آریا بانو

آخرين مطالب

چرا آمار ايدز در زنان رو به افزايش است؟ گفتگو

چرا آمار ايدز در زنان رو به افزايش است؟

  بزرگنمايي:

چندي پيش مجيد رضازاده، رييس مرکز پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي، در اين خصوص به ايسنا، اعلام کرده بود که "در حال حاضر نگران افزايش ميزان شيوع  و انتقال ويروس HIV مثبت از طريق روابط جنسي و به تبع آن افزايش آمار زنان مبتلا به ايدز در کشور هستيم    ."

همچنين بنا بر آخرين گزارش‌ها از آمار ايدز، انتقال جنسي، تبديل به عامل اول انتقال اين بيماري شده است. کنار هم چيدن اين پازل، تنها يک تصوير را ايجاد مي‌کند"عدم آگاهي زنان ".  مشکلي که مدير عامل موسسه پيام همياري آن را يکي از دلايل اصلي ابتلا به ايدز در زنان مي‌داند.  

حميدرضا سيد قاسمي، آگاه نبودن زنان از حقوق جنسي خود را يکي از مهم‌ترين دلايل ابتلا به ايدز در کشور مي‌داند و مي‌گويد: بسياري از آسيب‌هايي که به زنان مبتلا به ايدز وارد شده، از طرف همسران آنها بوده؛ همسران مصرف کننده‌اي که به دليل مصرف مواد تزريقي مبتلا شدند و سپس همسران خود را مبتلا کردند.

وي تصريح مي‌کند: مظلوم‌ترين قشر در ميان مبتلايان به ايدز، زناني هستند که به واسطه همسران خود به اين بيماري مبتلا شدند و بچه‌هايي که از اين زنان به دنيا آمده‌اند. نگاه جامعه به زنان مبتلا به ايدز کمي تغيير کرده است؛ ولي همچنان به راحتي آنها را قضاوت مي‌کنيم، در صورتي که ناآگاهي خود و همسرش باعث اين اتفاق شده است.

سيدقاسمي جامعه را يکي از مقصران اصلي پنهان کردن بيماري ايدز از سوي افراد مبتلا به آن مي‌داند و مي‌گويد: هنوز هم افرادي هستند که بيماري خود را پنهان مي‌کنند و بي‌ترديد اجتماع در اين مورد مقصر است. وقتي فردي به اين بيماري مبتلا باشد، برخوردهاي نامناسب و قضاوت‌ها، انگ و اتهام زدن، باعث مي‌شود خيلي از بيماران، آن را پنهان کنند. البته هيچ لزومي ندارد کسي که به اين بيماري مبتلا  است در محيط‌هاي عادي آن را اعلام کند؛ چرا که در مراودات عادي اجتماعي اين بيماري منتقل نمي‌شود. ولي کسي که تصميم به ازدواج و ورود به يک رابطه جنسي دارد، بايد آن را بيان کند.

وي ضمن اشاره به اقدام ديرهنگام آموزش و پرورش براي ارائه آموزش در زمينه پيشگيري از ايدز، اظهار مي‌کند: آموزش و پرورش اطلاع رساني به گروه هدف درباره ايدز را بسيار دير شروع کرد و اقدامات آن خيلي پررنگ نبوده‌ است. در حالي که بهترين گروه هدف را در اختيار دارد. هر چقدر سن ارائه آموزش درباره حقوق جنسي و پيشگيري از ايدز،   پايين‌تر باشد، بهتر است. در آموزش و پرورش از دوره دبيرستان ارائه برخي آموزش‌ها آغاز شده است، ولي بسيار دير عمل کردند. بحث آموزش‌هاي جنسي و پيشگيري از اين بيماري، بايد از سنين پنجم يا ششم دبستان آغاز شود.

سيدقاسمي ادامه مي‌دهد: سن اعتياد و بسياري از آسيب‌ها پايين آمده است و ما بايد در مقابل آنها سن آموزش را پايين بياوريم؛ چرا که  مرد و زن به راحتي به علت عدم آگاهي در زمينه حقوق جنسي و نحوه انتقال بيماري آسيب مي‌بينند.

