آریا بانو

آخرين مطالب

پل‌ های تاریخی استان آذربایجان شرقی گوناگون

پل‌ های تاریخی استان آذربایجان شرقی

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
پل‌ های تاریخی استان آذربایجان شرقی 9
٢
٠
کجارو / پل‌های تاریخی استان آذربایجان شرقی یکی از جاذبه‌های گردشگری این استان هستند. از گذشته تاکنون پل‌ها نقش مهمی در گسترش روابط جوامع داشته‌اند و پل‌های متعدد این استان گواه تمدن چند صد ساله‌ی مردمان این سرزمین است.
از زمان‌های قدیم تاکنون پل‌ها یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی میان شهرها و روستاها هستند و صنعت پل‌سازی همواره با توسعه‌ی روابط اجتماعی و تجاری میان شهرها و حتی کشورها رونق گرفته‌ است. در این میان استان آذربایجان شرقی با داشتن مرز مشترک با کشورهای ترکیه و آذربایجان و ارمنستان، از دیرباز نقش خود را به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های تجاری و اقتصادی کشور حفظ کرده است و پل‌های تاریخی متعددی در سراسر آن قرار دارد که نشان‌دهنده‌ی قدمت و تمدن مردم این سرزمین است. در این استان حدود 20 پل تاریخی وجود دارد که در این مقاله به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.
به یاد داشته باشید برای سفر به مقاصد داخلی و یا خارجی می‌توانید از موتور جستجو تور کجارو کمک بگیرید. تور تبریز را جستجو کرده و ارزان‌ترین پکیج را از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.
پل قاری تبریز
پل قاری یا به زبان ترکی «قاری کورپوسی» یکی از پل‌های تاریخی شهر تبریز است که در خیابان ثقه الاسلام و روی رودخانه‌ی «مهرانه رود» (که اهالی تبریز به آن قوری چای نیز می‌گویند) ساخته شده است. این پل بازار بزرگ تبریز و شمس العماره (استانداری فعلی) را به بخش شمالی این شهر یعنی محله‌های ششگلان و شتربان (دوه چی) وصل می‌کند و از پرترددترین پل‌های این شهر است. پل قاری شامل هشت دهنه و قوس‌های مدور است و سرستون‌های کله قوچی و چراغ‌های قدیمی آن در اواخر دوره‌ی قاجار ساخته شده که طول آن 100 متر و عرض آن پنج متر است. گفته می‌شود بانی احداث این پل پیرزنی بود که پول حج خود را صرف ساخت پل کرد و به همین دلیل نام آن را پل قاری (که در زبان ترکی به‌معنی پیر یا پیر زن است) گذاشتند. این پل در 20 آذر سال 1379 با شماره‌ی 2921 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
پل تلخ رود (آجی چای)
این پل از تاریخی‌ترین پل‌های شهر تبریز است که در خیابان خلبان و بلوار شهید بابایی به سمت فرودگاه تبریز، روی رودخانه‌ی آجی چای احداث شده است. گفته می‌شود قدمت این پل به دوران صفویه‌ و قاجاریه بر می‌گردد. پل آجی چای 16 دهنه دارد که بجز 3 دهنه که طاقی هلالی دارند، سایر طاق‌ها جناغی هستند. طول پل 105 متر و عرض آن پنج متر است. در زمان ولیعهدی عباس میرزا در تبریز، این پل توسط حاج سید حسین تاجر تعمیر شد و یک بار دیگر در سال 1380 شمسی، مورد بازسازی قرار گرفت. معماری پل به‌ صورت یک‌دست نیست و چندین بار به‌علت طغیان رودخانه و وقوع جنگ‌های منطقه‌ای صدمه دیده و دوباره مرمت شده است. نام پل آجی چای برای اولین‌بار در دوران صفویه و سلطنت شاه اسماعیل اول، در سفرنامه‌ی ونیزیان ثبت شده است. این اثر تاریخی در سال 1378 و با شماره‌ی 2516 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل سنگی تبریز
