی هستند؟

نجات یک پلنگ از غرق شدن

اتفاق عجیبی که بعد از تصادف رخ داد

مسابقه عبور از موانع با ماشین اسباب بازی در روسیه