آریا بانو

آخرين مطالب

زنانِ پرخاشگر و مردانِ خشن! گفتگو

زنانِ پرخاشگر و مردانِ خشن!

  بزرگنمايي:

بانو نيوز - روزانه 1600 پرونده نزاع در کشور تشکيل مي‌شود. به گزارش پرشکي قانوني اين نزاع‌ها مي‌توانند تبعات نامطلوبي از جرح و ضرب طرفين گرفته تا آسيب به اموال يکديگر و يا حتي قتل را داشته باشد.

روزانه 1600 پرونده نزاع در کشور تشکيل مي‌شود. به گزارش پرشکي قانوني اين نزاع‌ها مي‌توانند تبعات نامطلوبي از جرح و ضرب طرفين گرفته تا آسيب به اموال يکديگر و يا حتي قتل را داشته باشد. نزاع البته يکي از مصاديق بيروني خشونت و نشانه‌اي است براي آن‌که بدانيم جامعه پرخاشگر شده و آستانه تحمل در آن پايين آمده است.

کارشناسان حقوقي، روان‌شناختي و اجتماعي نظرات مختلفي درباره دلايل و تاثير خشونت در جامعه بيان مي‌کنند. آسيب‌هاي اجتماعي در بخش زيادي با خشونت ارتباط مستقيم پيدا مي‌کنند. حال اين خشونت مي‌توان خشونتي ملموس مانند قتل و يا خشونتي غيرملموس همچون خشونت کلامي و نمادين باشد. هنگامي که روان‌شناسان معتقدند که بخشي از اين خشونت در انسان نهادينه شده و ذاتي است، جامعه‌شناسان تلاش مي‌کنند تا اين خشونت نهادي را تحليل و در سيستم اجتماعي کنترل کنند.

فريد براتي‌سده -روان‌شناس و رييس‌کل سابق پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي- عنوان مي‌کند که جامعه ما نيازمند بسترهايي براي تخليه هيجان و خشونت است.

براتي سده اظهار کرد: پرخاشگري به‌طور کلي غريزه‌اي در انسان‌هاست. غريزه‌اي که به زعم روان‌شناسان بايد به نحوي آن را ارضاء کرد. حال اين ارضاء يا از طريق خشونت و يا روش‌هايي ديگر بايد انجام بگيرد. نکته‌اي که در آمارهاي مربوط به بالارفتن سطح خشونت در اجتماع ديده مي‌شود، افزايش پرخاشگري در ميان زنان است؛ که همين امر نشان مي‌دهد ما در طي زمان با ازدياد خشونت در سيستم اجتماعي روبرو بوده‌ايم.

زنان پرخاشگرتر شده‌اند

وي با اشاره به افزايش پرخاشگري در ميان زنان گفت: زنان جامعه ما درتلاش براي بروز و نشان‌دادن خود هستند. بخشي از آن‌ها براي اين امر به سراغ تحصيلات عالي، موفقيت‌هاي علمي، ورزش و... مي‌روند و متاسفانه بخشي ديگر راه‌هاي ديگري را براي اينکار اتخاذ مي‌کنند که شايد يکي از نمودهاي آن بروز پرخاشگري باشد؛ زنان ممکن است با پرخاشگري و اثبات اين‌که چيزي از قدرت مردانه کم ندارند دست به پرخاش بزنند. البته دليل ديگر افزايش پرخاشگري در ميان زنان نيز، حضور گسترده‌تر آن‌ها در جامعه است.

وي درباره دلايل خشونت گفت: دلايل افزايش خشونت در جامعه به شرايط زيست افراد بازمي‌گردد. افراد تحت‌تاثير زندگي خود به اعمال خشونت مي‌پردازند. در طي سال‌هاي اخير ميزان ناکامي‌ها ميان افراد بيشتر شده، افراد در برابر استرس کنترل ندارند و يا کمتر ياد گرفته‌اند که چگونه آن‌را مهار کنند، آن‌ها قدرت حل تعارض را ندارند و... . همه اين عوامل منجر شده که پرخاشگري به مرحله ظهور برسد.

