آخرين مطالب

برای مادر - علی حبیبی* مقالات

برای مادر - علی حبیبی*

  بزرگنمايي:

بانو نیوز - نوشتن درباره مادر، دشوار است چون نمی توان در قالب واژه ها مقام والا و بزرگ او را توصیف کرد.

مقام مادر در نزد همه ملل گرامی داشته می شود همچنانکه در ایران این کار انجام می شود. همه در برابر عظمت مادر تسلیم هستند حتی کسانی که بعدها ممکن است فرزند ناخلف خانواده محسوب شوند ولی وقتی در برابر مادر قرار می گیرند با احترام به او می نگرند.
همه این کرامات و احترامات به مادر، از روح بلند و زحمات طاقت فرسای او سرچشمه می گیرد. مادر صادقانه و بی توقع تمام وجود خود را نثار فرزندش می کند و شاید همین موضوع، مقام او را چنین بالا برده است. مادر کسی است که در همه حال و حتی در بستر بیماری از یاد فرزندش غافل نیست هر چند ممکن است که فرزندش از یاد او غافل شود.
نگارنده مادری می شناسد که به اغلب بیماریها از دیابت تا بیماری قلبی و فشار خون مبتلا است و با وجود آنکه یک پایش را به خاطر بیماری دیابت از دست داده و قادر به حرکت نیست در این شرایط نیز هیچگاه از یاد فرزندانش که در نقاط مختلف زندگی می کنند غافل نیست هر چند ممکن است فرزندانشان در مواقعی او را فراموش کنند.
همین مادر پیر که تنها هم زندگی می کند، در این شرایط حتی با یک زنگ تلفن فرزندش نیز راضی است و توقعی بیش از این ندارد، خیلی ها می گویند او با همین زنگ ها زنده است در حالی که شاید خیلی از مواقع این تماس تلفنی هم از او دریغ شود.
همه امیدهای چنین مادرانی، قطعا از عشق مادر به فرزندش نشات می گیرد. اما پرسش این است که آیا فرزندان نیز می توانند چنین عشق پاکی نسبت به مادر خود داشته باشند؟
چه کسی می تواند مثل مادر بی توقع باشد و چه فردی می تواند مثل او چنین عشقی را نثار فرد دیگر کند. همه مادران این خصوصیت را دارند و در همه حال به یاد فرزندانشان هستند. مادران ویژگی هایی دارند که دیگران ندارند و یکی از آنها، دعای مادر است. هر فرزندی که دعای مادر را با خود داشته باشد سعادتمند خواهد شد و همه ما نمونه های آن را در جامعه می بینیم.
هم دعای خیر مادر و هم نارضایتی او از فرزند، به سرعت اثر خود را روی اطرافیان آشکار می سازد. نگاه محبت آمیز به مادر به معنی قدردانی و سپاس از زحمات بیکران او است و هیچ چیز نیز ارزشمندتر از رضایت مادر از فرزند نیست.
همین حالا خیلی از فرزندان نمی توانند دوری مادر را تحمل کنند و مثل پروانه دور او می چرخند درحالی که ممکن است افرادی نیز نسبت به امور مادر خود کم توجه باشند.
قطعا زندگی کسانی که به مادران خود توجه می کنند و افرادی که نسبت به مادر خود کم توجه هستند متفاوت است. افرادی که به مادر توجه می کنند زندگی آنان با آرامش بیشتری همراه است هر چند ممکن است از مال دنیا کم بهره باشند. همه ما این تفاوت ها را در گوشه و کنار زندگی مان می بینیم.
روز ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) که به روز مادر و زن نامگذاری شده بهترین فرصتی است که در باره مادران و زحماتی که برای بزرگ کردن نسل آینده محتمل می شوند، اندکی بیندیشم.
زحمات مادران برای رسیدگی به فرزندان، آنچنان زیاد است که هیچ فرزندی نمی تواند آن را جبران کند بنابر این امروز هر کاری که ما برای مادر خود انجام می دهیم در برابر زحمات طاقت فرسای او ناچیز است.
شاید امروز بهترین فردی که می تواند درباره ارزش مادر سخن بگوید کسی است که مادرش در قید حیات نیست. نبود مادر غم و اندوه بزرگی است که سالهای سال در جان و روح انسان باقی می ماند و هیچکس و هیچ چیزی نیز نمی تواند این خلا را پر کند. خیلی از ما وقتی قدر و ارزش چیزی را درک می کنیم که آن را از دست داده باشیم و در این نبودها، غم فقدان مادر از همه بزرگتر و جانکاه تر است. هیچ چیز جای مادر را نمی گیرد و هیچ پیشمانی و ناراحتی نیز بالاتر از نارضایتی مادر از فرزند نیست بخصوص وقتی که آن را از دست بدهیم و جبران کردن آن نیز محال باشد.
زمان به سرعت در حال سپری شدن است و اگر دیر بجنبیم ممکن است هیچوقت فرصتی برای عرض ارادت به مادر پیدا نکنیم حتی یک دیدار کوتاه یا تماس تلفنی می تواند یک فرصت برای ما باشد. او به همین نیز قانع است.
1569**1545
* خبرنگار
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وقتی موج جای واقعیت را می‌گیرد

