آریا بانو

آخرين مطالب

هر ساله چه مقدار زباله وارد اقیانوس می‌شود گوناگون

هر ساله چه مقدار زباله وارد اقیانوس می‌شود

  بزرگنمايي:

بانو نیوز - هر ساله چه مقدار پلاستیک وارد اقیانوس می‌شود و برای جلوگیری یا کاهش این حجم می‌توان چه کارهایی صورت داد؟ در این متن در روزچین به این مسئله خواهیم پرداخت.
هر ساله چه مقدار زباله وارد اقیانوس می‌شود
مطالعۀ جدیدی نشان می‌دهد این پلاستیک‌ها از کجا می‌آیند و چگونه می‌توان جلوی این موج را گرفت.
زباله‌های پلاستیکی موجود در اقیانوس‌ها مشکل نسبتاً جدیدی محسوب می‌شود. تنها حدود 40 سال از شروع مطالعه دربارۀ این موضوع گذشته است و اولین «چرخاب زباله‌ای» بزرگ اقیانوسی در دهۀ 1990 کشف شد. امروزه تقریباً همه از پلاستیک‌های اقیانوسی اطلاع دارند، اما هنوز نقاط مبهمی در این مورد وجود دارد. سالانه چه مقدار پلاستیک وارد اقیانوس می‌شود؟ این پلاستیک‌ها چگونه وارد اقیانوس می‌شوند؟ و در این زمینه چه کاری می‌توانیم بکنیم؟

انتشار تحقیقی در تاریخ 13 فوریه در مجلۀ ساینس ( Science ) بسیاری از این اسرار را روشن کرد. این تحقیق بهترین تخمین موجود از جریان ورود پلاستیک به داخل اقیانوس‌ها را ارائه داده است و دربارۀ اینکه این زباله‌ها از کجا می‌آیند و چگونه از خشکی به دریا می‌روند پاسخ‌هایی ارائه می‌دهد. نویسندگان این تحقیق شاید بتوانند با مشخص‌کردن مسیرهای که پلاستیک از طریق آن‌ها وارد دریا می‌شود، به ما بگویند که چگونه می‌توانیم جلوی موج ورود پلاستیک به دریا را بگیریم.
جنا جامبک نویسندۀ اصلی این تحقیق و استاد مهندسی محیط‌زیست در دانشگاه جورجیا، در بیانیه‌ای در‌این‌باره می‌گوید: «طبق نتایج این تحقیق، در سال 2010 چیزی بین 8/4 میلیون تا 7/12 میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس شده است که این زباله‌های پلاستیکی از 192 کشور ساحلی در سراسر جهان ردیابی شده‌اند. این عدد نشان می‌دهد که سالانه تقریبا 8 میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود».
وی می‌افزاید: «هشت میلیون تن معادل این است که در هر متر از خط ساحلی این 192 کشور 10 کیسه‌ی‌ پر از پلاستیک پیدا شود».

