آریا بانو

آخرين مطالب

زنانِ پرخاشگر و مردانِ خشن! گفتگو

زنانِ پرخاشگر و مردانِ خشن!

  بزرگنمايي:

بانو نيوز - روزانه 1600 پرونده نزاع در کشور تشکيل مي‌شود. به گزارش پرشکي قانوني اين نزاع‌ها مي‌توانند تبعات نامطلوبي از جرح و ضرب طرفين گرفته تا آسيب به اموال يکديگر و يا حتي قتل را داشته باشد.

روزانه 1600 پرونده نزاع در کشور تشکيل مي‌شود. به گزارش پرشکي قانوني اين نزاع‌ها مي‌توانند تبعات نامطلوبي از جرح و ضرب طرفين گرفته تا آسيب به اموال يکديگر و يا حتي قتل را داشته باشد. نزاع البته يکي از مصاديق بيروني خشونت و نشانه‌اي است براي آن‌که بدانيم جامعه پرخاشگر شده و آستانه تحمل در آن پايين آمده است.

کارشناسان حقوقي، روان‌شناختي و اجتماعي نظرات مختلفي درباره دلايل و تاثير خشونت در جامعه بيان مي‌کنند. آسيب‌هاي اجتماعي در بخش زيادي با خشونت ارتباط مستقيم پيدا مي‌کنند. حال اين خشونت مي‌توان خشونتي ملموس مانند قتل و يا خشونتي غيرملموس همچون خشونت کلامي و نمادين باشد. هنگامي که روان‌شناسان معتقدند که بخشي از اين خشونت در انسان نهادينه شده و ذاتي است، جامعه‌شناسان تلاش مي‌کنند تا اين خشونت نهادي را تحليل و در سيستم اجتماعي کنترل کنند.

فريد براتي‌سده -روان‌شناس و رييس‌کل سابق پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي- عنوان مي‌کند که جامعه ما نيازمند بسترهايي براي تخليه هيجان و خشونت است.

براتي سده اظهار کرد: پرخاشگري به‌طور کلي غريزه‌اي در انسان‌هاست. غريزه‌اي که به زعم روان‌شناسان بايد به نحوي آن را ارضاء کرد. حال اين ارضاء يا از طريق خشونت و يا روش‌هايي ديگر بايد انجام بگيرد. نکته‌اي که در آمارهاي مربوط به بالارفتن سطح خشونت در اجتماع ديده مي‌شود، افزايش پرخاشگري در ميان زنان است؛ که همين امر نشان مي‌دهد ما در طي زمان با ازدياد خشونت در سيستم اجتماعي روبرو بوده‌ايم.

زنان پرخاشگرتر شده‌اند

وي با اشاره به افزايش پرخاشگري در ميان زنان گفت: زنان جامعه ما درتلاش براي بروز و نشان‌دادن خود هستند. بخشي از آن‌ها براي اين امر به سراغ تحصيلات عالي، موفقيت‌هاي علمي، ورزش و... مي‌روند و متاسفانه بخشي ديگر راه‌هاي ديگري را براي اينکار اتخاذ مي‌کنند که شايد يکي از نمودهاي آن بروز پرخاشگري باشد؛ زنان ممکن است با پرخاشگري و اثبات اين‌که چيزي از قدرت مردانه کم ندارند دست به پرخاش بزنند. البته دليل ديگر افزايش پرخاشگري در ميان زنان نيز، حضور گسترده‌تر آن‌ها در جامعه است.

وي درباره دلايل خشونت گفت: دلايل افزايش خشونت در جامعه به شرايط زيست افراد بازمي‌گردد. افراد تحت‌تاثير زندگي خود به اعمال خشونت مي‌پردازند. در طي سال‌هاي اخير ميزان ناکامي‌ها ميان افراد بيشتر شده، افراد در برابر استرس کنترل ندارند و يا کمتر ياد گرفته‌اند که چگونه آن‌را مهار کنند، آن‌ها قدرت حل تعارض را ندارند و... . همه اين عوامل منجر شده که پرخاشگري به مرحله ظهور برسد.

راه برون‌ريختن خشم کدام است؟

اين روان‌شناس درباره راه‌کارهايي که به کنترل خشم کم مي‌کنند گفت: در روان‌شناسي گفته مي‌شود که براي کنترل پرخاشگري بايد از روش‌هاي جايگزيني براي تخليه استفاده کرد تا به خشونت منتهي نشود. در برخي کشورها اين روش‌ها اتخاذ شده است. براي مثال سال‌ها پيش و در ژاپن در هر اداره‌اي اتاقي براي "برون‌ريزي خشم" وجود داشت. در اين اتاق که پر از عروسک بود، افراد مي‌توانستند خشمشان را بر سر عروسک‌ها تخليه کنند.

