آریا بانو

آخرين مطالب

«دردِ بیماری» یا «بیماریِ درد»! مقالات

«دردِ بیماری» یا «بیماریِ درد»!

  بزرگنمايي:

بانو نیوز - عده زیادی از مردم همان اول صبح از احساس مبهم درد مزمن در تمام بدن گلایه می کنند یا دردهای گاه وبیگاهی که به سراغشان می آید ونمی دانند باید چه کنند؟ در تقویم جهانی، امروز روز جهانی «مبارزه با درد» نام گذاری شده است .
خراسان نوشت: به این مناسبت و برای اطلاع رسانی بیشتر درباره این مشکل جهانی، به سراغ دبیر انجمن بررسی و مطالعه درد رفتیم . دکتر جلال زرین قلم عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و مرکز تحقیقات نوروفیزیولوژی می گوید: انجمن مطالعه درد ایران زیر مجموعه انجمن جهانی درد است واین انجمن بیش از 22 سال قبل با همکاری پزشکانی مانند دکترمحمد شریفی پا گرفت و با حضور متخصصانی همانند دکتر سعید سمنانیان و دکتر هما مناهجی فعالیت خود را شروع کرد .
هدف از تشکیل این انجمن، مدیریت روش های تحقیقی ودرمانی درباره درد است.
تعریف جهانی از درد
انجمن جهانی درد در تعریف درد چنین می گوید: درد تجربه حسی وهیجانی ناخوشایند، به دنبال آسیب بالفعل وبالقوه بافتی است .از آن جا که درد یک اختلال سایکو سوماتیک ( اختلال روان تنی) است، چه درزمینه تحقیق وچه در زمینه درمان باید متخصصان از گروه های مختلف حضور داشته باشندو انجمن درد با برگزاری همایش های داخلی وشرکت در کنگره های جهانی توانسته است نگرش درباره درد را – که قبلا موضوع جانبی تلقی می شد – تغییر بدهد و رویکردها را به سمت همکاری بین رشته ای بین متخصصان بالینی وپایه سوق دهد. بهتر است برای آگاهی بیشتر مثالی بزنم؛ فرد بیماربا یکی از علایم بیماری مانند درد مراجعه می کند، درد در مرحله اول بیماری نیست بلکه پاسخ فیزیولوژیکی بدن به بیماری است . در ادامه اگر بیماری با تشخیص صحیح همراه نباشد ودرمان مناسب انجام نشود ، با مزمن شدن آن، ممکن است درد نیز به بیماری تبدیل شود (وقتی درد باقی می ماند یعنی عامل ایجاد آن هم باقی مانده است و با مزمن شدن بیماری ، دردهم به سمت مزمن شدن پیش می رود و می تواند بیماری تلقی شود.) یعنی فردی که درد مزمن مفصلی دارد، خود این درد ممکن است افسردگی وناکارآمدی وی را به دنبال داشته باشد وهزینه های زیادی را به فرد تحمیل کند.انجمن درد با در نظر گرفتن این موضوعات در کارگروه های تخصصی، برگزاری کنگره ها ، شرکت در همایش های بین المللی وترجمه کتاب های مختلف مصاحبه و... تا حدی توانسته است نگرش درباره درد را تغییر دهد.
درد مزمن منتشر می شود یا نه ؟
ممکن است درد مزمن منتشر شود . زمانی که بدانیم علت درد چیست ، می توانیم تشخیص دهیم که درد منتشر می شود یا نه . برای مثال اگر علت درد عوامل التهابی است، می تواند منتشر شود اما اگر تنها ضایعه ای در یک قسمت خاص است به طور معمول احتمال انتشار درد وجود ندارد.
از طرفی چون درد از طریق سیستم عصبی در آن ناحیه منتقل وحس می شود، می توانیم درگیری مجموعه ای از اعصاب را در نظر بگیریم که احساس درد را به دیگر نواحی انتشار می دهد.
برای مثال دردهای احشایی - از آن جا که احشا در عمق بدن قرارگرفته است - در عمق بدن احساس می شود، اما در ناحیه سطح پوست ( درد راجعه ) هم احساس درد می کنیم .
درد تمام بدن، کسالت ورخوت
وقتی فردی با علایمی مانند کسالت ، رخوت ودرد در تمام بدن مراجعه می کندهم باید توسط متخصصان داخلی ، اعصاب و... معاینه شود وهم توسط متخصصان روان پزشکی. زیرا درد یک موضوع سایکو سوماتیک است. درد باید توسط گروهی از متخصصان در کلینیک های درد بررسی شود تا مشخص شود آسیب فیزیکی (برای مثال مشکلات مفصل) باعث درد شده است یا این موضوع به دلیل استرس های روزمره وتغییرات هورمونی است. در این حوزه از متخصصان زنان گرفته تا طب فیزیکی و طب آلترناتیو( طب جایگزین ) می توانند صاحب نظر باشند وکمک کنند .
سبک زندگی و افزایش درد
سبک زندگی در احساس درد تاثیر گذار است. برای نمونه استرس ،تغییرهورمونی ، افسردگی، اختلال روانی و از طرفی حرکت های نامناسب یا بی تحرکی وتغییرات فیزیولوژیکی که باعث اختلالات پاتولوژیک می شود در احساس درد ومزمن شدن آن تاثیر گذار است .
دردهای مبهم و توصیف نشده
در بیماری افسردگی دردهای متنوع و نشانه های فیزیکی رایج است. به گزارش سایت پزشکان بدون مرز، این دسته از بیماران ازسردرد، دردشکمی، درد دست و پا و گاهی ترکیبی از این دردها شکایت می کنند. این دردهای مزمن و دایمی را بیمار، خانواده او و حتی متخصص سلامت جدی نمی گیرند.اما توصیه می شود به جای این که ساکت بنشینید و این وضعیت را تحمل کنید، عواملی را که سبب افسردگی و بدتر شدن کیفیت زندگی می شود، برطرف کنید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«تامین امنیت زن» یا «تضعیف اهلیت خانواده»؟!

