آریا بانو

آخرين مطالب

راضي نگه داشتن ديگران تا کي؟! مقالات

راضي نگه داشتن ديگران تا کي؟!

  بزرگنمايي:

بانو نيوز- لطف کردن به ديگران و راضي نگه داشتن دل آنها ذاتا چيز بدي نيست؛ چنين کاري زماني که به خانواده و کساني که به آنها عشق مي ورزيم مي تواند ارزشمندتر نيز باشد. اما برخي مواقع خشنود کردن ديگران مي تواند برا يمان دردسرساز شود.

شما هيچ وقت نمي توانيد همه کساني را که با آنها در تعامل هستيد راضي کنيد. اگر بيش از توان تان براي خواسته هاي ديگران تلاش کنيد فرصت کافي براي تحقق نياز هاي خود را نخواهيد داشت. اگرچه برخي افراد ممکن است به صورت تلويحي از اين وضع شکايت کنند، اما چنين کاري درکل غير ممکن به نظر مي رسد. در ادامه ي مطلب به بررسي 5 مورد از نشانه هاي لطف کردن به مردم که مي توانند براي ما زيان بخش باشد مي پردازيم:

1. نمي توانيد "نه" بگوييد
"بله گفتن" به درخواست هر فردي، مي تواند به معني "نه گفتن" به همه ي چيزهاي ديگر باشد. گاهي اوقات ناتواني در نه گفتن به دعوت همسايه مان براي شام، مي تواند فرصت رفتن به سالن ورزشي را بگيرد يا اينکه ناتواني در نه گفتن به درخواست دوست مان مي تواند به معناي از دست دادن زماني را که به خود اختصاص داده بوديم باشد. بله گفتن به هر چيزي عواقب خاص خودش را دارد.

راهکار: اگر هميشه بله گفتن، به پاسخ خود آيند و خودکار شما تبديل شده است، مي توانيد با گفتن جمله "به آن فکر مي کنم و به زودي جواب رو به شما اطلاع خواهم داد" يا مواردي ديگر شبيه اين شروع کنيد. بعد از آن،چند دقيقه اي را به اين فکر کنيد که قبل از اينکه قولي بدهيد چه چيزهايي هست که شما مي خواهيد انجام دهيد.

2. مشکل داشتن در تصميم گيري
اگر عادت کرده ايد به پرسش هاي ديگران بر اساس آنچه دوست دارند بشنوند و باب ميل شان است پاسخ دهيد، شما احتمالا با تصميم گيري مشکل خواهيد داشت. زماني که شما به ديگران اجازه مي دهيد تا همه چيز، از انتخاب يک جفت کفش نو گرفته تا تصميم گرفتن براي پيدا کردن يک جاي خوب براي صرف نهار را آنها براي شما انتخاب کنند، هيچ وقت مسيري را که در زندگي براي خود بر مي گزينيد نمي توانيد عملي کنيد.

راهکار: قبل از همه چيز خودباوري را در درون تان به خود تلقين کنيد؛ سپس با توجه کردن به چيزهايي که دوست داريد و چيزهايي که دوست نداريد شروع کنيد. سعي کنيد فعاليت هايي که شما را سرحال، شاداب و سرزنده، و چيزهايي که انرژي شما را خشک مي کنند پيدا کنيد. با عمل کردن به اين ها، آگاهي يافتن از باورها و عقايد تان رشد خواهد کرد.

3. از درخواست کمک کردن عاجزيد
گاهي اوقات افرادي که به احتمال زياد به هر درخواستي "بله" مي گويند کمتر مي توانند از ديگران درخواست کمک کنند. اگر شما با کمک خواستن از کسي (حتي اگر يک لطف کوچک و يا يک کار ساده باشد) مشکل داريد، ممکن است فرصت هاي طلايي دست نيافتني زيادي را در زندگي از دست بدهيد.

راهکار: اول از همه هر روز با يک درخواست ساده (هر چيزي مي تواند باشد ،مثلا درخواست گرفتن يک صندلي از دوست تان در يک جلسه) شروع کنيد. بيشتر انجام دادن اين کار باعث مي شود تا شما از ديگران راحت تر درخواست کمک کنيد.

4. مطابق با ارزش هايتان زندگي نمي کنيد
اگر بخواهيد کل انرژي تان را صرف انجام کارهايي کنيد که ديگران مي خواهند، غيرممکن است بتوانيد بر اساس ارزش هايي که براي خودتان قائل هستيد زندگي کنيد. اگر شما قدر و ارزش وقت گذراندن با فرزندان تان را مي دانيد، در عين حال نمي توانيد به دوست تان که هميشه به شما لطف داشته اند نه بگوييد، در زندگي بر سر اينکه کدام چيزها براي شما مهترين چيزها هستند کشمکش خواهيد داشت. شما هر روز تنها چند ساعتي را در اختيار داريد؛ بنابراين بسيار مهم است که زمان تان را براي انجام دادن کاري هايي که براي شما مهم تر است صرف کنيد.

