آخرين مطالب

هر ساله چه مقدار زباله وارد اقیانوس می‌شود گوناگون

هر ساله چه مقدار زباله وارد اقیانوس می‌شود

  بزرگنمايي:

بانو نیوز - هر ساله چه مقدار پلاستیک وارد اقیانوس می‌شود و برای جلوگیری یا کاهش این حجم می‌توان چه کارهایی صورت داد؟ در این متن در روزچین به این مسئله خواهیم پرداخت.
هر ساله چه مقدار زباله وارد اقیانوس می‌شود
مطالعۀ جدیدی نشان می‌دهد این پلاستیک‌ها از کجا می‌آیند و چگونه می‌توان جلوی این موج را گرفت.
زباله‌های پلاستیکی موجود در اقیانوس‌ها مشکل نسبتاً جدیدی محسوب می‌شود. تنها حدود 40 سال از شروع مطالعه دربارۀ این موضوع گذشته است و اولین «چرخاب زباله‌ای» بزرگ اقیانوسی در دهۀ 1990 کشف شد. امروزه تقریباً همه از پلاستیک‌های اقیانوسی اطلاع دارند، اما هنوز نقاط مبهمی در این مورد وجود دارد. سالانه چه مقدار پلاستیک وارد اقیانوس می‌شود؟ این پلاستیک‌ها چگونه وارد اقیانوس می‌شوند؟ و در این زمینه چه کاری می‌توانیم بکنیم؟

انتشار تحقیقی در تاریخ 13 فوریه در مجلۀ ساینس ( Science ) بسیاری از این اسرار را روشن کرد. این تحقیق بهترین تخمین موجود از جریان ورود پلاستیک به داخل اقیانوس‌ها را ارائه داده است و دربارۀ اینکه این زباله‌ها از کجا می‌آیند و چگونه از خشکی به دریا می‌روند پاسخ‌هایی ارائه می‌دهد. نویسندگان این تحقیق شاید بتوانند با مشخص‌کردن مسیرهای که پلاستیک از طریق آن‌ها وارد دریا می‌شود، به ما بگویند که چگونه می‌توانیم جلوی موج ورود پلاستیک به دریا را بگیریم.
جنا جامبک نویسندۀ اصلی این تحقیق و استاد مهندسی محیط‌زیست در دانشگاه جورجیا، در بیانیه‌ای در‌این‌باره می‌گوید: «طبق نتایج این تحقیق، در سال 2010 چیزی بین 8/4 میلیون تا 7/12 میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس شده است که این زباله‌های پلاستیکی از 192 کشور ساحلی در سراسر جهان ردیابی شده‌اند. این عدد نشان می‌دهد که سالانه تقریبا 8 میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود».
وی می‌افزاید: «هشت میلیون تن معادل این است که در هر متر از خط ساحلی این 192 کشور 10 کیسه‌ی‌ پر از پلاستیک پیدا شود».