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

آسیب های ناشی از کودک همسری را جدی بگیریم

یادگیری شنا در زندگی زناشویی

تحلیلی بر جریان‌های زیباسازی شهر

حکایت پنج ضلعی دوست داشتنی

امضای دستی کودکانه بر سند زندگی

اصلا چرا باید ازدواج کنیم؟

کارکردهای «مهریه‌» برای زنان

دخترانی که تمایلی به "بله گفتن" ندارند...

عقده نگشاده برخی ایرانی‌ها با شرایط خاص!

دوستت دارم اما ازدواج نمی کنم!

بچه هایی که به پای هم پیر نمی شوند

تک فرزندی؛ تنهایی بی پایان

معضل بی‌اعتنایی در روابط همسایگی

6 تمرین ذهنی برای کسانی که مشغله کاری زیادی دارند

چرا مرا نمی فهمی؟!

چرا ساز را در تلویزیون نشان نمی‌دهند؟

تو در شکم مادرت بودی، من در قلبش

جنگ اول به از صلح آخر

مامانم اینا-مامانت اینا

«شرط ضمن عقد» تضمینی برای تامین امنیت شغلی زنان

آموزش مهارت‌های زندگی، نوشدارو پیش از جدایی

ریشه های اجتماعی بستر ساز خشونت

ملاک‌های ازدواج؛ زیبای پولدار من

کودکان و نوجوانان در چنبره ی خشونت های رسانه ای

رویاهایی که روی دار بافته می شود

تاریخچه ای از آراء مشارکت زنان در انتخابات

عوارض شب بیداری و تاثیرات منفی آن بر سلامتی

تاریخ کریسمس 2019 چه روزی است؟

11 دسامبر؛ روز جهانی کوهستان

10 دسامبر؛ روز جهانی حقوق بشر

ترامپ و تحریم و تریاک

هویت چیست و چرا اهمیت دارد؟

احکام زناشویی در اسلام

9 دسامبر؛ روز جهانی مبارزه با فساد

آشغال‌های دوست‌داشتنی بچه‌های امروز

نانومتر چیست و یک نانومتر چقدر است؟

حکم ترمیم پرده بکارت در اسلام چیست؟

دعای افتتاح کدام است و موضوع آن چیست؟

علت خوابیدن باتری ماشین چیست و چگونه می‌توان آن را حل کرد؟

آموزش روتوش عکس در فتوشاپ (کک و مک، رنگ لب، گونه و چشم)

زیارت عاشورا غیر معروفه چیست؟

تلاش برای رد شدن از دیـوار!

هدف گذاری به روش اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟

سینما و دیگر هیچ

‌زندگی کودکانه زیر سقف‌های اجباری!

9 راهکار موثر برای افزایش خلاقیت و نوآوری

هوش اجتماعی چیست و چه اهمیتی دارد؟

حکم رابطه با زن متاهل چیست؟