آخرين مطالب

مادران مجرد/ از ساعت به وقت تورنتو مقالات

مادران مجرد/ از ساعت به وقت تورنتو

  بزرگنمايي:

بانو نیوز - شروع کردم در وقت‌های استراحتم سری میزنم، به فروم‌ها و گروه‌های اینترنتی‌ای که تورنتویی‌ها یا حتی کلی‌تر، غربی‌ها در آن به گفتگو درباره‌ی موضوعات مختلف زندگیشان می‌پردازند. یکی از فوایدی که این کار برایم دارد این است که می‌توانم از مسائلی آگاه شوم که در بطن جامعه و بین مردم اتفاق می‌افتد، جایی که احتمالا من نمی‌توانم به راحتی واردش شوم و درکش کنم.
امروز تصمیم گرفتم یکی از تاپیک‌هایی را که به تازگی خوانده ام، برایتان ترجمه کنم. متن زیر دردِ دل یکی از "سینگل-مام" هاست. "سینگل-مام " یا مادران مجرد، به کسی می‌گویند که قبل از ازدواج رسمی و در روابط آزاد، باردار شده و به تنهایی وظیفه‌ی بزرگ کردن فرزندشان را به عهده گرفته‌اند. این متن در یکی از بخش‌های تالار "مادران مجرد" در فورم معرفی شده در انتهای متن، منتشر شده است (راستی انتظار ترجمه ی تحت اللفظی نداشته باشید، نه به درد من می خورد نه به درد شما
"سلام. نمی‌خواهم در این بهترین لحظات زندگیم که به تازگی مادر شده‌ام، با اخبار مایوس کننده برایتان پست بگذارم. اما واقعا ناراحت هستم و باید حرف بزنم. چندوقت پیش درست قبل از زایمانم، از دوست پسرم، ایمیلی دریافت کردم، که اصرار داشت حتما در زمان زایمان من در بیمارستان باشد و بتواند لحظه‌ی تولد بچه را ببیند. حتی من را تهدید کرد که اگر چنین اجازه‌ای به او ندهم، مرا به دادگاه می‌کشاند و برایم حبس خواهند برید. تصمیم گرفتم به بیمارستانی نزدیک دوست‌پسرم بروم. مجبور شدم کلی بهانه‌تراشی کنم که چرا نمی‌خواهم در بیمارستانی که همه‌ی مراقبت‌های حین زایمانم را دریافت کردم، بچه‌ام را به دنیا بیاورم. با همه‌ی این حرف‌ها، درست روز زایمانم، وقتی به او پیام دادم که در بیمارستان هستم، بهانه آورد که باید با دخترش باشد و به بیمارستان نیامد. تمام آن شب، لحظه لحظه‌ی اتفاق‌هایی را که برایم افتاد، برایش پیامک زدم. پرستارها که می‌آمدند، دردهایم که شدیدتر می‌شد، مراحل زایمان و حتی لحظه‌ی تولد. کل شب را که تنها بودم برای او پیام زدم اما او خوابش برده بود. عکس بچه را نخواسته بود؛ با این حال برایش یک عکس فرستادم. تا همین دیشب اسم بچه را نمی‌دانست. چون برایش مهم نبود. دیشب هم چون می‌خواست بداند که فامیل کدام یکیمان را روی بچه گذاشته‌ام اسم بچه را پرسید. نمی‌دانم چه شد که به او گفتم اگر می‌خواهد می‌تواند برای امضای شناسنامه‌ی بچه بیاید (احتمالا منظور ثبت نام پدر در شناسنامه است). با اینکه گفته بود می‌آید و جواب پیام هایم را هم می‌داد، درست 5 دقیقه مانده به قرارمان، دیگر جواب پیام‌هایم را نداد. و من دیگر تاب نیاوردم و زدم زیر گریه.
می‌خواستم به همه‌ی مادران مجرد بگویم، وقتی می‌روید بیمارستان، تصمیمتان را با خودتان درباره‌ی بازدید کننده‌ها گرفته باشید. تا به خاطر آمدن یا نیامدنشان اینطور مانند من بهم نریزید. الان بهترین لحظات زندگی من است اما حسابی این ماجرا مرا داغان کرده. نمی‌توانم از این فکر، که چرا با من این کار را کرد، خودم را خلاص کنم. "
نمودار زیر نشان می‌دهد که هر ساله، بر تعداد بچه‌هایی که یکی از پدر یا مادر، مسئولیت پدری یا مادری را نپذیرفته و به تبع آن بچه‌ها محکوم شده‌اند فقط با یکی از والدینشان بزرگ شوند، افزوده می‌گردد.
اگر از آمار چنین خانواده‌هایی می‌پرسید، در کانادا، در یکی از هر 5 خانواده، پدر یا مادر مجبور شده‌اند بدون ازدواج فرزند خود را بزرگ کنند و فرزند از یکی از والدینش محروم است.
یکی از تناقض‌های زندگی لیبرالی همین است. اینکه پاسخی برای تعارض حقوق وجود ندارد. اینجا به پدر یا مادر حق می‌دهند، مسئولیت بچه‌شان را نپذیرند و زندگیشان را به دلیل بچه‌ای که فقط یکی از آن‌ها، او را می‌خواسته، و یا هیچ کدامشان قصد داشتنش را نداشته‌اند، دستخوش تغییر نکنند. اما کسی پاسخ نمی‌دهد چرا فرزند باید از حق "پدر" یا "مادر" داشتن محروم شود؟
کاش محبت و حمایت را میشد عددی کرد و میشد به جبر قانون، کسی را مکلف کرد به دیگری محبت کند. کانادا خیلی داعیه‌ی این را دارد که حق و حقوق همه را می‌دهد. راست هم می‌گوید، تا آن جا که به دولت‌ها مربوط است، همه‌ی مردم حق و حقوقشان را می‌گیرند. اما چطور قانون می‌تواند راهی پیدا کند تا از وقوع رویدادی که در آن، "مادری تنها در بیمارستان همه‌ی شوق و هیجانش را از وانفسای تنهایی به کسی که او را باردار کرده پیامک میزند، و جوابی دریافت نمی‌کند" جلوگیری کند؟
یک نفر از این سر دنیا، یک تکه ی پارچه‌ی سفید به دست گرفته و می‌خواهد به ظنِ خودش، داعیه‌دار حقوق زنان شود. او را کاری ندارم. اما از میان زنانی که از نعمت خانواده و حمایت همسرانشان برخوردارند، کسی پیدا می‌شود داعیه‌دار حقوق زنانی شود که کشورشان نتوانسته قانونی برای محبت کردن و پر کردن خلأ و نیاز عاطفی زنانش پیدا کند؟
ثنا آزاد/ دانشجوی دکتری مهندسی پزشکی/تورنتو
مشاهدات و روزنوشته‌های دانشجویان و دانش‌آموختگان مسلمان ایرانی از آمریکا
@K1inUSA
منبع: کانال k1inUSA
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ازدواج با مردی با این خصوصیات، ممنوع!!

