آریا بانو

آخرين مطالب

کشت آسان و لذت‌بخش خیار در منزل گوناگون

کشت آسان و لذت‌بخش خیار در منزل

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
کشت آسان و لذت‌بخش خیار در منزل
٩٥
٠
فارس / از آنجایی که خیار مصارف و مزایای بسیاری دارد و همچنین به راحتی در منزل کشت و برداشت می‌شود، می‌توان آن را در حیاط یا بالکن منزل کاشت و به صورت تازه و ارگانیک از این میوه خوشمزه استفاده کرد.
خیار گیاهی علفی و دارای ریشه‌هایی سطحی، اما گسترده و ساقه‌های آن بسیار انعطاف‌پذیر است و به هر سمتی کشیده می‌شود، کاشت خیار در گلدان‌های بزرگ و جعبه‌ها انجام می‌شود و باید به وسیله چند چوب ساقه‌ها را به سمت بالا هدایت کرد؛ خیار برای رشد به آب و هوای نسبتاً گرم نیاز دارد.
روش کاشت خیار
خیار برای رشد و نمو به خاکی گرم نیاز دارد، بنابراین قبل از کاشت خیار در گلدان باید صبر کنید تا دمای خاک گلدان بالاتر برود و گرم شود، ممکن است لازم باشد 2 هفته بعد از سپری شدن آخرین موج سرما صبر کنید تا دمای خاک و گلدان بالا برود، البته این مقدار بستگی به جنس گلدان‌تان هم دارد.
برای کاشت خیار در گلدان بهتر است از بذر هیبرید استفاده کرد که نیازی به بذرافشانی برای تولید گل و میوه نداشته باشد و همچنین بهتر است بذری که دارای ساقه‌های کوتاه‌تر است را تهیه کنید تا فضای کمتری را اشغال کند.
بذر و گلدان مناسبی را انتخاب کنید
پس از انتخاب بذر، نوبت انتخاب گلدانی مناسب است، مانند بسیاری از سبزیجات و میوه‌ها، هر چه گلدان انتخابی‌تان بزرگ‌تر باشد بهتر است، زیرا گلدان بزرگ‌تر به معنی داشتن خاک بیشتر است که باعث می‌شود آب مدت بیشتری در اختیار گیاه بماند، پرورش خیار‌های خوب بستگی به آبیاری مناسب دارد، پس باید مطمئن شوید گیاه همیشه مقداری رطوبت در اطراف ریشه‌اش دارد.
برای کاشت خیار، گلدانی با قطر و ارتفاع حداقل 30 سانتی‌متر انتخاب کنید و سپس آن را با خاک برگ، کمپوست و خاک باغچه پر کنید، البته قبل از پرکردن گلدان با خاک، باید کف گلدان را مقداری سنگ ریزه بریزید تا گلدان به خوبی زهکشی شود، باید توجه داشت که هر گلدان برای 5 تا 6 بذر مناسب است.
بذر‌های خیار را در عمق 3 سانتی‌متر بکارید
بهتر است ابتدا خیار‌ها را نشا کنید و سپس نشا‌ها را به گلدان اصلی منتقل کنید، اما اگر فکر می‌کنید این کار برایتان سخت است، می‌توانید از اول در گلدان اصلی کشت‌شان کنید، پس از فراهم کردن بذر، گلدان و خاک مناسب، بذر‌ها را در عمق 2 تا 3 سانتی متری خاک بکارید، دقت کنید که فاصله بین بذر‌ها حداقل 2 سانتی‌متر باشد.
بعد از کاشت بذرها، خاک را در چند مرحله آبیاری کنید، ولی اجازه ندهید که خاک خیلی آبدار شود و برای آبیاری مجدد گیاه انگشتتان را مقداری در خاک فرو کنید، اگر خاک به نظرتان خشک آمد، گیاه را تا زمانی آبیاری کنید که آب از سوراخ‌های زهکش گلدان بیرون بزند، علاوه بر این برای رشد بهتر باید گلدان را روزانه به مدت 6 ساعت در نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید.
جوانه و بوته‌های قوی‌تر را انتخاب کنید
اگر ابتدا دانه‌ها را در محیط داخل خانه کاشته‌اید و می‌خواهید به بیرون انتقال‌شان دهید، مواظب باشید، چرا که گیاه خیار به تغییر دما حساس است؛ پس از گذشت چند روز، بذر خیار جوانه می‌زند و زمانی که ارتفاع جوانه‌ها به 7 سانتی‌متر رسید، در هر گلدان 2 جوانه که قوی‌تر از بقیه هستند را انتخاب کنید و بقیه را به آرامی از خاک بیرون بکشید و مجدداً صبر کنید تا گیاه رشد طبیعی خود را ادامه دهد و وقتی ارتفاع دو بوته به حدود 25 سانتی‌متر رسید، بوته قوی‌تر را انتخاب کنید و دیگری را به آرامی از خاک بیرون بکشید.
از این پس بوته خیار به طور متوسط روزی 2 سانتی‌متر رشد می‌کند و برای اینکه گیاه خوب محصول دهد، باید ریشه‌ها به خوبی آب بخورند، به همین منظور در زمان آبیاری دقت کنید که آب از پایین گلدان خارج شود، باید توجه داشت که آبیاری زیاد قبل از گلدهی باعث تأخیر در گل‌دادن می‌شود، ولی آبیاری بعد از گلدهی باعث تسریع رشد میوه و افزایش میوه‌ها می‌شود، مراقب باشید که میوه‌های بیمار، خراب‌شده و آسیب‌دیده را به سرعت از گیاه جدا کنید تا انرژی گیاه را هدر ندهند.
گیاه خیار به کوددهی نیاز دارد
گیاه خیار به کوددهی زیادی احتیاج دارد، می‌توانید قبل از کاشت خیار در خاک، مقداری از کود‌هایی که عناصر را به تدریج آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند (مانند کود‌های گرانولی) به خاک اضافه کنید و سپس در طول فصل رشد هر 2 هفته یکبار گیاه را با کود‌های مخلوط تغذیه کنید، همچنین می‌توانید از کود‌های ارگانیک هم استفاده کنید تا محصولی که به دست می‌آورید سالم‌تر باشد و به محیط زیست‌تان هم آسیب نرساند.
برداشت خیار پس از گذشت 70 روز
خیار به طرز عجیبی سریع رشد می‌کند و بوته‌های خیار را پس از گذشت 50 تا 70 روز بعد از کشت می‌توان برداشت کرد، تقریباً اکثر خیار‌ها در صورتی که زیاد برسند، پر از بذر و تلخ مزه می‌شوند، پس آن‌ها را وقتی که کوچک‌تر هستند، برداشت کنید، زیرا بسیار خوشمزه‌تر از خیار‌های بزرگ هستند، برای برداشت حتماً از یک قیچی استفاده کنید تا به گیاه آسیب نرسد، هر چقدر خیار بیشتری برداشت کنید، گیاه‌تان میوه‌های جدید بیشتری می‌دهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دانستنی‌های نجومی که در مدرسه یاد نگرفتید!

