آخرین اخبار

تلنگر به مغزهای بی‌درد فرهنگي

تلنگر به مغزهای بی‌درد

  بزرگنمايي:

بانو نیوز -
فرهنگی وهنری, تلنگر به مغزهای بی‌درد" src="/Uploads/News/20180210124819394.jpg" alt="اخبار,اخبار فرهنگی وهنری, تلنگر به مغزهای بی‌درد" />
هرچند کاراکترهای فیلم «مغز‌های کوچک زنگ ‌زده» همگی به نوعی فکر و اندیشه‌شان به‌واسطه نوع زندگی؛ زنگ‌زده بود ولی کارگردان و نویسنده آن، هومن سیدی فارغ از هر نوع نگاه فرامتنی، قصه‌ای نوشت که شخصیت‌های آن، در نقطه‌ای پرت و دورافتاده از شهر که می‌تواند هر شهری هم باشد و نه‌فقط تهران، درگیر زندگی‌ای هستند که بسیاری دیگر نیز، آن‌سان زیست می‌کنند.
محله‌های حاشیه و کودکان «اجیرشده» بارها دستمایه فیلمنامه‌های گوناگون شده بودند ولی آنچه این سناریو را کمی متفاوت از دیگر کارها نشان می‌دهد، نگرش «خاکستری» آن به جامعه فارغ از دیدگاه‌های سیاسی- اجتماعی است. نگره‌ای که کمتر در این‌گونه فیلم‌ها مشاهده می‌شود. شکور که لقب «چوپان» از طرف شاهین به وی داده می‌شود؛ آشپزخانه‌ای دارد که بچه‌های بی‌سرپرست و بی‌سرپناه برایش کار می‌کنند که این همکاری می‌تواند از بچگی تا جوانی ادامه‌ یابد چون همگی به نوعی وامدار او هستند.
فارغ از صحنه‌های آشنای چنین فیلم‌هایی که «خانه‌های قمر خانمی» و بی‌دروپیکر، «موتیف» همیشگی آن است که شامل پدر و مادر بی‌تفاوت و خواهر و برادرانی که هر یک ساز خود را می‌زنند؛ آنچه حرف اصلی قصه است، همان نوع تربیتی است که ناخواسته در چنین بچه‌هایی اجرا می‌شود که همگی در سر، ریاست (چوپانی) را می‌پرورانند. نکته مغفول، ارائه راهکار و عمل اصولی در واکاوی رفتارهای این بزهکاران کوچک و بزرگ؛ همین نگرش فرمان دادن به دیگری و اداره گله است.
گله‌ای که گوسفندانی دارد و این گوسفندان به مرور زمان که از آب و گل درآمدند، خود چوپانان بالفطره‌ای می‌شوند که چرخه جرم و جنایت برای همیشه مانا باشد. هومن سیدی با نوشتن این فیلمنامه و بازی‌های خوبی که از بازیگرانش به‌ویژه نوید محمدزاده و فرید سجادی‌حسینی گرفت، جدا از شباهت بی‌انکار فضاهای فیلمش با «ابد و یک روز» سعید روستایی که چاره‌ای هم نیست که محمدزاده خواه‌ناخواه زمان عصبانیت؛ آن‌گونه می‌شود که در «ابد و یک روز » بود و در «بدون تاریخ و بدون امضا» (وحید جلیلوند، 1395)؛ نشان داد که می‌توان آنچه در ذهن مخاطب مانده است را به شیرینی «تکرار» کرد.
جدا از کم و کیف فیلم‌شناختی این اثر که به حتم در زمان اکرانش مورد مداقه قرار می‌گیرد، توجه به نوع زیست کودکانی که در این فیلم نشان داده شده بودند و نوع رفتار اگزوتیک برخی از آنان، جای آن دارد که در بررسی و نگاه ژرف‌تر، آسیب‌های اجتماعی مختص این قشر بیشتر دیده شود که هنر فیلمساز در نشان ‌دادن درست معضل است، به‌ویژه زمانی که داعیه راه‌حل ندارد و مشکل را به درستی نشان می‌دهد. «مغزهای کوچک زنگ‌زده»، درحقیقت تلنگر به مغزهایی است که به راحتی از کنار این مصائب عبور می‌کنند.