حقوق کودک؛ نگاهی به آزار جنسی کودکان و راه‌های پیشگیری

حقایق زیست‌محیطی؛ آیا پاک‌کننده‌های حاوی میکروبید ضرر زیادی دارند؟

چرا بهتر است مدارس دیرتر باز شوند؟

صعود طلاق در سراشیبی زندگی

خصومت یا خشونت؛ کدام‌یک برای زندگی مشترک خطرناک‌تر است؟

مادران مجرد/ از ساعت به وقت تورنتو

ازدواج بی دردسر با خانم کارمند

وقتی عشق حد و مرز نمی شناسد

ترفندهای زنانه برای نگه داشتن همسر!!

«دوست بودن» واقعا بهتر از ازدواج است؟

بی مهری به فضای سبز در نوروز - علی حبیبی*

علائم و نشانه‌های مصرف مواد مخدر چیست؟

برای مادر - علی حبیبی*

در ارتباط عاشقانه با همسرتان این باورهای غلط را فراموش کنید

8 چیزی که نباید از شوهرتان انتظار داشته باشید

آنچه مادران امروز فراموش کرده‌اند

چرا زنان در رهبری از مردان موفق تر هستند؟

ویژگی های افرادی که ازدواج سالمی داشته اند چیست؟

8 توصیه تغذیه‌ای مهم برای زنان جوان

ازدواج پایدار - علی حبیبی*

حقایقی در مورد رابطه زن و گل

انتظارات خارج از محدوده

جنسی که دیگر لطیف نیست

نه "زن محوری"؛ بلکه تقابل با تبعیض علیه زنان

خطرات عرض اندام در اتاق شیشه ای !

حقایق زیست‌محیطی؛ تاثیر خودروهای پاک‌تر در آلودگی هوا

خدمات درمان اعتیاد مشخص،کمک به خانواده معتاد نامشخص

تفاوت های عشق واقعی و وابستگی

حق می دهیم، مسوولیت می خواهیم

آیا رابطۀ بین پاک‌سازی‌ هوا و گرم شدن زمین رابطه‌ای معکوس وجود دارد؟

چرا ترک اعتیاد «زنان» سخت‌تر از مردان است؟

عقد؛ دورانی برای شناخت تکمیلی

چند راه‌حل ساده برای جلوگیری از جدایی

بی برنامگی مدیران و پراکندگی، عامل ماندگاری مشکلات زنان

«بنیاد ملی خانواده» چه می‌کند؟/ یادداشت توران ولی مراد

فرضیه قدرتمندی بیشتر مردان در مقایسه با زنان زیر سوال رفت

قفل گوشی با تشخیص چهره یک افسانه یا حقیقت؟

بی برنامگی مدیران و پراکندگی، عامل ماندگاری مشکلات زنان

این مدهای آرایش عجیب امروزی

علت به وجود آمدن عشق و علاقه بین دانشجویان چیست و چه باید کرد؟

راهکاری برای کاهش خشونت علیه زنان و تنفر زوجین از یکدیگر

وقتی سن در زندگی مشترک رنگ می بازد

آقایان! اینها را به همسر باردارتان نگویید

سایه روشن‌های قانون فرزندخواندگی

ازدواج و مشورت

در مقابل خیانت همسر چگونه رفتار کنیم؟

7نکته درباره تناسب فرهنگی در ازدواج

افزایش نرخ ازدواج کودکان در ٦ سال گذشته

زنان در چه سنی میل جنسی بالاتری دارند؟