پل سنگی تبریز یکی دیگر از پل‌های تاریخی این کلانشهر است که قدمت آن به دوران قاجاریه بازمی‌گردد. این پل در خیابان چایکنار و روبروی مسجد پل سنگی روی رودخانه‌ی مهرانه رود قرار دارد. گفته می‌شود شخصی به نام «حاج عظیم» بانی احداث پل سنگی است. مصالح به کار رفته در ساخت این پل آجر و سنگ و ملات ساروج است. در پایه‌ی جنوبی پل سنگی سنگ نبشته‌ای وجود دارد که در تاریخ 1363 هجری قمری و به خط کوفی نوشته شده است. این پل در 11 مرداد سال 1384 با شماره‌ی 12438 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل ونیار
از دیگر پل‌های تاریخی شهر تبریز می‌توان به پل ونیار اشاره کرد که قدمت آن به دوره‌ی صفویه می‌رسد. این پل در 500 متری غرب روستای ونیار و روی رودخانه‌ی آجی چای احداث شده بود. پل سه دهنه داشت و از سنگ تراش، آجر و ملات گچ و آهن ساخته شده بود. کف آن سنگفرش بود اما بعدها آن را آسفالت کرده بودند. متاسفانه در سال 1392 هنگام ساختن پل مدنی که آن هم نافرجام ماند، این پل به‌ صورت شبانه و پنهانی تخریب شد.
پل لیلان
پل لیلان که سه دهنه دارد، در یک کیلومتری شهر لیلان، در نزدیکی شهرستان ملکان واقع شده است و از قدیمی‌ترین پل‌های استان آذربایجان شرقی است. قدمت آن به دوره‌ی ایلخانی بازمی‌گردد و در گذشته راه ارتباطی میان همدان، کردستان، مراغه و تبریز بود. این پل در 9 اردیبهشت سال 1382 با شماره‌ی ثبت 8393 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل خدا آفرین
پل خدا آفرین در شهرستان خدا آفرین و روی رودخانه‌ی ارس ساخته شده است.. این پل از دو پل مجزا تشکیل شده که یکی از پل‌ها شکسته شده و فقط نیمی از آن باقی‌مانده است اما پل دیگر هیچ آسیبی ندیده است. این پل در نزدیکی سد خدا آفرین در روستای «ساری جالو» قرار دارد.
فاصله‌ی این دو پل از هم 800 متر است و در دو منطقه‌ی آذربایجان، یعنی «قره داغ» و «قره باغ» واقع شده‌اند و از لحاظ مهندسی و معماری با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از پل‌ها که 11 دهانه دارد، از سنگ سفید ساخته شده که ارتفاع آن 12 متر و طول آن 130 متر است. اندازه‌ی دهانه‌های این پل به‌علت شدت آب متفاوت است. پل دیگر در قسمت پایینی این پل قرار دارد که به‌علت عریض بودن رودخانه در این قسمت، طول آن 200 متر و عرض آن 5/4 متر است. این پل سنگی 15 دهانه دارد که با توجه به اندازه‌ی آجرها و معماری آن، گمان می‌رود که در قرن 13 ساخته شده است.
اطلاعات زیادی در مورد تاریخ ساخت این پل‌ها در دست نیست اما در نوشته‌های یک نویسنده‌ی قرن 13، تاریخ ساخت پل اول قرن هشتم میلادی ذکر شده است. پروفسور «آندریو رابرت بارن» که استاد تاریخ دانشگاه «گلاسکو» یونان است، عقیده دارد که بنای اولیه‌ی پل به زمان کوروش برمی‌گردد؛ به‌ همین دلیل یکی از نام‌های این پل از گذشته تاکنون به اعتبار نام کوروش «پل سیروس» است. نام‌های دیگر این پل «پل جلال الدین ملکشاه»، «پل خدا آفرین» و «پل حسرت» یا به زبان ترکی «حسرت کورپوسی» است. در سال 1828 پس از عهدنامه‌ی ترکمن چای یک سوم پل منفجر شد و به مرور زمان نیز این خرابی‌ها بیشتر شده است. پل خدا آفرین در پنجم اسفند سال 1376 با شماره‌ی 1858 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل منصور تبریز
این پل در محله‌ی منصور تبریز، در تقاطع منصور و خیابان عباسی قرار دارد و در دوران قاجاریه احداث شده است. پل منصور در 11 مرداد سال 1384 به شماره‌ی ثبت 1244 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
