آریا بانو

آخرين مطالب

ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟ مقالات

ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - ترس از سخنرانی یکی از ترس‌هایی است که ممکن است هر کسی آن را در دوره‌ای از زندگی‌اش تجربه کند و اگر به فکر حل مشکلش نباشد این ترس می‌تواند در مواقعی زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله علاوه بر تعریف مشکل، ستاره برای شما پیشنهاداتی برای رفع آن دارد.


طبق پژوهش‌های دانشگاه چاپمن درباره ترس از سخنرانی حدود 28.4 درصد از جمعیت بزرگ‌سالان شدیدا از سخنرانی واهمه دارند، در حالی که وحشت و ترس از فوران آتش‌نشان یا بلایای طبیعی 19.7 درصد است و عقاید خرافی نظیر اجنه و روح و زامبی و… رقم 8.4 درصد را به خود اختصاص داده‌اند. طبق آماری دیگر این نوع ترس شایع‌ترین ترس در میان مردم است. بیش از 75 درصد مردم از ترس از سخنرانی رنج می‌برند با اینکه تقریبا تمامی مردم مجبورند در طول شبانه روز در برابر افرادی که تعدادشان ممکن است بین 3 تا 100 نفر باشد صحبت کنند. پس همانطور که می‌بینید ترس از سخنرانی یک ترس شایع است که می‌تواند از سایر ترس‌های ما بزرگتر باشد و شاید تا حدود زیادی موفقیت ما را تحت تاثیر قرار بدهد؛ خصوصا در موقعیت‌های اجتماعی. البته کمی دلهره طبیعی است. مشکل از آنجایی شروع می‌شود که شخص نتواند از این اضطراب با موفقیت عبور کند.
تعریف ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟ تعریف گلاسوفوبیا
ترس از سخنرانی را تحت عنوان Glossophobia یا ترس از صحبت کردن در جمع می‌شناسند. خشکی دهان، تپش قلب، ناراحتی دستگاه گوارش، عرق‌کردن، لرزش صدا، سیاهی رفتن چشم، سرگیجه و فراموشی، قفل شدن زانو، سرد شدن دستان و کم آوردن نفس از جمله نشانه‌های ترس هستند که ممکن است یک یا چند مورد از آن‌ها در شخص اتفاق بیفتد. البته نگران نباشید. این نوع ترس را حتی سخنوران بزرگ هم تجربه می‌کنند و 76٪ آن‌ها هم قبل از حاضر شدن در مجلس سخنرانی‌شان استرس دارند.
راهکارهایی برای غلبه بر ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟ حل مشکل ترس از سخنرانی، آموزش سخنرانی، بهبود سخنرانی
چه بخواهید چه نخواهید باید این مشکل را حل کنید. تا کی باید تاوان این ترس را در موقعیت‌های مختلف زندگی پس بدهید و افراد دیگر با شایستگی‌های کمتر خوب حرفشان را بزنند و بدرخشند؟ اینجا یک سری پیشنهاد است که می‌تواند به شما کمک کند:
1- تنفس به شکل درست و عمیق
تنفس درست نه تنها در سخنرانی که در همه موقعیت‌های زندگی‌تان تاثیر شگرفی می‌گذارد. اکسیژن بیشتر معادل است با سلول‌های خوشحال‌تر! تنفس درست تاثیر زیادی بر کنترل اعصاب دارد و باعث می‌شود بتوانید استرستان را بهتر کنترل کنید. حتی باعث می‌شود صدای شما رسا، واضح و قدرتمند شود و سخنرانی‌تان تاثیر بهتری برروی مخاطب بگذارد. برای این کار در مورد تکنیک‌های تنفس صحیح مطالعه کنید و روزانه ساعتی را به تمرین تنفس اختصاص بدهید.
2- یک تمرین واقعی!
در اینکه تمرین و ممارست به افزایش مهارت سخنرانی شما کمک می‌کند که شکی نیست. اما چگونه باید تمرین کنید؟ شما باید شرایط سخنرانی کردنتان را برای خودتان شبیه‌سازی کنید. حتی باید همان لباسی را بپوشید که می‌خواهید موقع حرف زدن بپوشید. تصور کنید مخاطبان شما در جمع حاضر هستند. با مخاطبان خیالی‌تان ارتباط چشمی برقرار کنید. سوالاتشان را در ذهنتان حدس بزنید و برایشان جواب آماده کنید. انقدر تمرین کنید که خیالتان از خودتان راحت شود و با اعتماد به نفس برای سخنرانی‌تان حاضر شوید. شما باید سعی کنید به درجه‌ای از مهارت در سخنرانی برسید که بتوانید به راحتی مجلس را در دست بگیرید و به آن سمت که می‌خواهید هدایت کنید.
3- خود آرامی
