آریا بانو

آخرين مطالب

زنانِ پرخاشگر و مردانِ خشن! گفتگو

زنانِ پرخاشگر و مردانِ خشن!

  بزرگنمايي:

بانو نيوز - روزانه 1600 پرونده نزاع در کشور تشکيل مي‌شود. به گزارش پرشکي قانوني اين نزاع‌ها مي‌توانند تبعات نامطلوبي از جرح و ضرب طرفين گرفته تا آسيب به اموال يکديگر و يا حتي قتل را داشته باشد.

روزانه 1600 پرونده نزاع در کشور تشکيل مي‌شود. به گزارش پرشکي قانوني اين نزاع‌ها مي‌توانند تبعات نامطلوبي از جرح و ضرب طرفين گرفته تا آسيب به اموال يکديگر و يا حتي قتل را داشته باشد. نزاع البته يکي از مصاديق بيروني خشونت و نشانه‌اي است براي آن‌که بدانيم جامعه پرخاشگر شده و آستانه تحمل در آن پايين آمده است.

کارشناسان حقوقي، روان‌شناختي و اجتماعي نظرات مختلفي درباره دلايل و تاثير خشونت در جامعه بيان مي‌کنند. آسيب‌هاي اجتماعي در بخش زيادي با خشونت ارتباط مستقيم پيدا مي‌کنند. حال اين خشونت مي‌توان خشونتي ملموس مانند قتل و يا خشونتي غيرملموس همچون خشونت کلامي و نمادين باشد. هنگامي که روان‌شناسان معتقدند که بخشي از اين خشونت در انسان نهادينه شده و ذاتي است، جامعه‌شناسان تلاش مي‌کنند تا اين خشونت نهادي را تحليل و در سيستم اجتماعي کنترل کنند.

فريد براتي‌سده -روان‌شناس و رييس‌کل سابق پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي- عنوان مي‌کند که جامعه ما نيازمند بسترهايي براي تخليه هيجان و خشونت است.

براتي سده اظهار کرد: پرخاشگري به‌طور کلي غريزه‌اي در انسان‌هاست. غريزه‌اي که به زعم روان‌شناسان بايد به نحوي آن را ارضاء کرد. حال اين ارضاء يا از طريق خشونت و يا روش‌هايي ديگر بايد انجام بگيرد. نکته‌اي که در آمارهاي مربوط به بالارفتن سطح خشونت در اجتماع ديده مي‌شود، افزايش پرخاشگري در ميان زنان است؛ که همين امر نشان مي‌دهد ما در طي زمان با ازدياد خشونت در سيستم اجتماعي روبرو بوده‌ايم.

زنان پرخاشگرتر شده‌اند

وي با اشاره به افزايش پرخاشگري در ميان زنان گفت: زنان جامعه ما درتلاش براي بروز و نشان‌دادن خود هستند. بخشي از آن‌ها براي اين امر به سراغ تحصيلات عالي، موفقيت‌هاي علمي، ورزش و... مي‌روند و متاسفانه بخشي ديگر راه‌هاي ديگري را براي اينکار اتخاذ مي‌کنند که شايد يکي از نمودهاي آن بروز پرخاشگري باشد؛ زنان ممکن است با پرخاشگري و اثبات اين‌که چيزي از قدرت مردانه کم ندارند دست به پرخاش بزنند. البته دليل ديگر افزايش پرخاشگري در ميان زنان نيز، حضور گسترده‌تر آن‌ها در جامعه است.

وي درباره دلايل خشونت گفت: دلايل افزايش خشونت در جامعه به شرايط زيست افراد بازمي‌گردد. افراد تحت‌تاثير زندگي خود به اعمال خشونت مي‌پردازند. در طي سال‌هاي اخير ميزان ناکامي‌ها ميان افراد بيشتر شده، افراد در برابر استرس کنترل ندارند و يا کمتر ياد گرفته‌اند که چگونه آن‌را مهار کنند، آن‌ها قدرت حل تعارض را ندارند و... . همه اين عوامل منجر شده که پرخاشگري به مرحله ظهور برسد.

راه برون‌ريختن خشم کدام است؟

اين روان‌شناس درباره راه‌کارهايي که به کنترل خشم کم مي‌کنند گفت: در روان‌شناسي گفته مي‌شود که براي کنترل پرخاشگري بايد از روش‌هاي جايگزيني براي تخليه استفاده کرد تا به خشونت منتهي نشود. در برخي کشورها اين روش‌ها اتخاذ شده است. براي مثال سال‌ها پيش و در ژاپن در هر اداره‌اي اتاقي براي "برون‌ريزي خشم" وجود داشت. در اين اتاق که پر از عروسک بود، افراد مي‌توانستند خشمشان را بر سر عروسک‌ها تخليه کنند.