این در حالی‌ست که تحقیق جدید دیگری نشان داد که در‌حال‌حاضر اقیانوس‌ها حاوی بیش از 5 تریلیون قطعه پلاستیک (در مجموع حدود 250 هزار تن) است، سرعت سالانۀ رشد این آلودگی مشخص نیست. طی تحقیقی در سال 1975 برآورد شد که هر ساله حدود 1/0 درصد از پلاستیک تولیدی در جهان وارد دریاها می‌شوند، اما تحقیق جامبک نشان می‌دهد که این عدد در واقع چیزی بین 5/1 تا 5/4 درصد است.
کارا لوندر لاو استاد دانشگاه ماساچوست درانجمن آموزش دریایی و یکی دیگر از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: «برای نخستین بار میزان پلاستیکی را که سالانه وارد اقیانوس‌ها می‌شود برآورد کردیم. تاکنون کسی درک درستی از ابعاد این مشکل نداشته است».
محققان دریافتند که سوءمدیریت زباله‌های پلاستیکی در نواحی ساحلی عامل اصلی ورود پلاستیک‌ها به اقیانوس است. این زباله‌ها محصول زندگی دو میلیارد نفری که در طول پنجاه کیلومتر خط ساحلی زندگی می‌کنند. بخشی از مشکل به این دلیل است که زیرساخت‌های مدیریت زباله همگام با رشد سریع تولید پلاستیک در سیاره زمین (خصوصاً در کشورهای توسعه‌یافته) رشد نکرده است. برخی از 192 کشور مورد مطالعه، هیچ سیستم قاعده‌مندی برای مدیریت زباله ندارند. جامبک اضافه می‌کند که «مقابله با زبالۀ جامد در مقایسه با موضوعات اضطراری‌ترِ سلامت عمومی، مانند آب آشامیدنی و تصفیه فاضلاب از اهمیت کمتری برخوردار است».
او می‌گوید: «مشکلات مربوط به نبود آب آشامیدنی پاک بیشترین تأثیر را بر بشر دارد و تصفیه فاضلاب در درجۀ دوم اهمیت قرار می‌گیرد. رسیدگی به این دو موضوع بر زباله‌های جامد اولویت دارد؛ زیرا به نظر نمی‌رسد که این زباله‌ها تهدیدی فوری متوجه‌ی بشر کنند. در نتیجه، زباله‌ها در خیابان‌ها روی هم تلنبار می‌شوند و این موضوعی است که مدتی است به فراموشی سپرده شده است.»
از دست ندهید: اپلیکیشن‌هایی مناسب طبیعت‌دوستان
یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که در میان 20 کشور اول در تولید زباله‌های پلاستیکی، 11 کشور آسیایی وجود دارد و چین در رتبۀ نخست آن‌هاست. از دیگر کشورهای حاضر در این فهرست می‌توان به برزیل، مصر و نیجریه اشاره کرد، ایالات متحده نیز در رتبۀ بیستم قرار دارد. ایالات متحده زیرساخت‌های توسعه‌یافتۀ مناسبی برای مدیریت زباله‌های جامد دارد، اما در‌عین‌حال شهرهای ساحلی پرجمعیتی دارد که پلاستیک زیادی مصرف می‌کنند. در حدود 40 درصد جمعیت ایالات متحده در نواحی ساحلی این کشور (با تراکم میانگین 446 نفر در هر مایل مربع) زندگی می‌کنند. به‌طورکلی، هر آمریکایی روزانه 6/2 کیلوگرم زباله تولید می‌کند که 13 درصد آن پلاستیک است.
دانستن این موضوع که چقدر پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود مفید است، اما این تنها نوک کوه یخ است. ممکن است پلاستیک در برابر نور آفتاب تجزیه شود و یا با به‌هم‌خوردن در میان امواج تکه‌تکه شود، اما تجزیۀ آن‌ها به این سادگی‌ها نیست. با‌توجه‌به اندازۀ حدود 321 میلیون مایل مکعبی اقیانوس‌های روی زمین، محققان همچنان در حال تقلا برای ارزیابی حدود این مشکل پلاستیکی هستند.
لاو می‌گوید: «این مقاله به ما می‌گوید که تا چه اندازه در این زمینه عقب هستیم و چقدر باید کار کنیم تا از حجم پلاستیک موجود در اقیانوس اطلاع کسب کنیم. در‌حال‌حاضر، ما عمدتاً پلاستیک‌های شناور روی آب را محاسبه می‌کنیم، درحالی‌که مقدار زیادی پلاستیک در کف اقیانوس‌ها و در سواحل سراسر دنیا وجود دارد.»
هر پلاستیکی در آب دریا، از جمله وسایل بزرگی مانند وسایل ماهی‌گیری که دلفین‌ها را گیر می‌اندازد یا کیسه‌های پلاستیکی که معدۀ لاکپشت‌های دریایی را مسدود می‌کند، می‌تواند حیات‌وحش را به خطر بیاندازد. خصوصاً تکه‌های کوچک‌تر که با عنوان «میکروپلاستیک» شناخته می‌شوند، ناپیدا هستند و به‌آرامی پخش می‌شوند و انواع مختلف مواد آلاینده‌های اقیانوسی را در خود جذب می‌کنند. سپس این میکروپلاستیک‌ها به بدن مرغ‌های دریایی، ماهی‌ها و سایر موجودات دریایی گرسنه منتقل می‌شوند. سال گذشته مارکوس اریکسن از انستیتوی 5 Gyres به MNN گفت: «این امر اتفاق می‌تواند زنجیرۀ غذایی ما کاملاً فاسد کند».
وضعیت پلاستیک‌های اقیانوسی در حال بدتر‌شدن است. در تحقیقی در سال 2013 هشدار داده شد که حتی اگر دیگر هیچ زبالۀ پلاستیکی تولید نشود، چرخاب زبالۀ زمین حداقل تا 1000 سال دیگر وجود خواهد داشت. همچنین جامبک پیشبینی می‌کند که رشد تصاعدی پلاستیک‌های اقیانوسی تا سال 2025 به 155 میلیون تن خواهد رسید. طبق گزارش بانک جهانی، بشر تا قرن بعدی به «نقطۀ اوج زباله» خواهد رسید.
جامبک می‌گوید: «ما زیر زباله‌هایمان غرق شده‌ایم، اما چارچوب کاری‌مان به ما بررسی راهبردهای کاهش تولید زباله مانند بهبود مدیریت جهانی زبالهۀ جامد و کاهش سهم پلاستیک در تولید زباله را بررسی کنیم. راه‌حل‌های بالقوه به هماهنگی تلا‌ش‌های محلی و جهانی نیاز خواهد داشت».
منبع
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جک فروت، بزرگترین میوه درختی جهان