مديرعامل موسسه پيام همياري در ادامه، کودکان مبتلا به ايدز را گروه دومي از مبتلايان مي‌داند که جامعه نحوه برخورد با آنها را نمي‌داند و در نتيجه، فشاري بيشتر از بزرگسالان مبتلا به ايدز، به آنها وارد مي‌شود و در مواردي اين کودکان را مجبور به ترک تحصيل مي‌کند.

وي در اين مورد مي‌گويد: سال گذشته موردي داشتيم که کودکي به دليل ابتلا به ايدز از مدرسه اخراج شد. با همراهي نماينده آن شهر، او دوباره به مدرسه بازگشت، اما بعد از اين مدت، به دليل نگاه اطرافيان و انگشت اتهامي که به سمت اين کودک است، مي‌خواهد مدرسه را رها کند. آموزش و پرورش هم با بچه‌ها درگير است و هم والدين آنها. در اين مورد آموزش و پرورش مشکلي با اين موضوع نداشت و حتي به خانواده‌ها در اين زمينه آموزش داده بود؛ مي‌گفتند خانواده‌ها مخالف حضور اين کودک در مدرسه هستند و ما نمي‌توانيم در اين مورد کاري کنيم.

مديرعامل موسسه پيام همياري، با تاکيد بر اينکه فشار روي کودکان مبتلا به ايدز بسيار بيشتر از بزرگسالان است، ادامه مي‌دهد: يک فرد بزرگسال مي‌تواند محيط کار خود را ترک کند، ولي کودک توانايي انجام اين کار را ندارد و شخصيتش زير اين نگاه‌ها شکل مي‌گيرد و آسيب بيشتري مي‌بيند.   دليلي ندارد کودک مبتلا به ايدز جداي از سايرين باشد. ما بايد اين واقعيت را بپذيريم که حدود 70 هزار بيمار اچ آي وي مثبت وجود دارند که شناسايي نشده‌اند. متاسفانه زماني که مشخص مي‌شود کودکي مبتلا به اين بيماري است، ‌ مردم با او بد رفتاري مي‌کنند. ترس از اين بيماري در همه سطوح اجتماعي وجود دارد.

وي اضافه مي‌کند: از لحاظ قوانين، بين اين بيماران و ساير افراد تفاوتي وجود ندارد اما، ممکن است بر اساس برخوردهاي شخصي و ترس از بيماري، ناخواسته و غيرقانوني آنها را از حقوق‌شان محروم کنيم. ما پزشکاني داريم که وقتي مي‌فهمند فرد مبتلا به اچ آي وي است، مثل ديگران با بيمار برخورد نمي‌کنند و حتي گاهي او را معاينه نمي‌کنند؛ اين به معني پايمال کردن حق بيمار است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در فضای مجازی قربون صدقه‌ هم نروید

40 درصد دعاوی خانوادگی کشور مربوط به تهران است

شریعتمداری: مرحوم تاج الدین بحق، امانت دارانه قشر کارگری را نمایندگی می کرد

سید محمد فدوی: نقاشی دریافت‌های خالص انسان است که روی بوم می‌آید / ایرانی‌ها ژنی دارند که باعث می‌شود در تصویرسازی موفق باشند