وي گفت: در بسياري از کشورها مراکز کنترل خشم وجود دارند. سازمان جوانان و ورزش و شهرداري نيز درحال تاسيس اين مراکز در تهران هستند تا افراد بهتر بتوانند خشم خود را کنترل کرده و هيجاناتشان را تخليه کنند. هرچند که وجود اين مراکز لازم است، اما کافي نيست.

فريد براتي‌سده با تاکيد بر اينکه مشکل ما در برنامه‌ريزي‌هاست تصريح کرد: رئيس‌جمهور چندي‌پيش بر لزوم شادي در جامعه تاکيد کرده و گفته بود که بگذاريد مردم شاد باشند و همچنين به لغو کنسرت‌هاي موسيقي واکنش نشان داد. درنتيجه ما امکان اين را داريم که فعاليت‌هايي در جامعه به وجود آوريم که توسط آن‌ها خشم برون‌ريزي شود. براي اين‌کار بايد برنامه‌ريزي لازم صورت پذيرد. مشکل عمده ما در برنامه‌ريزي‌ها اين است که هنوز نتوانسته‌ايم تبيين کنيم که راه‌هاي ارضاء خشم و هيجان چيست؛ همچنان در جامعه ما جلوي برگزاري کنسرت‌هاي موسيقي گرفته مي‌شود و اين يعني ما تبيين درستي انجام نداده‌ايم.

اين روان‌شناس همچنين ضمن اشاره به نقش مهم آموزش در کنترل خشم اظهار کرد: نظام آموزشي ما نيز کمک زيادي به آموزش کنترل خشم و مهارتِ حل تعارض در مدارس نکرده است. حل تعارض و مواجهه با تنش و درگيري بايد در محيط‌هاي آموزشي ما به افراد ياد داده شود.

کمک متخصصان به کاهش خشونت

براتي‌سده به نقش مهم متخصصان حوزه‌هاي مختلف علمي جامعه پرداخت و در اين‌باره توضيح داد: نکته مهم‌تر که در راهکار کنترل خشم در جامعه بايد به آن اشاره کرد اين‌که ما بايد در برنامه‌ريزي‌ها از متخصصانمان در حوزه‌هاي مختلف علمي استفاده کنيم. در اين ميان روان‌شناسي و اين‌که در آن از برخورد با خشم سخن به‌ميان آمده بسيار کمک مي‌کند.

متاسفانه ما کمتر از علوم موجود در جامعه براي حل مشکلات استفاده مي‌کنيم، درحالي‌که حوزه‌هاي علمي و کاربرد آن‌ها بايد در برنامه‌ريزي‌هاي کلان جامعه ديده شوند. در اين منابع علمي نيز گفته شده که هنگامي که در جامعه شادي وجود نداشته باشد، بسياري چيزهاي ديگر وجود نخواهد داشت، به‌اين‌دليل که شادي وسيله ارتباط روابط انساني است که اگر وجود نداشته باشد تعارض و پرخاش به‌جاي آن مي‌نشيند.

درنتيجه کارکردن روي تاب‌آوري مردم و بالابردن تحمل آن‌ها اهميت پيدا مي‌کند و مردم بايد مشي متعادلي در زندگي داشته باشند تا پرخاشگري را بتوان مديريت کرد.

وي در انتها گفت: شرايط جامعه ما امروزه به نحوي است که بايد از علوم مختلف روان‌شناسي، جامعه‌شناسي، مددکاري اجتماعي و... در "اجرا" استفاده کنيم. اين راه‌حل جديدي نيست و تمام کشورهاي ديگر که در اين زمينه‌ها موفق عمل کرده‌اند نيز از علوم در سياست‌ها و برنامه‌ريزي‌هايشان بهره برده‌اند.

منبع :سلامت نيوزنظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در آستانه 30 سالگی احساس پوچی می کنم

والدین معتاد «عزت نفس» فرزندانشان را کاهش می‌دهند

سیرصعودی رفتار «سیگار» کشیدن دختران نوجوان نسبت به پسران

مریم دوستی: "آسیه در زمستان" حمایت نشد / می‌توان با تاسیس کمپانی‌های فیلم کوتاه گام‌های مثبت برداشت

بهزاد عبدی: استفاده نادرست از برنامه‌هاى کامپیوترى باعث نزول سطح موسیقى فیلم شده است / تور اروپایی گروه خنیاگران مهر

حضور یک سوم کودکان «کاروخیابان» در پایتخت /عدم همکاری وزارت بهداشت برای درمان کودکان معتاد