اهمیت آراستگی و آرایش خانم ها و آقایان قبل از رابطه جنسی

با کم خونی داسی شکل بارداری ممکن است؟

دیدنی‌ترین زمین‌های فوتبال جهان

سازگاری متولدین تیر با ماه های دیگر سال

احمقانه‌ترین طلاق‌های تاریخ معاصر

زوجی که هر سال برای میکی موس جشن تولد می گیرند! (+تصاویر)

آقای داماد چه کاره‌اند؟

تصاویر خبری هفته گذشته: از مسابقات جام جهانی تا روز بین المللی یوگا

طالع بینی هفتگی عشق (دوم تا نهم تیرماه)

8 دستور برای خوشبختی در زندگی زناشویی

اشتباهات نامزدهای صفرکیلومتر

به پسری که قبل از ازدواج علاقه داشتم تمایل پیدا کرده ام!!

چگونه می توان با تنبلی تخمدان باردار شد؟

اگر رابطه جنسی بهتری می خواهید، هر شب این کار را انجام دهید

استقلال مالی زن چه معایب و مزایایی دارد؟

راه و رسم های عجیب فنلاندی ها

کم هزینه ترین دانشگاه های ایالات متحده

رابطه دیابت و بارداری

عروس و مادرشوهر بازنده!

نکاتی حساس درباره 4 هفته اول دوران نامزدی!!

بدون منت، گذشت کنید

علائمی که نشان از یکنواختی و سردی در رابطه دارند

مدیریت درد زایمان طبیعی به روش لاماز

افتتاح شهر لندن با مصرف انرژی 100 درصد تجدید پذیر

هدیه ای که بعد از 15 سال زندگی این پسربچه را تغییر داد

چیزهایی که نمی دانستید مخترع آن ها زن هستند

اگر این بناهای تاریخی مشهور مثل گذشته بازسازی شوند

تاثیر ورزش بر زندگی جنسی

اولین قدم ازدواج چیست؟

ادویه ای که باعث سقط جنین می شود

جا شدن در دل خواستگار با ترفندهای زیر

مردان بی مسئولیت و زنان تجمل گرا

آیا پیش از بارداری باید داروهایی را که مصرف می‌کنم تغییر بدهم؟

مهمترین نکات قبل از ازدواج

یبوست, عوارض آزاردهندۀ دوران بارداری

تغییرات زنان بعد از مادر شدن

با این روش 90 ثانیه ای لغات زبان خارجی را برای همیشه ملکه ذهن تان کنید

سگ‌ها چگونه از طریق حس بویایی دنیا را درک می‌کنند؟

چطور از فردی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته مراقبت کنیم؟

طالع بینی هفتگی عشق (بیست و ششم خرداد تا دوم تیر)

همسر شما هم ولخرج است؟

نامزدی با طعم پشیمانی

اگر برای شما پسر یا دختر دار شدن مهم است

اختلال نعوظ در مردان می تواند به دلیل کمبود این ویتامین باشد!

به راه آوردن نامزد رفیق باز

فاصله ها و خواستگاری های سنتی

آیا می توان از حاملگی پوچ پیشگیری کرد؟

عاشقی کردن در این جهان مدرن

عشق تان را مومیایی کنید