آریا بانو

آخرين مطالب

راضي نگه داشتن ديگران تا کي؟! مقالات

راضي نگه داشتن ديگران تا کي؟!

  بزرگنمايي:

بانو نيوز- لطف کردن به ديگران و راضي نگه داشتن دل آنها ذاتا چيز بدي نيست؛ چنين کاري زماني که به خانواده و کساني که به آنها عشق مي ورزيم مي تواند ارزشمندتر نيز باشد. اما برخي مواقع خشنود کردن ديگران مي تواند برا يمان دردسرساز شود.

شما هيچ وقت نمي توانيد همه کساني را که با آنها در تعامل هستيد راضي کنيد. اگر بيش از توان تان براي خواسته هاي ديگران تلاش کنيد فرصت کافي براي تحقق نياز هاي خود را نخواهيد داشت. اگرچه برخي افراد ممکن است به صورت تلويحي از اين وضع شکايت کنند، اما چنين کاري درکل غير ممکن به نظر مي رسد. در ادامه ي مطلب به بررسي 5 مورد از نشانه هاي لطف کردن به مردم که مي توانند براي ما زيان بخش باشد مي پردازيم:

1. نمي توانيد "نه" بگوييد
"بله گفتن" به درخواست هر فردي، مي تواند به معني "نه گفتن" به همه ي چيزهاي ديگر باشد. گاهي اوقات ناتواني در نه گفتن به دعوت همسايه مان براي شام، مي تواند فرصت رفتن به سالن ورزشي را بگيرد يا اينکه ناتواني در نه گفتن به درخواست دوست مان مي تواند به معناي از دست دادن زماني را که به خود اختصاص داده بوديم باشد. بله گفتن به هر چيزي عواقب خاص خودش را دارد.

راهکار: اگر هميشه بله گفتن، به پاسخ خود آيند و خودکار شما تبديل شده است، مي توانيد با گفتن جمله "به آن فکر مي کنم و به زودي جواب رو به شما اطلاع خواهم داد" يا مواردي ديگر شبيه اين شروع کنيد. بعد از آن،چند دقيقه اي را به اين فکر کنيد که قبل از اينکه قولي بدهيد چه چيزهايي هست که شما مي خواهيد انجام دهيد.

2. مشکل داشتن در تصميم گيري
اگر عادت کرده ايد به پرسش هاي ديگران بر اساس آنچه دوست دارند بشنوند و باب ميل شان است پاسخ دهيد، شما احتمالا با تصميم گيري مشکل خواهيد داشت. زماني که شما به ديگران اجازه مي دهيد تا همه چيز، از انتخاب يک جفت کفش نو گرفته تا تصميم گرفتن براي پيدا کردن يک جاي خوب براي صرف نهار را آنها براي شما انتخاب کنند، هيچ وقت مسيري را که در زندگي براي خود بر مي گزينيد نمي توانيد عملي کنيد.

راهکار: قبل از همه چيز خودباوري را در درون تان به خود تلقين کنيد؛ سپس با توجه کردن به چيزهايي که دوست داريد و چيزهايي که دوست نداريد شروع کنيد. سعي کنيد فعاليت هايي که شما را سرحال، شاداب و سرزنده، و چيزهايي که انرژي شما را خشک مي کنند پيدا کنيد. با عمل کردن به اين ها، آگاهي يافتن از باورها و عقايد تان رشد خواهد کرد.

3. از درخواست کمک کردن عاجزيد
گاهي اوقات افرادي که به احتمال زياد به هر درخواستي "بله" مي گويند کمتر مي توانند از ديگران درخواست کمک کنند. اگر شما با کمک خواستن از کسي (حتي اگر يک لطف کوچک و يا يک کار ساده باشد) مشکل داريد، ممکن است فرصت هاي طلايي دست نيافتني زيادي را در زندگي از دست بدهيد.

راهکار: اول از همه هر روز با يک درخواست ساده (هر چيزي مي تواند باشد ،مثلا درخواست گرفتن يک صندلي از دوست تان در يک جلسه) شروع کنيد. بيشتر انجام دادن اين کار باعث مي شود تا شما از ديگران راحت تر درخواست کمک کنيد.

4. مطابق با ارزش هايتان زندگي نمي کنيد
اگر بخواهيد کل انرژي تان را صرف انجام کارهايي کنيد که ديگران مي خواهند، غيرممکن است بتوانيد بر اساس ارزش هايي که براي خودتان قائل هستيد زندگي کنيد. اگر شما قدر و ارزش وقت گذراندن با فرزندان تان را مي دانيد، در عين حال نمي توانيد به دوست تان که هميشه به شما لطف داشته اند نه بگوييد، در زندگي بر سر اينکه کدام چيزها براي شما مهترين چيزها هستند کشمکش خواهيد داشت. شما هر روز تنها چند ساعتي را در اختيار داريد؛ بنابراين بسيار مهم است که زمان تان را براي انجام دادن کاري هايي که براي شما مهم تر است صرف کنيد.

