آریا بانو

آخرين مطالب

همت مردانه، سرسختی زمانه گفتگو

همت مردانه، سرسختی زمانه

  بزرگنمايي:

بانو نیوز - سنندج - امروزه تعداد زنانی که به تنهایی چرخ های زندگی را می چرخانند و شانه های زنانه شان زیر بار سختی ها و مشقات آن خم شده، در جامعه کم نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کانون گرم یک خانواده با نبود یکی از اعضا گرمی خود را از دست می دهد اما اگر آن عضو سرپرست و مرد خانواده باشد، مشکلات و بحران های اقتصادی بیشتری دامن سایر اعضا به خصوص مادر را می گیرد.
زنان زیادی هستند که به دلایلی از جمله طلاق، فوت، از کار افتادگی یا اعتیاد همسر و مواردی از این قبیل مجبور می شوند در کنار وظیفه خطیر مادری و تربیت فرزندان، مردانه وارد فضای کار بیرون از منزل شده و نقش مرد خانواده را نیز برای بچه ها و تامین مخارج زندگی ایفا کنند.
تعداد بسیار زیادی از این زنان علیرغم اینکه برای گذران زندگی خود با مشکلات بی شماری دست و پنجه نرم می کنند اما حتی از نزدیکان خود نیز هیچ کمکی نمی گیرند و بر این عقیده اند که هر کس نان از عمل خویش خورد، منت حاتم طایی نبرد.
قدر مسلم در زمان حاضر که اقشار مختلف با مشکلات اقتصادی فراوانی روبرو هستند، این زنان به تنهایی نمی توانند بر مشکلات زندگی که قطعا چند برابر سایر افراد است فائق آیند و نیازمند حمایت هستند.
در این میان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) بر حمایت از این قشر آسیب پذیر جامعه برآمده اند و با استفاده از روش های مختلف آنان را مورد حمایت قرار داده که هدف نهایی شان ایجاد شغلی آبرومند برای این قشر است.
یکی از اقدامات سازمان بهزیستی که چند سالی است اجرا می شود، راه اندازی گروه های همیار زنان سرپرست خانوار است که با هدف ارتقای سطح توانایی های افراد، اشتغال پایدار و کمک به اقتصاد این گونه خانواده ها اجرا می شود.
بر این اساس گروه هایی چند نفره متشکل از زنان سرپرست خانوار با توانایی هایی تقریبا یکسان در مکانی گرد هم آمده و با حمایت های بهزیستی کسب و کاری برای خود دایر می کنند.
** 18 گروه همیار بهزیستی در کردستان فعال است
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کردستان می گوید: گروه های همیار متشکل از سه، پنج و یا هفت نفر است و با نظارت و برنامه ریزی و هماهنگی این سازمان در راستای ایجاد شغلی درآمدزا برای زنان سرپرست خانوار تشکیل شده اند.
محسن شجاعی افزود: 18 گروه همیار در این استان ایجاد شده که در زمینه های مختلف از جمله راه اندازی مهد کودک، کارگاه کوچک خیاطی، آشپزخانه و پخت غذا و نان محلی مشغول به فعالیت هستند.
وی یادآور شد: این افراد تا مقطعی مورد حمایت بهزیستی قرار می گیرند و زمانی که به مرحله ای برسند که بتوانند مستقل شوند از چرخه حمایتی این نهاد خارج و حمایت از آنها قطع می شود.
شجاعی تاکید کرد: همچین یک هزار و 300 نفر از این زنان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی بخش زنان سرپرست خانوار قرار گرفته اند که مبلغی ماهیانه از سوی بهزیستی به حساب این افراد واریز خواهد شد و طبق قرارداد بیمه ای در مقطعی به بعد مشمول دریافت مستمری خواهند شد.
**
گروه ساعی آبیدر یکی از این گروه های همیار است که 2 سال پیش با حمایت بهزیستی کردستان برای سه نفر از زنان سرپرست خانوار آشنا به خیاطی در سنندج راه اندازی شد.
