آریا بانو

آخرين مطالب

هر ساله چه مقدار زباله وارد اقیانوس می‌شود گوناگون

هر ساله چه مقدار زباله وارد اقیانوس می‌شود

  بزرگنمايي:

بانو نیوز - هر ساله چه مقدار پلاستیک وارد اقیانوس می‌شود و برای جلوگیری یا کاهش این حجم می‌توان چه کارهایی صورت داد؟ در این متن در روزچین به این مسئله خواهیم پرداخت.
هر ساله چه مقدار زباله وارد اقیانوس می‌شود
مطالعۀ جدیدی نشان می‌دهد این پلاستیک‌ها از کجا می‌آیند و چگونه می‌توان جلوی این موج را گرفت.
زباله‌های پلاستیکی موجود در اقیانوس‌ها مشکل نسبتاً جدیدی محسوب می‌شود. تنها حدود 40 سال از شروع مطالعه دربارۀ این موضوع گذشته است و اولین «چرخاب زباله‌ای» بزرگ اقیانوسی در دهۀ 1990 کشف شد. امروزه تقریباً همه از پلاستیک‌های اقیانوسی اطلاع دارند، اما هنوز نقاط مبهمی در این مورد وجود دارد. سالانه چه مقدار پلاستیک وارد اقیانوس می‌شود؟ این پلاستیک‌ها چگونه وارد اقیانوس می‌شوند؟ و در این زمینه چه کاری می‌توانیم بکنیم؟

انتشار تحقیقی در تاریخ 13 فوریه در مجلۀ ساینس ( Science ) بسیاری از این اسرار را روشن کرد. این تحقیق بهترین تخمین موجود از جریان ورود پلاستیک به داخل اقیانوس‌ها را ارائه داده است و دربارۀ اینکه این زباله‌ها از کجا می‌آیند و چگونه از خشکی به دریا می‌روند پاسخ‌هایی ارائه می‌دهد. نویسندگان این تحقیق شاید بتوانند با مشخص‌کردن مسیرهای که پلاستیک از طریق آن‌ها وارد دریا می‌شود، به ما بگویند که چگونه می‌توانیم جلوی موج ورود پلاستیک به دریا را بگیریم.
جنا جامبک نویسندۀ اصلی این تحقیق و استاد مهندسی محیط‌زیست در دانشگاه جورجیا، در بیانیه‌ای در‌این‌باره می‌گوید: «طبق نتایج این تحقیق، در سال 2010 چیزی بین 8/4 میلیون تا 7/12 میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس شده است که این زباله‌های پلاستیکی از 192 کشور ساحلی در سراسر جهان ردیابی شده‌اند. این عدد نشان می‌دهد که سالانه تقریبا 8 میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود».
وی می‌افزاید: «هشت میلیون تن معادل این است که در هر متر از خط ساحلی این 192 کشور 10 کیسه‌ی‌ پر از پلاستیک پیدا شود».