راه برون‌ريختن خشم کدام است؟

اين روان‌شناس درباره راه‌کارهايي که به کنترل خشم کم مي‌کنند گفت: در روان‌شناسي گفته مي‌شود که براي کنترل پرخاشگري بايد از روش‌هاي جايگزيني براي تخليه استفاده کرد تا به خشونت منتهي نشود. در برخي کشورها اين روش‌ها اتخاذ شده است. براي مثال سال‌ها پيش و در ژاپن در هر اداره‌اي اتاقي براي "برون‌ريزي خشم" وجود داشت. در اين اتاق که پر از عروسک بود، افراد مي‌توانستند خشمشان را بر سر عروسک‌ها تخليه کنند.

وي گفت: در بسياري از کشورها مراکز کنترل خشم وجود دارند. سازمان جوانان و ورزش و شهرداري نيز درحال تاسيس اين مراکز در تهران هستند تا افراد بهتر بتوانند خشم خود را کنترل کرده و هيجاناتشان را تخليه کنند. هرچند که وجود اين مراکز لازم است، اما کافي نيست.

فريد براتي‌سده با تاکيد بر اينکه مشکل ما در برنامه‌ريزي‌هاست تصريح کرد: رئيس‌جمهور چندي‌پيش بر لزوم شادي در جامعه تاکيد کرده و گفته بود که بگذاريد مردم شاد باشند و همچنين به لغو کنسرت‌هاي موسيقي واکنش نشان داد. درنتيجه ما امکان اين را داريم که فعاليت‌هايي در جامعه به وجود آوريم که توسط آن‌ها خشم برون‌ريزي شود. براي اين‌کار بايد برنامه‌ريزي لازم صورت پذيرد. مشکل عمده ما در برنامه‌ريزي‌ها اين است که هنوز نتوانسته‌ايم تبيين کنيم که راه‌هاي ارضاء خشم و هيجان چيست؛ همچنان در جامعه ما جلوي برگزاري کنسرت‌هاي موسيقي گرفته مي‌شود و اين يعني ما تبيين درستي انجام نداده‌ايم.

اين روان‌شناس همچنين ضمن اشاره به نقش مهم آموزش در کنترل خشم اظهار کرد: نظام آموزشي ما نيز کمک زيادي به آموزش کنترل خشم و مهارتِ حل تعارض در مدارس نکرده است. حل تعارض و مواجهه با تنش و درگيري بايد در محيط‌هاي آموزشي ما به افراد ياد داده شود.

کمک متخصصان به کاهش خشونت

براتي‌سده به نقش مهم متخصصان حوزه‌هاي مختلف علمي جامعه پرداخت و در اين‌باره توضيح داد: نکته مهم‌تر که در راهکار کنترل خشم در جامعه بايد به آن اشاره کرد اين‌که ما بايد در برنامه‌ريزي‌ها از متخصصانمان در حوزه‌هاي مختلف علمي استفاده کنيم. در اين ميان روان‌شناسي و اين‌که در آن از برخورد با خشم سخن به‌ميان آمده بسيار کمک مي‌کند.

متاسفانه ما کمتر از علوم موجود در جامعه براي حل مشکلات استفاده مي‌کنيم، درحالي‌که حوزه‌هاي علمي و کاربرد آن‌ها بايد در برنامه‌ريزي‌هاي کلان جامعه ديده شوند. در اين منابع علمي نيز گفته شده که هنگامي که در جامعه شادي وجود نداشته باشد، بسياري چيزهاي ديگر وجود نخواهد داشت، به‌اين‌دليل که شادي وسيله ارتباط روابط انساني است که اگر وجود نداشته باشد تعارض و پرخاش به‌جاي آن مي‌نشيند.