یک فرشته واقعیِ نگهبان در مدرسه

پیش‌بینی وضعیت جوی کشور

جسدی که پس از سوزانده شدن زنده شد!

ماساژ بدن مشتریان با آتش!

تعبیر یک کابوس

روزی که فروغی متن استعفای رضاشاه از سلطنت را در مجلس قرائت کرد

تقویم تاریخ/ بزرگداشت استاد سیدمحمد حسین شهریار؛ روز شعر و ادب فارسی

تفال/ برو به کار خود ای حافظ این چه فریاد است

راز جک سواری جسد سوخته در جاده آسیایی!

پرسش جالب شهید مطهری از مردان طالب همسر دوم!

تو می‌خواهی امام بشوی!

4گوشه دنیا/ تاخیر 11 ساعته پرواز به خاطر گم شدن پاسپورت خلبان

توصیه استاد فاطمی نیا به جوانان

گوناگون/ شگفتی‌های صورتی رنگ زمین!

راز بزرگ اهرامی مشابه که در پنج قاره زمین پراکنده شده‌اند

برخورد وحشتناک هواپیما با خدمه فرودگاه

گوناگون/ اوج هیجان در 100 متر زیر زمین!

4گوشه دنیا/ ناخن 121 سانتی مرد آمریکایی!

داستانک/ مردی که دیر رسید

4گوشه دنیا/ 27 هزار دلار برای زندگی در روستا‌

تصادف دردناک حین انجام حرکات نمایشی با موتور

گوناگون/ فاجعه های طبیعی که باعث زیباتر شدن زمین انجامید!

خیابان‌های بی‌شهید با نوای امیر عباسی

دزدی که اشتباهاً وارد خانه دیگری شد

ادعای روزنامه اسپانیایی درباره بازسازی سفارت آمریکا در ایران در سال 1366 / واکنش صدام و دستور او به وزیر اطلاعات عراق

جلال گفت وقت من کم است و خیلی کارها هست که باید تمام‌شان کنم

روایت همسر و برادر حاج آقا مصطفی خمینی در مورد درگذشت ایشان / «دیدم دست‌های آقا مصطفی بنفش است و لکه‌های بنفش روی سینه‌‌اش وجود دارد»

آخرین ملاقات آیت‌الله طالقانی با سفیر شوروی بود / لحظات آخر زندگی آیت‌الله طالقانی چطور گذشت؟

روزی که سراسر آمریکا و اروپا به حالت آماده‌باش درآمد/ رسانه‌های ایران حادثه 11 سپتامبر را چگونه پوشش دادند؟

عراق چگونه در اواخر دوران جنگ، در رسانه‌های بین‌المللی سعی می‌کرد ایران را مقصر جلوه دهد؟

«دل آقای طالقانی در زندان از مجاهدین خلق خون بود»

در نخستین جلسه مجلس خبرگان قانون اساسی بعد از رحلت آیت‌الله طالقانی چه گذشت؟

تاراج سیستان زیر سایه شاهنشاه!

آیا امام با اعدام هویدا مخالف بودند؟

روایت کمال خرازی از وزارت خارجه دوران اصلاحات / داستان «باند نیویورک» از کجا نشات می گیرد؟ / وقتی چپها می خواستند به «ظریف» ضربه بزنند

کودک پناهجویی که رئیس جمهور شد

«پلنگ» خاندان پهلوی از نگاه فرانسوی‌ها چه کسی بود؟ / اشرف: از 3 فرزندم، فقط یکی شان فارسی می‌داند! / مصدق می‌خواست دیکتاتور ایران شود

حمله یک شترمرغ فراری به روستاییان چینی

منتخبی از ساختمانهای رنگین کمانی با روکش پارچه ای!

یک سال اقامت در بوداپست به روایت تصویر

دسرهای خوشمزه ای که مینیاتوری هستند

شانس آورد که نرفت زیر کامیون!

جایی که هر گردشگری آرزوی دیدن آن را دارد!

پیرزن 94 ساله روی بدنش خالکوبی کرد!

عاقبت سبقت گرفتن در پیچ جاده!

منظور از "خیرالبریه" چه کسانی هستند؟

نجات یک پلنگ از غرق شدن

اتفاق عجیبی که بعد از تصادف رخ داد

مسابقه عبور از موانع با ماشین اسباب بازی در روسیه