این در حالی‌ست که تحقیق جدید دیگری نشان داد که در‌حال‌حاضر اقیانوس‌ها حاوی بیش از 5 تریلیون قطعه پلاستیک (در مجموع حدود 250 هزار تن) است، سرعت سالانۀ رشد این آلودگی مشخص نیست. طی تحقیقی در سال 1975 برآورد شد که هر ساله حدود 1/0 درصد از پلاستیک تولیدی در جهان وارد دریاها می‌شوند، اما تحقیق جامبک نشان می‌دهد که این عدد در واقع چیزی بین 5/1 تا 5/4 درصد است.
کارا لوندر لاو استاد دانشگاه ماساچوست درانجمن آموزش دریایی و یکی دیگر از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: «برای نخستین بار میزان پلاستیکی را که سالانه وارد اقیانوس‌ها می‌شود برآورد کردیم. تاکنون کسی درک درستی از ابعاد این مشکل نداشته است».
محققان دریافتند که سوءمدیریت زباله‌های پلاستیکی در نواحی ساحلی عامل اصلی ورود پلاستیک‌ها به اقیانوس است. این زباله‌ها محصول زندگی دو میلیارد نفری که در طول پنجاه کیلومتر خط ساحلی زندگی می‌کنند. بخشی از مشکل به این دلیل است که زیرساخت‌های مدیریت زباله همگام با رشد سریع تولید پلاستیک در سیاره زمین (خصوصاً در کشورهای توسعه‌یافته) رشد نکرده است. برخی از 192 کشور مورد مطالعه، هیچ سیستم قاعده‌مندی برای مدیریت زباله ندارند. جامبک اضافه می‌کند که «مقابله با زبالۀ جامد در مقایسه با موضوعات اضطراری‌ترِ سلامت عمومی، مانند آب آشامیدنی و تصفیه فاضلاب از اهمیت کمتری برخوردار است».
او می‌گوید: «مشکلات مربوط به نبود آب آشامیدنی پاک بیشترین تأثیر را بر بشر دارد و تصفیه فاضلاب در درجۀ دوم اهمیت قرار می‌گیرد. رسیدگی به این دو موضوع بر زباله‌های جامد اولویت دارد؛ زیرا به نظر نمی‌رسد که این زباله‌ها تهدیدی فوری متوجه‌ی بشر کنند. در نتیجه، زباله‌ها در خیابان‌ها روی هم تلنبار می‌شوند و این موضوعی است که مدتی است به فراموشی سپرده شده است.»
از دست ندهید: اپلیکیشن‌هایی مناسب طبیعت‌دوستان
یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که در میان 20 کشور اول در تولید زباله‌های پلاستیکی، 11 کشور آسیایی وجود دارد و چین در رتبۀ نخست آن‌هاست. از دیگر کشورهای حاضر در این فهرست می‌توان به برزیل، مصر و نیجریه اشاره کرد، ایالات متحده نیز در رتبۀ بیستم قرار دارد. ایالات متحده زیرساخت‌های توسعه‌یافتۀ مناسبی برای مدیریت زباله‌های جامد دارد، اما در‌عین‌حال شهرهای ساحلی پرجمعیتی دارد که پلاستیک زیادی مصرف می‌کنند. در حدود 40 درصد جمعیت ایالات متحده در نواحی ساحلی این کشور (با تراکم میانگین 446 نفر در هر مایل مربع) زندگی می‌کنند. به‌طورکلی، هر آمریکایی روزانه 6/2 کیلوگرم زباله تولید می‌کند که 13 درصد آن پلاستیک است.
دانستن این موضوع که چقدر پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود مفید است، اما این تنها نوک کوه یخ است. ممکن است پلاستیک در برابر نور آفتاب تجزیه شود و یا با به‌هم‌خوردن در میان امواج تکه‌تکه شود، اما تجزیۀ آن‌ها به این سادگی‌ها نیست. با‌توجه‌به اندازۀ حدود 321 میلیون مایل مکعبی اقیانوس‌های روی زمین، محققان همچنان در حال تقلا برای ارزیابی حدود این مشکل پلاستیکی هستند.
لاو می‌گوید: «این مقاله به ما می‌گوید که تا چه اندازه در این زمینه عقب هستیم و چقدر باید کار کنیم تا از حجم پلاستیک موجود در اقیانوس اطلاع کسب کنیم. در‌حال‌حاضر، ما عمدتاً پلاستیک‌های شناور روی آب را محاسبه می‌کنیم، درحالی‌که مقدار زیادی پلاستیک در کف اقیانوس‌ها و در سواحل سراسر دنیا وجود دارد.»
هر پلاستیکی در آب دریا، از جمله وسایل بزرگی مانند وسایل ماهی‌گیری که دلفین‌ها را گیر می‌اندازد یا کیسه‌های پلاستیکی که معدۀ لاکپشت‌های دریایی را مسدود می‌کند، می‌تواند حیات‌وحش را به خطر بیاندازد. خصوصاً تکه‌های کوچک‌تر که با عنوان «میکروپلاستیک» شناخته می‌شوند، ناپیدا هستند و به‌آرامی پخش می‌شوند و انواع مختلف مواد آلاینده‌های اقیانوسی را در خود جذب می‌کنند. سپس این میکروپلاستیک‌ها به بدن مرغ‌های دریایی، ماهی‌ها و سایر موجودات دریایی گرسنه منتقل می‌شوند. سال گذشته مارکوس اریکسن از انستیتوی 5 Gyres به MNN گفت: «این امر اتفاق می‌تواند زنجیرۀ غذایی ما کاملاً فاسد کند».
وضعیت پلاستیک‌های اقیانوسی در حال بدتر‌شدن است. در تحقیقی در سال 2013 هشدار داده شد که حتی اگر دیگر هیچ زبالۀ پلاستیکی تولید نشود، چرخاب زبالۀ زمین حداقل تا 1000 سال دیگر وجود خواهد داشت. همچنین جامبک پیشبینی می‌کند که رشد تصاعدی پلاستیک‌های اقیانوسی تا سال 2025 به 155 میلیون تن خواهد رسید. طبق گزارش بانک جهانی، بشر تا قرن بعدی به «نقطۀ اوج زباله» خواهد رسید.
جامبک می‌گوید: «ما زیر زباله‌هایمان غرق شده‌ایم، اما چارچوب کاری‌مان به ما بررسی راهبردهای کاهش تولید زباله مانند بهبود مدیریت جهانی زبالهۀ جامد و کاهش سهم پلاستیک در تولید زباله را بررسی کنیم. راه‌حل‌های بالقوه به هماهنگی تلا‌ش‌های محلی و جهانی نیاز خواهد داشت».
منبع

