آریا بانو

آخرين مطالب

راهنمای کامل آموزش و رشد نوزاد نه ماهه خانواده

راهنمای کامل آموزش و رشد نوزاد نه ماهه

  بزرگنمايي:

آریا بانو - نقطه عطف رشد نوزاد نه ماهه، چهار دست و پا رفتن است. او اکنون می‌تواند با تکیه بر یک وسیله، بایستد. برخی کودکان در این سن برای اولین بار "ماما" و "بابا" می‌گویند.


شخصیت کودک شما اکنون به طور واقعی شروع به درخشیدن می‌کند و در حالی که مهارت‌های جسمی او به رشد خود ادامه می‌دهد و اعتماد به نفس او بیشتر می‌شود، در عمل استقلال فکری خود را به شما نشان می‌دهد.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:
رشد ذهنی رشد حرکتی رشد مهارت‌های دستی رشد اجتماعی نشانه‌های تاخیر در رشد! بازی‌های نوزاد نه ماهه
رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ ذهنی
کودک شما بازی‌ها و شعر‌های آشنا را می‌شناسد و در قسمت‌های مناسب می‌خندد و می‌تواند حرکات را پیش بینی کند. وقتی اسمش را صدا می‌زنید، سرش را بر می‌گرداند، دست‌هایش را دراز می‌کند تا شسته شوند، ولی از لیف حمام روی بر می‌گرداند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد ذهنی
کار‌های روزمره را با تاکید برای کودک جا بیندازید، به طوری که مفهوم زندگی را بر اساس فعالیت‌های روزمره درک کند. کار‌هایی را که می‌کنید، توضیح دهید. مثلا " وقت ناهار است، اول پیشبندت را می‌بندیم، بعد توی صندلی‌ات می‌نشینی، آن وقت مامان غذایت را می‌آورد، همم مم م. چه غذای خوبی... " اسباب بازی‌های با صدا تهیه کنید و یا اجازه دهید کودکتان با وسایل بی خطر آشپزخانه بازی کند. تمرین
کار‌های روزمره را شرح دهید. از زمان غذا خوردن، حمام کردن و خوابیدن برای توضیح کار‌های روزمره کودکتان استفاده کنید، تا بر اساس کار‌های روزمره با زندگی آشنا شود.
رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی
کودک شما می‌تواند تمام وزن خود را روی پاهایش نگه دارد، ولی برای این کار باید به چیزی تکیه کند. او می‌تواند برای 10 دقیقه بنشیند، به جلو و به هر دو سو خم شود و در حالت تعادل بماند. او ممکن است بغلتد یا تلاش کند چهار دست و پا حرکت کند. برای او دشوار است که هنگامی که ایستاده است، بنشیند.
بیشتر بخوانید : نکاتی مهم درباره چهار دست و پا رفتن نوزادان
فعالیت‌هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی
با قلاب کردن دست‌های او به چیز‌های پایدار خانه بگونه‌ای که تعادل خود را نگه دارد او را به ایستادن تشویق کنید. برای اینکه او به جلو و هر دو سو خم شود و تعادل خود را نیز نگه دارد، همانگونه که نشسته است، اسباب‌بازی‌هایش را کمی دور از دسترس او، در جلوی او و یا در کنارش بگذارید. برای اینکه نشستن از حالت ایستاده را برای او آسان کنید، باسن و زانو‌های او را خم کنید. تمرین
کمک کنید وزن خود را تحمل کند. به کودک کمک کنید به چیز‌های پایدار چنگ بزند. او را به سوی یک صندلی سنگین یا میز کوتاه ببرید، دست هایش را روی صندلی یا میز قلاب کنید، و در حالی که او خود را نگه داشته است نزدیک او بمانید.
نوزاد با تکیه به وسایل می تواند بایستد
رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ مهارت‌های دستی
حرکات کودک شما دقیق‌تر شده است و کمتر اشیا را به دهان خود می‌برد. او کم کم می‌تواند با انگشت سبابه خود اشاره کند. می‌تواند به جلو خم شود و اجسام کوچک را به راحتی بردارد و می‌تواند دو مکعب را کنار هم بگیرد، گویی مشغول مقایسه کردن آن‌ها است. او ممکن است بتواند چیزی به کوچکی نخود را با انگشتان و شست خود بردارد یا برای انجام این کار تلاش کند.
بیشتر بخوانید: گرفتن اشیا با دست؛ چگونه مهارت دست‌های کودکمان را بهبود دهیم؟
فعالیت‌هایی در جهت رشد مهارت‌های دستی
با گذاشتن دقیق مکعب‌ها روی یکدیگر و در کنار هم به کودک خود نشان دهید که اندازه و حجم آن‌ها یکسان است. بازی‌های اشاره‌ای مثل شکل ساده شده "قایم باشک" را انجام دهید. حداقل روزی یک بار غذایی درست کنید که حاوی قطعات کوچکی باشد که کودک بتواند با دست بردارد. تمرین
او را به ساختن تشویق کنید. مکعب‌های اسباب بازی را روی یکدیگر و کنار هم قرار دهید تا او ببیند. با این حال او هنوز قادر به ساختن حتی یک برج کوچک هم نیست.
رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ اجتماعی
کودک اکنون دارای شخصیت شده و این مساله را با چیز‌هایی که دوست دارد یا ندارد، مشخص می‌کند. اگر یک اسباب بازی را از او بگیرید، ممکن است اعتراض کند، یا بخواهد همان بازی را دوباره تکرار کند. کودک در این سن بیشتر به مادر خود می‌چسبد و در حضور افراد غریبه، احساس ناراحتی می‌کند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد اجتماعی
با کودک مکالمه داشته باشید. به اسباب منزل اشاره کنید و نام آن‌ها را برای کودک بگویید، مانند "این صندلیه". حرکاتی مانند "بای بای" را برای او انجام دهید و تکرار کنید. ممکن است کودک نتواند "بای بای" را به زبان بیاورد، اما این صدا در ذهنش ثبت می‌شود و حرکت آن را انجام می‌دهد. تمرین
زمانی را به بودن در کنار خانواده اختصاص دهید. یک روز در هفته را با کل خانواده بگذرانید. هر نفر را جداگانه به کودک معرفی کنید. مثلا بگویید " این عمه است". دیدن چهره افراد و نام بردن آن‌ها به حافظه تصویری کودک کمک می‌کند.

