آریا بانو

آخرين مطالب

13 تمرین مغزی که به حفظ شفافیت ذهنی شما کمک می‌کنند گوناگون

13 تمرین مغزی که به حفظ شفافیت ذهنی شما کمک می‌کنند

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
13 تمرین مغزی که به حفظ شفافیت ذهنی شما کمک می‌کنند
٦٥
٠
آخرین خبر / مغز در هر کاری که انجام می‌دهیم درگیر است و مانند هر قسمت دیگر بدن باید از آن مراقبت شود. ورزش کردن مغز برای بهبود حافظه، تمرکز یا عملکرد روزانه برای بسیاری از افراد اولویت اصلی است. این موضوع به خصوص زمانی که پیرتر می‌شوید پر اهمیت‌تر می‌شود. گفته شده است افراد در هر سنی می‌توانند از ترکیب چند تمرین ساده مغزی در زندگی روزمره خود بهره‌مند شوند. ما در این مقاله 13 تمرین مغزی که به حفظ شفافیت ذهنی شما کمک می‌کنند را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد. در ادامه با آخرین خبر همراه باشید.
13 تمرین مغزی
تحقیقات نشان داده است که روش‌های بسیاری برای شما وجود دارد که می‌توانید هشیاری ذهنی خود را تقویت کنید. چیزهایی که به مغزتان کمک می‌کند فارغ از سن شما سالم بماند. انجام برخی تمرینات مغزی برای کمک به تقویت حافظه، تمرکز و دقت، باعث می‌شوند شما بتوانید کارهای روزانه را سریع‌تر و آسان‌تر انجام دهید. این کارها با بیشتر شدن سن، مغزتان را هشیار نگه می‌دارد.
بیایید در 13 تمرین مغزی مبتنی بر شواهد که بهترین مزایای تقویت مغز را دارند، عمیق‌تر عمل کنیم.
1. با یک پازل چند تکه بازی کنید
این که آیا شما یک تصویر 1000 قطعه از برج ایفل را می‌سازید یا 100 قطعه را برای ساخت میکی ماوس در می‌آورید و کار روی یک پازل چند تکه، راهی عالی برای تقویت مغز شما است.
تحقیقات نشان داده‌اند که ساختن پازل‌های چند تکه، توانایی‌های شناختی متعددی را به خدمت می‌گیرند و یک عامل محافظتی برای پیری شناختی visuospatial هستند. به عبارت دیگر، هنگام جمع کردن یک پازل چند تکه، باید به قطعات مختلف توجه کنید و بفهمید که آن‌ها در تصویر بزرگ‌تر، در کدام قسمت جای می‌گیرند. این کار می‌تواند یک راه عالی برای به چالش کشیدن و ورزش کردن مغز شما باشد.
2. دست خود را در کارت‌ها امتحان کنید
آخرین بار کی با کارت بازی کردید؟ محققانی که در سال 2015 یک تحقیق انجام دادند، درباره فعالیت‌های محرک ذهنی برای بزرگسالان، می‌گویند که یک بازی سریع با کارت می‌تواند منجر به حجم بیشتر مغز در چندین منطقه از آن شود. در همین مطالعه همچنین مشخص شد که یک بازی کارت می‌تواند مهارت‌های حافظه و تفکر را بهبود بخشد.
یکی از بازی‌های زیر با ورق تست شده و واقعی را یاد بگیرید:
یک نفره
پل
جین رامی
پوکر
دل‌ها
هشت‌های دیوانه
3. واژگان خود را بسازید
واژگان غنی خاصیتی دارد که شما را باهوش‌تر کند. اما آیا می‌دانستید که می‌توانید یک درس سریع واژگان را به یک بازی تحریک‌کننده مغز تبدیل کنید؟
تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از مناطق دیگر مغز به ویژه در مناطقی که برای پردازش بینایی و شنوایی مهم هستند، درگیر وظایف واژگان هستند. برای آزمایش این تئوری، این فعالیت تقویت‌کننده شناختی را امتحان کنید:
هنگام خواندن مطلبی، یک دفترچه را با خود نگه دارید.