درنتيجه کارکردن روي تاب‌آوري مردم و بالابردن تحمل آن‌ها اهميت پيدا مي‌کند و مردم بايد مشي متعادلي در زندگي داشته باشند تا پرخاشگري را بتوان مديريت کرد.

وي در انتها گفت: شرايط جامعه ما امروزه به نحوي است که بايد از علوم مختلف روان‌شناسي، جامعه‌شناسي، مددکاري اجتماعي و... در "اجرا" استفاده کنيم. اين راه‌حل جديدي نيست و تمام کشورهاي ديگر که در اين زمينه‌ها موفق عمل کرده‌اند نيز از علوم در سياست‌ها و برنامه‌ريزي‌هايشان بهره برده‌اند.

منبع :سلامت نيوزنظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تهیه‌کنندگان دستمزد فیلمبرداری پروژه‌ها را نمی‌دهند

لیلی رشیدی درباره فیلم یه وا چه گفت؟

سریال‌هایی که در جذب مخاطب موفق نیستند / نگاهی به سریال‌های شبکه نمایش خانگی

تهیه‌کننده «رنگین کمان»، اظهارات خاله نرگس را تکذیب کرد

کارگردان سریال «دلدار»: نقش‌فروشی میلیون‌ها سال نوری با من فاصله دارد

شدت افزایش طلاق نداریم

آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال 1430

کمال یوسف‌پور: مسابقات معماری در چهره شهرهای امروزی تأثیر چندانی ندارند / آثار برنده اغلب ساخته نمی‌شوند

"تولدت مبارک" فیلمی است با موضوعی جهانی/ فیلم از تمام مراحل ارشاد سربلند بیرون آمد اما مورد حمایت واقع نشد / گلایه انسیه جهان آرا از وضعیت اکران فیلمش

مرضیه ابراهیمی قربانی معروف اسیدپاشی: اعدام نمی‌خواهیم، چرخه خشونت باید متوقف شود

نسل دوبلورهای قدیمی ما دیگر تکرار نمی‌شود / محدودیت‌ها در رادیو زیاد و متن‌ها شبیه همدیگر شده است / وقتی یک کار انیمیشن را دوبله می‌کنم، اصلاً خسته نمی‌شوم / روایت تورج نصر از سال‌ها فعالیت در دوبله و بازیگری

ویژگی‌های موسیقی کودک از نگاه اردشیر کامکار

محمدمهدی فخری‌زاده: انتشار کتاب سینمایی مقبولیت عمومی ندارد / در اتحادیه ناشران می‌توانیم جلوی فعالیت‌های مخرب را بگیریم / "راهنمای فیلم‌های سینمای ایران" در دست تدوین است

مهران نائل: "دل‌دار" روایتی متفاوت از عشق است

حسینی: نمایشگاه عکس افغانستان در نیاوران بستر مناسبی برای همدلی است

دوست دارم آرام آرام بیایم و ماندگار شوم / پژمان جمشیدی اول باید بازیگر می‌شد بعد فوتبالیست / گفت‌و‌گو با علی شمس الهی خواننده پاپ

کلیشه شدن در یک نقش خطرناک است / حسام محمودی از بازی در سریال "دل‌دار" می‌گوید

مهسا علامیر: حقوق استادان گرایش‌های هنری در دانشگاه‌های ایران پایین است / اغلب طراحان لباس توان پرزنت آثارشان را ندارند

بهترین راه لاغری شکم | جراحی‌هایی که فقط جیبتان را خالی می‌کند!