راهکار: بررسي کنيد که بيشترين زمان هر روزتان صرف چه کاري مي شود؛ سپس با دقت ببينيد آيا بيشترين زمان را براي کارهايي که واقعاً برا ي شما مهم ترين هستند اختصاص داده ايد يا نه؟ اگر اينگونه نبود شروع به ايجاد کردن هدف هايي کنيد که واقعا هم براي آنها ارزش قائل هستيد و هم با ارزش هاي شما قابل همگام سازي هستند.

5. نمي توانيد حدومرز خاصي را براي سلامتي خود تعيين کنيد
اگر نمي توانيد به دوست تان که به طور مداوم از شما درخواست پول مي کند نه بگوييد و يا اينکه از داد زدن با صداي بلند بر سر مادرزن تان که دخالت بي جا در امور زندگي شما مي کند مي ترسيد، اين چنين مرزهاي ناسالم مي تواند زندگي شما را به تباهي بکشاند. زماني که شما به ديگران اجازه مي دهيد تا به زمان و مکان شما تجاوز کنند احتمالا رنجش و ناراحتي شما نسبت به آنها افزايش پيدا خواهد کرد.

راهکار: به ديگران اجازه ندهيد تا از شما سوء استفاده کنند. قدرت تان را دوباره بازپس بگيريد و بپذيريد که حرف زدن با صداي بلند بر سر ديگران آنها را عصباني خواهد کرد. در طول زمان شما خواهيد ديد که رنجاندن و ناراحت کردن ديگران وقتي به حفظ حريم و حدود سلامتي شما ختم شود، به آن بدي که فکر مي کنيد نيست.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تست با ملاحظه بودن؛ تا چه اندازه مستعد کمک به دیگران هستید؟

انسانیت را مشق می کنند

روش "رفتار درمانی شناختی" عوارض جانبی دارد

راهکارهای طلایی برای سوزاندن کالری

زوج درمانی چیست؟ آیا شما به آن نیاز دارید؟

احزاب زنان در ایران چه می‌کنند/ بی‌تاثیر یا واقعی؟

ندانم گرایی یا آگنوستیک چیست؟

سلبریتی هایی که به جای بچه، گربه بزرگ می کنند!

مهریه قابل جایگزینی به‌وسیله شرط ضمن عقد نیست

مجموعه انشا درمورد اربعین

نظریه بهداشت و تندرستی در پوشاک از منظر مکتب طب ایرانی

آیا اختلاف سنی در ازدواج مهم است؟

وقف در قانون مدنی

بچه ها به صف؛ اینجا تفاوت بی‌ تفاوت!

همسایگی مذهب و طبیعت در سرزمینی با نماد سلامت سیب و عسل/حسینیه‌هایی مشهور به چنار + تصاویر

«خون بازی» در مدارس!

بیماری‌های روحی‌ از سخت‌ترین بیماری‌ها

الهام‌بخش مثل این آدم

مهارت هایی برای حفظ رابطه عاشقانه!!

چه موضوعاتی در مدارس سرتاسر دنیا تدریس می شود؟

لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت؛ زهر یا پادزهر؟

آنچه دختران مجرد باید بدانند

نشانه های بارز یک مرد هوسباز؛ مردان هوسباز چگونه رفتار می‌کنند؟

شرایط ارتداد چیست و چه حکمی دارد؟

منفی نگری و افکار مریض را چگونه از خود دور سازیم؟

بررسی ارتداد از نگاه مراجع، متفکران و نواندیشان معاصر

تاسوعا و عاشورا 97 چه روزی است؟

احکام ازدواج موقت از نگاه مراجع تقلید معاصر شیعه

انگار از راز همه چیز سر درآورده!

آسیب های کودکان پس از زلزله - فرهاد شرف پور*

ناجنبش‌های اجتماعی؛راه جدید اصلاح درخاورمیانه -فاطمه نباتیان

فریب در ازدواج چیست و چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟

انواع مهریه؛ زندگی زوجین در اسارت چند سکه

آسیا و چالش جدیِ تحولات جمعیتی

بهترین روش‌های پاک کردن مخاطبین تلگرام در آیفون

ازدواج خانم کوچولوها در یزد زیاد شده؟

خصوصیات عشق حقیقی،یک عشق حقیقی چه خصوصیاتی دارد؟

به نام «نذر آب» به کام «زندگی»

چالشی به نام تعدد زوجین

زنانه سیاست کنید!

ازدواج کودکان؛ واقعیتی آسیب‌زا

غنی یا فقیر، کدام قانون‌مدارترند؟

آزار جنسی در محل کار، چگونه با آن برخورد کنیم؟

حقوق زن چیست؟ زنان چقدر با حقوق خود آشنا هستند؟

وقتی موج جای واقعیت را می‌گیرد

عاملی که زمینه فساد زنان را فراهم می‌کند

ایجاد انگیزه برای مدیران میانی

شكست در مقابل مافیای تست‌زنی

از اجرای قانون منحرف نشویم

طلاق صوری برای دریافت مستمری؟