آریا بانو

آخرين مطالب

ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟ مقالات

ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - ترس از سخنرانی یکی از ترس‌هایی است که ممکن است هر کسی آن را در دوره‌ای از زندگی‌اش تجربه کند و اگر به فکر حل مشکلش نباشد این ترس می‌تواند در مواقعی زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله علاوه بر تعریف مشکل، ستاره برای شما پیشنهاداتی برای رفع آن دارد.


طبق پژوهش‌های دانشگاه چاپمن درباره ترس از سخنرانی حدود 28.4 درصد از جمعیت بزرگ‌سالان شدیدا از سخنرانی واهمه دارند، در حالی که وحشت و ترس از فوران آتش‌نشان یا بلایای طبیعی 19.7 درصد است و عقاید خرافی نظیر اجنه و روح و زامبی و… رقم 8.4 درصد را به خود اختصاص داده‌اند. طبق آماری دیگر این نوع ترس شایع‌ترین ترس در میان مردم است. بیش از 75 درصد مردم از ترس از سخنرانی رنج می‌برند با اینکه تقریبا تمامی مردم مجبورند در طول شبانه روز در برابر افرادی که تعدادشان ممکن است بین 3 تا 100 نفر باشد صحبت کنند. پس همانطور که می‌بینید ترس از سخنرانی یک ترس شایع است که می‌تواند از سایر ترس‌های ما بزرگتر باشد و شاید تا حدود زیادی موفقیت ما را تحت تاثیر قرار بدهد؛ خصوصا در موقعیت‌های اجتماعی. البته کمی دلهره طبیعی است. مشکل از آنجایی شروع می‌شود که شخص نتواند از این اضطراب با موفقیت عبور کند.
تعریف ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟ تعریف گلاسوفوبیا
ترس از سخنرانی را تحت عنوان Glossophobia یا ترس از صحبت کردن در جمع می‌شناسند. خشکی دهان، تپش قلب، ناراحتی دستگاه گوارش، عرق‌کردن، لرزش صدا، سیاهی رفتن چشم، سرگیجه و فراموشی، قفل شدن زانو، سرد شدن دستان و کم آوردن نفس از جمله نشانه‌های ترس هستند که ممکن است یک یا چند مورد از آن‌ها در شخص اتفاق بیفتد. البته نگران نباشید. این نوع ترس را حتی سخنوران بزرگ هم تجربه می‌کنند و 76٪ آن‌ها هم قبل از حاضر شدن در مجلس سخنرانی‌شان استرس دارند.
راهکارهایی برای غلبه بر ترس از سخنرانی
ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟ حل مشکل ترس از سخنرانی، آموزش سخنرانی، بهبود سخنرانی
چه بخواهید چه نخواهید باید این مشکل را حل کنید. تا کی باید تاوان این ترس را در موقعیت‌های مختلف زندگی پس بدهید و افراد دیگر با شایستگی‌های کمتر خوب حرفشان را بزنند و بدرخشند؟ اینجا یک سری پیشنهاد است که می‌تواند به شما کمک کند:
1- تنفس به شکل درست و عمیق
تنفس درست نه تنها در سخنرانی که در همه موقعیت‌های زندگی‌تان تاثیر شگرفی می‌گذارد. اکسیژن بیشتر معادل است با سلول‌های خوشحال‌تر! تنفس درست تاثیر زیادی بر کنترل اعصاب دارد و باعث می‌شود بتوانید استرستان را بهتر کنترل کنید. حتی باعث می‌شود صدای شما رسا، واضح و قدرتمند شود و سخنرانی‌تان تاثیر بهتری برروی مخاطب بگذارد. برای این کار در مورد تکنیک‌های تنفس صحیح مطالعه کنید و روزانه ساعتی را به تمرین تنفس اختصاص بدهید.
2- یک تمرین واقعی!
در اینکه تمرین و ممارست به افزایش مهارت سخنرانی شما کمک می‌کند که شکی نیست. اما چگونه باید تمرین کنید؟ شما باید شرایط سخنرانی کردنتان را برای خودتان شبیه‌سازی کنید. حتی باید همان لباسی را بپوشید که می‌خواهید موقع حرف زدن بپوشید. تصور کنید مخاطبان شما در جمع حاضر هستند. با مخاطبان خیالی‌تان ارتباط چشمی برقرار کنید. سوالاتشان را در ذهنتان حدس بزنید و برایشان جواب آماده کنید. انقدر تمرین کنید که خیالتان از خودتان راحت شود و با اعتماد به نفس برای سخنرانی‌تان حاضر شوید. شما باید سعی کنید به درجه‌ای از مهارت در سخنرانی برسید که بتوانید به راحتی مجلس را در دست بگیرید و به آن سمت که می‌خواهید هدایت کنید.
