آریا بانو

آخرين مطالب

تبيين هاي زيست شناختي؛ مانع دستيابي زنان به فرصت‌هاي برابر در جوامع؟! مقالات

تبيين هاي زيست شناختي؛ مانع دستيابي زنان به فرصت‌هاي برابر در جوامع؟!

  بزرگنمايي:

بانو نيوز -
بي‌شک هرگاه زنان و مردان جوامع بتوانند در مواجهه با مسائل و در مقابل ساختارها و موقعيت‌هاي اجتماعي، واکنشي برابرانه تر از خود نشان دهند جهان براي همه مکاني امن‌تر، انساني‌تر و باثبات‌تري خواهد شد.

مقايسه جوامع پيچيده و ارگانيکي امروز با جوامع ابتدايي و مکانيکي ديروز، مستندات فراواني را در راستاي تحول و تکامل جوامع بشري نشان مي‌دهد. پيشرفت روزافزون در جنبه‌هاي مختلف فردي و اجتماعي حکايت از توسعه روابط انسان-طبيعت و انسان-انسان دارد. در اين ميان، اما توجه به پديده تکامل رابطه انسان-جامعه با زن- زنان همچنان محل ترديد است. طرح کمپين‌ها، تظاهرات، تجمعات و مطالعات و نظريه‌هايي که اصرار شديد بر رعايت حقوق بشر و ز جمله برابري زنان و مردان و مطالبه حقوق اجتماعي و گاه انساني زنان در جاي‌جاي جهان، به‌خوبي گوياي اين مدعاست. زنان به‌عنوان اعضاي جامعه بشري، همچنان گرفتار انواع تبعيض‌هاي جنسيتي هستند؛ بدين روال تاريخي معترض مي‌باشند و در راستاي تغيير وضعيت موجود و مبارزه با نابرابري جنسيتي که بر همه ابعاد فردي، اجتماعي، شغلي و مدني آنان سايه افکنده، تلاش مي‌کنند.
در دهه‌هاي اخير مکاتب فمينيستي نظريه‌هاي گسترده و عامي را درباره ويژگي‌هاي بنيادي زندگي اجتماعي و تجربه‌هاي انساني از چشم‌انداز زنانه ارائه نموده و به طرح پرسش‌هاي بنيادي پيرامون کنشگراني مي‌پردازند که دوشادوش مردان در خلق موقعيت‌هاي اجتماعي و اقتصادي فعالانه مشارکت دارند. باوجوداين مشارکت فعالانه و علي‌رغم ميزان توانمندي زنان در مقايسه با مردان، جوامع نقش‌هاي متفاوت‌تري را براي زنان قائل شده و با ايجاد نوعي تبعيض، امتياز کمتر و رتبه پايين‌تري را براي اين تسهيم و تبادل خدماتي قائل مي‌شود. به‌طوري‌که زنان در مقايسه با مرداني که در همان جايگاه اجتماعي قرار دارند از منزلت اجتماعي، قدرت و فرصت‌هاي متفاوت و حتي نابرابري برخوردارند. اين مضامين در نظريه‌هاي جامعه‌شناسي جنسيت و نظريه‌هاي فمينيستي به تفضيل مورد واکاوي و پژوهش قرارگرفته‌اند. به‌طورمعمول نظريه‌هاي تفاوت‌هاي جنسي بر تبيين‌هاي زيست‌شناختي، نهادي و روان‌شناختي استوار است.
به نظر مي‌رسد ازجمله دلايل بازدارنده و موانع مهم دستيابي زنان به فرصت‌هاي برابر در جوامع، دست يازيدن به تبيين‌هاي زيست شناسانه در مقابل زنان باشد. اين تبيين‌ها، کارکردهاي زيست‌شناختي متفاوت زنان و مردان را به الگوهاي متفاوت رشد هورمون‌ها طي چرخه حيات نسبت داده و اين امر را مستلزم ايجاد تفاوت‌هاي اجتماعي تلقي مي‌کنند. لذا فرصت‌هاي برابر حقوقي، اجتماعي، فرهنگي، رفاهي و گاه تربيتي را براي زنان و مردان متفاوت ارزيابي مي‌کنند. تفاوتي که ره به نابرابري بُرده و به رابطه فرودستي زنان نسبت به فَرادستي مردان دامن مي‌زند.
اگرچه با استناد به يافته‌هاي علم پزشکي و روان‌شناختي، وجود ساختار و کارکرد زيستي متفاوت حيات انساني بين زن و مرد مورد تأييد قرارگرفته و منجر به ايجاد تفاوت‌هايي در کارکرد و ارتباطات نيمکره چپ و راست گشته است؛ اما توجيه و تبيين مناسبي براي پذيرفتن نابرابري‌هاي اجتماعي دو جنس نيست، بلکه پرسش‌هاي جدي را به ذهن متبادر مي‌کند: آيا کارکردهاي زيست‌شناختي متفاوت ميان زنان و مردان، الزاماً الگوهاي اجتماعي متفاوتي را طلب مي‌کند؟! رفتارهاي اجتماعي به چه ميزان از ساختارهاي زيستي نشأت‌گرفته‌اند؟! آيا فراگيري‌هاي اجتماعي براي دو جنس جايگزين تفاوت‌هاي زيستي نخواهد بود؟! آيا تنظيم‌هاي فرهنگي و اجتماعي نمي‌تواند تفاوت‌هاي زيستي دو جنس را متعادل و متعامل گرداند؟!
در پاسخ کلي به سؤالات فوق بايد اذعان داشت، امروزه تجربه اجتماعي جوامعي که در آن‌ها، زنان به شکلي قابل‌توجه -و نه آرماني- به جايگاه‌هاي سياسي و اجتماعي و اقتصادي همسنگ مردان دست‌يافته‌اند؛ حاکي است که فرا گرد اجتماعي از طريق خانواده، مدرسه، رسانه‌ها و ساير گروه‌هاي اجتماعي ذي‌نفع مي‌توانند با برنامه‌ريزي‌هاي فرهنگي و مدني به بازتوليد انديشه‌هاي برابري طلبانه براي دو جنس دست يابند. آموزش‌ها و اقدامات اجتماعي مبتني بر پذيرش تفاوت در دو مفهوم «جنس» (Sex) و «جنسيت» (Gender) که اولي دلالت بر ماهيت زيستي فرد (زن-مرد بودن) و دومي بر ماهيت اجتماعي-اکتسابي رفتارها، توانمندي‌ها و آرمان‌ها (زنانه-مردانه بودن)؛ به درک تفاوت‌هاي زيستي زن و مرد و از طرفي عدم تعارض و تناقض اين تفاوت‌ها در برخورداري زنان از حقوق اجتماعي و مدني برابر کمک شاياني مي‌نمايد.
بي‌شک هرگاه زنان و مردان جوامع بتوانند در مواجهه با مسائل و در مقابل ساختارها و موقعيت‌هاي اجتماعي، واکنشي برابرانه تر از خود نشان دهند جهان براي همه مکاني امن‌تر، انساني‌تر و باثبات‌تري خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«تامین امنیت زن» یا «تضعیف اهلیت خانواده»؟!