کژال شریفی که خود سرپرست خانوار است و سرپرستی گروه را نیز بر عهده دارد، 41 سال دارد و چند سالی است چرخ های زندگی چهار نفره اش را با دستان ناتوانی که هر لحظه ممکن است از کار بیفتد، می چرخاند.
او که مچ دست چپش به صورت مادرزادی دارای مشکل بوده و بدلیل مشکلات مالی نتوانسته آن را درمان کند این روزها مشکلش حادتر شده و هر لحظه ممکن است رگش دستش پاره شده و از کار بیفتد.
همسر شریفی چند سال پیش و درست موقع تحویل سال نو دچار حمله قلبی شدید شد و از همان موقع زمنی گیر می شود به گونه ای که توانایی انجام هیچ کاری در بیرون منزل را ندارد لذا کژال مجبور است بار تمام مشکلات زندگی را به تنهایی به دوش بکشد.
وی می گوید: چند سالی در تهران زندگی می کردیم و همسرم نیز در یک باربری البته بدون داشتن بیمه کار می کرد که دچار این حادثه شد از همان موقع بدون هیچ پشتوانه مالی به سنندج برگشته و با داشتن دو فرزند که در سن جوانی و نوجوانی قرار داشتند در یک منزل کوچک استیجاری زندگی جدیدی را شروع کردیم.
شریفی افزود: با راهنمایی های چند نفر از دوستان و آشنایان به بهزیستی مراجعه کرده و پس از انجام کارهای لازم زیر پوشش این نهاد قرار گرفتیم و با مستمری دریافتی از این سازمان زندگی خود را می گذراندیم اما به هیچ عنوان کفاف زندگی مان را نمی داد.
وی با بیان اینکه از قبل با حرفه خیاطی آشنا بودم، گفت: این بار نیز با راهنمایی برخی از دوستان از بهزیستی خواستم کمکم کند تا بتوانم چرخی تهیه کرده و با راه اندازی مغازه ای به زندگی ام سر و سامانی بدهم.
این زن سرپرست خانوار اظهار داشت: بهزیستی تمام لوازم و تجهیزات خیاطی و حتی مغازه را نیز برایم تهیه کرد و با کمک دو زن دیگر به صورت گروهی با عنوان گروه همیار ساعی آبیدر کار خیاطی را شروع کردیم.
شریفی با بیان اینکه مغازه ای که اکنون در آن مشغول به کار هستیم توسط بهزیستی خریداری و اعضای گروه هیچ هزینه ای برای اشتغال و کار در آن نمی پردازند، یادآور شد: البته هزینه آب، برق، گاز و تعمیرات کوچک بر عهده خودمان است اما سایر هزینه ها از جمله خرید وسایل یا تعویض چرخ ها یا تعمیرات مغازه را بهزیستی انجام می دهد.
وی یکی از مشکلات خود و اعضای گروه شان را نداشتن بیمه دانست و گفت: خودم به شخصه با هزینه های بالایی که دارم، اگر یک روز به مغازه نیایم زندگی ام نمی گذرد به همین دلیل نمی توانم با پرداخت حق بیمه به صورت آزاد، مشکلات زندگی را بیشتر کنم.
وی با بیان اینکه از مسئولان استان بویژه سازمان بهزیستی انتظار داریم افرادی مثل ما را بیشتر کمک کنند، اضافه کرد: همسرم نیز بیمه نیست و تاکنون چند بار دیگر دچار حمله قلبی شده و تنها با کمک های بهزیستی و درآمدهای این کارگاه هزینه دارو و درمان او را تامین کرده ام.
این زن سرپرست خانوار با اشاره به مشکل جسمی دستش می گوید: در این مدتی که به کار خیاطی مشغول هستم و فشار بر روی دستم زیاد شده، شرایط دستم نیز بدتر شده است.
شریفی تنها راه درمان را عمل جراحی دانست و افزود: چهار سال پیش هزینه این عمل 150 میلیون ریال بود ولی اکنون بیشتر شده و با این وضعیت مالی توان انجام آن را ندارم.
او 2 فرزند پسر و دختر 19 و 23 ساله دارد که دخترش را امسال روانه خانه بخت کرده و پسرش نیز وقتی وضعیت زندگی شان و تلاش های بی وقفه مادر را می بیند ترک تحصیل کرده و به هر نحوی که شده کمک خرجی برای مادر و پدر بیمارش شده است.
