آریا بانو

آخرين مطالب

مادران مجرد/ از ساعت به وقت تورنتو مقالات

مادران مجرد/ از ساعت به وقت تورنتو

  بزرگنمايي:

بانو نیوز - شروع کردم در وقت‌های استراحتم سری میزنم، به فروم‌ها و گروه‌های اینترنتی‌ای که تورنتویی‌ها یا حتی کلی‌تر، غربی‌ها در آن به گفتگو درباره‌ی موضوعات مختلف زندگیشان می‌پردازند. یکی از فوایدی که این کار برایم دارد این است که می‌توانم از مسائلی آگاه شوم که در بطن جامعه و بین مردم اتفاق می‌افتد، جایی که احتمالا من نمی‌توانم به راحتی واردش شوم و درکش کنم.
امروز تصمیم گرفتم یکی از تاپیک‌هایی را که به تازگی خوانده ام، برایتان ترجمه کنم. متن زیر دردِ دل یکی از "سینگل-مام" هاست. "سینگل-مام " یا مادران مجرد، به کسی می‌گویند که قبل از ازدواج رسمی و در روابط آزاد، باردار شده و به تنهایی وظیفه‌ی بزرگ کردن فرزندشان را به عهده گرفته‌اند. این متن در یکی از بخش‌های تالار "مادران مجرد" در فورم معرفی شده در انتهای متن، منتشر شده است (راستی انتظار ترجمه ی تحت اللفظی نداشته باشید، نه به درد من می خورد نه به درد شما
"سلام. نمی‌خواهم در این بهترین لحظات زندگیم که به تازگی مادر شده‌ام، با اخبار مایوس کننده برایتان پست بگذارم. اما واقعا ناراحت هستم و باید حرف بزنم. چندوقت پیش درست قبل از زایمانم، از دوست پسرم، ایمیلی دریافت کردم، که اصرار داشت حتما در زمان زایمان من در بیمارستان باشد و بتواند لحظه‌ی تولد بچه را ببیند. حتی من را تهدید کرد که اگر چنین اجازه‌ای به او ندهم، مرا به دادگاه می‌کشاند و برایم حبس خواهند برید. تصمیم گرفتم به بیمارستانی نزدیک دوست‌پسرم بروم. مجبور شدم کلی بهانه‌تراشی کنم که چرا نمی‌خواهم در بیمارستانی که همه‌ی مراقبت‌های حین زایمانم را دریافت کردم، بچه‌ام را به دنیا بیاورم. با همه‌ی این حرف‌ها، درست روز زایمانم، وقتی به او پیام دادم که در بیمارستان هستم، بهانه آورد که باید با دخترش باشد و به بیمارستان نیامد. تمام آن شب، لحظه لحظه‌ی اتفاق‌هایی را که برایم افتاد، برایش پیامک زدم. پرستارها که می‌آمدند، دردهایم که شدیدتر می‌شد، مراحل زایمان و حتی لحظه‌ی تولد. کل شب را که تنها بودم برای او پیام زدم اما او خوابش برده بود. عکس بچه را نخواسته بود؛ با این حال برایش یک عکس فرستادم. تا همین دیشب اسم بچه را نمی‌دانست. چون برایش مهم نبود. دیشب هم چون می‌خواست بداند که فامیل کدام یکیمان را روی بچه گذاشته‌ام اسم بچه را پرسید. نمی‌دانم چه شد که به او گفتم اگر می‌خواهد می‌تواند برای امضای شناسنامه‌ی بچه بیاید (احتمالا منظور ثبت نام پدر در شناسنامه است). با اینکه گفته بود می‌آید و جواب پیام هایم را هم می‌داد، درست 5 دقیقه مانده به قرارمان، دیگر جواب پیام‌هایم را نداد. و من دیگر تاب نیاوردم و زدم زیر گریه.
می‌خواستم به همه‌ی مادران مجرد بگویم، وقتی می‌روید بیمارستان، تصمیمتان را با خودتان درباره‌ی بازدید کننده‌ها گرفته باشید. تا به خاطر آمدن یا نیامدنشان اینطور مانند من بهم نریزید. الان بهترین لحظات زندگی من است اما حسابی این ماجرا مرا داغان کرده. نمی‌توانم از این فکر، که چرا با من این کار را کرد، خودم را خلاص کنم. "
نمودار زیر نشان می‌دهد که هر ساله، بر تعداد بچه‌هایی که یکی از پدر یا مادر، مسئولیت پدری یا مادری را نپذیرفته و به تبع آن بچه‌ها محکوم شده‌اند فقط با یکی از والدینشان بزرگ شوند، افزوده می‌گردد.
اگر از آمار چنین خانواده‌هایی می‌پرسید، در کانادا، در یکی از هر 5 خانواده، پدر یا مادر مجبور شده‌اند بدون ازدواج فرزند خود را بزرگ کنند و فرزند از یکی از والدینش محروم است.
یکی از تناقض‌های زندگی لیبرالی همین است. اینکه پاسخی برای تعارض حقوق وجود ندارد. اینجا به پدر یا مادر حق می‌دهند، مسئولیت بچه‌شان را نپذیرند و زندگیشان را به دلیل بچه‌ای که فقط یکی از آن‌ها، او را می‌خواسته، و یا هیچ کدامشان قصد داشتنش را نداشته‌اند، دستخوش تغییر نکنند. اما کسی پاسخ نمی‌دهد چرا فرزند باید از حق "پدر" یا "مادر" داشتن محروم شود؟
کاش محبت و حمایت را میشد عددی کرد و میشد به جبر قانون، کسی را مکلف کرد به دیگری محبت کند. کانادا خیلی داعیه‌ی این را دارد که حق و حقوق همه را می‌دهد. راست هم می‌گوید، تا آن جا که به دولت‌ها مربوط است، همه‌ی مردم حق و حقوقشان را می‌گیرند. اما چطور قانون می‌تواند راهی پیدا کند تا از وقوع رویدادی که در آن، "مادری تنها در بیمارستان همه‌ی شوق و هیجانش را از وانفسای تنهایی به کسی که او را باردار کرده پیامک میزند، و جوابی دریافت نمی‌کند" جلوگیری کند؟
یک نفر از این سر دنیا، یک تکه ی پارچه‌ی سفید به دست گرفته و می‌خواهد به ظنِ خودش، داعیه‌دار حقوق زنان شود. او را کاری ندارم. اما از میان زنانی که از نعمت خانواده و حمایت همسرانشان برخوردارند، کسی پیدا می‌شود داعیه‌دار حقوق زنانی شود که کشورشان نتوانسته قانونی برای محبت کردن و پر کردن خلأ و نیاز عاطفی زنانش پیدا کند؟
ثنا آزاد/ دانشجوی دکتری مهندسی پزشکی/تورنتو
مشاهدات و روزنوشته‌های دانشجویان و دانش‌آموختگان مسلمان ایرانی از آمریکا
@K1inUSA
منبع: کانال k1inUSA
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تست با ملاحظه بودن؛ تا چه اندازه مستعد کمک به دیگران هستید؟