پل دختر میانه
پل دختر روی رودخانه‌ی «قزل اوزون» در رشته کوه «قافلانکوه» در 20 کیلومتری شهر میانه قرار دارد. ترک زبان‌ها به این پل «قیز کورپوسی» می‌گویند. این پل در گذشته تنها راه ارتباطی شرق و غرب ایران بوده و به همین دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. در مورد تاریخچه‌ی سازه‌ی پل اطلاعات درستی در دسترس نیست. برخی از باستان شناسان قدمت پایه‌های آن را به دوران ساسانیان نسبت می‌دهند اما با توجه به سبک و ویژگی‌های معماری آن، تاریخ ساخت آن را مرتبط به قرن 8 می‌دانند.
پل از سه دهنه تشکیل شده که پایه‌های آن‌ها آجری است. روی پایه‌ی وسطی پل کتیبه‌ای وجود دارد که متاسفانه متن آن از بین رفته است و در سمت چپ نیز کتیبه‌ای دیگر به چشم می‌خورد که تاریخ 933 هجری روی آن ثبت شده که تاریخ آخرین مرمت را نشان می‌دهد که توسط «شاه بیگم بنت محمد بیگ موصللو» انجام گرفته است.
پل دختر بارها و بارها مرمت شده است و آخرین بار در سال 1325 مرمت شد، زمانی‌که قوای فرقه‌ی دموکرات آذربایجان هنگام عقب نشینی و تعقیب از جانب قوای نظامی دولت مرکزی پل توسط مین تخریب شد و تاکنون بدون مرمت باقی‌مانده است. در مورد نام این پل نظریه‌های متعددی وجود دارد. برخی معتقدند که چون سازنده‌ی پل یک دختر شاهزاده بوده، نام آن را دختر گذاشته‌اند اما باستان شناسان می‌گویند «ایزد بانوی ناهید» الهه‌ی آب و باران و فراوانی از فرشتگان آیین زرتشت بود و به دلیل اهمیت ویژه‌ی پل‌ها در زندگی مردم و در امان بودن از سیلاب‌ها و دیگر آسیب‌های طبیعی، نام دختر بر پل‌ گذاشتند که فرشته‌ی آب، نگهدار آن باشد. این پل در تاریخ 15 دی ماه 1310 با شماره‌ی 87 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل پنج چشمه بناب
پل پنج چشمه بناب یکی دیگر از پل‌های تاریخی استان آذربایجان شرقی است که قدمت آن به دوره‌ی صفویه بازمی‌گردد. این پل در فاصله‌ی 600 متری ضلع شرقی بناب در روستای سور و روی رودخانه‌ی صوفی قرار گرفته است. این پل پنج چشمه دارد که طول آن 50 متر و عرض آن 80/4 متر است. پایه‌های پل چشمه سنگی و طاق‌های آن جناقی است که با آجر‌های چهارگوش ساخته شده‌اند. کف پل سنگ‌فرش است و در دو طرف آن جان‌پناه‌هایی به طول یک متر وجود دارد. این پل به‌علت عبور کامیون‌های سنگین آسیب دیده بود که بعدها مرمت شد. در تاریخ 25 اسفند سال 1379 این پل با شماره‌ی 3087 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل لیقوان
پل لیقوان که به پل حاجی سالار لیقوان شهرت دارد، در روستای لیقوان واقع شده است که در سال 1209، در زمان حکومت قاجار روی رودخانه‌ی لیقوان احداث شد. این پل مشهور در دره‌ی نسبتا عمیقی نسبت به سطح روستا قرار دارد و 17 اسفند سال 1381 با شماره‌ی 7535 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
پل ضیا الملک جلفا
پل ضیا الملک در 6 کیلومتری غرب شهرستان جلفا، در نزدیکی پاسگاه عباسی و روی رودخانه‌ی مرزی ارس قرار دارد. این پل مربوط به دوران شاه عباس صفوی است و جز بناهای عام المنفعه‌ی آن دوران محسوب می‌شد. اما گفته می‌شود بنای اولیه‌ی پل قبل از میلاد، در زمان اوراتورها احداث شده و با گذشت زمان به دلیل قشون‌کشی‌های مختلف تخریب و به خاطر اهمیت زیاد، دوباره بازسازی شده است.