وي گفت: در بسياري از کشورها مراکز کنترل خشم وجود دارند. سازمان جوانان و ورزش و شهرداري نيز درحال تاسيس اين مراکز در تهران هستند تا افراد بهتر بتوانند خشم خود را کنترل کرده و هيجاناتشان را تخليه کنند. هرچند که وجود اين مراکز لازم است، اما کافي نيست.

فريد براتي‌سده با تاکيد بر اينکه مشکل ما در برنامه‌ريزي‌هاست تصريح کرد: رئيس‌جمهور چندي‌پيش بر لزوم شادي در جامعه تاکيد کرده و گفته بود که بگذاريد مردم شاد باشند و همچنين به لغو کنسرت‌هاي موسيقي واکنش نشان داد. درنتيجه ما امکان اين را داريم که فعاليت‌هايي در جامعه به وجود آوريم که توسط آن‌ها خشم برون‌ريزي شود. براي اين‌کار بايد برنامه‌ريزي لازم صورت پذيرد. مشکل عمده ما در برنامه‌ريزي‌ها اين است که هنوز نتوانسته‌ايم تبيين کنيم که راه‌هاي ارضاء خشم و هيجان چيست؛ همچنان در جامعه ما جلوي برگزاري کنسرت‌هاي موسيقي گرفته مي‌شود و اين يعني ما تبيين درستي انجام نداده‌ايم.

اين روان‌شناس همچنين ضمن اشاره به نقش مهم آموزش در کنترل خشم اظهار کرد: نظام آموزشي ما نيز کمک زيادي به آموزش کنترل خشم و مهارتِ حل تعارض در مدارس نکرده است. حل تعارض و مواجهه با تنش و درگيري بايد در محيط‌هاي آموزشي ما به افراد ياد داده شود.

کمک متخصصان به کاهش خشونت

براتي‌سده به نقش مهم متخصصان حوزه‌هاي مختلف علمي جامعه پرداخت و در اين‌باره توضيح داد: نکته مهم‌تر که در راهکار کنترل خشم در جامعه بايد به آن اشاره کرد اين‌که ما بايد در برنامه‌ريزي‌ها از متخصصانمان در حوزه‌هاي مختلف علمي استفاده کنيم. در اين ميان روان‌شناسي و اين‌که در آن از برخورد با خشم سخن به‌ميان آمده بسيار کمک مي‌کند.

متاسفانه ما کمتر از علوم موجود در جامعه براي حل مشکلات استفاده مي‌کنيم، درحالي‌که حوزه‌هاي علمي و کاربرد آن‌ها بايد در برنامه‌ريزي‌هاي کلان جامعه ديده شوند. در اين منابع علمي نيز گفته شده که هنگامي که در جامعه شادي وجود نداشته باشد، بسياري چيزهاي ديگر وجود نخواهد داشت، به‌اين‌دليل که شادي وسيله ارتباط روابط انساني است که اگر وجود نداشته باشد تعارض و پرخاش به‌جاي آن مي‌نشيند.

درنتيجه کارکردن روي تاب‌آوري مردم و بالابردن تحمل آن‌ها اهميت پيدا مي‌کند و مردم بايد مشي متعادلي در زندگي داشته باشند تا پرخاشگري را بتوان مديريت کرد.

وي در انتها گفت: شرايط جامعه ما امروزه به نحوي است که بايد از علوم مختلف روان‌شناسي، جامعه‌شناسي، مددکاري اجتماعي و... در "اجرا" استفاده کنيم. اين راه‌حل جديدي نيست و تمام کشورهاي ديگر که در اين زمينه‌ها موفق عمل کرده‌اند نيز از علوم در سياست‌ها و برنامه‌ريزي‌هايشان بهره برده‌اند.

منبع :سلامت نيوز


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکوفه اسفندیاری: بخش دولتی کمک کرد حوزه مد و لباس از سردرگمی خارج شود / بزرگترین معضل ما فارغ‌التحصیلان بدون مهارت است

صالحی: بخشی از حیات فرهنگ عمومی، مدیون هنر "تعزیه" است

زندگی دوباره فرش‌ها پس از انهدام / روایت بیژن قاسمی‌نژاد از نمایشگاه "بود و تار" در گالری پروژه‌های آران

ردپای اعتیاد در نیمی از دادخواست های طلاق مشاهده می شود

والدین «تک‌فرزند»ها بخوانند

ویژگی‌های کودکان تیزهوش

امیر کریمی: شرایط امروز موسیقی پاپ بسیار نابسامان است / هیچ مطالبه‌ای از هیچ فرد یا نهادی ندارم

نباید از پا نشست و صحنه عاشقی هنر را رها کرد / چکناوریان، مرادی، کیایی و رستگاری از مشکلات هنرمندان پیشکسوت می‌گویند