عاملی که زمینه فساد زنان را فراهم می‌کند

ایجاد انگیزه برای مدیران میانی

شكست در مقابل مافیای تست‌زنی

از اجرای قانون منحرف نشویم

طلاق صوری برای دریافت مستمری؟

درد دل مادر یک کودک کم شنوا: برای همین بتهوون هرگز در ایران به دنیا نیامد

ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟

ضرورت رعایت حقوق دختران از سوی والدین

کارتن‌خواب‌ها در ایستگاه گورستان

ازدواج کودکان؛ اقدامی خطرناک با پایانی تلخ

از طلاق رسمی تا طلاق عاطفی

متن لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان

حقوق زن و راهکار سازمان‌های جهانی برای آن

تعریف موفقیت از دیدگاه موفق ترین کارآفرینان

نان آوران مرگ

حکایت ازدواج‌های شرطی

از شکلات و شمر زمانه تا بیلبورد هالیوودی بوشهر

از فردوسی پور تا کی روشی پور!

تکنیک های ضد پیری که می توانید در خانه انجام دهید

هیس؛ به کسی نگو آبروریزی میشه!

پول‌های کثیفی که به بهره‌کشی از کودکان دامن زده است

این پسران هرگز با شما ازدواج نمی کنند !

حق زندگی کودکان حقی فراموش شده

ترکتازی اسب خوش رکاب بازیگر زن روی بیلبوردهای رایگان؟!

بیلبوردهایی که پس داده شدند

رسانه و نگرش زنان به هویت جنسیتی خود

واقع بینانه به زنان سرپرست خانوار نگاه کنیم

در خواستگاری از دختر مورد علاقه تان با دانستن این نکات دیگر نه نمی شنوید!!

بالاخره آباد یا هرچه بادا باد !

خشونت خانگی علیه زنان در جوامع سنتی

کمک به کاهش انگیزه خودکشی با چند راهکار ساده

هفت رفتاری که به شما کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشید

ساختار حوزه زنان ترمیم شود

عشق یکطرفه چیست و در عشق های یک طرفه چه باید کرد؟

کودکان یتیم و یک دنیا تنهایی

همسرم بدبین شده، چه کنم؟

نیم قرن خدمت صادقانه

چرا تحصیل‌کرده‌ها باهوش‌ترند؟

تجاوزجنسی و پس‌لرزه‌های روانی

والدینی که مانع رشد کودک می‌شوند

انواع خشونت علیه کودکان و راه‌های جلوگیری از آن

حقوق زنان؛ حق حضانت فرزند برای مادران

بن‌بست فلاکت

چرا باز هم باید نگران لایه اُزُن باشیم؟

حقوق کودک؛ ازدواج کودکان و نابودی دنیای کودکی

قدرت زندگی‌بخش درختان شهری را دست‌کم نگیرید

شاهکارهای مفقود شده!

پیچ و خم های تصویب یک لایحه

دردسرهای دخالت بزرگترها