تنها کسی که می‌تواند آرامتان کند خودتان هستید. با خودتان حرف بزنید و از عبارت تاکیدی مثبت استفاده کنید. مثلا مدام به خود بگویید که موفق و مسلط بر اوضاع هستید. این کار باعث می‌شود مغزتان باور کند و عملکردتان ناخودآگاه در راستای همین جملات قرار بگیرد. نفس‌های عمیق بکشید، به خودتان لبخند بزنید و کنترل عادات منفی‌تان را بدست بگیرید.
ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟ تکنیک خودآرامی در سخنرانی، حل مشکل ترس از سخنرانی و گلاسوفوبیا
4- پایین آوردن سطح توقع‌
نمی‌توانید از خودتان توقع داشته باشید پس از مدتی کوتاه بتوانید مانند آنتونی رابینز سخنرانی کنید. باید به خودتان زمان بیشتری بدهید تا تمرین کنید و اثر تمرین‌ها خودش را نشان دهد. کسب تجربه در سخنرانی هم کمک بسیاری به توسعه مهارت شما می‌کند، چون باعث می‌شود از اشتباهاتتان درس بگیرید. بیشتر بخوانید: فن بیان؛ راه‌هایی برای بهبود فن سخن‌وری در جمع
5- مغرور نشوید
حتی اگر چندین بار سخنرانی موفق داشته‌اید نباید باز به خودتان مغرور شوید، چون شما تا الان با انسان‌های محدودی سروکار داشته‌اید و با خیل عظیمی از انسان‌های ناشناخته طرفید. با افرادی که ممکن است عکس‌العمل متفاوتی نسبت به سخنان شما نشان بدهند یا آنطور که شما انتظارش را دارید، عمل نکنند.
6- خودتان باشید
مسلما اشخاصی هستند که شما در این زمینه آن‌ها را تحسین می‌کنید. الگوبرداری کار خوبی‌ست، اما نباید تبدیل به تقلید شود. شما باید همواره سعی کنید خودتان باشید و بنا بر شخصیت متفاوت شما از هر انسان دیگری، سخنرانی خاص شما اجرا شود. همین تفاوت است که خاصیت سخنرانی شما می‌شود و آن را می‌تواند جذاب‌تر کند.
7- بداهه گویی نکنید
اینکه آمادگی آن را داشته باشید تا اگر شرایط خاص و پیش‌بینی‌نشده‌ای پیش آمد بداهه‌گویی کنید، بسیار خوب و در عین حال سخت است. چون هم نیاز به مطالعه فراوان در زمینه‌ای دارد که می‌خواهید درموردش صحبت کنید هم نیاز به تسلط بر فنون سخنرانی. اما پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر در هر دو موضوعی که مطرح شد بهترین هستید، باز هم ریسک بداهه‌گویی را به جان نخرید. مارک توآین یک جمله معروف در این زمینه دارد که "معمولا 3 هفته طول می‌کشد تا سخنرانی بداهه‌ام را آماده کنم!"
8- یک شروع و پایان عالی
باید سعی کنید متناسب با مخاطبانتان یک شروع جذاب و پر‌انرژی داشته باشید تا آن‌ها نسبت به شنیدن حرف‌های شما انگیزه پیدا کنند. استفاده کردن از جملات انگیزشی یا ارائه دادن آمار و ارقام در زمینه موضوع سخنرانی‌تان می‌تواند مفید واقع شود؛ و هنگام به پایان رساندن سخنان‌تان باید پایانی داشته باشید که شما را در ذهن مخاطب ماندگار کند. نتیجه‌گیری کردن جزو گزینه‌های معمول برای به پایان رساندن سخنرانی‌هاست. بیشتر بدانید: برای افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران چه کنیم؟
ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟ راه حل مشکل ترس از سخنرانی، مطالعه کافی برای خسته‌کننده نبودن سخنرانی، یک شروع و پایان خوب برای سخنرانی
سخن آخر
شاید در ابتدا انجام دادن یک سخنرانی خوب جزو محالات شما به شمار رود. اما رفته رفته هر چه خودتان را در موقعیت‌های اینچنینی بیشتری قرار دهید و با ترس‌تان روبرو شوید برای شما بهتر است. چون دست روی دست گذاشتن و فرار کردن از سخن گفتن در برابر جمع فقط پاک کردن صورت مساله است. بهتر است با کار کردن بر روی راهکار‌ها و پیشنهادات ارائه شده و حتی انجام دادن مطالعات وسیع‌تر در این زمینه بخاطر پیشرفتتان هم که شده به خودتان کمک کنید.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تست با ملاحظه بودن؛ تا چه اندازه مستعد کمک به دیگران هستید؟

