آریا بانو

آخرين مطالب

سجاده چی: باید «فیلمساز فقیه» یا «فقیه فیلمساز» تربیت کنیم فرهنگی هنری

سجاده چی: باید «فیلمساز فقیه» یا «فقیه فیلمساز» تربیت کنیم

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
سجاده چی: باید «فیلمساز فقیه» یا «فقیه فیلمساز» تربیت کنیم
٤
٠
مهر / مهدی سجاده‌چی فیلمنامه‌نویس با اشاره تعدد نظرات و دیدگاه‌ها در حوزه مسائل مذهبی برای پرداخت سینمایی، معتقد است باید «فیلمساز فقیه» یا «فقیه فیلمساز» برای این میدان تربیت کنیم.
مهدی سجاده‌چی فیلمنامه‌نویس سینما و تلویزیون و رئیس شورای مرکزی انحمن فیلمنامه‌نویسان سینما، درباره شرایط ساخت آثار مذهبی در سینما و تلویزیون گفت: زمانی که مستقیم سراغ موضوعاتی مانند واقعه تاسوعا و عاشورا در سینما یا تلویزیون می‌روید، اغلب با مشکلاتی روبرو می‌شوید که خارج از متن است، یعنی ممکن است فیلم یا سریال خوب (البته به معنای نسبی) در مقایسه با دیگر تولیدات سینمایی و تلویزیونی باشد، اما ممکن است نارضایتی‌هایی را هم در جاهایی بوجود آورد که نظر آن‌ها در این موارد بسیار تعیین‌کننده است.
وی بیان کرد: به عنوان مثال، حوزه علمیه قم ممکن است درباره بسیاری از سریال‌هایی که در تلویزیون ساخته می‌شود، اظهارنظر نکند، اما اگر در مورد سریالی با رویکرد مذهبی اظهارنظر کند، این نظر بی‌شک جدی تلقی می‌شود و بسیار تاثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل طبیعی است که فیلمسازان ما که یا علاقه‌مند به ورود به این حوزه هستند و یا براساس یک سفارش در این موضوع ورود می‌کنند، ترجیح می‌دهند به سمت حواشی این اتفاق بروند و یا مساله پیام عاشورا را در موقعیت‌های امروزی روایت کنند که در این مورد نیز چندان موفق نمی‌شوند چرا که همین انتخاب، یک سری حواشی بوجود می‌آورد و اصل پیام به دلایلی نادیده گرفته می‌شود.
مصلحت‌سنجی‌ها پیام بزرگان دین را مخدوش می‌کند
نویسنده فیلمنامه «روز سوم» در توضیح بیشتر این مطلب تاکید کرد: می‌توان این طور توضیح داد، مثلاً ما اصل پیام کتاب «نهج‌البلاغه» را در رسانه‌ها استفاده نمی‌کنیم. اصل پیام همان شور و هیجان فوق‌العاده‌ای است که در مورد عدالت در این کتاب مشهود است اما این شور چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، در واقع می‌توان گفت یک مصلحت‌سنجی‌هایی صورت می‌گیرد که عملا پیام بزرگان دین ما را برای رساندن به نسل جدید مخدوش و کدر می‌کند.
فکر می‌کنم در شرایط فعلی برای تولید فیلم در حوزه‌های دینی، بهتر است یا فیلمسازان ما بروند فقیه شوند و یا فقهای ما فیلمساز تا محصول نهایی امضای هر 2 طرف را داشته باشدوی با اشاره به مسائل مهمی چون تاریخ و فقه توضیح داد: نباید فراموش کرد که ما یک تاریخ داریم و یک فقه که این‌ها 2 موضوع، 2 علم و 2 سطح از دانش بشری هستند. زمانی که یک فیلمساز سراغ یک موضوع تاریخی می‌رود که جنبه‌ای در تاریخ اسلام و یا تشیع دارد، طبیعتا براساس درک و دانش خود نسبت به موضوع فیلم می‌سازد، اما مساله اصلی این است که در چنین مواردی یک حوزه در حوزه دیگر دخیل می‌شود.
سجاده‌چی گفت: فکر می‌کنم در چنین شرایطی برای تولید فیلم در حوزه‌های دینی، بهتر است یا فیلمسازان ما بروند فقیه شوند و یا فقهای ما فیلمساز تا محصول نهایی امضای هر 2 طرف را داشته باشد، در واقع معتقدم که فردی بهتر است اثر دینی بسازد که نسبت به هر 2 مساله یعنی تاریخ و فقه اشراف داشته باشد.
وی تاکید کرد: البته این را هم باید بگویم که در حوزه علمیه توافق نظری در مورد تحلیل و نزدیک کردن موضوعات دینی به مسائل روز وجود ندارد، به این معنا که زمانی که مسائل روز پیش می‌آید، گرایش‌های مختلف و نظرهای متنوعی نسبت به آن وجود دارد. در چنین شرایطی، وقتی که می‌خواهیم فیلمی با موضوع دینی مانند عاشورا بسازیم، باید چند نوع فقیه سینماگر با گرایش‌های مختلف داشته باشیم تا بتوانیم یک اثر مناسب تولید کنیم.