قسمتی از پل در خاک ایران و قسمتی از آن در خاک جمهوری خودمختار نخجوان است. ارتفاع پایه‌های جنوبی پل از سطح رودخانه حدود 10 متر، قطر آن‌ها 6/5 متر و ارتفاع برج‌های آن 20 متر است. این پایه‌ها از سنگ‌های تراش‌دار ساخته شده است و قسمتی از آن که در خاک ایران قرار دارد، نشان می‌دهد که عرض پل به 8 متر می‌رسید. پروفسور «ولفرام کلایس» اعتقاد دارد که این پل قدیمی‌ترین پل ساخته شده در ایران است.
امروزه در خاک ایران تنها یک دیوار بلند و ستون مانند از این پل بزرگ بجا مانده است. در داخل پل کاروانسرایی قرار داشت که در و دیوار و سقف آن فرو ریخته است. پل ضیا الملک در 10 دی ماه 1381 با شماره‌ی 6673 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
پل شاه عباس کلیبر
پل شاه عباس متعلق به دوران صفویه است و توسط «شجاع الممالک کلیبری» ساخته شده است. این پل روی رودخانه‌ی کلیبر (بویوه چای)، در کفشان اوی شهر کلیبر قرار دارد. پل برای آخرین بار در سال 1376 مرمت شده است. قبل از بازسازی، قسمتی از پل تخریب شده بود که به‌ همین دلیل به آن «سینیخ کورپی» یعنی «پل شکسته» می‌گویند.
پل مردق مراغه
رود مردق از کوه‌های جنوبی سهند جاری می‌شود و پس از گذر از مراغه و ملکان به دریاچه‌ی ارومیه می‌رسد. پل مردق نیز در 12 کیلومتری جاده‌ی قدیم مراغه روی این رودخانه احداث شده که تاریخ ساخت آن به دوران صفوی برمی‌گردد. طول آن 42 متر، عرضش 4/5 متر و ارتفاع آن از کف رودخانه 6/80 متر است. بستر رودخانه‌ی مردق مربوط به دوران سوم زمین شناسی است و از این حیث اهمیت ویژه‌ای دارد.
پل مردق سه دهانه دارد که دهانه‌ی میانی بزرگ‌تر از دهانه‌های دو طرف است و طاق جناغی آن با آجرهای قرمز بومی ساخته شده‌اند. خود پل نیز از سنگ‌های بومی این منطقه بنا شده که از معدن «سنجان» استخراج شده است. در این پل به‌منظور عبور آب‌های طغیانی و زیبایی بیشتر، دو چشمه طاق کوچک هم وجود دارد. در گذشته پل مردق راه ارتباطی مراغه با شهرهای میانه و هشترود بود. این اثر تاریخی که از مهم‌ترین و سالم‌ترین پل‌های آذربایجان شرقی است، تنها پل ثبت شده‌ی مراغه در فهرست آثار ملی ایران است که در تاریخ 17 اسفند سال 1381 با شماره‌ی 7540 در این فهرست به ثبت رسیده است.
پل شهرچای میانه
پل شهر چای در 12 کیلومتری جنوب شهر میانه، در نزدیکی روستای «تازه کند» و روی رودخانه‌ی «شهر چای» قرار دارد. اطلاعات دقیقی در مورد تاریخ ساخت این پل در دسترس نیست اما با توجه به سبک معماری و مصالح به کار رفته در آن می‌توان آن را به دوران صفویه نسبت داد، چون بسیار شبیه به 33 پل اصفهان است، اما نسبت به آن شکل ساده‌تری دارد. پل شهر چای با 260 متر طول، طولانی‌ترین پل آذربایجان شرقی است که عرض آن 9/7 متر و ارتفاعش نیز 25/5 متر است و 23 چشمه، با طاق‌های جناغی دارد که متاسفانه 2 چشمه‌ی آن بر اثر سیل تخریب شده که به‌جای آن‌ها یک طاق مسطح بتونی ساخته‌اند. آب‌برهای این پل مثلثی شکل است و اتاقچه‌هایی در پایه‌های آن وجود دارد که ورودی آن از روی پل است و منافذ بیضی شکلی دارد که به‌منظور تهویه‌ی هوای داخل اتاقک‌ها ساخته شده است. این پل در 28 مرداد 1348 با شماره‌ی 872 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل سردرود
پل سردرود متعلق به دوران قاجار است که در شهر سردرود، بین خیابان امام و محله‌ی سنگستان قرار دارد که این شهر از توابع شهرستان تبریز است. این پل تاریخی در تاریخ 6 اسفند سال 1385 با شماره‌ی 17492 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل دختر