بهمنی: قالب‌تراشی برای شاعر توهین به غزل و هنر است

لاجوردی: تخصص در حوزه مد و لباس بدون مهارت کار گروهی کارایی چندانی ندارد

بهرنگ علوی: رکورددار بازی در فیلم کوتاه هستم

بهنام ابطحی: موسیقی‌های امروزی ساعت مصرف دارد

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

شریعتمداری: نوربخش هیچ‌گاه از سختی‌ها شکایت نکرد

ازدواج زود هنگام نقض حقوق بشر است

سهم مدیریت زنان در دولت 16.5 درصد رشد کرد

سامانه پیشگیری از طلاق در استان تهران راه اندازی می شود

دانشگاهیان به حل چالش های محیط زیست اعتقاد دارند

نیک‌پور: وضعیت آموزش موسیقی روزبه‌روز بهتر از قبل می‌شود

پوران درخشنده از یک دروغ درباره تحریم‌ها پرده برداشت

هنگام بهره مندی از اندیشه و مدیریت زنان اما و اگر می آوریم

محمد سریر: صداوسیما باید شبکه‌ای را به پخش آثار موسیقی اختصاص دهد

غزال بهمنی: اکنون بهترین زمان تولید در عرصه مد و لباس است

سازمان‌های مردم‌نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

خرازی: برخی خواهان استعفای روحانی شدند اما رهبری مخالفت کردند

ابتکار: تشکل های مردمی باید از پشتوانه حقوقی برخوردار باشند

کسی به دنبال رسیدگی به مطالبات زنان نیست

شکوفه اسفندیاری: بخش دولتی کمک کرد حوزه مد و لباس از سردرگمی خارج شود / بزرگترین معضل ما فارغ‌التحصیلان بدون مهارت است

صالحی: بخشی از حیات فرهنگ عمومی، مدیون هنر "تعزیه" است

زندگی دوباره فرش‌ها پس از انهدام / روایت بیژن قاسمی‌نژاد از نمایشگاه "بود و تار" در گالری پروژه‌های آران

ردپای اعتیاد در نیمی از دادخواست های طلاق مشاهده می شود

والدین «تک‌فرزند»ها بخوانند

ویژگی‌های کودکان تیزهوش

امیر کریمی: شرایط امروز موسیقی پاپ بسیار نابسامان است / هیچ مطالبه‌ای از هیچ فرد یا نهادی ندارم

نباید از پا نشست و صحنه عاشقی هنر را رها کرد / چکناوریان، مرادی، کیایی و رستگاری از مشکلات هنرمندان پیشکسوت می‌گویند

ازدواج های زودهنگام و پیامدهای اجتماعی آن

مدیر شبکه سه: "ماه عسل" دو برابر برنامه "نود" مخاطب دارد / "هفت" با اجرای بهروز افخمی روی آنتن می‌رود / بازیگر نباید بتواند پایان یک سریال را عوض کند

مجید مظفری: اطلاعی از ورود پول‌های کثیف به سینما ندارم/ هزینه تولید یک فیلم در سینمای ایران به‌طور متوسط 3 میلیارد تومان است

تنها ثروتم آرشیو کاملی از دهه 20 تاکنون است / هیچ فردی در جهان به‌اندازه من در زمینه صدابرداری و صداگذاری فعالیت نداشته / روایت اسحاق خانزادی از همکاری با شهیدثالث، لاموریس، بیضایی و ضبط شعار "مرگ بر شاه" در تهران

مهدی صبایی: متأسفم که به فیلم "ماهورا" توجه نشد

حسین عالم‌بخش: "خاتون" در عرصه تئاتر حرفه‌ای عرض اندام می‌کند

نبوی: ما در سینمای ایران با خلأ جدی موضوع پژوهش روبرو هستیم

وضعیت ترجمه آثار نمایشی به سامان نیست / گروه‌ تئاتری در حوزه دینی و ارزشی شکل نگرفت / روایت داود دانشور از دنیای ترجمه تا مشکلات تئاتر دینی

برنامه‌های نوین دولت برای تغذیه و پیشگیری از بیماریها/ بهبود شرایط بهداشتی سلامت زنان ایران

تنبیه مجرمان کوچک، آزادی مجرمان بزرگ

حسین زمان: راه سختی در پیش دارم / هنوز ته ذهن خیلی‌ها مانده‌ام

رمضانی: مدل آستین‌ها و یقه لباس‌های بانوان به دهه 1360 بازگشته است

نادر مشایخی: به موسیقی کلاسیک کمتر توجه می‌شود

چرا کوله پشتی کمتر از کیف به کمر آسیب می‌زند

چرا باید ورم دست را جدی گرفت

علمشاهی: خواننده‌های پاپ باید حرفی برای گفتن داشته باشند

غفلت ؛ چهره پنهان و مخوف کودک آزاری

یک روان‌شناس: اضطراب جدایی، دلیل اصلی مدرسه‌هراسی کودکان است

آسیب‌های فضای مجازی؛ زنگ خطر پیش‌روی ارتباطات انسانی