آریا بانو

آخرين مطالب

راهنمای کامل آموزش و رشد نوزاد نه ماهه خانواده

راهنمای کامل آموزش و رشد نوزاد نه ماهه

  بزرگنمايي:

آریا بانو - نقطه عطف رشد نوزاد نه ماهه، چهار دست و پا رفتن است. او اکنون می‌تواند با تکیه بر یک وسیله، بایستد. برخی کودکان در این سن برای اولین بار "ماما" و "بابا" می‌گویند.


شخصیت کودک شما اکنون به طور واقعی شروع به درخشیدن می‌کند و در حالی که مهارت‌های جسمی او به رشد خود ادامه می‌دهد و اعتماد به نفس او بیشتر می‌شود، در عمل استقلال فکری خود را به شما نشان می‌دهد.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:
رشد ذهنی رشد حرکتی رشد مهارت‌های دستی رشد اجتماعی نشانه‌های تاخیر در رشد! بازی‌های نوزاد نه ماهه
رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ ذهنی
کودک شما بازی‌ها و شعر‌های آشنا را می‌شناسد و در قسمت‌های مناسب می‌خندد و می‌تواند حرکات را پیش بینی کند. وقتی اسمش را صدا می‌زنید، سرش را بر می‌گرداند، دست‌هایش را دراز می‌کند تا شسته شوند، ولی از لیف حمام روی بر می‌گرداند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد ذهنی
کار‌های روزمره را با تاکید برای کودک جا بیندازید، به طوری که مفهوم زندگی را بر اساس فعالیت‌های روزمره درک کند. کار‌هایی را که می‌کنید، توضیح دهید. مثلا " وقت ناهار است، اول پیشبندت را می‌بندیم، بعد توی صندلی‌ات می‌نشینی، آن وقت مامان غذایت را می‌آورد، همم مم م. چه غذای خوبی... " اسباب بازی‌های با صدا تهیه کنید و یا اجازه دهید کودکتان با وسایل بی خطر آشپزخانه بازی کند. تمرین
کار‌های روزمره را شرح دهید. از زمان غذا خوردن، حمام کردن و خوابیدن برای توضیح کار‌های روزمره کودکتان استفاده کنید، تا بر اساس کار‌های روزمره با زندگی آشنا شود.
رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی
کودک شما می‌تواند تمام وزن خود را روی پاهایش نگه دارد، ولی برای این کار باید به چیزی تکیه کند. او می‌تواند برای 10 دقیقه بنشیند، به جلو و به هر دو سو خم شود و در حالت تعادل بماند. او ممکن است بغلتد یا تلاش کند چهار دست و پا حرکت کند. برای او دشوار است که هنگامی که ایستاده است، بنشیند.
بیشتر بخوانید : نکاتی مهم درباره چهار دست و پا رفتن نوزادان
فعالیت‌هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی
با قلاب کردن دست‌های او به چیز‌های پایدار خانه بگونه‌ای که تعادل خود را نگه دارد او را به ایستادن تشویق کنید. برای اینکه او به جلو و هر دو سو خم شود و تعادل خود را نیز نگه دارد، همانگونه که نشسته است، اسباب‌بازی‌هایش را کمی دور از دسترس او، در جلوی او و یا در کنارش بگذارید. برای اینکه نشستن از حالت ایستاده را برای او آسان کنید، باسن و زانو‌های او را خم کنید. تمرین
کمک کنید وزن خود را تحمل کند. به کودک کمک کنید به چیز‌های پایدار چنگ بزند. او را به سوی یک صندلی سنگین یا میز کوتاه ببرید، دست هایش را روی صندلی یا میز قلاب کنید، و در حالی که او خود را نگه داشته است نزدیک او بمانید.
نوزاد با تکیه به وسایل می تواند بایستد
رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ مهارت‌های دستی
حرکات کودک شما دقیق‌تر شده است و کمتر اشیا را به دهان خود می‌برد. او کم کم می‌تواند با انگشت سبابه خود اشاره کند. می‌تواند به جلو خم شود و اجسام کوچک را به راحتی بردارد و می‌تواند دو مکعب را کنار هم بگیرد، گویی مشغول مقایسه کردن آن‌ها است. او ممکن است بتواند چیزی به کوچکی نخود را با انگشتان و شست خود بردارد یا برای انجام این کار تلاش کند.
بیشتر بخوانید: گرفتن اشیا با دست؛ چگونه مهارت دست‌های کودکمان را بهبود دهیم؟
فعالیت‌هایی در جهت رشد مهارت‌های دستی
با گذاشتن دقیق مکعب‌ها روی یکدیگر و در کنار هم به کودک خود نشان دهید که اندازه و حجم آن‌ها یکسان است. بازی‌های اشاره‌ای مثل شکل ساده شده "قایم باشک" را انجام دهید. حداقل روزی یک بار غذایی درست کنید که حاوی قطعات کوچکی باشد که کودک بتواند با دست بردارد. تمرین
او را به ساختن تشویق کنید. مکعب‌های اسباب بازی را روی یکدیگر و کنار هم قرار دهید تا او ببیند. با این حال او هنوز قادر به ساختن حتی یک برج کوچک هم نیست.
رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ اجتماعی
کودک اکنون دارای شخصیت شده و این مساله را با چیز‌هایی که دوست دارد یا ندارد، مشخص می‌کند. اگر یک اسباب بازی را از او بگیرید، ممکن است اعتراض کند، یا بخواهد همان بازی را دوباره تکرار کند. کودک در این سن بیشتر به مادر خود می‌چسبد و در حضور افراد غریبه، احساس ناراحتی می‌کند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد اجتماعی
با کودک مکالمه داشته باشید. به اسباب منزل اشاره کنید و نام آن‌ها را برای کودک بگویید، مانند "این صندلیه". حرکاتی مانند "بای بای" را برای او انجام دهید و تکرار کنید. ممکن است کودک نتواند "بای بای" را به زبان بیاورد، اما این صدا در ذهنش ثبت می‌شود و حرکت آن را انجام می‌دهد. تمرین
زمانی را به بودن در کنار خانواده اختصاص دهید. یک روز در هفته را با کل خانواده بگذرانید. هر نفر را جداگانه به کودک معرفی کنید. مثلا بگویید " این عمه است". دیدن چهره افراد و نام بردن آن‌ها به حافظه تصویری کودک کمک می‌کند.