این در حالی‌ست که تحقیق جدید دیگری نشان داد که در‌حال‌حاضر اقیانوس‌ها حاوی بیش از 5 تریلیون قطعه پلاستیک (در مجموع حدود 250 هزار تن) است، سرعت سالانۀ رشد این آلودگی مشخص نیست. طی تحقیقی در سال 1975 برآورد شد که هر ساله حدود 1/0 درصد از پلاستیک تولیدی در جهان وارد دریاها می‌شوند، اما تحقیق جامبک نشان می‌دهد که این عدد در واقع چیزی بین 5/1 تا 5/4 درصد است.
کارا لوندر لاو استاد دانشگاه ماساچوست درانجمن آموزش دریایی و یکی دیگر از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: «برای نخستین بار میزان پلاستیکی را که سالانه وارد اقیانوس‌ها می‌شود برآورد کردیم. تاکنون کسی درک درستی از ابعاد این مشکل نداشته است».
محققان دریافتند که سوءمدیریت زباله‌های پلاستیکی در نواحی ساحلی عامل اصلی ورود پلاستیک‌ها به اقیانوس است. این زباله‌ها محصول زندگی دو میلیارد نفری که در طول پنجاه کیلومتر خط ساحلی زندگی می‌کنند. بخشی از مشکل به این دلیل است که زیرساخت‌های مدیریت زباله همگام با رشد سریع تولید پلاستیک در سیاره زمین (خصوصاً در کشورهای توسعه‌یافته) رشد نکرده است. برخی از 192 کشور مورد مطالعه، هیچ سیستم قاعده‌مندی برای مدیریت زباله ندارند. جامبک اضافه می‌کند که «مقابله با زبالۀ جامد در مقایسه با موضوعات اضطراری‌ترِ سلامت عمومی، مانند آب آشامیدنی و تصفیه فاضلاب از اهمیت کمتری برخوردار است».
او می‌گوید: «مشکلات مربوط به نبود آب آشامیدنی پاک بیشترین تأثیر را بر بشر دارد و تصفیه فاضلاب در درجۀ دوم اهمیت قرار می‌گیرد. رسیدگی به این دو موضوع بر زباله‌های جامد اولویت دارد؛ زیرا به نظر نمی‌رسد که این زباله‌ها تهدیدی فوری متوجه‌ی بشر کنند. در نتیجه، زباله‌ها در خیابان‌ها روی هم تلنبار می‌شوند و این موضوعی است که مدتی است به فراموشی سپرده شده است.»
از دست ندهید: اپلیکیشن‌هایی مناسب طبیعت‌دوستان
یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که در میان 20 کشور اول در تولید زباله‌های پلاستیکی، 11 کشور آسیایی وجود دارد و چین در رتبۀ نخست آن‌هاست. از دیگر کشورهای حاضر در این فهرست می‌توان به برزیل، مصر و نیجریه اشاره کرد، ایالات متحده نیز در رتبۀ بیستم قرار دارد. ایالات متحده زیرساخت‌های توسعه‌یافتۀ مناسبی برای مدیریت زباله‌های جامد دارد، اما در‌عین‌حال شهرهای ساحلی پرجمعیتی دارد که پلاستیک زیادی مصرف می‌کنند. در حدود 40 درصد جمعیت ایالات متحده در نواحی ساحلی این کشور (با تراکم میانگین 446 نفر در هر مایل مربع) زندگی می‌کنند. به‌طورکلی، هر آمریکایی روزانه 6/2 کیلوگرم زباله تولید می‌کند که 13 درصد آن پلاستیک است.
دانستن این موضوع که چقدر پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود مفید است، اما این تنها نوک کوه یخ است. ممکن است پلاستیک در برابر نور آفتاب تجزیه شود و یا با به‌هم‌خوردن در میان امواج تکه‌تکه شود، اما تجزیۀ آن‌ها به این سادگی‌ها نیست. با‌توجه‌به اندازۀ حدود 321 میلیون مایل مکعبی اقیانوس‌های روی زمین، محققان همچنان در حال تقلا برای ارزیابی حدود این مشکل پلاستیکی هستند.
لاو می‌گوید: «این مقاله به ما می‌گوید که تا چه اندازه در این زمینه عقب هستیم و چقدر باید کار کنیم تا از حجم پلاستیک موجود در اقیانوس اطلاع کسب کنیم. در‌حال‌حاضر، ما عمدتاً پلاستیک‌های شناور روی آب را محاسبه می‌کنیم، درحالی‌که مقدار زیادی پلاستیک در کف اقیانوس‌ها و در سواحل سراسر دنیا وجود دارد.»
هر پلاستیکی در آب دریا، از جمله وسایل بزرگی مانند وسایل ماهی‌گیری که دلفین‌ها را گیر می‌اندازد یا کیسه‌های پلاستیکی که معدۀ لاکپشت‌های دریایی را مسدود می‌کند، می‌تواند حیات‌وحش را به خطر بیاندازد. خصوصاً تکه‌های کوچک‌تر که با عنوان «میکروپلاستیک» شناخته می‌شوند، ناپیدا هستند و به‌آرامی پخش می‌شوند و انواع مختلف مواد آلاینده‌های اقیانوسی را در خود جذب می‌کنند. سپس این میکروپلاستیک‌ها به بدن مرغ‌های دریایی، ماهی‌ها و سایر موجودات دریایی گرسنه منتقل می‌شوند. سال گذشته مارکوس اریکسن از انستیتوی 5 Gyres به MNN گفت: «این امر اتفاق می‌تواند زنجیرۀ غذایی ما کاملاً فاسد کند».
وضعیت پلاستیک‌های اقیانوسی در حال بدتر‌شدن است. در تحقیقی در سال 2013 هشدار داده شد که حتی اگر دیگر هیچ زبالۀ پلاستیکی تولید نشود، چرخاب زبالۀ زمین حداقل تا 1000 سال دیگر وجود خواهد داشت. همچنین جامبک پیشبینی می‌کند که رشد تصاعدی پلاستیک‌های اقیانوسی تا سال 2025 به 155 میلیون تن خواهد رسید. طبق گزارش بانک جهانی، بشر تا قرن بعدی به «نقطۀ اوج زباله» خواهد رسید.
جامبک می‌گوید: «ما زیر زباله‌هایمان غرق شده‌ایم، اما چارچوب کاری‌مان به ما بررسی راهبردهای کاهش تولید زباله مانند بهبود مدیریت جهانی زبالهۀ جامد و کاهش سهم پلاستیک در تولید زباله را بررسی کنیم. راه‌حل‌های بالقوه به هماهنگی تلا‌ش‌های محلی و جهانی نیاز خواهد داشت».
منبع
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیوگرافی رسول صدرعاملی کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی

