آریا بانو

آخرين مطالب

چرا شوهرتان هميشه بيمار است؟ مقالات

چرا شوهرتان هميشه بيمار است؟

  بزرگنمايي:

بانو نيوز - زنان و مردان در زمان بيماري واکنش‌هاي متفاوتي از خود بروز مي‌دهند از اين رو پزشکان بايد در مورد چگونگي تفاوت نشانه‌هاي بيماري در زنان و مردان اطلاعات کافي داشته باشند.

مطمئنا همه‌ي ما تجربه‌ي بيماري و درد را داريم، اما گاهي شايد به دلايلي متوجه شويم که به عنوان زن يا مرد، تجربه‌‌هاي‌مان از بيماري، با جنس مخالف‌مان متفاوت است، و کنجکاو شده‌ايم که بدانيم آيا اين موضوع واقعيت دارد؟ و اگر چنين است به راستي دليلش چيست؟
ظاهرا اينکه مردها قويتر هستند يا زنها، نبردي است که هرگز پايان ندارد. يک تئوري معروف وجود دارد که مي‌گويد در مواجهه با ويروس، مردها بيشتر مريض مي‌شوند، يا حداقل، بيماري آنها را بيشتر تحت تاثير قرار مي‌دهد، اما زنها با وجود مريضي هم به کار و زندگي و فرزندان‌شان مي‌رسند.
آيا مردها بيشتر از زنها مريض مي‌شوند؟اين ادعا پشتوانه‌ي علمي قاطعي ندارد، اما برخي پژوهش‌ها نشان داده‌اند که سلول‌هاي ايمني زنان و مردان در مقابل حمله‌ي ويروس، متفاوت است.
به گزارش نبض ما، به تازگي مطالعه‌اي که روي موش‌ها انجام شده، يافته‌هاي جديدي به آنچه قبلا گفته مي‌‌شد افزوده است؛ نتايج نشان مي‌دهد بعضي از بيماري‌ها واقعا تاثير شديدتري روي مردها دارند و اين فيزيولوژي، تا حدود نسبتا زيادي، توجيه کننده‌ي اين ادعاست که مردها بيشتر از زنها مريض مي‌شوند، و اين موضوع چنانچه پيش از اين تصور مي‌شد، ربطي به مسائل روانشناسي ندارد.
به گزارش نبض ما، در اين تحقيق که نتايج آن در نشريه‌ي Brain, Behavior and Immunity منتشر شده، آزمايشاتي روي موش‌ها صورت گرفت و معلوم شد اين موش‌هاي نر نسبت به موش‌هاي ماده، در مواجهه با باکتري‌هاي بيماري‌زا که علائمي مشابه آنفلوآنزا داشتند، واکنش‌هاي بيشتر و شديدتري از بيماري نشان دادند. همچنين موش‌هاي نر، نوسانات بيشتري در دماي بدن، ميزان تب و علائم التهابي داشتند و دوران نقاهت آنها نيز طولاني‌تر بود.
البته مطالعاتي که روي حيوانات آزمايشگاهي انجام مي‌شود لزوما درمورد انسان‌ها هم صدق نمي‌کند، بنابراين ممکن است اغراق‌هايي در اين نتايج وجود داشته باشد! اما کارشناساني که روي ارتباط جنسيت با سيستم ايمني کار مي‌کنند مي‌گويند يافته‌ها، سوالاتي از روي کنجکاوي ايجاد مي‌کنند. مطالعاتي که روي سلول‌هاي انساني انجام شده نشان مي‌دهد سلول‌هاي ايمني مردها، گيرنده‌هاي فعال‌تري در برابر پاتوژن‌هايي خاص دارد.
به گفته‌ي دانشمندان هميشه هم حضور ميکروب يا ويروس نيست که ما را مريض مي‌کند، بلکه واکنش سيستم ايمني ما نيز اين ميان نقش دارد و تحقيقات هم نشان مي‌دهد مردها، با واکنش شديدتري، سلول‌هاي ايمني خود را به ناحيه‌ي عفونت فرامي‌خوانند، که باعث مي‌شود به طور کلي، بيشتر احساس ناخوشي و بيماري کنند.
دليل اين امر هنوز کاملا مشخص نيست، اما فرضيه‌اي که وجود دارد مي‌گويد، تستوسترون و استروژن، به شيوه‌هاي مختلفي روي گيرنده‌هاي سيستم ايمني اثر مي‌گذارند.
مطالعه‌ي جديد انجام  شده روي موش‌ها، ارتباطي ميان هورمون‌هاي جنسي و بيماري نشان نداد، اما چندين تحقيق و بررسي ديگر اين امر را ثابت کرده‌اند. مثلا پژوهشي که در سال 2015 روي سلول‌هاي انساني انجام شد، نشان داد ترکيبات استروژني باعث شده بودند، ويروس آنفلوآنزا به سختي بتواند نمونه‌ي آزمايش را آلوده کند.
مردهاي قوي، سيستم ايمني ضعيف‌تري دارند!تئوري ديگري که حاصل مطالعه‌اي در سال 2010 در دانشگاه کمبريج است هم مي‌گويد، مردها سيستم ايمني ضعيف‌تري دارند زيرا تمايل‌شان براي رفتارهاي مخاطره‌آميز بيشتر است.به گزارش نبض ما، پژوهش ديگري هم نشان مي‌دهد زنان به اين دليل که راحت‌تر مي‌توانند پاتوژن‌ها را به بچه‌هاي خود منتقل کنند، قدرت دفاع طبيعي بيشتري در برابر آنها دارند.
البته اين ويژگي‌هاي ايمني، شامل تمام انواع بيماري‌ها نمي‌شود. در مقاله‌اي که در سال 2016 در Nature Reviews Immunology منتشر شد آمده است، مردها نسبت به يک سري از بيماري‌ها مستعدتر هستند (مثلا سرطان‌هايي غير از سرطان‌هاي اندام‌هاي توليد مثلي)، در حاليکه زنها نسبت به يک سري ديگر از بيماري‌ها آسيب‌پذيرترند، مانند بيماري‌هاي خودايمني.
مثلا در مورد بيماري آنفلوآنزا، مطالعات نشان داده که مردها چندان اهل شستشوي مرتب دست‌ها نيستند و يا تمايل زيادي به مراجعه‌‌هاي روتين به پزشک ندارند. البته الگوهاي فرهنگي و اجتماعي نيز روي رفتارهاي ما اثر مي‌گذارد، بنابراين نتيجه‌گيري‌ها بايد براساس ترکيبي از عوامل گوناگون باشند.
تفاوت نشانه هاي بيماري  در زنان و مردانپروفسور «جيوانلا باجو» از بيمارستان پادوا در ايتاليا مي‌گويد وقتي که مردان دچار سکته قلبي مي‌شوند، درد قفسه سينه که در دست چپ احساس مي‌شود يک نشانه استاندارد است، اين درحالي است که زنان دچار تهوع و درد در ناحيه شکم مي‌شوند.
وي ادامه مي‌دهد: زنان اغلب به دليل تفاوت نشانه‌هايي که از خود بروز مي‌دهند، درمان مورد نياز را دريافت نمي‌کنند. به گفته وي هنوز اطلاعات دانشمندان در مورد تفاوت‌هاي مرتبط با جنسيت بسيار اندک است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مخالفت بی‌جهت «ولی» با نکاح دختر مجردش

