آریا بانو

آخرين مطالب

تبيين هاي زيست شناختي؛ مانع دستيابي زنان به فرصت‌هاي برابر در جوامع؟! مقالات

تبيين هاي زيست شناختي؛ مانع دستيابي زنان به فرصت‌هاي برابر در جوامع؟!

  بزرگنمايي:

بانو نيوز -
بي‌شک هرگاه زنان و مردان جوامع بتوانند در مواجهه با مسائل و در مقابل ساختارها و موقعيت‌هاي اجتماعي، واکنشي برابرانه تر از خود نشان دهند جهان براي همه مکاني امن‌تر، انساني‌تر و باثبات‌تري خواهد شد.

مقايسه جوامع پيچيده و ارگانيکي امروز با جوامع ابتدايي و مکانيکي ديروز، مستندات فراواني را در راستاي تحول و تکامل جوامع بشري نشان مي‌دهد. پيشرفت روزافزون در جنبه‌هاي مختلف فردي و اجتماعي حکايت از توسعه روابط انسان-طبيعت و انسان-انسان دارد. در اين ميان، اما توجه به پديده تکامل رابطه انسان-جامعه با زن- زنان همچنان محل ترديد است. طرح کمپين‌ها، تظاهرات، تجمعات و مطالعات و نظريه‌هايي که اصرار شديد بر رعايت حقوق بشر و ز جمله برابري زنان و مردان و مطالبه حقوق اجتماعي و گاه انساني زنان در جاي‌جاي جهان، به‌خوبي گوياي اين مدعاست. زنان به‌عنوان اعضاي جامعه بشري، همچنان گرفتار انواع تبعيض‌هاي جنسيتي هستند؛ بدين روال تاريخي معترض مي‌باشند و در راستاي تغيير وضعيت موجود و مبارزه با نابرابري جنسيتي که بر همه ابعاد فردي، اجتماعي، شغلي و مدني آنان سايه افکنده، تلاش مي‌کنند.
در دهه‌هاي اخير مکاتب فمينيستي نظريه‌هاي گسترده و عامي را درباره ويژگي‌هاي بنيادي زندگي اجتماعي و تجربه‌هاي انساني از چشم‌انداز زنانه ارائه نموده و به طرح پرسش‌هاي بنيادي پيرامون کنشگراني مي‌پردازند که دوشادوش مردان در خلق موقعيت‌هاي اجتماعي و اقتصادي فعالانه مشارکت دارند. باوجوداين مشارکت فعالانه و علي‌رغم ميزان توانمندي زنان در مقايسه با مردان، جوامع نقش‌هاي متفاوت‌تري را براي زنان قائل شده و با ايجاد نوعي تبعيض، امتياز کمتر و رتبه پايين‌تري را براي اين تسهيم و تبادل خدماتي قائل مي‌شود. به‌طوري‌که زنان در مقايسه با مرداني که در همان جايگاه اجتماعي قرار دارند از منزلت اجتماعي، قدرت و فرصت‌هاي متفاوت و حتي نابرابري برخوردارند. اين مضامين در نظريه‌هاي جامعه‌شناسي جنسيت و نظريه‌هاي فمينيستي به تفضيل مورد واکاوي و پژوهش قرارگرفته‌اند. به‌طورمعمول نظريه‌هاي تفاوت‌هاي جنسي بر تبيين‌هاي زيست‌شناختي، نهادي و روان‌شناختي استوار است.
به نظر مي‌رسد ازجمله دلايل بازدارنده و موانع مهم دستيابي زنان به فرصت‌هاي برابر در جوامع، دست يازيدن به تبيين‌هاي زيست شناسانه در مقابل زنان باشد. اين تبيين‌ها، کارکردهاي زيست‌شناختي متفاوت زنان و مردان را به الگوهاي متفاوت رشد هورمون‌ها طي چرخه حيات نسبت داده و اين امر را مستلزم ايجاد تفاوت‌هاي اجتماعي تلقي مي‌کنند. لذا فرصت‌هاي برابر حقوقي، اجتماعي، فرهنگي، رفاهي و گاه تربيتي را براي زنان و مردان متفاوت ارزيابي مي‌کنند. تفاوتي که ره به نابرابري بُرده و به رابطه فرودستي زنان نسبت به فَرادستي مردان دامن مي‌زند.
اگرچه با استناد به يافته‌هاي علم پزشکي و روان‌شناختي، وجود ساختار و کارکرد زيستي متفاوت حيات انساني بين زن و مرد مورد تأييد قرارگرفته و منجر به ايجاد تفاوت‌هايي در کارکرد و ارتباطات نيمکره چپ و راست گشته است؛ اما توجيه و تبيين مناسبي براي پذيرفتن نابرابري‌هاي اجتماعي دو جنس نيست، بلکه پرسش‌هاي جدي را به ذهن متبادر مي‌کند: آيا کارکردهاي زيست‌شناختي متفاوت ميان زنان و مردان، الزاماً الگوهاي اجتماعي متفاوتي را طلب مي‌کند؟! رفتارهاي اجتماعي به چه ميزان از ساختارهاي زيستي نشأت‌گرفته‌اند؟! آيا فراگيري‌هاي اجتماعي براي دو جنس جايگزين تفاوت‌هاي زيستي نخواهد بود؟! آيا تنظيم‌هاي فرهنگي و اجتماعي نمي‌تواند تفاوت‌هاي زيستي دو جنس را متعادل و متعامل گرداند؟!
در پاسخ کلي به سؤالات فوق بايد اذعان داشت، امروزه تجربه اجتماعي جوامعي که در آن‌ها، زنان به شکلي قابل‌توجه -و نه آرماني- به جايگاه‌هاي سياسي و اجتماعي و اقتصادي همسنگ مردان دست‌يافته‌اند؛ حاکي است که فرا گرد اجتماعي از طريق خانواده، مدرسه، رسانه‌ها و ساير گروه‌هاي اجتماعي ذي‌نفع مي‌توانند با برنامه‌ريزي‌هاي فرهنگي و مدني به بازتوليد انديشه‌هاي برابري طلبانه براي دو جنس دست يابند. آموزش‌ها و اقدامات اجتماعي مبتني بر پذيرش تفاوت در دو مفهوم «جنس» (Sex) و «جنسيت» (Gender) که اولي دلالت بر ماهيت زيستي فرد (زن-مرد بودن) و دومي بر ماهيت اجتماعي-اکتسابي رفتارها، توانمندي‌ها و آرمان‌ها (زنانه-مردانه بودن)؛ به درک تفاوت‌هاي زيستي زن و مرد و از طرفي عدم تعارض و تناقض اين تفاوت‌ها در برخورداري زنان از حقوق اجتماعي و مدني برابر کمک شاياني مي‌نمايد.
بي‌شک هرگاه زنان و مردان جوامع بتوانند در مواجهه با مسائل و در مقابل ساختارها و موقعيت‌هاي اجتماعي، واکنشي برابرانه تر از خود نشان دهند جهان براي همه مکاني امن‌تر، انساني‌تر و باثبات‌تري خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مخالفت بی‌جهت «ولی» با نکاح دختر مجردش