3- خود آرامی
تنها کسی که می‌تواند آرامتان کند خودتان هستید. با خودتان حرف بزنید و از عبارت تاکیدی مثبت استفاده کنید. مثلا مدام به خود بگویید که موفق و مسلط بر اوضاع هستید. این کار باعث می‌شود مغزتان باور کند و عملکردتان ناخودآگاه در راستای همین جملات قرار بگیرد. نفس‌های عمیق بکشید، به خودتان لبخند بزنید و کنترل عادات منفی‌تان را بدست بگیرید.
ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟ تکنیک خودآرامی در سخنرانی، حل مشکل ترس از سخنرانی و گلاسوفوبیا
4- پایین آوردن سطح توقع‌
نمی‌توانید از خودتان توقع داشته باشید پس از مدتی کوتاه بتوانید مانند آنتونی رابینز سخنرانی کنید. باید به خودتان زمان بیشتری بدهید تا تمرین کنید و اثر تمرین‌ها خودش را نشان دهد. کسب تجربه در سخنرانی هم کمک بسیاری به توسعه مهارت شما می‌کند، چون باعث می‌شود از اشتباهاتتان درس بگیرید. بیشتر بخوانید: فن بیان؛ راه‌هایی برای بهبود فن سخن‌وری در جمع
5- مغرور نشوید
حتی اگر چندین بار سخنرانی موفق داشته‌اید نباید باز به خودتان مغرور شوید، چون شما تا الان با انسان‌های محدودی سروکار داشته‌اید و با خیل عظیمی از انسان‌های ناشناخته طرفید. با افرادی که ممکن است عکس‌العمل متفاوتی نسبت به سخنان شما نشان بدهند یا آنطور که شما انتظارش را دارید، عمل نکنند.
6- خودتان باشید
مسلما اشخاصی هستند که شما در این زمینه آن‌ها را تحسین می‌کنید. الگوبرداری کار خوبی‌ست، اما نباید تبدیل به تقلید شود. شما باید همواره سعی کنید خودتان باشید و بنا بر شخصیت متفاوت شما از هر انسان دیگری، سخنرانی خاص شما اجرا شود. همین تفاوت است که خاصیت سخنرانی شما می‌شود و آن را می‌تواند جذاب‌تر کند.
7- بداهه گویی نکنید
اینکه آمادگی آن را داشته باشید تا اگر شرایط خاص و پیش‌بینی‌نشده‌ای پیش آمد بداهه‌گویی کنید، بسیار خوب و در عین حال سخت است. چون هم نیاز به مطالعه فراوان در زمینه‌ای دارد که می‌خواهید درموردش صحبت کنید هم نیاز به تسلط بر فنون سخنرانی. اما پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر در هر دو موضوعی که مطرح شد بهترین هستید، باز هم ریسک بداهه‌گویی را به جان نخرید. مارک توآین یک جمله معروف در این زمینه دارد که "معمولا 3 هفته طول می‌کشد تا سخنرانی بداهه‌ام را آماده کنم!"
8- یک شروع و پایان عالی
باید سعی کنید متناسب با مخاطبانتان یک شروع جذاب و پر‌انرژی داشته باشید تا آن‌ها نسبت به شنیدن حرف‌های شما انگیزه پیدا کنند. استفاده کردن از جملات انگیزشی یا ارائه دادن آمار و ارقام در زمینه موضوع سخنرانی‌تان می‌تواند مفید واقع شود؛ و هنگام به پایان رساندن سخنان‌تان باید پایانی داشته باشید که شما را در ذهن مخاطب ماندگار کند. نتیجه‌گیری کردن جزو گزینه‌های معمول برای به پایان رساندن سخنرانی‌هاست. بیشتر بدانید: برای افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران چه کنیم؟
ترس از سخنرانی چیست و چگونه می‌توان سخنران خوبی بود؟ راه حل مشکل ترس از سخنرانی، مطالعه کافی برای خسته‌کننده نبودن سخنرانی، یک شروع و پایان خوب برای سخنرانی
سخن آخر
شاید در ابتدا انجام دادن یک سخنرانی خوب جزو محالات شما به شمار رود. اما رفته رفته هر چه خودتان را در موقعیت‌های اینچنینی بیشتری قرار دهید و با ترس‌تان روبرو شوید برای شما بهتر است. چون دست روی دست گذاشتن و فرار کردن از سخن گفتن در برابر جمع فقط پاک کردن صورت مساله است. بهتر است با کار کردن بر روی راهکار‌ها و پیشنهادات ارائه شده و حتی انجام دادن مطالعات وسیع‌تر در این زمینه بخاطر پیشرفتتان هم که شده به خودتان کمک کنید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آرایش مو و صورت زنان از صفویه تا قاجار