یک کلمه ناآشنا را بنویسید، سپس تعریف آن را جستجو کنید.
سعی کنید روز بعد پنج بار از این کلمه استفاده کنید.
4. با رقص قلب خود را به تپش بیاندازید
مراکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها خاطرنشان می‌کنند که یادگیری حرکات جدید رقص می‌تواند سرعت پردازش و حافظه مغز شما را افزایش دهد. به عبارت دیگر، حرکت را در زمین رقص بریزید. مغزتان از شما تشکر خواهد کرد.
یکی از رقص‌های زیر را امتحان کنید:
در یک کلاس رقص سالسا، تپ، هیپ هاپ یا کلاس رقص شرکت کنید.
یک کلاس ورزش زومبا یا جاز را امتحان کنید.
یک فیلم آنلاین با حرکات رقص سرگرم‌کننده‌ای که می‌خواهید یاد بگیرید، تماشا کنید.
دوستی پیدا کنید و به یادگیری رقص باله بپردازید.
دوستان خود را جمع کنید و به رقص خطی بروید.
5. از تمام حواس خود استفاده کنید
یک گزارش پژوهشی 2015 منبعی معتبر نشان می‌دهد که استفاده از تمام حواس شما ممکن است به تقویت مغز شما کمک کند. برای اینکه حواس خود را به ذهن و مغز خود بدهید، سعی کنید فعالیت‌هایی انجام دهید که همزمان هر 5 حواس شما را درگیر خود کنند.
می‌توانید در هنگام تمرکز روی بویایی، لمس کردن، چشیدن، دیدن و شنیدن به طور همزمان، کلوچه بپزید. می‌توانید بازدید از بازار یک کشاورز یا یک رستوران جدید را امتحان کنید.
6. مهارت جدیدی بیاموزید
یادگیری یک مهارت جدید نه تنها سرگرم‌کننده و جالب است بلکه ممکن است به تقویت اتصالات در مغز شما نیز کمک کند. تحقیقات سال 2014 همچنین نشان می‌دهند که یادگیری یک مهارت جدید می‌تواند به بهبود عملکرد حافظه در افراد مسن کمک کند.
آیا چیزی وجود دارد که همیشه می‌خواستید یاد بگیرید چگونه انجامش دهید؟ شاید شما دوست دارید بدانید که چگونه ماشین خود را تعمیر کنید، از یک برنامه نرم‌افزاری خاص استفاده کنید یا سوار اسب شوید؟ اکنون یک دلیل خوب دیگر برای یادگیری این مهارت جدید دارید.
7. مهارت جدیدی را به شخص دیگری بیاموزید
یکی از بهترین موارد از فهرست 13 تمرین مغزی، برای گسترش یادگیری، آموزش مهارتی که دارید به شخصی دیگر است. پس از یادگیری مهارت جدید، باید آن را تمرین کنید.
آموزش آن به شخص دیگر، شما را ملزم به توضیح مفهوم و تصحیح هر گونه خطایی می‌کند. به عنوان مثال، یاد بگیرید که یک باشگاه گلف را بچرخانید. سپس مراحل را به یک دوست آموزش دهید.
8. موسیقی گوش دهید یا بنوازید
آیا می‌خواهید روشی آسان برای افزایش قدرت خلاق مغز خود داشته باشید؟ پاسخ ممکن است در گوش دادن به برخی موسیقی‌ها باشد. طبق یک مطالعه در سال 2017، گوش دادن به آهنگ‌های شاد، به تولید راه حل‌های خلاقانه‌تر در مقایسه با سکوت کمک می‌کند. این بدان معنی است که نوازش برخی موسیقی‌های خوب می‌تواند به تقویت تفکر خلاق و قدرت مغز شما کمک کند.
اگر می‌خواهید نحوه نواختن یک ساز موسیقی را یاد بگیرید، اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع است؛ زیرا، مغز شما قادر به یادگیری مهارت‌های جدید در هر نقطه از زندگی شما است. اگر شما سازهایی مانند پیانو، گیتار یا حتی درامز را بنوازید، مغزتان هرگز پیر نمی‌شود.
9. مسیری جدید را طی کنید
وقتی وظایف روزانه خود را انجام می‌دهید خود را در یک عادت گرفتار نکنید. درعوض، حاضر باشید روش‌های جدیدی را برای انجام همان کارها امتحان کنید.