مراقب باشید!
اگر رشد نوزاد نه ماهه طبیعی باشد، باید قادر باشد برخی فعالیت‌ها را انجام دهد. اگر نوزاد نه ماهه شما نشانه‌های زیر را داشت، بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.
کودک نمی‌نشیند و سینه خیز جلو نمی‌رود. با کمک شما هم نمی‌تواند بایستد. هیچ صدایی از خود در نمی‌آورد. چهره‌های آشنا را تشخیص نمی‌دهد. نمی‌تواند چیزی را در دست نگه دارد.
بازی‌های مناسب رشد نوزاد نه ماهه
اسباب‌بازی‌های فشاری. اگر کودک شما اسباب‌بازی‌های دکمه‌دار دارد، او را تشویق کنید که دکمه‌ها را فشار دهد. وسایل خانگی. هنگامی که شما در آشپزخانه مشغول هستید، ممکن است کودک دوست داشته باشد با برخی وسایل بازی کند. به او اجازه بدهید با وسایلی مانند ظرف سس پلاستیکی، کاسه پلاستیکی و قاشق چوبی بازی کند. پیانوی اسباب بازی. پیانو یا زولوفون از جمله اسباب‌بازی‌هایی هستند که می‌توانند همیشه در کنار کودک باقی بمانند. در حال حاضر او از صدا‌هایی که گاه گاهی از آن در می‌آورد، لذت می‌برد و در همان حال برمهارت شنیداری خود می‌افزاید.