وی افزود: پسرم با وجود مخالفت های من و پدرش مدتی در یک قهوه خانه مشغول به کار شد اما بدلیل حساسیست دچار بیماری آسم شد چون هنوز به خدمت سربازی نرفته نمی تواند در جایی به صورت دائم مشغول به کار شود.
این زن سرپرست خانوار از مسئولان خواست بخاطر بیماری همسرش و اینکه خودش نیز معلوم نیست تا کی بتواند به کارش ادامه دهد، او را کمک کنند تا فرزندش از شرایط معافیت سربازی استفاده کند تا باری از مشکلات این زندگی را از روی دوش مادر بردارد.
او با تقدیر از کمک ها و حمایت های بهزیستی گفت: از اینکه می توانم با دستان خودم خرج زندگی را به چرخانم و مخارج آن را تامین کرده دستم جلوی کسی دراز نشود، خوشحالم و احساس غرور می کنم.
**
گروه همیار توانا یکی دیگر از گروه هایی است که با حمایت بهزیستی و در قالب کارگاه خیاطی راه اندازی شده و هم اکنون با چهار عضو مشغول به فعالیت است.
سرپرست این گروه با بیان اینکه اعضای گروه مددجویان بهزیستی و سرپرستان خانوار هستند، افزود: بدلیل کافی نبودن مستمری ماهانه بهزیستی و بیکاری، سال 84 با پیشنهاد یکی از کارکنان این سازمان، اقدام به تشکیل این گروه و کار خیاطی کردیم.
نسرین زندی با اشاره به تامین کامل لوازم و تجهیزات خیاطی مورد نیاز آنها از سوی بهزیستی کردستان گفت: این نهاد، مغازه فعلی را ابتدا اجاره و در اختیار گروه قرار داد ولی بعد مغازه را خرید.
وی با بیان اینکه 2 سال اول درآمد آنچنانی نداشتیم، اظهار داشت: اکنون کارمان رونق گرفته اما از بهزیستی و سایر نهادها و ارگان انتظار داریم در صورت امکان، زمینه سفارش کار برای اینگونه کارگاه ها را فراهم کنند تا درآمد و بازدهی بیشتری نصیب اعضا شود.
این زن سرپرست خانوار پرداخت حق بیمه به صورت آزاد را یکی از مشکلات اعضای گروه دانست و ابراز امیدواری کرد سازمان بهزیستی با کمک و پرداخت بخشی از این حق بیمه، فشار هزینه های آن را از دوش گروه کم کند.
** 40 درصد زنان سرپرست خانوار مددجوی بهزیستی غیرقابل بازتوان هستند
مدیرکل بهزیستی کردستان با بیان اینکه توانمند سازی بانوان زیر پوشش این نهاد یکی از رسالت ها است، گفت: در حال حاضر بیش از 12 هزار زن سرپرست خانوار زیر پوشش این نهاد هستند که حدود 40 درصد از آنان غیر قابل بازتوانی هستند.
صباح قریشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 11 هزار و 418 نفر از این تعداد زن سرپرست خانوار در این نهاد پرونده فعال داشته و از خدمات مختلف حمایتی از جمله دریافت مستمری بهره می برند و پرونده 614 نفر نیز پشت نوبت برای دریافت خدمات است.
وی با بیان اینکه هر سال باید حدود 10 درصد از جامعه زنان زیر پوشش این نهاد بازتوان شوند، تاکید کرد: برای افراد غیر بازتوان نمی توان کاری انجام داد و فقط در قالب های مختلف حمایت می شوند اما سایر زنان با تمام توان برای توانمند سازی حمایت می شوند.
امید می رود علاوه بر سازمان های حمایتی سایر نهادها و دستگاه ها نیز در قبال زنان سرپرست خانوار و افراد تحت سرپرستی آنها که به عنوان قشر آسیب پذیر جامعه از شان نام برده می شود، احساس مسئولیت کرده و مورد حمایت شان قرار دهند.
7348/9102
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکوفه اسفندیاری: بخش دولتی کمک کرد حوزه مد و لباس از سردرگمی خارج شود / بزرگترین معضل ما فارغ‌التحصیلان بدون مهارت است