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرثیه ای بر ماهی قرمز فراموشکار

برترین پل های تاریخی ایران

احکام/ اگر در عقد ازدواج مهریه ذکر نشود آیا عقد باطل است؟

ترین ها/ یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان

سفر به «کهگیلویه و بویر احمد» سرزمین لاله‌های واژگون

باغبان باشی/ رازهایی دردناک از زندانیان وحشت‌زده در «تراریوم‌»

سفر نوروزی خاطره انگیز به «هرمزگان» عروس خلیج فارس

باور‌های عجیب و غریب مردم قرون وسطی

خدا برای هیچ گربه ای نیاره!

با این رسم قدیمی چهارشنبه‌سوری‌تان را خوش کنید!

بزرگترین آینه طبیعی ایران کجاست؟

یه گروه آتش نشان هم باید بیاد خودِ اینو جمعش کنه!

نبرد مهیج و دیدنی دو خرس قطبی

حادثه‌ای دردناک حین تعقیب و گریز پلیس

طنز/ کشور، کسی که با کش بازی می کند!

راهکارهای کلیدی برای لذتبخش کردن سفر

گوناگون/ ترکیب رنگهایی که همیشه عالی هستند

عید نوروز و کنترل گلیم خود

جشن زیبا و کهنی که امروزه با میدان جنگ مو نمی‌زند!

گوناگون/ تولید کفش لاستیکی با ضایعات در بمبئی

ترین ها/ تهران؛ زیباترین شهر غرب آسیا

نحوه درس خواندن در تعطیلات نوروز

ترین ها/ عمارت سرتیپ، لوکس ترین عمارت خمینی شهر

4گوشه دنیا/ دره‌ای پر از برج‌های متروکه‌ی عجیب!

حرکت جالب پرنده باهوش

ترین ها/ برترین پل های تاریخی ایران

هر جور حساب می کنیم می بینیم غیر ممکنه!

سفر به تبریز در نوروز 98؛ همه آنچه باید بدانید

سفر نوروزی به کرمانشاه‌ سرزمین سنگ و آب

فیل صورتی کمیاب در جنگل

کشف کودک تازه متولد شده در میان هزاران حشره!

کودک مبتلا به سرطان خون به آرزویش رسید

راز طول عمر و خوشبختی پیرترین فرد جهان

تشنگان اطرافت را دریاب

اینقدر گوسفندها گرسنه هستن که متوجه بالگرد نمی شن!

لحظه وحشتناک هشیاری خرسی که بیهوش بود!

گربه آزاری به شیوه ای نوین!

غش کردن مرد جوان در وسط مراسم عروسی!

ورود وحشتناک راننده به پیاده رو شلوغ در چین

نجات معجزه آسای مرد موتور سوار از تصادف با کامیون

کریر نوزاد کنترلی هم رسید!

روش‌های جالب کشور‌های مختلف برای نجات محیط زیست

دعوا به سبک دمپایی در یکی از عوارضی های هند!

بهترین استفاده از آب گرفتگی در انگلستان

یخچال های عجیب و غریب در کانادا

این هم می‌تونه یک نوع فرهنگ سازی باشه

مبارزه بسیار مهیج و دیدنی بین مانتیس و مار درختی

افسانه هایی در مورد تنها سفر کردن زنان

طنز/ پیش بینی مشاغل جدید در سال نو

انیمیشن Danny boy؛ برداشت شما از این انیمیشن مفهومی چیست؟