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

آسیب های ناشی از کودک همسری را جدی بگیریم

یادگیری شنا در زندگی زناشویی

تحلیلی بر جریان‌های زیباسازی شهر

حکایت پنج ضلعی دوست داشتنی

امضای دستی کودکانه بر سند زندگی

اصلا چرا باید ازدواج کنیم؟

کارکردهای «مهریه‌» برای زنان

دخترانی که تمایلی به "بله گفتن" ندارند...

عقده نگشاده برخی ایرانی‌ها با شرایط خاص!

دوستت دارم اما ازدواج نمی کنم!

بچه هایی که به پای هم پیر نمی شوند

تک فرزندی؛ تنهایی بی پایان

معضل بی‌اعتنایی در روابط همسایگی

6 تمرین ذهنی برای کسانی که مشغله کاری زیادی دارند

چرا مرا نمی فهمی؟!

چرا ساز را در تلویزیون نشان نمی‌دهند؟

تو در شکم مادرت بودی، من در قلبش

جنگ اول به از صلح آخر

مامانم اینا-مامانت اینا

«شرط ضمن عقد» تضمینی برای تامین امنیت شغلی زنان

آموزش مهارت‌های زندگی، نوشدارو پیش از جدایی

ریشه های اجتماعی بستر ساز خشونت

ملاک‌های ازدواج؛ زیبای پولدار من

کودکان و نوجوانان در چنبره ی خشونت های رسانه ای

رویاهایی که روی دار بافته می شود

تاریخچه ای از آراء مشارکت زنان در انتخابات

عوارض شب بیداری و تاثیرات منفی آن بر سلامتی

تاریخ کریسمس 2019 چه روزی است؟

11 دسامبر؛ روز جهانی کوهستان

10 دسامبر؛ روز جهانی حقوق بشر

ترامپ و تحریم و تریاک

هویت چیست و چرا اهمیت دارد؟

احکام زناشویی در اسلام

9 دسامبر؛ روز جهانی مبارزه با فساد

آشغال‌های دوست‌داشتنی بچه‌های امروز

نانومتر چیست و یک نانومتر چقدر است؟

حکم ترمیم پرده بکارت در اسلام چیست؟

دعای افتتاح کدام است و موضوع آن چیست؟

علت خوابیدن باتری ماشین چیست و چگونه می‌توان آن را حل کرد؟

آموزش روتوش عکس در فتوشاپ (کک و مک، رنگ لب، گونه و چشم)

زیارت عاشورا غیر معروفه چیست؟

تلاش برای رد شدن از دیـوار!

هدف گذاری به روش اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟

سینما و دیگر هیچ

‌زندگی کودکانه زیر سقف‌های اجباری!

9 راهکار موثر برای افزایش خلاقیت و نوآوری

هوش اجتماعی چیست و چه اهمیتی دارد؟

حکم رابطه با زن متاهل چیست؟