جنس «دوم»؟
«جاده قدیم» ساخته منیژه حکمت با سکانسی آغاز می‌شود که حول‌وحوش «چهارشنبه سوری» است و جمعی خانوادگی پیرامون پدربزرگ گرد آمدند که گویا حرف اول زنِ خانواده است و همگی باید دستورات وی را اجرا کنند. خسرو، پسر بهرام و مینو هم قرار است دم آقاجونش را ببیند تا کرداری که قبل مراسم عروسی‌اش صورت گرفته، به نحوی ختم به خیر شود چون بچه‌ای در راه است و باید مراسم عروسی هرچه سریع‌تر انجام شود... تا اینجای کار تماشاگر خود را آماده می‌کند تا با بستری سنتی که لاجرم تقابل با مدرنیته است روبه‌رو شود و داستان‌هایی از این دست، که نمی‌داند قرار است با قصه‌ای دیگر مواجه شود که بن‌مایه‌اش با ترسیمی که از چهره شخصیت اصلی زن ارائه می‌دهد، همخوانی ندارد.
مینو، رییس بانکی خصوصی که لامحاله کاراکتری موفق دارد یا این‌گونه می‌نمایاند، با خواسته یکی از مشتریان بانک که تقاضای وامی سنگین دارد موافقت نمی‌کند؛ چون وثیقه با مقدار وام همخوانی ندارد. در این اثنا که پایان سال است و بانک‌ها تا دیروقت باز، مینو در آخرین روز کاری که دیروقت هم است، با ماشینی دربست روانه خانه‌اش می‌شود که در بین راه، راننده به او تجاوز می‌کند و مینو سعی دارد این موضوع کتمان شود یا اصولا مطرح نشود و رفتارهای عصبی و هیستریک بعد از آن که لازمه چنین اتفاق نابهنجاری است، آنچنان تکرار می‌شود که در بخش‌هایی از سکانس‌های فیلم تا حدودی غیرقابل باور به‌نظر می‌رسد.
بحث بر سر اتفاق افتاده نیست که در جای خود نشان از بودن آن در جامعه است؛ صحبت از واکنش فردی است که نمادی از جامعه زن امروز را ناخودآگاه یدک می‌کشد. و این تصور از بستری می‌آید که کارگردان با عناصری آن را در ذهن تماشاگر می‌پروراند. به‌واقع قصه‌ای رئالیستی با داعیه «زن مورد ستم» در دل فیلمنامه‌ای که به نحوی فضای موجود جامعه است؛ چرا باید تا این حد زن را الکن و بی‌دست و پا فرض کند؟ هرچند فیلم می‌خواهد این را نشان دهد که جامعه پذیرای چنین نقشی از زن نمی‌تواند باشد ولی با دست خود آن قشر از بانوان پیگیر را نیز از خود دور می‌کند.
این‌گونه رفتارهای متجاوزانه در اجتماع نسبت به زن وجود دارد و چرا باید از سویی نگاهی مدرن به زن داشت و از سویی دیگر‌ او را جنس «دوم» خطاب کرد؟! حال بگذریم از برخی نقش‌ها و خرده‌پیرنگ‌ها در کلیت فیلم که تا انتها مشخص نشد برای چه بوده‌اند و اگر نبودند چه اتفاقی می‌افتاد؟ مثل حسن، کارگر خانه یا مهرداد و مهرو، برادر و خواهر مینو. حکمت پیرامون مسائل روز نگاهی آوانگارد دارد ولی از او بعید بود داستانی بنویسد که بارها و بارها گفته و نوشته شده و به تصویر درآمده است. ماحصل این فیلم و حرف پنهانش هرچه بوده به «جاده خاکی» رهنمون می‌شود و راه‌حلی ارائه نمی‌دهد؛ دست‌کم برای سازنده‌اش که از او و طرز نگاهش، برداشت‌های دیگری می‌شود.
روزنامه وقایع اتفاقیه
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اکران نوروزی «خرگیوش»