برای رفتن به محل کار هر هفته مسیری متفاوت را انتخاب کنید یا یک حالت حمل و نقل متفاوت مانند دوچرخه سواری یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را به جای رانندگی امتحان کنید. مغز شما می‌تواند از این تغییر ساده بهره‌مند شود. ممکن است متعجب شوید که به همین سادگی می‌توانید نحوه فکر کردن مغزتان را تغییر دهید.
10. مراقبه داشته باشید
مراقبه روزانه می‌تواند بدن شما را آرام کرده، تنفستان را کند و استرس و اضطراب را کاهش دهد. اما آیا می‌دانید که ممکن است به تنظیم دقیق حافظه و افزایش توانایی مغز شما در پردازش اطلاعات نیز کمک کند؟
یک مکان آرام پیدا کنید، چشمان خود را ببندید و هر روز پنج دقیقه مراقبه کنید.
11. یک زبان جدید بیاموزید
یک بررسی در سال 2012، فواید بسیاری از مزایای شناختی توانایی صحبت در بیش از یک زبان را به اثبات رسانده است. طبق مطالعات بی‌شماری، دو زبانه بودن می‌تواند به حافظه بهتر، بهبود مهارت‌های بینایی و مکانی و سطح بالاتر خلاقیت کمک کند. مسلط شدن به بیش از یک زبان همچنین ممکن است به شما کمک کند راحت‌تر بین کارهای مختلف جابجا شوید و شروع زوال ذهنی مرتبط با سن را به تاخیر بیاندازید.
خبر خوب این است که هرگز برای گرفتن پاداش یادگیری یک زبان جدید دیر نیست. به گفته محققان، می‌توانید با تبدیل شدن به دانش‌آموز یک زبان جدید، در هر زمان از زندگی، حافظه خود را تقویت کرده و عملکردهای ذهنی دیگر را نیز بهبود بخشید.
12. تای چی کار کنید
این اصل بر کسی پوشیده نیست که تای چی می‌تواند از جهات مختلفی از جمله سلامتی روان به شما کمک کند. به علاوه، می‌تواند به شما کمک کند هنگامی که زندگی از تعادل خارج شد، شما متمرکز شوید. انجام یک تمرین منظم از تای چی می‌تواند به کاهش استرس، افزایش کیفیت خواب و بهبود حافظه کمک کند. یک منبع تحقیق معتبر در سال 2013 نشان داد که انجام طولانی مدت این ورزش می‌تواند تغییرات ساختاری به مغز القا کند و در نتیجه باعث افزایش حجم مغز شود.
مبتدیان با یادگیری حرکات مختلف بهترین کار را می‌کنند. اما هنگامی که اصول را می‌دانید، می‌توانید تای چی را در هر مکان و هر زمانی تمرین کنید.
13. روی شخص دیگری متمرکز شوید
دفعه بعد که با کسی تعامل دارید، به چهار مورد درباره آن‌ها توجه کنید. شاید رنگ پیراهن یا شلوار آن‌ها را در نظر بگیرید. آیا عینک دارند؟ آیا آن‌ها کلاه دارند؟ اگر چنین است، چه نوع کلاهی؟ موهایشان چه رنگی است؟
پس از تصمیم‌گیری در مورد چهار چیز، یادداشت ذهنی کنید و بعدا در روز به آن برگردید. آنچه را که در مورد آن چهار جزئیات به خاطر دارید، بنویسید.
سخن آخر
تمرکز روی سلامت مغز شما یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای بهبود کارایی، تمرکز، حافظه و چابکی ذهنی خود بدون توجه به سن انجام دهید. با تلفیق کردن تمرین‌های مغزی در زندگی روزمره، باید ذهن خود را به چالش بکشید. مهارت‌های شناختی خود را با استفاده از این 13 تمرین مغزی، بیش‌تر کنید. احتمالا در این راه چیزهای جدید و ارزشمند بسیاری نیز یاد بگیرید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کلیپی جذاب از نحوه حرکت گوش کاراکال و پرش دیدنی اش!