21 شغل‌ رو به افول!

صحبت‌های یک معلم با والدین دانش‌آموزان

ای دوش تا دوش پیمبر تا همیشه / تو در میان خیل زنان بهترین شدی / اشعاری در رثای وفات حضرت خدیجه(س)

راز طلاق های سه سوته این دهه هفتادی ها چیست؟

مامان بزرگ یا من؟

شما چه تیپی هستید؟

شنبه جدید،بشقاب جدید

نمک می خوریم به قیمت آجیل

لوازم آرایشی یا لوازم مرگبار!

چگونه از ریا دوری کنیم؟

مشاهدات عجیب مردی درباره خروج روح از بدن!!!

ابهامات مجازات «والدین سهل‌انگار»

بحران هویت در کمین خانواده ها

رنج بیماری، درد بی کسی

گوناگون/ 10 فرهنگ غذایی عجیب از سراسر جهان

تازیانه تعصب بر پیکر زنان سرپرست خانواده

انتخاب همسری با فرهنگ

نقش پُر رنگ پدر در تربیت فرزندان

مهارت زندگی/ چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم؟

فواید و قواعد پیاده روی سالمندان

به مناسبت روز معلم: از قدیم تا جدید

سیلی خشونت بر پیکر نحیف

چگونه می توان در مصرف آب در آشپزخانه صرفه جویی کرد؟

سونامی سالمندی و ضرورت حفظ سرمایه اجتماعی

ما انسان‌ها چه بلایی بر سر جنگل‌های دنیا آورده ایم؟

اصول‌ معاشرت‌ صحیح

حکمت غیبت امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف چه میباشد؟

آغاز هفته گرافیک؛ زنان طراح از گذشته تا امروز

همسر هستید یا مادر؟

نان در روغن ترجمه های تکراری!

طنز/ با 440 هزار تومان چه می شود کرد؟

استفتائات رهبری درباره اذن شوهر برای فعالیت زن در فضای مجازی تا دف زدن در جشنها

دختران مجازی!- امیر ناظمی *

شناخت حجت خدا و گمراهی از دین

چه کسانی موفق به توبه می‌شوند؟

بن‌مایه‌های فرهنگ "مهدویت" در تفکر شیعی / 10 کتاب درباره صاحب الزمان (ع)

پیش نیاز سبک زندگی مهدوی به مناسبت نیمه شعبان

زوج های جوان و هفت خان هزینه های عروسی!

جوانان بی خرد در آرزوی ازدواج!

مهارت زندگی/ چگونه اهداف واقع‌گرایانه برای کسب و کار خود تعیین کنیم؟

لب‌های ورقلمبیده و گونه‌های برآمده؛ چرایی اوج گرفتن جراحی‌های زیبایی

چگونه سفر دونفره عاشقانه داشته باشیم؟

به گِل نشسته ایم- مهناز بیرانوند

چرا نمی‌توانیم از این شنبه شروع کنیم؟

مخالفت بی‌جهت «ولی» با نکاح دختر مجردش

٨ راهکار برای لذت بخش کردن سفر

که عیــد آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها!

ویژگی‌هایی که جلوی پشیمانی را می‌گیرند

مرهمی بر دردهای موسپیدان