رقابت نزدیک «فروشنده» و «او» برای جایزه بفتا

نرگس آبیار «شبی که ماه کامل شد» را می‌سازد

آخرین خبرها از سریال نوروزی «تعطیلات رویایی»

روایت مهدی پاکدل از تنگه ابوقریب

سه فیلم به خانه‌ها راه یافتند

اعتراض نمایندگان لرستان به سریال«ستارخان» /عکس

تفاوت‌های فکری سینمای حاتمی کیا با مسعود کیمیایی

چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (639)

بلا تار؛ اعجوبه‌ای در سینمای مجارستان

ماجرای حذف «شمسی» و بازگشت «قیمت»

تصویربرداری «هیات مدیره» به غرب تهران رسید

همه چیز درباره «هجوم» ساخته جدید شهرام مکری

چه كسانی شایعه‌های مرگ چهره‌های سرشناس را می‌سازند؟

احتمال حضور مصطفی زمانی در سریال موسی (ع)

واکنش باران کوثری به توقف اکران «عصبانی نیستم»

«بدون تاریخ بدون امضاء» در آستانه یک میلیاردی شدن

تصویربرداری سریال «هیات مدیره» به غرب تهران رسید

احسان علیخانی برنامه تحویل سال 97 را اجرا می کند

اشکان خطیبی مجری «پنج ستاره» شد

گریم هادی حجازی‌فر در «کاتیوشا»/ عکس

نصب سردیس عباس کیارستمی با زخمی از چاقو/ عکس

نمایش تعجب برانگیز آلات مصرف موادمخدر در یک سریال!

محمدنادری: خیلیها به من می گویند شبیه امیر جعفری هستی!

تصویربرداری «عروس تاریکی» به 30 درصد رسید.

«پل خواب» به ونکوور می‌رود

فریادهای حاتمی کیا کار خودش را کرد، پخش برنامه «هفت» متوقف شد

مراسم جن گیری در کره جنوبی (+تصاویر)

باکلاس‌های شلخته؛ خانه این ستاره‌ها همیشه نامرتب است!

کفش مجسمه‌های عجیب و غریب

داستان جالب اولین نقش مهران مدیری و شاهرخ استخری در تئاتر

منتقد حاتمی کیا،او را به حضرت فاطمه حواله داد/یادت هست وقتی فیلمت توقیف شد علیه سپاه چه می گفتی؟

سلفی دو بازیگر سریال «شهرزاد»/ عکس

«ترک افغانستان» پرهزینه‌ترین فیلم روسیه در سال 2018

کار جنیفر آنیستون باز هم به طلاق کشیده شد

حواشی جشنواره سی و ششم ادامه دارد

ماجرای سریال «روانپزشک» به نویسندگی حسین امینی در هالیوود

شایعه درباره سلامتی استاد آواز ایران

گفت‌وگو با حبیب احمدزاده در سالروز تولد صادق هدایت

گفت‌وگو با زیاد دویری، کارگردان «توهین» و نامزد اسکار

چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (638)

نیکی کریمی: مدیون کیارستمی‌ام

فیلم‌های مهم عاشقانه تاریخ سینما معرفی شدند

از "دل شکسته" تا "مادر من" و "به اسب کهر بنگر" / آخر هفته با تلویزیون

نامزدهای جشنواره فیلم برلین؛ ایرانی‌ها به دنبال خرس طلایی

در اینستاگرام ستاره های خارجی چه خبر است؟ (7)

«تعطیلات رویایی» با «پایتخت5» رقابت می‌کند/ نقشی منفی دارم

پخش سری جدید «کافه فیلم» با حضور ضیاءالدین دری

افشاگری کیارستمی درباره احمد شاملو

ماکان بند مهمان برنامه دورهمی