انسانیت را مشق می کنند

روش "رفتار درمانی شناختی" عوارض جانبی دارد

راهکارهای طلایی برای سوزاندن کالری

زوج درمانی چیست؟ آیا شما به آن نیاز دارید؟

احزاب زنان در ایران چه می‌کنند/ بی‌تاثیر یا واقعی؟

ندانم گرایی یا آگنوستیک چیست؟

سلبریتی هایی که به جای بچه، گربه بزرگ می کنند!

مهریه قابل جایگزینی به‌وسیله شرط ضمن عقد نیست

مجموعه انشا درمورد اربعین

نظریه بهداشت و تندرستی در پوشاک از منظر مکتب طب ایرانی

آیا اختلاف سنی در ازدواج مهم است؟

وقف در قانون مدنی

بچه ها به صف؛ اینجا تفاوت بی‌ تفاوت!

همسایگی مذهب و طبیعت در سرزمینی با نماد سلامت سیب و عسل/حسینیه‌هایی مشهور به چنار + تصاویر

«خون بازی» در مدارس!

بیماری‌های روحی‌ از سخت‌ترین بیماری‌ها

الهام‌بخش مثل این آدم

مهارت هایی برای حفظ رابطه عاشقانه!!

چه موضوعاتی در مدارس سرتاسر دنیا تدریس می شود؟

لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت؛ زهر یا پادزهر؟

آنچه دختران مجرد باید بدانند

نشانه های بارز یک مرد هوسباز؛ مردان هوسباز چگونه رفتار می‌کنند؟

شرایط ارتداد چیست و چه حکمی دارد؟

منفی نگری و افکار مریض را چگونه از خود دور سازیم؟

بررسی ارتداد از نگاه مراجع، متفکران و نواندیشان معاصر

تاسوعا و عاشورا 97 چه روزی است؟

احکام ازدواج موقت از نگاه مراجع تقلید معاصر شیعه

انگار از راز همه چیز سر درآورده!

آسیب های کودکان پس از زلزله - فرهاد شرف پور*

ناجنبش‌های اجتماعی؛راه جدید اصلاح درخاورمیانه -فاطمه نباتیان

فریب در ازدواج چیست و چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟

انواع مهریه؛ زندگی زوجین در اسارت چند سکه

آسیا و چالش جدیِ تحولات جمعیتی

بهترین روش‌های پاک کردن مخاطبین تلگرام در آیفون

ازدواج خانم کوچولوها در یزد زیاد شده؟

خصوصیات عشق حقیقی،یک عشق حقیقی چه خصوصیاتی دارد؟

به نام «نذر آب» به کام «زندگی»

چالشی به نام تعدد زوجین

زنانه سیاست کنید!

ازدواج کودکان؛ واقعیتی آسیب‌زا

غنی یا فقیر، کدام قانون‌مدارترند؟

آزار جنسی در محل کار، چگونه با آن برخورد کنیم؟

حقوق زن چیست؟ زنان چقدر با حقوق خود آشنا هستند؟

وقتی موج جای واقعیت را می‌گیرد

عاملی که زمینه فساد زنان را فراهم می‌کند

ایجاد انگیزه برای مدیران میانی

شكست در مقابل مافیای تست‌زنی

از اجرای قانون منحرف نشویم

طلاق صوری برای دریافت مستمری؟