زیباترین مساجد سراسر جهان در یک نگاه

راستگوترین دانش‌آموز ایرانی در طول تاریخ!

یک اسلوموشن از زمان نیش زدن عقرب به انسان

پرنده راهزنی که کارش طعمه دزدی و قاپیدن است!

نبرد دیدنی دو زرافه

خلاقیت جالب و دیدنی با پوست پسته!

مرز آرژانتین و برزیل، آبشار ایگواسو یا ایگوازو

داستان تکان دهنده تصادف ماشین

20 کشور خطرناک جهان در سال 2019 را بشناسید

چگونه در زمان سفر کیف خود را سبک تر کنیم?

چگونه دروغ‌گویی یک فرد را از چشمانش تشخیص دهیم؟

مهر مادری و مبارزه مقتدرانه و دیدنی این پرنده رو ببینید!

هشدار؛ از اون شوخی هایی که ممکنه طرف سکته ناقص بزنه!

خلاقیت جالب ودیدنی با پوست پسته!

چگونه می‌توان از وابسته بودن در رابطه عاطفی دست کشید؟

حفظ تعادل فوق العاده ای داره!

فیلمبرداری مسابقات موتور سواری با ریسک زیاد!

حشرات به شدت خطرناکی که می تونن باعث مرگ بشن!

حیواناتی که مثل انسان می توانند بخندند!

عروس‌ به جای خودش یک مرد را به سراغ داماد فرستاد!

نحوه کار مهندسی شده مداد تراش رو ببینید!

بی احتیاطی و حادثه در مسابقات حرفه ای فرمول یک 1994

سلفی از حیات‌وحش چطور بر نرخ زادوولد حیوانات اثر می‌گذارد؟

تفسیر قرآن؛ هنگامى که همسر عمران دست به دعا برداشت

حکایت/ چرا خداوند روزی بندگان را یکجا نداد؟!

روایتی از اشتباه جالب و خاطره‌انگیز خلبان ایرانی در آسمان عراق!

حشره خوار کوتوله چیست؟

بزرگ ترین و سودآورترین بانک های جهان در سال 2019؛ چین و آمریکا در صدر

داستانک/ تنهاترین نهنگ دنیا

عجیب‌ترین قوانین در ایالت‌های مختلف آمریکا

28 روز تا اربعین حسینی؛ موی مرا به پای ضریحت گره بزن

نتیجه شستن یک قطعه آهن با ماشین لباسشویی!

ونیز ایران دقیقا کجاست؟

4گوشه دنیا/ سرقت پس انداز خانم مسن برای خرید سنگ قبر شوهرش

آخرین شیوه تنبیه خوابیدن در محل کار!

تماشای زیبایی انتزاعی تپه های شنی صحرای نامیب

4گوشه دنیا/ نتیجه شیرین تلاش های کشاورز هندی

حکمت/ نظر امام اول شیعیان درباره جهاد در راه خدا

چقدر می‌گیری از باخت تیم محبوبت خوشحال بشی؟!

دانستنی‌هایی بسیار کاربردی درباره‌ سفر اربعین

عشایر شاهسون؛ از اصالت تا زندگی شیرین

تولد نوزادی عجیب با 4 پا و 3 دست!

گوناگون/ پایان مرمت تابوت طلایی فرعون

اتفاقات دور از انتظاری که هنگام مسافرت رخ می‌ دهند!

5 روز اول جنگ تحمیلی چه اتفاقات سرنوشت‌سازی روی داد؟

حادثه تروریستی 31 شهریور در اهواز

در این قبرستان عجیب و مخوف پلکانی، مردگان ایستاده می‌خوابند!

گوناگون/ فروش وسایل شخصی آخرین همسر هیتلر به قیمت 5 هزار دلار

در دنیا بذر مرغوب بکار!