ازدواج های زودهنگام و پیامدهای اجتماعی آن

مدیر شبکه سه: "ماه عسل" دو برابر برنامه "نود" مخاطب دارد / "هفت" با اجرای بهروز افخمی روی آنتن می‌رود / بازیگر نباید بتواند پایان یک سریال را عوض کند

مجید مظفری: اطلاعی از ورود پول‌های کثیف به سینما ندارم/ هزینه تولید یک فیلم در سینمای ایران به‌طور متوسط 3 میلیارد تومان است

تنها ثروتم آرشیو کاملی از دهه 20 تاکنون است / هیچ فردی در جهان به‌اندازه من در زمینه صدابرداری و صداگذاری فعالیت نداشته / روایت اسحاق خانزادی از همکاری با شهیدثالث، لاموریس، بیضایی و ضبط شعار "مرگ بر شاه" در تهران

مهدی صبایی: متأسفم که به فیلم "ماهورا" توجه نشد

حسین عالم‌بخش: "خاتون" در عرصه تئاتر حرفه‌ای عرض اندام می‌کند

نبوی: ما در سینمای ایران با خلأ جدی موضوع پژوهش روبرو هستیم

وضعیت ترجمه آثار نمایشی به سامان نیست / گروه‌ تئاتری در حوزه دینی و ارزشی شکل نگرفت / روایت داود دانشور از دنیای ترجمه تا مشکلات تئاتر دینی

برنامه‌های نوین دولت برای تغذیه و پیشگیری از بیماریها/ بهبود شرایط بهداشتی سلامت زنان ایران

تنبیه مجرمان کوچک، آزادی مجرمان بزرگ

حسین زمان: راه سختی در پیش دارم / هنوز ته ذهن خیلی‌ها مانده‌ام

رمضانی: مدل آستین‌ها و یقه لباس‌های بانوان به دهه 1360 بازگشته است

نادر مشایخی: به موسیقی کلاسیک کمتر توجه می‌شود

چرا کوله پشتی کمتر از کیف به کمر آسیب می‌زند

چرا باید ورم دست را جدی گرفت

علمشاهی: خواننده‌های پاپ باید حرفی برای گفتن داشته باشند

غفلت ؛ چهره پنهان و مخوف کودک آزاری

یک روان‌شناس: اضطراب جدایی، دلیل اصلی مدرسه‌هراسی کودکان است

آسیب‌های فضای مجازی؛ زنگ خطر پیش‌روی ارتباطات انسانی

بیماران قلبی بخوانند

کودکان کار، اصلی‌ترین قربانیان خشونت اقتصادی

چگونه کودکان و نوجوانان را در برابر مشکلات و بحران‌ها واکسینه کنیم؟

پایان هزار و یک مشکل

علیرضا خمسه: این یک کوچ زودهنگام بود

ابتکار: دولت از ورزش معلولان حمایت می کند

ابوالفضل شاهی: آزادی جزئی از ماهیت هنر تجسمی است / متریال‌های منسوخ شده را دوباره زنده می‌کنم

صدیقه پا‌ک‌بین: بخش علمی دانشگاهی در جشنواره مد و لباس فجر مستقل شد / برپایی استارت‌آپ‌ها در هشتمین گام

داریوش اسکویی: مخاطبان انیمیشن کوتاه باید گسترده‌تر شوند

شرحی مدرن بر انسان تنهای امروزی / روایت مریم برزگر از نمایش "تهوع"

خواب موبایلی چیست

آنچه که سیستم آموزشی ایران ندارد...

ژن خوب بهانه تنبل‌هاست / تاریخ مملو از معلول‌های موفق است

کنجکاوی؛ مهمترین دلیل گرایش به مواد مخدر

علت گرایش کودکان به شخصیت‌های بازی‌های رایانه‌ای چیست؟

انتقاد «بیژن بیرنگ» از اسپانسرمحور شدن برنامه‌های تلویزیونی: تلویزیون برنامه‌ساز نیست

حذف مهریه با وضع قانون، پایمال کردن حقوق زنان است

حتی سلبریتی‌های عرصه موسیقی هم مشکل جذب اسپانسر دارند / گفت‌وگو با امین غفاری نوازنده ویولن

درناز حاجیها: جشنواره فیلم کوتاه تهران به جدی گرفته شدن فیلمسازان این عرصه کمک می‌کند

6/5 میلیون ایرانی از ابتلای خود به فشار خون بالا بی‌خبرند /بحران مرگ زودرس نیمی از ایرانیان

همه آسیب های اجتماعی اعتیاد و طلاق نیست

صنعت نساجی را از صنعت مد مجزا بدانیم / هنوز با الفبای مد و فشن آشنا نیستیم / گفت‌وگو با تهمینه مولانا و علی انصاریان از "پریمیر ویژن" تا "نساجی امروز"

کمک به مردم 20 روستایی که چیزی برای از دست دادن ندارند