راهکار: بررسي کنيد که بيشترين زمان هر روزتان صرف چه کاري مي شود؛ سپس با دقت ببينيد آيا بيشترين زمان را براي کارهايي که واقعاً برا ي شما مهم ترين هستند اختصاص داده ايد يا نه؟ اگر اينگونه نبود شروع به ايجاد کردن هدف هايي کنيد که واقعا هم براي آنها ارزش قائل هستيد و هم با ارزش هاي شما قابل همگام سازي هستند.

5. نمي توانيد حدومرز خاصي را براي سلامتي خود تعيين کنيد
اگر نمي توانيد به دوست تان که به طور مداوم از شما درخواست پول مي کند نه بگوييد و يا اينکه از داد زدن با صداي بلند بر سر مادرزن تان که دخالت بي جا در امور زندگي شما مي کند مي ترسيد، اين چنين مرزهاي ناسالم مي تواند زندگي شما را به تباهي بکشاند. زماني که شما به ديگران اجازه مي دهيد تا به زمان و مکان شما تجاوز کنند احتمالا رنجش و ناراحتي شما نسبت به آنها افزايش پيدا خواهد کرد.

راهکار: به ديگران اجازه ندهيد تا از شما سوء استفاده کنند. قدرت تان را دوباره بازپس بگيريد و بپذيريد که حرف زدن با صداي بلند بر سر ديگران آنها را عصباني خواهد کرد. در طول زمان شما خواهيد ديد که رنجاندن و ناراحت کردن ديگران وقتي به حفظ حريم و حدود سلامتي شما ختم شود، به آن بدي که فکر مي کنيد نيست.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«تامین امنیت زن» یا «تضعیف اهلیت خانواده»؟!

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

آسیب های ناشی از کودک همسری را جدی بگیریم

یادگیری شنا در زندگی زناشویی

تحلیلی بر جریان‌های زیباسازی شهر

حکایت پنج ضلعی دوست داشتنی

امضای دستی کودکانه بر سند زندگی

اصلا چرا باید ازدواج کنیم؟

کارکردهای «مهریه‌» برای زنان

دخترانی که تمایلی به "بله گفتن" ندارند...

عقده نگشاده برخی ایرانی‌ها با شرایط خاص!

دوستت دارم اما ازدواج نمی کنم!

بچه هایی که به پای هم پیر نمی شوند

تک فرزندی؛ تنهایی بی پایان

معضل بی‌اعتنایی در روابط همسایگی

6 تمرین ذهنی برای کسانی که مشغله کاری زیادی دارند

چرا مرا نمی فهمی؟!

چرا ساز را در تلویزیون نشان نمی‌دهند؟

تو در شکم مادرت بودی، من در قلبش

جنگ اول به از صلح آخر

مامانم اینا-مامانت اینا

«شرط ضمن عقد» تضمینی برای تامین امنیت شغلی زنان

آموزش مهارت‌های زندگی، نوشدارو پیش از جدایی

ریشه های اجتماعی بستر ساز خشونت

ملاک‌های ازدواج؛ زیبای پولدار من

کودکان و نوجوانان در چنبره ی خشونت های رسانه ای

رویاهایی که روی دار بافته می شود

تاریخچه ای از آراء مشارکت زنان در انتخابات

عوارض شب بیداری و تاثیرات منفی آن بر سلامتی

تاریخ کریسمس 2019 چه روزی است؟

11 دسامبر؛ روز جهانی کوهستان

10 دسامبر؛ روز جهانی حقوق بشر

ترامپ و تحریم و تریاک

هویت چیست و چرا اهمیت دارد؟

احکام زناشویی در اسلام

9 دسامبر؛ روز جهانی مبارزه با فساد

آشغال‌های دوست‌داشتنی بچه‌های امروز

نانومتر چیست و یک نانومتر چقدر است؟

حکم ترمیم پرده بکارت در اسلام چیست؟

دعای افتتاح کدام است و موضوع آن چیست؟

علت خوابیدن باتری ماشین چیست و چگونه می‌توان آن را حل کرد؟

آموزش روتوش عکس در فتوشاپ (کک و مک، رنگ لب، گونه و چشم)

زیارت عاشورا غیر معروفه چیست؟

تلاش برای رد شدن از دیـوار!

هدف گذاری به روش اسمارت (S.M.A.R.T) چیست؟

سینما و دیگر هیچ

‌زندگی کودکانه زیر سقف‌های اجباری!

9 راهکار موثر برای افزایش خلاقیت و نوآوری

هوش اجتماعی چیست و چه اهمیتی دارد؟

حکم رابطه با زن متاهل چیست؟