پل قیزلار روی رودخانه‌ی مردق احداث شده است که بین روستای «قلعه چوق» و «قلی کندی» ملکان قرار دارد. این پل به‌ دلیل نوع طاق‌ها و نمای سنگی و آجری اهمیت زیادی دارد و در ایام تعطیل مملو از مسافران و گردشگران است. گفته می‌شود تاریخ ساخت پل به سال 951 هجری قمری و حکومت صفویان برمی‌گردد و چندین بار مرمت و بازسازی شده است. این پل هنوز هم در عبور و مرور مردم روستاهای اطراف اهمیت زیادی دارد. پل قیزلار با پنج دهنه از آجر و سنگ ساخته شده که معماری آن به‌ صورت گنبدی شکل است و طاق‌ها و طاقچه‌های آن زیبایی‌اش را دو چندان کرده است. سه دهنه‌ی پل برای عبور آب رودخانه و دو دهنه‌ی دیگر به‌منظور هدایت آب‌ کشاورزی احداث شده است. طول پل 49 متر، عرض آن 5/5 متر و ارتفاعش 6 متر است. در 27 اسفند 1386 این پل با شماره‌ی 22718 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
پل بیلانکوه تبریز
پل بیلانکوه در محله‌ی بیلانکوه تبریز، واقع در خیابان آبرسان و کوچه‌ی شیخ کمال قرار دارد. پل روی رودخانه‌‌ی «اسبه ریز» احداث شده است که از کوه‌های سهند سرچشمه گرفته و سرانجام به رودخانه‌ی مهرانه رود می‌ریزد. این پل که از آجر و سنگ ساخته شده است، متعلق به دوران قاجار است اما آثاری از پل دیگری در نزدیکی آن وجود دارد که باستان شناسان آن را به دوره‌ی صفویان نسبت می‌دهند. پل دارای سه دهنه با طاق‌های جناغی است که دهانه‌ی وسطی عریض‌تر است و دو موج‌شکن نیز در اطراف آن وجود دارد. طول آن 26، عرضش 70/5 و ارتفاع آن 5/5 متر است. باغ دو کمال نیز روبروی پل قرار دارد که آرامگاه کمال‌الدین مسعود خجندی و کمال‌الدین بهزاد است. این اثر تاریخی در تاریخ 10 بهمن سال 1383 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل پهلوی عجب شیر
پل عجب‌شیر که به پل پهلوی شهرت دارد، در زمان پهلوی اول احداث شده است و در شهر عجب‌شیر قرار دارد. طول پل 12 متر، عرض آن 6 متر است و پنج متر ارتفاع دارد. پل دارای دو دهنه است که طاق‌های آجری به شکل نیم دایره دارد. پایه‌های پل به‌علت وقوع سیلاب‌های متعدد آسیب جدی دیده‌اند و امروزه مردم با احداث مسیری جدید، زیاد روی این پل رفت‌وآمد نمی‌کنند. پل در تاریخ 27 اسفند سال 1386 با شماره‌ی 22719 در به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل خانقاه مراغه
یکی دیگر پل‌های قدیمی آذربایجان شرقی پل حاج محمد باقر خانقاه است. این پل در دوره‌ی ایلخانی و روی رودخانه‌ی خانقاه مراغه احداث شده است که دو دهنه با طاق‌های جناغی دارد و از آجر و سنگ قالبی ساخته شده است. در گذشته پل خانقاه راه ارتباطی مردم مراغه با شهرهای ملکان، میاندوآب و شاهین دژ بود.
پل گاودوش آباد اوغان
این پل در هشت کیلومتری شمال شهر سراب و میان روستاهای «گاودوش آباد» و «اوغان» قرار دارد. این پل سه چشمه دارد و چهار میل در دو طرف پل قرار گرفته‌اند. طول آن 31 متر و عرضش 6 متر است و 5/3 متر ارتفاع دارد. پل از سنگ و آجر ساخته شده است و قدمت آن به دوران حکومت صفویان بازمی‌گردد. در تاریخ 24 تیر 1382 این پل با شماره‌ی 9183 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
اگر به استان آذربایجان شرقی سفر کردید، حتما سری به پل‌های تاریخی آن نیز بزنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روزی که فروغی متن استعفای رضاشاه از سلطنت را در مجلس قرائت کرد