500 محله آسیب‌خیز شناسنامه‌دار شدند

نگاه و زاویه دید جدید به قصه معروف آنشرلی/ "آقا محمدخان" یک انتزاع نمایشی از تاریخ / روایت دو کارگردان از آثارشان در جشنواره تئاتر فجر

«کافه دانتیسم»؛ رویای بی‌رونق

اختلاف سن ازدواج چقدر اهمیت دارد؟

«جشن طلاق» یا سوگواری جدایی ؟

فضای مجازی به محل چشم و هم‌چشمی تبدیل شده است

ژنتیک؛ یکی از عوامل گرایش فرد به اعتیاد

چه کسانی «جشن طلاق» می‌گیرند؟

ازدواج با این افراد، ممنوع

برایم مهم است که اول من را به عنوان بازیگر بشناسند

موسیقی ما برای سرگرمی نیست / سلیقه شنیداری مردم به‌شدت افت کرده است / شاهد سبحانی‌فر و فهام گوهری از آلبوم "پیدای پنهان" می‌گویند

ژان کلود کریر: تئاتر زنده‌ترین نوع هنرهاست / نشان عالی خانه تئاتر به فیلمنامه‌نویس و نمایشنامه‌نویس فرانسوی اعطا شد

«جشن طلاق»؛ یک لاکچری‌ ایرانی در قاب خودنمایی

طلاق عاطفی و زوج های از هم دور افتاده

غزال بهمنی: طراح لباس بنگاه‌دار اقتصادی نیست

افزایش سن ازدواج، تغییر سبک زندگی یا تخریب بنیان خانواده

ضعف خانواده‌های ایرانی در فرزند پروری

زنان دارای همسر معتاد در معرض آسیب اعتیاد

ارتباط شعر و معارف دینی دوسویه است / شاعران آیینی برای روشنگری معارف دینی به میدان بیایند

تجرد قطعی و منفی نگری چالشی جدی در برابر جوانان

"میلیونر میامی" تا حدی ادای دین به سینمای ایران است / ساخت فیلم کمدی از جدی سخت‌تر است / صابر ابر بازیگری کمیاب است

سعید حق‌مراد: خیاط کت مردانه، پادشاه خیاطان است / تداوم کارگاه‌های آموزشی آکادمی "ژینو" در سراسر کشور

رضا توفیق‌جو: "وَرَن" فیلمی سایکودرام است

علی منتظری: تئاتر و انقلاب به یکدیگر خدمت کرده‌اند / باید به تئاتر استان‌ها توجه خاص داشته باشیم

حمید دهقانپور: سال‌های پیش از انقلاب سینما به حد ورشکستی رسید / سینمای ایران در دهه 60 دچار تحول شگرفی شد

تامین«جهیزیه» قانونا بر عهده زن است؟

نوربخش: اقدامات متعددی در حوزه کپی‌رایت انجام شده است / در نشست مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری چه گذشت؟

نوروزبیگی: "مارموز" تلاش دارد شرایط سیاسی کشور را به صراحت نقد کند

محمدرضا خاکی: در حوزه ترجمه آثار نمایشی عقب مانده‌ایم / "شب نمایشنامه" در خانه هنرمندان برگزار شد

مسعود جعفری‌جوزانی: سینما مطرب‌خانه شده و بیضایی جایی در آن ندارد

اشرف بروجردی: یکی از اهداف کتابخانه ملی قراردادن منابع کتابی و سندی در اختیار همگان است

همایون اسعدیان: جشنواره فیلم فجر ویترین عملکرد سینماگران کشور است

دیه زن و مرد برابر می‌شود؟

تغییر باورها سهم زنان از انقلاب

شبنم فرشادجو: منتظر یک شاه‌نقش دیگر هستم

محمدرضا انصاری: اندیشه‌های نو و جوانان خوش‌فکر به حوزه مد و لباس کشور رونق بخشیده‌اند

پسرم «گل» مصرف می کرد، فکر می کردم گیاه پرورش می دهد

محمد رحمانیان: امنیتی شدن تئاتر، فضای کار را سخت می‌کند

طلاق‌های امروز حاصل طلاق‌های اتفاق نیفتاده‌ی دیروز

آسیب های زنانه و دگردیسی زیست بوم اجتماعی

مردان در موضوع بدحجابی بانوان، 50 درصد مقصرند

خیانتی که پس‌از 5 سال افشاء شد

کودکانتان را بی‌اجازه نبوسید!

حسینی: فارغ‌التحصیلان هنرستان موسیقی تهران ستاره‌های سپهر هنر ایران هستند