آریا بانو

آخرين مطالب

راهنمای کامل تغییرات و رشد نوزاد هشت ماهه پزشکي

راهنمای کامل تغییرات و رشد نوزاد هشت ماهه

  بزرگنمايي:

آریا بانو - همگام با رشد نوزاد هشت ماهه، توانایی‌ها و مهارت‌های او نیز افزایش می‌یابد. او در مورد همه چیز کنجکاو است و می‌خواهد از آن‌ها سر در بیاورد. چهار دست و پا به همه جا سرک می‌کشد و اولین صدا‌های "دادا" و "ماما" را از خود در می‌آورد.


کودک بسیار به شما دلبسته شده و به شکل مشخصی مهربان‌تر شده است. در هیچ زمان دیگری به اندازه زمانی که با شماست، احساس شادی و امنیت نمی‌کند. در محیط‌های ناآشنا یا در برابر افرادی که نمی‌شناسد، بیشتر مدت به شما می‌چسبد.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:
رشد ذهنی رشد حرکتی رشد مهارت‌های دستی رشد اجتماعی نشانه‌های تاخیر در رشد! بازی‌های نوزاد هشت ماهه
رشد نوزاد هشت ماهه از لحاظ ذهنی
کودک شما شروع به درک معنی کلمات کرده است و می‌داند "نه" یعنی چه. او نشانه‌هایی دال بر حس اراده و تصمیم از خود نشان می‌دهد. به طور مثال به طرف اسباب بازی‌هایی که خارج از دسترس است می‌رود. کودک شما علاقه زیادی به بازی دارد و عمیقا روی اسباب‌بازی‌هایش تمرکز می‌کند. او به دنبال اسباب بازی که انداخته است، می‌گردد.
فعالیت‌هایی در جهت رشد ذهنی
زیاد با او آب بازی کنید. به او ظروفی بدهید تا در آن‌ها آب بریزد و آن‌ها را پر و خالی کند. اسباب‌بازی‌هایش را کمی خارج از دسترس او قرار دهید و هر موقع آن‌ها را خواست در اختیارش بگذارید. بازی‌های زیادی که با بدن انجام می‌شوند، مثل "دس دسی" را به او یاد دهید. بگذارید خودش غذا بخورد تا حس استقلال او تقویت شود. تمرین
زیاد با او آب بازی کنید. بسیاری از لوازم خانه و نیز اسباب بازی‌هایی را که مخصوص آب بازی ساخته‌اند را می‌توان برای بازی‌ به حمام برد.
رشد نوزاد هشت ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی
کودک شما ممکن است برای حرکت کردن تلاش کند. او برای رسیدن به اسباب‌بازی دست خود را دراز می‌کند. ممکن است بدن خود را به عقب و جلو تکان دهد. باسن و زانو‌های او نیرومندتر شده است؛ و او از اینکه می‌تواند بایستد و وزن خود را تحمل کند شاد می‌شود. اگر دست‌هایش را نگه دارید بالا و پایین می‌پرد.
فعالیت‌هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی
برای تشویق کودک به اینکه خود را با کشیدن روی باسن حرکت دهد، اندازه‌ای دورتر از او بنشینید و دستان خود را به سوی او باز کنید. این کار به کودک شما احساس متحرک بودن می‌دهد و بالا بردن حس استقلال و اعتماد به نفس وی را در پی دارد. برای آماده کردن پا‌های او برای راه رفتن، در حالی که او را روی پای خود، روی تشک یا بالش، یا در حمام نگهداشته‌اید با او بازی‌های ایستادنی و بالا و پایین پریدنی انجام دهید. تمرین
او را وادار به حرکت کنید. کمی دورتر از کودک خود بنشینید و بازوانتان را به سوی او بگشایید. با صدا زدن نامش و نشان دادن اسباب بازی که دوست دارد او را تشویق کنید به سوی شما بیاید.