نویسنده فیلمنامه «سوفی و دیوانه» توضیح داد: ساخت فیلم و یا سریال مذهبی در حال حاضر باید از چنین شرایطی برخوردار باشد، در غیراین صورت باید شاهد ارائه یک تصویر کم رمق و خاکستری از وقایع حساسیت برانگیز باشیم که به کسی برنخورد که البته در چنین شرایطی پیامی هم به مخاطب منتقل نمی‌شود.
حوزه‌های علمیه فقهای سینماگر تربیت کنند
وی با اشاره به اینکه بهترین راه این است که حوزه‌های علمیه فقهای سینماگر تربیت کند، ادامه داد: البته این را می‌دانم که تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفته است، اما این امر بیشتر در کسوت طلبگی اتفاق می‌افتد، چرا که وقتی یک طلبه وارد فقه و اصول می‌شود دیگر ورود به سینما و یا تولید سریال برایشان کمی کراهت دارد و در این درجه ترجیح می‌دهند که درباره تولیدات مورد نظر اظهارنظر کنند.
به خاطر دارم در دوره‌ای من و آقای میرباقری داور جشنواره جام جم بودیم، وی بسیار ناراضی بود، چرا که معتقد بود در ساخت آثار مذهبی متخصص شده است و چرا نباید شرایطی فراهم شود که کارش در این زمینه تداوم داشته باشدسجاده‌چی گفت: اگر زمینه لازم برای ساخت فیلم و یا سریال مذهبی وجود داشته باشد بی شک بسیاری از کارگردانان دوست دارند در این عرصه ورود پیدا کنند. به خاطر دارم در دوره‌ای من و آقای میرباقری داور جشنواره جام جم بودیم، وی بسیار ناراضی بود، چرا که معتقد بود در ساخت آثار مذهبی متخصص شده است و چرا نباید شرایطی فراهم شود که کارش در این زمینه تداوم داشته باشد، چرا هربار باید سریال «امام علی (ع)» و یا «مختار» را بازتدوین و پخش کنند؟ چرا نباید کار جدید در این حوزه از وی بخواهند.
وی در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد در گذشته ساخت آثار مذهبی با حساسیت کمتری همراه بود هم توضیح داد: این را باید بگویم در آن زمان هم ساخت آثار سینمایی و تلویزیونی مذهبی با مخالفت‌هایی همراه بود، به خاطر دارم که ساخت سریال «امام علی(ع)» مخالفت‌هایی را به همراه داشت، اما چون ارزش اجتماعی آن بالا بود، این مخالفت‌ها در سکوت اعلام می‌شد و کمتر در رسانه‌ها منتشر می‌شد.
سجاده‌چی ادامه داد: معتقدم اگر فیلم سینمایی «رستاخیز» نیز اکران می‌شد و یک اقبال عمومی عظیم نسبت به این فیلم ایجاد می‌شد، مطمئن باشید که بسیاری از کسانی که بی رحمانه و سختگیرانه نسبت به این اثر نقد داشتند، محتاط‌تر عمل می‌کردند.
سفارشی در حوزه ساخت فیلم و سریال دینی وجود ندارد
این فیلمنامه‌نویس تاکید کرد: در واقع خاصیت افکار عمومی این است زمانی که چیزی را می‌پسندد، دیگران در نقد آن محتاط می‌شوند. متاسفانه تا جایی که می‌دانم در حال حاضر سفارشی در این حوزه هم وجود ندارد که بخواهند فیلم یا سریالی ساخته شود. حتی به خاطر دارم زمانی گروهی از روحانیان در نامه‌ای به صدا و سیما خواسته بودند که در شرایط فعلی درباره «ائمه» سریال ساخته نشود؛ اگر برداشت من درست باشد این نامه به این معنا است که عده‌ای از روحانیت به این نتیجه رسیده‌اند که این سریال‌ها نه تنها وجه مثبت برای ترویج فرهنگ تشیع ندارد، بلکه لطمه‌هایی نیز به آن وارد می‌کند.
مشاور فیلمنامه «آژانس شیشه‌ای» بیان کرد: متاسفانه در 10 سال گذشته بجز ورود به داستان زندگی پیامبران بنی‌اسرائیل، اثر تاریخی مذهبی دیگری ساخته نشده است که البته این امر نیز زمانی رخ می‌دهد که بودجه کافی وجود داشته باشد. اگر از لحاظ بودجه مشکلی وجود نداشته باشد، مشکلی در ساخت فیلم و سریال درباره پیامبران بنی‌اسرائیل وجود ندارد و به کسی نیز برنمی‌خورد.
سجاده‌چی در پایان گفت: در کل می‌توان گفت بخش‌هایی از تاریخ هست که بسیار حساس است. مثلا نظرات و رویکردهای متفاوتی در مورد واقعه عاشورا وجود دارد و فیلمساز نمی‌داند کدام یک از این موارد را انتخاب کند که بعد به مشکل برنخورد، چرا که هر کدام از این نظرها و رویکردها موافقان و مخالفان خود را دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