بهمن کیارستمی: منیر فرمانفرماییان تا آخرین روز تصویربرداری مقابل دوربین راحت نبود / نمایش مستند "منیر" در خانه سینما

مستر کیتون شخصیتی است که تعریف مشخص دارد / روایت یوسف مرادیان از بازی در سریال "از یادها رفته"

عباس مجیدی: در دوسالانه مجسمه شهری مشهد هنرمندان براساس فضای تعریف شده مجسمه می‌سازند

علی نصیریان:لزوم تجدیدنظر تلویزیون در سریال‌سازی/ قصه‌هایی که درد مردم نیست

از سوءاستفاده تا قاچاق‌فروشی کودکان کار

نمایشی که 30 سال پیش اجرای آن در تئاترشهر متوقف شد / روایت حسن انصاریان از اجرای نمایش "شاپرک خانوم" با بازیگران حرفه‌ای

خوشحالم که بخشی از خاطرات دهه شصتی‌ها هستم

ضبط «برادرجان» ادامه دارد/80 درصد تصویربرداری سریال به انجام رسید

کامبیز دیرباز : برایم مهم است نقشی که بازی می‌کنم توده مردم را نمایندگی کند

ندا لهردی: در ترجمه "همسران تابستانی" به سبک و لحن نویسنده وفادار بودم / شخصیت‌های واقعی لارنس الیویه و ویوین لی در رمان بئاتریز ویلیامز

شریعتمداری: موضوعی برای پنهان کردن از مردم نداریم

حسینی: به مدد اساتید می‌شود بر دشواری‌های حوزه آموزش پیروز شد / رونمایی از سامانه صدور کارت تدریس مربیان آموزشگاه‌های آزاد هنری

حسینی: خلیج فارس دُر و مروارید علم و هنر را برآورده است / معاون هنری وزیر ارشاد در روز ملی خلیج فارس به بوشهر رفت

«کودک‌شو» به لرستان، خوزستان و زاهدان می‌رود/ بازغی: هیچ خداحافظی در کار نبود؛ گلایه‌ام را فریاد کردم

علی شیرازی: هنر خوشنویسی وارد دوران طلایی خود شده است

هادی حاجتمند: "مدیترانه" قصه آب و دفاع از مرزهاست / بازخوردها در جشنواره جهانی فیلم فجر زلال‌تر است

طراحان، تولید‌کنندگان و هنرمندان هستند که تعیین می‌کنند بازار چگونه باشد نه مردم / روایت حسامی از کیف و کفش‌های برند "ویزلند"

تأکیدی بر سنتی یا مدرن بودن کار نداشتم / روایت شریف لطفی از آلبوم "آوای ایران (محلی‌ها)"

فرزندتان در چه زمینه‌ای استعداد دارد؟

بیماری مادرم عظیم‌ترین حادثه سخت زندگی ما بود / کارمان در گیشه بسیار سخت است / روایت کارگردان فیلم "شکستن همزمان بیست استخوان" از حضور در جشنواره جهانی فجر

احمد مسجدجامعی: عکاسان در سطح شهر با مشکلات متعددی روبرو هستند / برگزیدگان مسابقه عکس مترو معرفی شدند

محمدرضا علیمردانی: ترجیح دادم نه به فرش قرمز "غلامرضا تختی" بروم نه مصاحبه‌ای کنم / سه بار قرار بود با مهران مدیری همکاری کنم اما نشد

گفت وگوی خراسان با عکاس مبتکر آمریکایی درباره پروژه «حذف شده»

با خنده به استقبال مردها بروید

انتظامی: وارش مصداق ایفای نقش مسئولیت اجتماعی سینما است

پیمان سلطانی: رپرتورا ارکستر ملی مضمون ملی، میهنی، عاشقانه دارد / انتشار یک اثر ملی بعد از 10 سال

عموهایی که در آینده تنها یک اسم از آنها باقی است

شریعتمداری: تامین اجتماعی از دولت 180هزار میلیارد تومان طلب دارد

سرمربی تیم فوتسال دانشجویان دختر: شناختی کافی از حریفان نداریم

باور به دختران دنیای IT

رضا کیانیان: به ما سنگ می‌زنند چون در حال پیشرفت هستیم