رشد نوزاد هشت ماهه از لحاظ مهارت‌های دستی
کودک شما از ایجاد سر و صدا با به هم زدن اسباب‌بازی‌هایش لذت می‌برد. حرکات او به اندازه‌ای دقیق شده که می‌تواند کاغذ را پاره کند. کودک شما می‌تواند چیزی را محکم در انگشتانش نگه دارد.
فعالیت‌هایی در جهت رشد مهارت‌های دستی
علاقه او را به تولید صدا با دادن قاشق، در قابلمه، یا طبل اسباب‌بازی برای سر و صدا کردن ارضا کنید. به او بیاموزید یک مکعب را بردارد و سعی کند آن را روی مکعب دیگر بگذارد. او می‌تواند دو مکعب را روی هم بگذارد. تمرین
چیزی برای صدا درآوردن به او بدهید. قاشق‌های چوبی، ظروف فلزی، ماهیتابه و در قابلمه، یا طبل اسباب‌بازی و یا وسیله دیگری که بتواند با آن صدا‌های مختلفی را تولید کند، در اختیار او بگذارید.
رشد نوزاد هشت ماهه از لحاظ اجتماعی
در این سن اضطراب جدایی در کودک دیده می‌شود. با حضور افراد غریبه احساس ناامنی می‌کند و به شما می‌چسبد. نوزاد اکنون با لبخند به چهره‌های آشنا نگاه می‌کند.
کودک شما به یک کودک دیگر نگاه می‌کند، دستش را به طرف او دراز می‌کند و او را لمس می‌کند. او دوست دارد در بازی‌هایی مثل "دس دسی" و "لی لی حوضک" شرکت کند. کودک شما برای اینکه به او توجه کنید، سرفه می‌کند، صدا‌های حلقی در می‌آورد، جیغ می‌کشد، گریه می‌کند و حباب تولید می‌کند که همگی با حالات صورت و سایر اشارات محاوره‌ای همراه است.
فعالیت‌هایی در جهت رشد اجتماعی
هنگام ملاقات با افراد جدید، آن‌ها را به کودک معرفی کنید. مقدار زیادی محبت جسمانی از خود نشان دهید. تجربیات لمسی را تشویق کنید و بازی‌های تماسی زیادی انجام دهید. اگر کودک شما زیاد از خودش صدا در می‌آورد، صدا‌های او را تقلید کنید. سپس صدای جدیدی در آورید تا پاسخ دهد. به این ترتیب به زودی یاد می‌گیرد که صدا به معنی ارتباط برقرار کردن است. استقلال او را از طریق تغذیه مستقل تقویت کنید. از آزمایش‌گری او استقبال کنید. کلمه "نه" را محکم ادا کنید تا او پاسخ منفی را درک کند. تمرین
سعی کنید از هر فرصتی برای اینکه کودک خود را لمس کنید و او نیز شما را لمس کند، استفاده کنید. بیشتر بخوانید: وابستگی کودک به مادر و راهکارهای مواجهه با آن
رشد ماه به ماه نوزاد، راهنمای کامل آموزش و رشد <a href=نوزاد هشت ماهه" width="315" height="215"
مراقب باشید!
اگر رشد نوزاد هشت ماهه طبیعی باشد، باید قادر باشد برخی فعالیت‌ها را انجام دهد. اگر نوزاد هشت ماهه شما نشانه‌های زیر را داشت، بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.
نوزاد حتی با کمک شما قادر به نشستن نیست. عضلاتش سفت و غیر منعطف است. هیچ صدایی از خود در نمی‌آورد. افراد آشنا را تشخیص نمی‌دهد. با نگاهی غریب به اطرافش (محیط خانه) نگاه می‌کند.
بازی‌های مناسب رشد نوزاد هشت ماهه
کشف خانگی. کودک نیاز به کشف دارد. یکی از کابینت‌های آشپزخانه را به او اختصاص دهید و در آن اشیای بی‌خطر خانگی مانند کاسه پلاستیکی، پیمانه، ظرف کیک و قاشق پلاستیکی قرار دهید. بازی با کاسه‌های پلاستیکی. کاسه‌ها یا استوانه‌های پلاستیکی با اندازه‌های مختلف که رنگ‌های شاد و متضاد داشته باشند، برای او بخرید. کودک کم کم یاد می‌گیرد آن‌ها را درون هم بگذارد و در بیاورد. خزیدن. وسیله بازی مورد علاقه کودک را با فاصله در مقابلش قرار دهید. خیلی زود می‌بینید که او همه توانایی خود را به کار می‌گیرد تا آن را به دست آورد و خود را به سمت آن جلو بکشد. اسباب بازی آهنگین، صدادار و فشاری. کودکان از اسباب‌بازی‌هایی که فشار می‌دهند، خوششان می‌آید. هم چنین از شنیدن یک صدا یا آهنگ کوتاه که بار‌ها تکرار شود لذت می‌برند. اسباب‌بازی‌هایی برای او بخرید که کودک به راحتی در دست بگیرد و با آن بازی کند. لالایی . اگر کودک شما از آواز‌های آشنایی که برای او می‌خوانید لذت می‌برد، می‌توانید چند آهنگ را روی نوار ضبط کنید یا وقتی آرام است یک نوار لالایی برایش بگذارید.
بقیه اعضای خانواده را هم تشویق کنید داستان یا آواز برایش ضبط کنند و گاهی آن‌ها را پخش کنید. بیشتر بخوانید: لالایی برای کودکان؛ تقویت پیوند عاطفی بین مادر و کودک