من بنیامین، بابای خانواده!

اتفاقی تلخ و غم‌انگیز برای بازیگر معروف «قهوه تلخ»

بازیگری موروثی در خانواده بازیگران

من بنیامین؛ بابای خانواده!

چهره ها/ مینا وحید با کلاه گیس

شورش سلبریتی علیه سلبریتی‌ها

چهره ها/ 2 بازیگر کم حاشیه و محبوب

چهره ها/ پرستو صالحی: با من کل کل قرمز و آبی نکنین!

چهره ها/ دلخوری رامین ناصر نصیر از رئیس رسانه ملی

چهره ها/ مونا فرجاد در کلیسای کازان

چهره ها/ سام درخشانی در هیئت عزاداری

چهره ها/ مهران مدیری و پسرش فرهاد در دهه هفتاد

چهره ها/ نصیحت مفید افسانه چهره آزاد برای همه

پیشنهاد خیرانه بازیگر شب های برره در آستانه ماه مهر

چهره ها/ عکاسی مونا فرجاد از خواهرش مارال

هدیه تهرانی با «روزهای نارنجی» به کره شمالی می‌رود

بازیگر اخراجی ها: چرا باید بازیگر پیشکوست خانه‌اش را برای بدهی بفروشد؟

سانسورچی‌هایی که مدعی کشف حقیقت هستند؛ پسری که سوخت اما دیده نشد

تولید سریال سنجرخان به زودی آغاز می‌شود

چهره ها/ حمیدرضا آذرنگ در نمایی از سریال نهنگ آبی

برنامه «هفت» از فردا شب روی آنتن می‌رود

چهره ها/ سانیا سالاری در آغوش خواهرش

چهره ها/ ماه چهره خلیلی در نمایی از سریال جدیدش

هوتن شکیبا بازیگری را از کجا شروع کرد؟

هنر نوگرای ایران با وجود هنرمندانی چون مسعود عربشاهی جایگاهی در خور یافته است / پیام تسلیت مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی

چهار فیلم جدید در صف اکران

چهره ها/ فلامک جنیدی و خواهر دوقلویش در کنار فرزندان دوقلویش!

تک‌سواری ابراهیم در «خروج»

ایده پرفروش و سرگرم‌کننده در «ایده اصلی»

تاد فیلیپس خبر ساخت ادامه «جوکر» را تکذیب کرد

چهره ها/ وقتی مریم امیرجلالی از انسان بودنش شرم دارد

رویداد بزرگی که با مرگ استیو جابز منتفی شد

گزارشی از یک رقابت نجومی در «راهنمای مسافران کهکشان»

چهره ها/ امروز، روز نیکی مظفری است

چهره ها/ تبریک مصطفی کیایی برای تولد همسرش

چهره ها/ مرجانه گلچین مثل همیشه شاداب و خندان

کوروش تهامی به همراه همسرش

چهره ها/ رستوران گردی مژده لواسانی با رفقا

چهره ها/ ویشکا آسایش سر صحنه گورکن

چهره ها/ الهام پاوه نژاد با کیک دو طبقه تولدش!

تیزر کلوپ همسران با بازی جمعی از ستاره ها منتشر شد

مهران مدیری و نجات اورژانسی «هیولا»/ مهاجرت علیفر روی موج یک گاف!

چهره ها/ منوچهر هادی در کنار عوامل دل

چهره ها/ دکتر بشیر حسینی در جلسه دفاع

تغییر در ساعت پخش دو قسمت پایانی «خانه ما»

پریناز ایزدیار در اثر جدید کارگردان «شهرزاد» بازی می‌کند؟

«سونامی» و «بیست و سه نفر» مجوز نمایش گرفتند

چهره ها/ تیپ قجری لاله اسکندری

چهره ها/ واکنش پرویز پرستویی به کنایه مدیر شبکه سه

مجذوب سرنوشت «هوشنگ» غافل از پایان «هیولا»