٨ راهکار برای لذت بخش کردن سفر

که عیــد آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها!

ویژگی‌هایی که جلوی پشیمانی را می‌گیرند

مرهمی بر دردهای موسپیدان

سنت دیرینه بانوان شهر تاریخی مُجِن برای نوروز

راه حل آیت‌الله بهجت برای درمان عصبانیت

بازگشت به خشخاش‌زار ؟

فضیلت لیله الرغائب | شب آرزو‌ها چه شبی است؟

کدام استان سرزمین آبشارهای خروشان است؟

روشهایی جهت باز شدن زبان کودک

برزخ بی‌هویتی در سرزمین مادری...

مهارت زندگی/ حرف‌هایی که نباید در محل کار درباره خودتان بزنید

حمام عمومی، آغازگر بازگشت به زندگی اجتماعی

پسرم مدام مدل موهایش را شبیه بازیکنان و بازیگران خارجی می زند!

مردانگی در آمریکا خوب است یا بد

شادمانه پیر شوید

محبت به سالمندان و اهمیت آن

کی میگه قیافه برای مردها مهمه؟

چالش پروژه پن؛ مصرف لوازم آرایشی تا قطره آخر

دلیل تمایل مردان به زنان بزرگ‌تر از خودشان چیست؟

7 واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد زنان که خود نیز از آن بی اطلاعند

نوزاد شبیه مادر سالم تر است یا نوزاد شبیه پدر؟

چگونه ابلیس که از آتش است با آتش جهنم عذاب می شود؟

آشنایی با مخرب ترین شیوه های تشویق کودکان و دانش آموزان!

هشت مولفه‌ای که زمینه ساز طلاق است

بهترین جراحی بینی یعنی این!

کودک همسری چه پیامدهایی برای دختران دارد؟

تحلیل جامعه شناختی کودک همسری

غیبت و انواع آن

کودکان نشسته بر سفره سیاه شوربختی

هر بوسه فرزند درجه‌ای است در بهشت

غلبه واقع‌گرایی بر انتزاع / نگاهی به بخش نقاشی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

ده دلیل جالب دروغ گفتن زنان به مردان

سئو | آموزش سئو و بهینه سازی سایت

تختی بر تخت عزت سینمای ایران

قضاوت میکنم، پس هستم!

خلاقیت چیست؟ چگونه می‌توان خلاق‌تر بود؟

تفاوت های زنان و مردان از نظر طرز فکر

خلاقیت کودکان و 15 روش طلائی برای پرورش آن

اسلام و نظام اسلامی

با مهمترین زنان شاهنامه آشنا شوید

وقتی ولنتاین جای روز عشق ایرانی را می‌گیرد...

10 ترفند طلایی که به رشد کسب و کار شما کمک خواهد کرد

نقدی بر رویکرد مدیریت شهری در نمای ساختمان‌ها

شناخت و بررسی معیارهای معماری سنتی ایران

انتشار کتابی مطالعاتی درباره علل گرایش مخاطب به موسیقی مصرفی

با چشم دیگران انتخاب نکنید

گرفتن مهریه به چه صورتی انجام می شود ودر چه مواردی مهریه به زن تعلق نمی گیرد

افزایش کودک آزاری‌های روانی در قاب «اینستاگرام»