آریا بانو

آخرين مطالب

تبيين هاي زيست شناختي؛ مانع دستيابي زنان به فرصت‌هاي برابر در جوامع؟! مقالات

تبيين هاي زيست شناختي؛ مانع دستيابي زنان به فرصت‌هاي برابر در جوامع؟!

  بزرگنمايي:

بانو نيوز -
بي‌شک هرگاه زنان و مردان جوامع بتوانند در مواجهه با مسائل و در مقابل ساختارها و موقعيت‌هاي اجتماعي، واکنشي برابرانه تر از خود نشان دهند جهان براي همه مکاني امن‌تر، انساني‌تر و باثبات‌تري خواهد شد.

مقايسه جوامع پيچيده و ارگانيکي امروز با جوامع ابتدايي و مکانيکي ديروز، مستندات فراواني را در راستاي تحول و تکامل جوامع بشري نشان مي‌دهد. پيشرفت روزافزون در جنبه‌هاي مختلف فردي و اجتماعي حکايت از توسعه روابط انسان-طبيعت و انسان-انسان دارد. در اين ميان، اما توجه به پديده تکامل رابطه انسان-جامعه با زن- زنان همچنان محل ترديد است. طرح کمپين‌ها، تظاهرات، تجمعات و مطالعات و نظريه‌هايي که اصرار شديد بر رعايت حقوق بشر و ز جمله برابري زنان و مردان و مطالبه حقوق اجتماعي و گاه انساني زنان در جاي‌جاي جهان، به‌خوبي گوياي اين مدعاست. زنان به‌عنوان اعضاي جامعه بشري، همچنان گرفتار انواع تبعيض‌هاي جنسيتي هستند؛ بدين روال تاريخي معترض مي‌باشند و در راستاي تغيير وضعيت موجود و مبارزه با نابرابري جنسيتي که بر همه ابعاد فردي، اجتماعي، شغلي و مدني آنان سايه افکنده، تلاش مي‌کنند.
در دهه‌هاي اخير مکاتب فمينيستي نظريه‌هاي گسترده و عامي را درباره ويژگي‌هاي بنيادي زندگي اجتماعي و تجربه‌هاي انساني از چشم‌انداز زنانه ارائه نموده و به طرح پرسش‌هاي بنيادي پيرامون کنشگراني مي‌پردازند که دوشادوش مردان در خلق موقعيت‌هاي اجتماعي و اقتصادي فعالانه مشارکت دارند. باوجوداين مشارکت فعالانه و علي‌رغم ميزان توانمندي زنان در مقايسه با مردان، جوامع نقش‌هاي متفاوت‌تري را براي زنان قائل شده و با ايجاد نوعي تبعيض، امتياز کمتر و رتبه پايين‌تري را براي اين تسهيم و تبادل خدماتي قائل مي‌شود. به‌طوري‌که زنان در مقايسه با مرداني که در همان جايگاه اجتماعي قرار دارند از منزلت اجتماعي، قدرت و فرصت‌هاي متفاوت و حتي نابرابري برخوردارند. اين مضامين در نظريه‌هاي جامعه‌شناسي جنسيت و نظريه‌هاي فمينيستي به تفضيل مورد واکاوي و پژوهش قرارگرفته‌اند. به‌طورمعمول نظريه‌هاي تفاوت‌هاي جنسي بر تبيين‌هاي زيست‌شناختي، نهادي و روان‌شناختي استوار است.
به نظر مي‌رسد ازجمله دلايل بازدارنده و موانع مهم دستيابي زنان به فرصت‌هاي برابر در جوامع، دست يازيدن به تبيين‌هاي زيست شناسانه در مقابل زنان باشد. اين تبيين‌ها، کارکردهاي زيست‌شناختي متفاوت زنان و مردان را به الگوهاي متفاوت رشد هورمون‌ها طي چرخه حيات نسبت داده و اين امر را مستلزم ايجاد تفاوت‌هاي اجتماعي تلقي مي‌کنند. لذا فرصت‌هاي برابر حقوقي، اجتماعي، فرهنگي، رفاهي و گاه تربيتي را براي زنان و مردان متفاوت ارزيابي مي‌کنند. تفاوتي که ره به نابرابري بُرده و به رابطه فرودستي زنان نسبت به فَرادستي مردان دامن مي‌زند.
اگرچه با استناد به يافته‌هاي علم پزشکي و روان‌شناختي، وجود ساختار و کارکرد زيستي متفاوت حيات انساني بين زن و مرد مورد تأييد قرارگرفته و منجر به ايجاد تفاوت‌هايي در کارکرد و ارتباطات نيمکره چپ و راست گشته است؛ اما توجيه و تبيين مناسبي براي پذيرفتن نابرابري‌هاي اجتماعي دو جنس نيست، بلکه پرسش‌هاي جدي را به ذهن متبادر مي‌کند: آيا کارکردهاي زيست‌شناختي متفاوت ميان زنان و مردان، الزاماً الگوهاي اجتماعي متفاوتي را طلب مي‌کند؟! رفتارهاي اجتماعي به چه ميزان از ساختارهاي زيستي نشأت‌گرفته‌اند؟! آيا فراگيري‌هاي اجتماعي براي دو جنس جايگزين تفاوت‌هاي زيستي نخواهد بود؟! آيا تنظيم‌هاي فرهنگي و اجتماعي نمي‌تواند تفاوت‌هاي زيستي دو جنس را متعادل و متعامل گرداند؟!
در پاسخ کلي به سؤالات فوق بايد اذعان داشت، امروزه تجربه اجتماعي جوامعي که در آن‌ها، زنان به شکلي قابل‌توجه -و نه آرماني- به جايگاه‌هاي سياسي و اجتماعي و اقتصادي همسنگ مردان دست‌يافته‌اند؛ حاکي است که فرا گرد اجتماعي از طريق خانواده، مدرسه، رسانه‌ها و ساير گروه‌هاي اجتماعي ذي‌نفع مي‌توانند با برنامه‌ريزي‌هاي فرهنگي و مدني به بازتوليد انديشه‌هاي برابري طلبانه براي دو جنس دست يابند. آموزش‌ها و اقدامات اجتماعي مبتني بر پذيرش تفاوت در دو مفهوم «جنس» (Sex) و «جنسيت» (Gender) که اولي دلالت بر ماهيت زيستي فرد (زن-مرد بودن) و دومي بر ماهيت اجتماعي-اکتسابي رفتارها، توانمندي‌ها و آرمان‌ها (زنانه-مردانه بودن)؛ به درک تفاوت‌هاي زيستي زن و مرد و از طرفي عدم تعارض و تناقض اين تفاوت‌ها در برخورداري زنان از حقوق اجتماعي و مدني برابر کمک شاياني مي‌نمايد.
بي‌شک هرگاه زنان و مردان جوامع بتوانند در مواجهه با مسائل و در مقابل ساختارها و موقعيت‌هاي اجتماعي، واکنشي برابرانه تر از خود نشان دهند جهان براي همه مکاني امن‌تر، انساني‌تر و باثبات‌تري خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تست با ملاحظه بودن؛ تا چه اندازه مستعد کمک به دیگران هستید؟