با هشیاری و توجه ویژه، مراحل رشد کودک را پیگیری کنید و در صورت مشاهده هر نوع تاخیری در رشد، با پزشک کودک مشورت کنید.
برگرفته از: momjunction ، همه کودکان تیزهوشند اگر / دکتر میریام استاپرد، کودک از شش تا دوازده ماهگی / تریسی گادریج
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چگونه از زیره برای لاغری شکم استفاده کنیم؟

درد معده در کودکان، 11 نشانه که باید جدی بگیرید

سوالاتی درباره گربه خانگی و پاسخ دامپزشک (قسمت اول)

ارتباط بین رابطه جنسی با سلامت چیست؟

آنتی بیوتیک در بارداری و تاثیر آن بر جنین

آشنایی با داروی روتارین برای درمان گرفتگی صدا

تعداد انواع یاخته‌های خونی چقدر است؟

آیا می توان از سس مایونز در دوران بارداری استفاده کرد؟

درمان ریزش مو با آب پیاز

خستگی مفرط نشانه چیست؟

آیا کاهش نیازهای جنسی در میانسالی درست است؟

عوارض برداشتن کیسه صفرا چیست؟

هرم مازلو و بررسی نیاز‌های اساسی انسان

لیفت صورت با نخ؛ نحوه عمل،‌ نتایج و عوارض

قطره کتورولاک و درمان خارش چشم

چربی پوست چیست و چه فواید و عوارضی دارد؟

بوی بد بدن کودکان، دلایل، پیشگیری و راه‌های درمان

آیا استفاده از گیره کوچک کننده بینی موثر است؟

به کودکان زیر 2 سال استامینوفن ندهید

ترس از آمپول چیست؟

بالا نگاه کردن نوزاد؛ فرایند طبیعی رشد یا نشانه اوتیسم؟

روش جراحی بینی استخوانی و مراقبت‌ های بعد از آن

علت کسلی صبح ها وقتی از خواب بیدار می شویم

آنچه باید درباره پرکاری و کم کاری تیروئید بدانید

پوشیدن جوراب واریس؛ خوب یا بد؟

6 علامتی که باید در کودکان توجه کرد / 8 نشانه اتیسم

تغییر شکل عجیب صورت نوزاد پس از عمل جراحی! + عکس

عوارض خود ارضایی چیست؟

از حاملگی پوچ چه می‌دانید؟

امراض پاییزی در راه است

حمله قلبی در زنانِ جوان شایع‌تر است

معرفی دو نمونه شربت سرماخوردگی نوزادان

معرفی پماد برای خارش واژن

آروغ گرفتن نوزاد با 3 روش موثر

عمل لازک چشم چیست و چگونه انجام می‌شود؟

درمان ریزش مو سکه‌ ای با روش‌های دارویی و طبیعی

استفاده از زالو در پزشکی؛ زالو در درمان چه بیماری‌هایی موثر است؟

سونوگرافی غربالگری، روش تشخیص سندرم داون

طرز صحیح ایستادن، راه رفتن و نشستن برای سلامت بدن

تزریق ژل و بوتاکس تا جراحی‌های پیشرفته با چاشنی باورهای غلط

برای از بین بردن جای جوش چکار کنیم؟

فواید و مضرات دوغ چیست؟

آشنایی با پماد چشمی اریترومایسین و چگونگی مصرف آن

عمل کورتاژ؛ انواع، مراحل و مراقبت های پس از آن

نکات اساسی در مورد مانیکور ناخن در بارداری

سرخجه در نوزادان و کودکان، علائم و راه‌ های درمان

قرص ال دی چیست؟ + عوارض ال دی و نحوه مصرف

ماسک نمک دریایی؛ اسکراب، لایه بردار و ضد جوش

طب سنتی | توصیه به نوشیدن 8 لیوان آب در روز هیچ مستند علمی ندارد

شربت دیفن هیدرامین کامپاند، دارویی موثر برای درمان سرفه و گلو درد