٨ راهکار برای لذت بخش کردن سفر

که عیــد آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها!

ویژگی‌هایی که جلوی پشیمانی را می‌گیرند

مرهمی بر دردهای موسپیدان

سنت دیرینه بانوان شهر تاریخی مُجِن برای نوروز

راه حل آیت‌الله بهجت برای درمان عصبانیت

بازگشت به خشخاش‌زار ؟

فضیلت لیله الرغائب | شب آرزو‌ها چه شبی است؟

کدام استان سرزمین آبشارهای خروشان است؟

روشهایی جهت باز شدن زبان کودک

برزخ بی‌هویتی در سرزمین مادری...

مهارت زندگی/ حرف‌هایی که نباید در محل کار درباره خودتان بزنید

حمام عمومی، آغازگر بازگشت به زندگی اجتماعی

پسرم مدام مدل موهایش را شبیه بازیکنان و بازیگران خارجی می زند!

مردانگی در آمریکا خوب است یا بد

شادمانه پیر شوید

محبت به سالمندان و اهمیت آن

کی میگه قیافه برای مردها مهمه؟

چالش پروژه پن؛ مصرف لوازم آرایشی تا قطره آخر

دلیل تمایل مردان به زنان بزرگ‌تر از خودشان چیست؟

7 واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد زنان که خود نیز از آن بی اطلاعند

نوزاد شبیه مادر سالم تر است یا نوزاد شبیه پدر؟

چگونه ابلیس که از آتش است با آتش جهنم عذاب می شود؟

آشنایی با مخرب ترین شیوه های تشویق کودکان و دانش آموزان!

هشت مولفه‌ای که زمینه ساز طلاق است

بهترین جراحی بینی یعنی این!

کودک همسری چه پیامدهایی برای دختران دارد؟

تحلیل جامعه شناختی کودک همسری

غیبت و انواع آن

کودکان نشسته بر سفره سیاه شوربختی

هر بوسه فرزند درجه‌ای است در بهشت

غلبه واقع‌گرایی بر انتزاع / نگاهی به بخش نقاشی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

ده دلیل جالب دروغ گفتن زنان به مردان

سئو | آموزش سئو و بهینه سازی سایت

تختی بر تخت عزت سینمای ایران

قضاوت میکنم، پس هستم!

خلاقیت چیست؟ چگونه می‌توان خلاق‌تر بود؟

تفاوت های زنان و مردان از نظر طرز فکر

خلاقیت کودکان و 15 روش طلائی برای پرورش آن

اسلام و نظام اسلامی

با مهمترین زنان شاهنامه آشنا شوید

وقتی ولنتاین جای روز عشق ایرانی را می‌گیرد...

10 ترفند طلایی که به رشد کسب و کار شما کمک خواهد کرد

نقدی بر رویکرد مدیریت شهری در نمای ساختمان‌ها

شناخت و بررسی معیارهای معماری سنتی ایران

انتشار کتابی مطالعاتی درباره علل گرایش مخاطب به موسیقی مصرفی

با چشم دیگران انتخاب نکنید

گرفتن مهریه به چه صورتی انجام می شود ودر چه مواردی مهریه به زن تعلق نمی گیرد

افزایش کودک آزاری‌های روانی در قاب «اینستاگرام»