انسانیت را مشق می کنند

روش "رفتار درمانی شناختی" عوارض جانبی دارد

راهکارهای طلایی برای سوزاندن کالری

زوج درمانی چیست؟ آیا شما به آن نیاز دارید؟

احزاب زنان در ایران چه می‌کنند/ بی‌تاثیر یا واقعی؟

ندانم گرایی یا آگنوستیک چیست؟

سلبریتی هایی که به جای بچه، گربه بزرگ می کنند!

مهریه قابل جایگزینی به‌وسیله شرط ضمن عقد نیست

مجموعه انشا درمورد اربعین

نظریه بهداشت و تندرستی در پوشاک از منظر مکتب طب ایرانی

آیا اختلاف سنی در ازدواج مهم است؟

وقف در قانون مدنی

بچه ها به صف؛ اینجا تفاوت بی‌ تفاوت!

همسایگی مذهب و طبیعت در سرزمینی با نماد سلامت سیب و عسل/حسینیه‌هایی مشهور به چنار + تصاویر

«خون بازی» در مدارس!

بیماری‌های روحی‌ از سخت‌ترین بیماری‌ها

الهام‌بخش مثل این آدم

مهارت هایی برای حفظ رابطه عاشقانه!!

چه موضوعاتی در مدارس سرتاسر دنیا تدریس می شود؟

لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت؛ زهر یا پادزهر؟

آنچه دختران مجرد باید بدانند

نشانه های بارز یک مرد هوسباز؛ مردان هوسباز چگونه رفتار می‌کنند؟

شرایط ارتداد چیست و چه حکمی دارد؟

منفی نگری و افکار مریض را چگونه از خود دور سازیم؟

بررسی ارتداد از نگاه مراجع، متفکران و نواندیشان معاصر

تاسوعا و عاشورا 97 چه روزی است؟

احکام ازدواج موقت از نگاه مراجع تقلید معاصر شیعه

انگار از راز همه چیز سر درآورده!

آسیب های کودکان پس از زلزله - فرهاد شرف پور*

ناجنبش‌های اجتماعی؛راه جدید اصلاح درخاورمیانه -فاطمه نباتیان

فریب در ازدواج چیست و چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟

انواع مهریه؛ زندگی زوجین در اسارت چند سکه

آسیا و چالش جدیِ تحولات جمعیتی

بهترین روش‌های پاک کردن مخاطبین تلگرام در آیفون

ازدواج خانم کوچولوها در یزد زیاد شده؟

خصوصیات عشق حقیقی،یک عشق حقیقی چه خصوصیاتی دارد؟

به نام «نذر آب» به کام «زندگی»

چالشی به نام تعدد زوجین

زنانه سیاست کنید!

ازدواج کودکان؛ واقعیتی آسیب‌زا

غنی یا فقیر، کدام قانون‌مدارترند؟

آزار جنسی در محل کار، چگونه با آن برخورد کنیم؟

حقوق زن چیست؟ زنان چقدر با حقوق خود آشنا هستند؟

وقتی موج جای واقعیت را می‌گیرد

عاملی که زمینه فساد زنان را فراهم می‌کند

ایجاد انگیزه برای مدیران میانی

شكست در مقابل مافیای تست‌زنی

از اجرای قانون منحرف نشویم

طلاق صوری برای دریافت مستمری؟