صالحی: بخشی از حیات فرهنگ عمومی، مدیون هنر "تعزیه" است

زندگی دوباره فرش‌ها پس از انهدام / روایت بیژن قاسمی‌نژاد از نمایشگاه "بود و تار" در گالری پروژه‌های آران

ردپای اعتیاد در نیمی از دادخواست های طلاق مشاهده می شود

والدین «تک‌فرزند»ها بخوانند

ویژگی‌های کودکان تیزهوش

امیر کریمی: شرایط امروز موسیقی پاپ بسیار نابسامان است / هیچ مطالبه‌ای از هیچ فرد یا نهادی ندارم

نباید از پا نشست و صحنه عاشقی هنر را رها کرد / چکناوریان، مرادی، کیایی و رستگاری از مشکلات هنرمندان پیشکسوت می‌گویند

ازدواج های زودهنگام و پیامدهای اجتماعی آن

مدیر شبکه سه: "ماه عسل" دو برابر برنامه "نود" مخاطب دارد / "هفت" با اجرای بهروز افخمی روی آنتن می‌رود / بازیگر نباید بتواند پایان یک سریال را عوض کند

مجید مظفری: اطلاعی از ورود پول‌های کثیف به سینما ندارم/ هزینه تولید یک فیلم در سینمای ایران به‌طور متوسط 3 میلیارد تومان است

تنها ثروتم آرشیو کاملی از دهه 20 تاکنون است / هیچ فردی در جهان به‌اندازه من در زمینه صدابرداری و صداگذاری فعالیت نداشته / روایت اسحاق خانزادی از همکاری با شهیدثالث، لاموریس، بیضایی و ضبط شعار "مرگ بر شاه" در تهران

مهدی صبایی: متأسفم که به فیلم "ماهورا" توجه نشد

حسین عالم‌بخش: "خاتون" در عرصه تئاتر حرفه‌ای عرض اندام می‌کند

نبوی: ما در سینمای ایران با خلأ جدی موضوع پژوهش روبرو هستیم

وضعیت ترجمه آثار نمایشی به سامان نیست / گروه‌ تئاتری در حوزه دینی و ارزشی شکل نگرفت / روایت داود دانشور از دنیای ترجمه تا مشکلات تئاتر دینی

برنامه‌های نوین دولت برای تغذیه و پیشگیری از بیماریها/ بهبود شرایط بهداشتی سلامت زنان ایران

تنبیه مجرمان کوچک، آزادی مجرمان بزرگ

حسین زمان: راه سختی در پیش دارم / هنوز ته ذهن خیلی‌ها مانده‌ام

رمضانی: مدل آستین‌ها و یقه لباس‌های بانوان به دهه 1360 بازگشته است

نادر مشایخی: به موسیقی کلاسیک کمتر توجه می‌شود

چرا کوله پشتی کمتر از کیف به کمر آسیب می‌زند

چرا باید ورم دست را جدی گرفت

علمشاهی: خواننده‌های پاپ باید حرفی برای گفتن داشته باشند

غفلت ؛ چهره پنهان و مخوف کودک آزاری

یک روان‌شناس: اضطراب جدایی، دلیل اصلی مدرسه‌هراسی کودکان است

آسیب‌های فضای مجازی؛ زنگ خطر پیش‌روی ارتباطات انسانی

بیماران قلبی بخوانند

کودکان کار، اصلی‌ترین قربانیان خشونت اقتصادی

چگونه کودکان و نوجوانان را در برابر مشکلات و بحران‌ها واکسینه کنیم؟

پایان هزار و یک مشکل

علیرضا خمسه: این یک کوچ زودهنگام بود

ابتکار: دولت از ورزش معلولان حمایت می کند

ابوالفضل شاهی: آزادی جزئی از ماهیت هنر تجسمی است / متریال‌های منسوخ شده را دوباره زنده می‌کنم

صدیقه پا‌ک‌بین: بخش علمی دانشگاهی در جشنواره مد و لباس فجر مستقل شد / برپایی استارت‌آپ‌ها در هشتمین گام

داریوش اسکویی: مخاطبان انیمیشن کوتاه باید گسترده‌تر شوند

شرحی مدرن بر انسان تنهای امروزی / روایت مریم برزگر از نمایش "تهوع"

خواب موبایلی چیست

آنچه که سیستم آموزشی ایران ندارد...

ژن خوب بهانه تنبل‌هاست / تاریخ مملو از معلول‌های موفق است

کنجکاوی؛ مهمترین دلیل گرایش به مواد مخدر

علت گرایش کودکان به شخصیت‌های بازی‌های رایانه‌ای چیست؟

انتقاد «بیژن بیرنگ» از اسپانسرمحور شدن برنامه‌های تلویزیونی: تلویزیون برنامه‌ساز نیست

حذف مهریه با وضع قانون، پایمال کردن حقوق زنان است

حتی سلبریتی‌های عرصه موسیقی هم مشکل جذب اسپانسر دارند / گفت‌وگو با امین غفاری نوازنده ویولن

درناز حاجیها: جشنواره فیلم کوتاه تهران به جدی گرفته شدن فیلمسازان این عرصه کمک می‌کند

6/5 میلیون ایرانی از ابتلای خود به فشار خون بالا بی‌خبرند /بحران مرگ زودرس نیمی از ایرانیان

همه آسیب های اجتماعی اعتیاد و طلاق نیست

صنعت نساجی را از صنعت مد مجزا بدانیم / هنوز با الفبای مد و فشن آشنا نیستیم / گفت‌وگو با تهمینه مولانا و علی انصاریان از "پریمیر ویژن" تا "نساجی امروز"

کمک به مردم 20 روستایی که چیزی برای از دست دادن ندارند