طرز تهیه اسپاگتی با گوشت چرخ کرده به 2 روش

عوارض خوردن ماست و ماهی با همدیگر چیست؟

آشنایی با هنر منبت کاری

ماسک سیب زمینی برای سیاهی دور چشم

طرز تهیه انواع دمنوش لاغری

استاندار جدید تهران کیست؟

صف طولانی دلار 9 هزار تومانی!

انحراف بینی در نوزادان و کودکان، علت، علائم و راه‌ های درمان

مدل‌های جذاب بستن دستمال سر دخترانه

عوارض شب بیداری و تاثیرات منفی آن بر سلامتی

پنج ترفند برای چیدمان منزل بر اساس فرم و ابعاد خانه

6+1 وسیله در خانه که آن را مجلل و زیباتر خواهد کرد

آشنایی با خواص و فواید روغن کرچک برای مو

پارک ملی گلستان؛ طبیعت وحشی و سرمایه‌ای جهانی

نکاتی در انتخاب تیم خدمات مجالس

تست بازیگری باحال لقمه شو (فیلم)

علی علیپور: کم و بیش استقلالی بودم (فیلم)

قرص بزرگ کننده ران و باسن

تیکه محمد بحرانی به اوضاع مملکت در حضور ظریف (فیلم)

هنرمندان در مراسم تشییع زنده‌یاد پیام صابری (فیلم)

پیام تسلیت متفاوت امیرمهدی ژوله به زیبا بروفه

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب دخترانه

مختصری در آموزش فن‌ بیان و سخنوری

زیباترین دسته گل‌ عروس

آرم یا برند خودروهای معروف نشانه چیست؟

یک برنامه بدنسازی برای افراد لاغر (60 روزه)

اخراج فرزندان مقامات ایرانی از امریکا!

آموزش نگهداری از تراریوم کاکتوس

آلوده شدن به ویروس سیستم عامل مک، بدون اتصال به اینترنت

⁣منظومه شمسی چیست؟ (معرفی سیارات)

آموزش شب زفاف و معرفی بهترین آداب شب زفاف

یک استقلالی که آقای گل پرسپولیس شد!

رفتار بی ادبانه دستیار کی روش از زبان برانکو

سونوگرافی سه بعدی چیست؟

6 دلیل اصلی ترک رابطه جنسی توسط زوجین و درمان آن

تصاویر خبری امیدبخش سال 2018 در مجله آتلانتیک

چگونه عطر و بوی پاییزی به خانه های خود بدهیم

سوالات شب اول قبر از چیست؟

معرفی قرص برای مسمومیت غذایی

همه چیز درباره طبع میگو و خواص آن

معرفی 12 نوع غذا برای مهمانی (ناهار + شام)

لیست استخرهای منطقه 5 تهران (آدرس و تلفن)

تعبیر خواب نوزاد دندان دار و دیدن آن در خواب چیست؟

طرز تهیه خوراک بامیه به 3 روش پرطرفدار

انواع مدل‌های مش مو و آموزش اصولی مش کردن مو با فویل

فال روزانه چهارشنبه 21 آذر 1397

رابطه قاعدگی نامنظم و بارداری چیست؟

تایید خبر تست موشک بالستیک سپاه/ فریاد آمریکا در آمد!

بهترین مدل‌ها و طرح‌های ناخن مصنوعی عروس