ب
به خاطر داشته باشید؛ سرعت رشد هر نوزاد منحصر به فرد است و برخی نوزادان مهارت‌ها را زودتر و برخی دیگر دیرتر به دست می‌آورند. تنها نسبت به نشانه‌های هشدار دهنده حساس باشید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.
برگرفته از: momjunction ، همه کودکان تیزهوشند اگر / دکتر میریام استاپرد، کودک از شش تا دوازده ماهگی / تریسی گادریج

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چطور برای شوهرمان یک زن نمونه و استثنایی باشیم؟

عاقبت تنها گذاشتن بچه با پدرش!

به خاطر اذیت های شوهرم غذا نخوردم و 11 کیلو لاغر شدم!

هیچ زن و شوهری حق ندارند بستر خوابشان را از هم جدا کنند!

زناشویی موفق| کارهایی که برای شوهرتان نباید انجام بدهید

چگونه بدون دلخوری از همسرم انتقاد کنم؟

مراقبت از حرف‌های درگوشی خانواده

راهکارهای تبدیل کودکان به افرادی نابغه

واکنش زن در برابر شوهر بی مسئولیت

8 دلیل بی قراری نوزاد در خواب

اصول رفتار با شوهر بداخلاق

راهکار های تبدیل کودکان به افرادی نابغه

چگونه از رابطه جنسی لذت بیشتری ببریم

با اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی چگونه کنار بیاییم؟

نیازهای عاطفی سالمندان را چگونه بر طرف کنیم؟

سه باور غلط که باعث می‌شود همسرتان از شما فاصله بگیرد

چگونه دختران مجرد را تشخیص دهیم؟!

6 راه برای خوشحالی در زندگی اگر هنوز ازدواج نکرده اید

عروس ها و مادر شوهر ها

انواع روش های بغل کردن همسر و تکنیک های آن

زنان استرسی دختردار می شوند یا پسردار؟!

10 راه برای داشتن یک زندگی با دوام

زیبایی مرد چقدر در ازدواج مهم است؟

ارتباط کلامی غلط و جایگزین صحیح آن با کودک

12 اشتباه دخترانه در زمان ازدواج!

ایده‌هایی جذاب برای توانمندسازی مادران جوان به بهانه اکران یک مستند موفق

اصولی‌ترین شیوه رفتار با کودک کار به بهانه روز جهانی مبارزه با کار کودکان

4 اشتباه رایج زنان در برابر خشونت همسرانشان

بایدها و نبایدهای ازدواج در دوران سالمندی

افراد قرمز در ازدواج را بشناسید

جدا خوابیدن زن و شوهر

5 عامل طلاق‌زا!

مراسم عقد و عروسی ایرانیان

به جای امر و نهی، هوشمندانه حق انتخاب دهید

5 توصیه به مادران برای چگونگی کنار آمدن با بی نظمی کودک

بسته حقوقی برای پایان دادن به یک دعوای خانوادگی

چطور به عنوان پدر یا مادر بین زندگی و کارتان تعادل برقرار کنید؟

پیامدهای اختلاف نظر والدین و مشاجره آنها در حضور فرزند

چگونه با خانواده همسر ارتباط خوب داشته باشیم؟

چند راهکار برای پرورش مسئولیت‌پذیری در کودکان

معیارهای زنان برای ازدواج در سنین متفاوت

مهریه‌ام را ببخشم، حق طلاق بگیرم؟

رایج ترین اشتباهات در برنامه ریزی های روزانه

چگونه همسرتان در خانه کمک شما باشد؟

ازدواج با فامیل یا غریبه ؟ مسئله این است !

آیا افراد مبتلا به سندرم داون نیاز و احساس جنسی دارند؟

ازدواج در سالمندی مانع افسردگی می‌شود

می‌دانم مناسب یکدیگر نیستیم ولی به او قول ازدواج داده‌ام!

13 عادت یک خانواده موفق

سریال جایگزین برادر جان مشخص شد