مراقب باشید!
اگر رشد نوزاد نه ماهه طبیعی باشد، باید قادر باشد برخی فعالیت‌ها را انجام دهد. اگر نوزاد نه ماهه شما نشانه‌های زیر را داشت، بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.
کودک نمی‌نشیند و سینه خیز جلو نمی‌رود. با کمک شما هم نمی‌تواند بایستد. هیچ صدایی از خود در نمی‌آورد. چهره‌های آشنا را تشخیص نمی‌دهد. نمی‌تواند چیزی را در دست نگه دارد.
بازی‌های مناسب رشد نوزاد نه ماهه
اسباب‌بازی‌های فشاری. اگر کودک شما اسباب‌بازی‌های دکمه‌دار دارد، او را تشویق کنید که دکمه‌ها را فشار دهد. وسایل خانگی. هنگامی که شما در آشپزخانه مشغول هستید، ممکن است کودک دوست داشته باشد با برخی وسایل بازی کند. به او اجازه بدهید با وسایلی مانند ظرف سس پلاستیکی، کاسه پلاستیکی و قاشق چوبی بازی کند. پیانوی اسباب بازی. پیانو یا زولوفون از جمله اسباب‌بازی‌هایی هستند که می‌توانند همیشه در کنار کودک باقی بمانند. در حال حاضر او از صدا‌هایی که گاه گاهی از آن در می‌آورد، لذت می‌برد و در همان حال برمهارت شنیداری خود می‌افزاید.