تقویم تاریخ/ بزرگداشت استاد سیدمحمد حسین شهریار؛ روز شعر و ادب فارسی

تفال/ برو به کار خود ای حافظ این چه فریاد است

راز جک سواری جسد سوخته در جاده آسیایی!

پرسش جالب شهید مطهری از مردان طالب همسر دوم!

تو می‌خواهی امام بشوی!

4گوشه دنیا/ تاخیر 11 ساعته پرواز به خاطر گم شدن پاسپورت خلبان

توصیه استاد فاطمی نیا به جوانان

گوناگون/ شگفتی‌های صورتی رنگ زمین!

راز بزرگ اهرامی مشابه که در پنج قاره زمین پراکنده شده‌اند

برخورد وحشتناک هواپیما با خدمه فرودگاه

گوناگون/ اوج هیجان در 100 متر زیر زمین!

4گوشه دنیا/ ناخن 121 سانتی مرد آمریکایی!

داستانک/ مردی که دیر رسید

4گوشه دنیا/ 27 هزار دلار برای زندگی در روستا‌

تصادف دردناک حین انجام حرکات نمایشی با موتور

گوناگون/ فاجعه های طبیعی که باعث زیباتر شدن زمین انجامید!

خیابان‌های بی‌شهید با نوای امیر عباسی

دزدی که اشتباهاً وارد خانه دیگری شد

ادعای روزنامه اسپانیایی درباره بازسازی سفارت آمریکا در ایران در سال 1366 / واکنش صدام و دستور او به وزیر اطلاعات عراق

جلال گفت وقت من کم است و خیلی کارها هست که باید تمام‌شان کنم

روایت همسر و برادر حاج آقا مصطفی خمینی در مورد درگذشت ایشان / «دیدم دست‌های آقا مصطفی بنفش است و لکه‌های بنفش روی سینه‌‌اش وجود دارد»

آخرین ملاقات آیت‌الله طالقانی با سفیر شوروی بود / لحظات آخر زندگی آیت‌الله طالقانی چطور گذشت؟

روزی که سراسر آمریکا و اروپا به حالت آماده‌باش درآمد/ رسانه‌های ایران حادثه 11 سپتامبر را چگونه پوشش دادند؟

عراق چگونه در اواخر دوران جنگ، در رسانه‌های بین‌المللی سعی می‌کرد ایران را مقصر جلوه دهد؟

«دل آقای طالقانی در زندان از مجاهدین خلق خون بود»

در نخستین جلسه مجلس خبرگان قانون اساسی بعد از رحلت آیت‌الله طالقانی چه گذشت؟

تاراج سیستان زیر سایه شاهنشاه!

آیا امام با اعدام هویدا مخالف بودند؟

روایت کمال خرازی از وزارت خارجه دوران اصلاحات / داستان «باند نیویورک» از کجا نشات می گیرد؟ / وقتی چپها می خواستند به «ظریف» ضربه بزنند

کودک پناهجویی که رئیس جمهور شد

«پلنگ» خاندان پهلوی از نگاه فرانسوی‌ها چه کسی بود؟ / اشرف: از 3 فرزندم، فقط یکی شان فارسی می‌داند! / مصدق می‌خواست دیکتاتور ایران شود

حمله یک شترمرغ فراری به روستاییان چینی

منتخبی از ساختمانهای رنگین کمانی با روکش پارچه ای!

یک سال اقامت در بوداپست به روایت تصویر

دسرهای خوشمزه ای که مینیاتوری هستند

شانس آورد که نرفت زیر کامیون!

جایی که هر گردشگری آرزوی دیدن آن را دارد!

پیرزن 94 ساله روی بدنش خالکوبی کرد!

عاقبت سبقت گرفتن در پیچ جاده!

منظور از "خیرالبریه" چه کسانی هستند؟

نجات یک پلنگ از غرق شدن

اتفاق عجیبی که بعد از تصادف رخ داد

مسابقه عبور از موانع با ماشین اسباب بازی در روسیه

نام‌خانوادگی یکسان ویتنامی‌ها

حقایقی درباره چیز‌های عادی که چشمتان را باز می‌کند

بازی با ریاضی و اعداد

مرگ در اثر حمله زاغ

ترسناک‌ترین شهرهای ارواح که می‌توانید در آسیا ببینید

خانه‌سازی‌ با نودل تاریخ‌گذشته