انسانیت را مشق می کنند

روش "رفتار درمانی شناختی" عوارض جانبی دارد

راهکارهای طلایی برای سوزاندن کالری

زوج درمانی چیست؟ آیا شما به آن نیاز دارید؟

احزاب زنان در ایران چه می‌کنند/ بی‌تاثیر یا واقعی؟

ندانم گرایی یا آگنوستیک چیست؟

سلبریتی هایی که به جای بچه، گربه بزرگ می کنند!

مهریه قابل جایگزینی به‌وسیله شرط ضمن عقد نیست

مجموعه انشا درمورد اربعین

نظریه بهداشت و تندرستی در پوشاک از منظر مکتب طب ایرانی

آیا اختلاف سنی در ازدواج مهم است؟

وقف در قانون مدنی

بچه ها به صف؛ اینجا تفاوت بی‌ تفاوت!

همسایگی مذهب و طبیعت در سرزمینی با نماد سلامت سیب و عسل/حسینیه‌هایی مشهور به چنار + تصاویر

«خون بازی» در مدارس!

بیماری‌های روحی‌ از سخت‌ترین بیماری‌ها

الهام‌بخش مثل این آدم

مهارت هایی برای حفظ رابطه عاشقانه!!

چه موضوعاتی در مدارس سرتاسر دنیا تدریس می شود؟

لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت؛ زهر یا پادزهر؟

آنچه دختران مجرد باید بدانند

نشانه های بارز یک مرد هوسباز؛ مردان هوسباز چگونه رفتار می‌کنند؟

شرایط ارتداد چیست و چه حکمی دارد؟

منفی نگری و افکار مریض را چگونه از خود دور سازیم؟

بررسی ارتداد از نگاه مراجع، متفکران و نواندیشان معاصر

تاسوعا و عاشورا 97 چه روزی است؟

احکام ازدواج موقت از نگاه مراجع تقلید معاصر شیعه

انگار از راز همه چیز سر درآورده!

آسیب های کودکان پس از زلزله - فرهاد شرف پور*

ناجنبش‌های اجتماعی؛راه جدید اصلاح درخاورمیانه -فاطمه نباتیان

فریب در ازدواج چیست و چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟

انواع مهریه؛ زندگی زوجین در اسارت چند سکه

آسیا و چالش جدیِ تحولات جمعیتی

بهترین روش‌های پاک کردن مخاطبین تلگرام در آیفون

ازدواج خانم کوچولوها در یزد زیاد شده؟

خصوصیات عشق حقیقی،یک عشق حقیقی چه خصوصیاتی دارد؟

به نام «نذر آب» به کام «زندگی»

چالشی به نام تعدد زوجین

زنانه سیاست کنید!

ازدواج کودکان؛ واقعیتی آسیب‌زا

غنی یا فقیر، کدام قانون‌مدارترند؟

آزار جنسی در محل کار، چگونه با آن برخورد کنیم؟

حقوق زن چیست؟ زنان چقدر با حقوق خود آشنا هستند؟

وقتی موج جای واقعیت را می‌گیرد

عاملی که زمینه فساد زنان را فراهم می‌کند

ایجاد انگیزه برای مدیران میانی

شكست در مقابل مافیای تست‌زنی

از اجرای قانون منحرف نشویم

طلاق صوری برای دریافت مستمری؟