ب
به خاطر داشته باشید؛ سرعت رشد هر نوزاد منحصر به فرد است و برخی نوزادان مهارت‌ها را زودتر و برخی دیگر دیرتر به دست می‌آورند. تنها نسبت به نشانه‌های هشدار دهنده حساس باشید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.
برگرفته از: momjunction ، همه کودکان تیزهوشند اگر / دکتر میریام استاپرد، کودک از شش تا دوازده ماهگی / تریسی گادریج

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چی میشه که یک زن از شوهرش متنفر میشه؟

روش های مدیریت درگیری در رابطه

نکاتی که شما را خوشبخت می کند

از ازدواج سنتی تا وصلت‌های تلگرامی

چرا مادر‌ها احساس تنهایی می‌کنند؟

چگونه به کودکان آموزش دهیم که به دیگران احترام گذارند؟

شوهر کشی به خاطر بد زبانی!

خواهر داشتن یعنی خوشبختی!

راهکارهایی برای ارتباط برقرار کردن با سالمندان

افکاری که باعث نابودی زندگی مشترک می‌شود!

بهترین سن باروری در خانم ها و آقایان

سیاست های زنانه ی یک عروس باهوش که معجزه می کند

با این ایده ها مدرسه را برای بچه ها جذاب تر کنید

زنان توانمند و قوی این 4 کار را انجام می‌دهند

راهکارهای کلیدی برای ازدواج مجدد خانم ها

با این ویژگی ها برترین و قوی ترین زن شوید

در آغوش کشیدن کودک بدون رضایتش؛ یک اشتباه بزرگ!

چگونه بد دلی شوهر را از بین ببریم؟

چطور بعد از طلاق به زندگی عادی برگردیم؟

با دشمنان زندگی زناشویی آشنا شوید

عادات مخرب ازدواج‌ها

غم‌انگیز مثل بدون اجازه بزرگ‌ترها

برنامه ریزی و مدیریت زمان در ایام نوروز

پسرعمویم تمایلی به ازدواج فامیلی ندارد!

نحوه‌ی برخورد با سالمند پرخاشگر| علل و درمان پرخاشگری سالمندان

مهارت زندگی/ راهکارهایی برای شروع یک روز خوب

مهارت زندگی/ راهکارهایی برای دور شدن از فشار روانی در تعطیلات

می‌ترسم همیشه مجرد بمانم!

آموزش ارزش های اخلاقی به کودکان امکان پذیر است؟

چگونه برای همسرمان جشن تولد سورپرایزی بگیریم و عاشقانه تبریک بگوییم؟

چرا از نظر مردها زنان مسن تر قوی تر هستند؟

عشق های خیابانی، اشک های پشیمانی

آیا لازم است روابط پیش از ازدواج را با همسر در میان گذاشت؟

چگونه رابطه بهتری با خانواده همسرمان داشته باشیم؟

مرد‌ها آرزوی چه همسری را دارند؟

لذت بردن بامزه کودک!

شجاعت پدر در بزرگ‌ترین تصمیم زندگی

چرا نباید برای فرزندتان ساعت هوشمند بخرید؟

نظم در خانه را از کجا شروع کنم؟

چطور همسر اجباری خود را دوست داشتنی کنید؟

می خواهید از همسرتان جدا شوید؟دست نگه دارید!

عشق‌تان را این گونه به آقایان نشان دهید

با اختلافات خانوادگی و استرس در تعطیلات چه کنیم؟

زمانی ویژه برای شما 2 نفر بدون فرزند!

فواید سلامتی رابطه جنسی چیست؟

نکات طلایی برای تربیت کودک شاد

اهمیت ویتامین برای تغذیه کودکان

رفتار‌های اشتباه والدین و تاثیر آن‌ها در بزرگسالی کودک!

8 راهکار برای افزایش «نشاط» در زندگی که با شادی متفاوت است!

زن و شوهرها از هم چه می خواهند؟